. Home .

Voivodships of the Kingdom of Poland

Bełz

1462 Województwo bełskie

1772 Partially annexed by the Habsburg Monarchy

1793 Annexed to the Habsburg Monarchy

 

Voivods

1472 - 1474 Spytek III Jarosławski ................ 1436-1519

14.. - 1486 Stanisław Tęczyński

1486 - 1495 Wacław Nieborowski

1495 - 26 Oct 1497 Mikołaj Tęczyński ..................... 1465-1497

1497 - 1500 Dobiesław Byszowski

1500 - 1503 Mikołaj Stadnicki ..................... 1453-1503

Piotr Myszkowski

Stanisław Kmita Sobieński

1513 - 1519 Jan Odrowąż ........................... 1478-1513

1528 - 1533 Jan Tęczyński ......................... 1485-1541

1533 Jerzy Krupski hrebu z Korcazk ......... 1472-1548

Stanisław Odrowąż ze Sprowy

1535 Stanisław Odrowąż ze Sprowy

Jan Baptysta Tęczyński ................ 1539-1563

1542 Mikołaj Sieniawski z Leliwa

1563 - 1571 Andrzej Dembowski

1571 - 1574 Jan Firlej ............................ 1515-1574

1574 Andrzej Tęczyński ..................... 1510-1588

Stanisław Włodek

Wojciech Giżycki

Mikołaj Niszczycki

Krzysztof Niszczycki

Adam Prusinowski

1588 - 18 Feb 1590 Paweł Uchański

Adam Aleksander Stadnicki ............. 1570-1620

Rafal Leszczynski

1619 - 19 Mar 1636 Rafał Leszczyński

1636 - 1638 Konstanty Wiśniowiecki ................ 1564-1641

1638 - 13 Jun 1646 Jakub Sobieski

Krzysztof Koniecpolski ................ 1584-1660

1660 Dymitr Jerzy Wiśniowiecki ............ 1631-1682

Konstanty Krzysztof Wiśniowiecki ...... 1635-1686

1689 Jan Kazimierz Zamoyski ................ 1657-1726

1692 - 1710 Adam Mikołaj Sieniawski

1710 - 1720 Aleksander Michał Łaszcz

1720 - 1726 Stefan Aleksander Potocki ............. 1651-1726

1726 - 1728 Stanisław Mateusz Rzewuski ............ 1660-1728

1729 - 1732 Stanisław Władysław Potocki

1732 - 1763 Antoni Michał Potocki

1763 - 1787 Ignacy Cetner ......................... 1728-1800

1787 - 1791 Michael Johannes von der

Borch-Lubeschütz ..................... 1753-1811

1791 - 1793 Teodor Potocki ........................ 1738-1812

___________________________________________________________________________

 

Braclaw

1566 Województwo bracławskie

24 Oct 1795 Annexed by Russia

 

Voivodes

1566 - 12 May 1571 Roman Sanguszko ....................... 1537-1571

1571 - 1576 Andrzej Wiśniowiecki

1576 - 1608 Janusz Zbaraski ....................... 1553-1608

1608 - 25 Apr 1611 Jan Potocki ........................... 1552-1611

1611 - 1613 Jakub Potocki

1615 - 1628 Prince Aleksander Zasławski ........... 1577-1629

1628 - 05 Mar 1631 Stefan Potocki

1631 - 1636 Stanisław Potocki

1636 Łukasz Żółkiewski

1636 - 1646 Hetman Mikołaj Potocki ................ 1595-1651

1646 - 1648 Dominik Aleksander Kazanowski ......... 1605-1648

1648 - 1649 Adam z Brusiłowa Swiętostycz

-Swiatołd Kisiel

1649 - 1650 Władysław Myszkowski

1650 - 1652 Stanisław Lanckoroński ................ 1590-1657

1652 - 1657 Piotr Potocki

1658 - 1661 Michal Jerzy Czartoryski .............. 1621-1692

1661 - 1663 Andrzej Potocki ....................... 1618-1663

1663 - 1676 Jan Potocki ........................... 1616-1676

1676 - 1678 Konstanty Krzysztof Wiśniowiecki

1678 - 1682 Marcin Zamoyski

1682 - 10 Jun 1685 Mikołaj Leon Sapieha

1685 - 1694 Jan Gniński

1694 - 1704 Marcin Chomętowski z Lis

1704 - 03 Dec 1719 Jan Aleksander Koniecpolski ........... 1635-1719

1719 - 1739 Stefan Michael Jordan

1739 - 1754 Stanisław Świdziński .................. 1685-1761

1754 - 1764 Jan Kajetan Jabłonowski ............... 1699-1764

1764 - 1772 Stanisław Lubomirski .................. 1704-1793

1772 - 1789 Maciej Lanckoroński ................... 1723-1789

1790 - 1795 Marcin Grocholski ..................... 1727-1807

___________________________________________________________________________

 

Brześć Kujawski

Voivods

1228 - 1231 Arnold

1231 - 1233 Krzeslaw

1294 - 1305 Bronisz ze Sluzewa

1308 - 1313 Stanislaw z Kruszyna

1317 - 132. Mikołaj

1328 - 1343 Jan z Plonkowa ........................ 1298-1345

28 Apr 1325 - 1350 Wojciech z Pakosci

1358 - 1386 Wojciech z Koscielca

1391 - 1412 Krzeslaw z Kosciola

1412 - 1430 Maciej z Labiszyn ..................... 1370-1430

1430 - 1448 Jan z Lichenia

1449 - 1452 Jan Kretkowski

1453 - 1457 Mikołaj Szarlejski ze Sciborza ........ 1400-1457

1457 - 1479 Mikołaj z Koscielescki ................ 1405-1479

1479 - 1480 Andrzej Kretkowski

1480 - 1484 Piotr Donin

1484 - 1494 Jan z Oporowa

1494 - 1496 Maciej ze Sluzewa

1496 - 1498 Andrzej z Pierowej Woli i Lubienia

1500 - 1510 Mikołaj Koscielecki ................... 14..-1510

1520 - 1522 Stanislaw Koscielecki ................. 1460-1534

1523 - 1525 Mikołaj Koscielecki ................... 1485-1535

1540 - 1542 Jan Janusz I Koscielecki .............. 1490-1545

1545 - 1550 Rafal V Leszczynski ................... 1526-1592

1550 - 1552 Jan Janusz II Koscielecki ............. 1524-1564

1554 - 1563 Lukasz III Gorski ..................... 1533-1573

1563 - 1580 Jan Sluzewski

1580 - 1582 Piotr Potulicki

1582 - 1590 Grzegorz Kretkowski

1591 - 1606 Andrzej Leszczynski ................... 1559-1606

1609 - 1617 Michal Dzialynski ..................... 1560-1617

1617 - 1620 Jan Gostomski ......................... 1576-1623

1620 - 05 Feb 1637 Jakub Szczawinski ..................... 1577-1637

1637 - 1643 Andrzej Kretkowski

1643 - 1655 Jan Szymon Szczawinski

1656 - 1657 Wladyslaw Wierzbowski

1657 - 1661 Hieronim Wierzbowski .................. 1648-1713

1661 - 1678 Zygmund Dzialynski .................... 1618-1685

1678 - 1684 Jan Opalinski

1684 - 1704 Zygmund Dambski

1704 - 1707 Maciej Pstrokonski

1707 - 1726 Jan Jakub Potulicki

1726 - 1734 Andrzej Dambski

1734 - 1771 Antoni Dambski

1771 - 1783 Ludwik Karol Dambski

1783 - 1795 Stanisław Dambski

___________________________________________________________________________

 

Chełmno (Culmerland)

1454 Part of Poland

09 Oct 1466 - 1772 Part of Royal Prussia

1772 - 1918 Annexed by Prussia

1807 - 1815 Part of the Duchy of Warsaw (French client state)

Voivods

15 Apr 1454 - 24 Aug 1455 Augustyn z Szewy

31 Aug 1455 - 15 Jun 1474 Gabriel Bażyński

17 Oct 1475 - 19 Apr 1480 Ludwik Mortęski

25 Oct 1480 - 27 Jan 1483 Mikołaj Dąbrowski

30 May 1484 - 18 Dec 1495 Karol z Napola

04 Oct 1498 - 26 Sep 1513 Jan Dąbrowski

15 Sep 1514 - 30 Apr 1551 Jan Luzjański ......................... 1470-1551

02 May 1551 - 07 Dec 1555 Stanisław Kostka

05 Jan 1556 - 08 May 1583 Jan Działyński ........................ 1510-1583

02 May 1584 - 24 Nov 1604 Mikolaj Działyński .................... 1540-1604

15 Feb 1605 - 23 Aug 1611 Maciej Konopacki

Oct 1611 - 15 Aug 1615 Ludwik Mortęski

19 Jan 1618 - 14 Jan 1626 Jan Jakub Wejher

16 Mar 1626 - 08 May 1643 Melchior Wejher

20 May 1643 - 09 Feb 1647 Mikolaj Wejher ........................ 1574-1643

11 Apr 1647 - 11 Mar 1648 Jan Działyński ........................ 1590-1648

27 Mar 1648 - 17 Dec 1662 Jan Kos ............................... 16..-1662

29 Jul 1663 - 1668 Piotr Działyński

30 May 1668 - 20 Oct 1680 Jan Gninski ........................... 1625-1685

21 Jun 1681 - Mar 1687 Michal Działyński

18 Jun 1688 - 15 Feb 1702 Jan Kos ............................... 1630-1702

21 Feb 1702 - 25 Jun 1714 Tomasz Działyński ..................... 1656-1714

20 Aug 1714 - 16 Dec 1725 Jakub Zygmund Rybinski

28 Dec 1725 - 18 Apr 1732 Franciszek Bieliński .................. 1683-1766

19 Apr 1732 - 30 May 1738 Jan Ansgary Czapski

24 Nov 1738 - 23 Jun 1746 Michal Wiktor Bieliński ............... 16..-1746

02 Oct 1746 - 08 Jun 1766 Zygmund Kretkowski .................... 1704-1766

25 Jun 1766 - 22 Sep 1772 Franciszek Stanisław Hutten-Czapski ... 1725-1802

___________________________________________________________________________

 

Czernihów (Chernihiv)

1618 Chernigov ceded to Poland by Russia

1635 Czernihów voivodship

1648 Under the Cossack Hetmanate

1667 Annexed by Russia, Poland continues to apoint a tituler governor

 

Voivods

1635 - 1652 Marcin Kalinowski .................... 1605-1652

1652 - 1654 Stefan Bieniewski

1654 - 1659 Krzysztof Tyszkiewicz Łohojski ....... 1616-1666

28 Oct 1659 - 1676 Stanislaw Kazimierz Bieniewski

1676 - 1678 Mariusz Stanisław Jaskólski .......... 1624-1683

1678 - 1680 Jan Gniński .......................... 1650-1703

1680 - 1683 Mariusz Stanisław Jaskólski

1685 - 1695 Otto-Friedrich von Felkerzam ......... 1641-1705

1696 - 1716 Franciszek Jan Załuski ............... 1660-1735

1716 - 1723 Mikołaj Franciszek Krosnowski

1723 - 1726 Piotr Jan Potocki .................... 1679-1726

1726 - 1732 Józef Lubomirski ..................... 1676-1732

1732 - 1734 Józef Remigian Potulicki ............. 1695-1734

1734 - 1737 Jacob Florian Narzymski .............. 1690-1759

08 Jul 1737 - 1776 Piotr Michał Miączyński

Dec 1776 - 1783 Franciszek Antoni Ledóchowski ........ 1728-1783

1783 - 1795 Ludwik Wilga

___________________________________________________________________________

Gniezno

1768 Województwo Gnieźnieńskie created from part of

the Kalisz voivodship

1793 - 1918 Annexed by Prussia

 

Voivodes

1768 - 1775 Prince August Kazimierz Sulkowski .... 1729-1786

1775 - 1786 Prince Antoni Sułkowski .............. 1735-1796

1786 - 1789 Franciszek Ksawery Kęszycki .......... 1742-1789

1789 - 05 Nov 1790 Roch Igancy Zbijewski ................ 1710-1790

1790 - 1793 Józef Radzimiński .................... 17..-1820

__________________________________________________________________________

 

Kalisz

11.. - 1793 Kalisz voivodship

1793 Annexed by Prussia

Voivods

11.. - 1201 Hieronim Jarost

1201 - 1207 Mikołaj Czernkowski

12.. - 12.. Wojciech Jarocki

12.. - 12.. Jan

12.. - 12.. Dzierzykraj

12.. - 12.. Boguchwal

12.. - 12.. Jarosław Kobylanski

12.. - 12.. Jarost

12.. - 12.. Cesanta

12.. - 12.. Jan Cielecki

1253 - 1285 Zaremba Arkembold z Trzustów

1285 - 12.. Mikołaj Lodzki

12.. - 13.. Mikołaj Kobylinski

13.. - 13.. Dobrogost

1335 - 1339 Henry z Rynarzewa

1340 - 1353 Mikołaj z Biechowa .............. .... 13..-1353

1353 - 1354 Beniamin Koldrebski z Uzarzewa ....... 13..-1354

13.. - 1381 Przeclaw Kobylanski .................. 13..-1378

1381 - 1405 Sedziwoj Paluka z Szubina ............ 1328-1405

1406 - 1423 Maciej Paluka za Wasoszy ............. 1360-1424

14.. - 1436 Andrzej Danaborski

1436 - 14.. Marcin Zaremba ze Sławska ............ 13..-1453

14.. - 14.. Maciej z Bnina Moszyński ............. 1420-1493

14.. - 14.. Jan Zaremba

14.. - 14.. Sędziwój II Czarnkowski .............. 1425-1500

14.. - 1501 Andrzej Szamotulski z Nałęcz ......... 14..-1511

07 Jan 1502 - 16 Jun 1511 Mikołaj Lubranski .................... 1460-1524

1511 - 1523 Jan Zaremba z Kalinowy ............... 14..-1523

1523 - 1525 Stanisław Kościelecki z Ogończyk ..... 1460-1534

1525 - 1535 Mikołaj Kościelecki z Ogończyk ....... 14..-1535

1550 - 1558 Marcin Zborowski z Jastrzębiec ....... 1492-1565

1558 - 1564 Andrzej Kościelecki z Ogończyk ....... 1522-1565

1564 - 15.. Jerzy Konarski

15.. - 15.. Łukasz III Górka z Łodzia ............ 1533-1573

15.. - 15.. Kasper Zebrzydowski z Radwan ......... 1500-1584

1576 - 1582 Piotr Potulicki z Grzymała ........... 15..-1606

1582 - 1618 Andrzej Czarnkowski .................. 1560-1618

1618 - 1620 Wacław Leszczyński ................... 1576-1628

1620 - 1623 Jan Gostomski z Nałęcz ............... 1576-1623

1624 - 1628 Jan Opaliński z Łodzia .............. 1581-1627

1628 - 1653 Zygmund Grudziński z Grzymała ........ 1568-1653

1653 - 1661 Andrzej Karol Grudziński z Grzymała .. 1611-1678

1661 - 1678 Jan Opaliński z Łodzia ............... 1629-1684

1678 - 1685 Zygmund Działyński z Ogończyk ........ 1618-1685

1685 - 1687 Rafał Andrzej Leszczyński ............ 1650-1703

1687 - 1690 Jan Franciszek Lipski z Lada ......... 16..-1702

1690 - 1692 Wojciech Konstanty Breza ............. 16..-1698

1692 - 1698 Count Stanisław Małachowski z Nałęcz . 1659-1699

16.. - 17.. Aleksander Feliks Lipski

17.. - 1711 Franciszek Zygmund Gałecki z Junosza . 1645-1711

1711 - 1722 Stefan Leszczynski ................... 1644-1722

1725 - 12 Dec 1737 Michal Kazimierz Raczynski ........... 1660-1737

1737 - 1748 Maciej Koźmiński z Poraj ............. 16..-1748

1750 - 175. Augustyn Działyński z Ogończyk ....... 1715-1759

175. - 1755 Stefan Garczyński .................... 1690-1755

1782 - 1792 Józef Klemens Krzystof Mielżyński .... 1729-1792

1792 - 1795 Prince Antoni Sułkowski .............. 1735-1796

__________________________________________________________________________

 

Kijow (Kyiv)

1471 - 1569 Part of Lithuania

1569 Ceded to the Polish half of the Polish-Lithuanian

Commonwealthb Treaty of Lublin

1793 Annexed by Russia

 

Voivods

1471 - 1475 Martynas Janus Gostautas

1480 - 1484 Ivan Chodkiewicz ..................... 1420-1484

1486 - 1492 Jurgis Pacas

1492 - 1505 Dmytro Putyatych

1505 - 1508 Jerzy Montowtowicz

1508 Ivan Hlynskiy

1508 - 1511 Yurii Olshansky

1511 - 1514 Jerzy Radziwiłł ...................... 1480-1541

1514 - 1541 Andrzej Niemirowicz

1542 - 1544 Ivan Olshansky

1545 - 1555 Semen Hlebovych Pronsky

1555 - 1559 Hrehory Chodkiewicz .................. 1514-1572

1569 - 23 Feb 1608 Kostiantyn Vasylyovych Ostrozky

1608 - 1618 Stanisław Żółkiewski ................. 1547-1620

1619 - 1628 Tomasz Zamorski ...................... 1594-1638

1628 - 1629 Aleksander Zasławski

1629 - 1630 Stefan Chmielecki

1630 - 1649 Janusz Tyszkiewicz Łohojski .......... 1590-1649

1650 - 1653 Adam Kysiel

1655 - 1658 Stanisław "Rewera" Potocki ........... 1589-1667

1658 - 1659 Jan "Sobiepan" Zamoyski .............. 1627-1665

1659 - 16 Mar 1664 Ivan Vyhovsky

16 Mar 1664 - 16 Feb 1665 Stefan Czarniecki .................... 1599-1665

1665 - 1668 Michał Stanisławski

1668 - 1681 Andrzej Potocki 1630-1691

1682 Feliks Kazimierz "Szczęsny" Potocki .. 1630-1702

1682 - 1684 Stefan Niemirycz

1684 - 1702 Count Marcin Kazimierz Kątski

1702 - 1744 Hetman Józef Potocki ................. 1673-1751

1744 - 1756 Stanisław Potocki .................... 16..-1760

1756 - 22 Oct 1772 Franciszek Salezy Potocki ............ 1700-1772

1772 - 1785 Prince Stanisław Lubomirski .......... 1704-1793

1785 - 1791 Józef Gabriel Stempkowski

1791 - 1793 Antoni Protazy Potocki ............... 1761-1801

__________________________________________________________________________

 

Krakow

Governors

Skarbimir rodu z Awdańcy

Prince Mikołaj Gryfita

Marek z Brzeźnica

1683 - 15 May 1702 Feliks Kazimierz Potocki ............. 1630-1702

1702 - 1704 Hieronim Augustyn Lubomirski ......... 1647-1706

1704 - 1706 Marcin Kazimierz Katski .............. 1645-1710

1706 - 1709 Franciszek Lanckoronski .............. 1655-1716

1709 - 1726 Prince Janusz Antoni Wisniowiecki .... 1678-1741

1726 - 28 Jul 1727 Prince Jerzy Dominik Lubomirski ...... 1654-1727

1727 - 1732 Franciszek Wielopolski ............... 1658-1732

1732 - 1745 Prince Teodor Lubomirski ............. 1683-1745

1745 - 1762 Count Jan Klemens Branicki ........... 1689-1771

1762 - 1778 Waclaw Piotr Rzewuski ................ 1706-1779

1778 - 1779 Prince Antoni Lubomirski ............. 1718-1782

1779 - 11 Dec 1781 Stanislaw Kostka Dembinski ........... 1708-1781

1782 - 1795 Piotr Malachowski .................... 1730-1799

__________________________________________________________________________

 

Lubelskie

1574 - 1795 Województwo Lubelskie

1795 - 1807 Annexed by Austria

1807 - 1815 To Duchy of Warsaw

1815 - 1915 Part of Russian Empire

 

Voivodes

1474 - 1478 Dobiesław Kmita z Sobienie i Wiśnicz

1480 - 1484 Jan Feliks Tarnowski

1484 - 1494 Dobiesław Kurozwęcki

1494 - 1499 Mikołaj z Ostrów

1499 - 1501 Jan Feliks Tarnowski 1450-1507

1502 - 1507 Mikołaj Kurozwęcki

1507 - 1514 Nicholas Firlej z Dąbrowica

1515 - 1519 Andrzej Tęczyński 148-1536

1520 - 1537 Jan z Bochotnicki 1480-1432

1537 - 1545 Piotr Firlej

1545 - 1561 Andrzej Tęczyński

1561 - 1563 Jan Firlej 1521-1574

1563 - 1574 Mikołaj Maciejowski

1574 - 1587 Jan Tarlo

1587 - 1588 Mikolaj Firlej

1589 - 1596 Mikolaj Zebrzydowski

1597 - 1605 Marek Sobieski

1608 - 1617 Gabriel Teczynski

1617 - 1619 Piotr Firlej

1619 - 1629 Mikolaj Olesnicki

1630 - 1649 Aleksandr Piotr Tarlo

1650 - 1665 Jan Alexander Tarlo

1666 - 1682 Wladyslaw Rej

1683 - 1685 Marcin Zamoyski

1685 - 1689 Karol Tarlo

1689 - 1705 Stanislaw Tarlo

1705 - 1706 Aleksander Drzewicki

1706 - 1719 Adam Piotr Tarlo

1719 - 1736 Jan Tarlo

1736 - 1744 Adam Tarlo

1744 - 1751 Tomasz Antoni Zamoyski

1752 - 1778 Antoni Lubomirski

1778 - 1782 Ignacy Twardowski

1782 - 1795 Kajetan Hryniewicki

____________________________________________________________________________

 

Łęczyca

1231 - 1352 Księstwo łęczyckie (Duchy of Łęczyca) separated

from Krakow

1329 Duchy of Sieradz separated from Łęczyca

1352 Województwo łęczyckie (Łęczyca voivodship)

1793 Annexed by Prussia

 

Dukes

1233 - 31 Aug 1247 Piast, Konrad I Mazowiecki

1275 - 10 Jun 1294 Piast, Kazimierz II łęczycki

1329 - 1343 Piast, Władysław Dobrzynski

 

Voivodes

1210 Krzesz z Kroje

1230 – 1231 Dzierżykraj

1231 – 1234 Wojciech

1234 - 1239 Piotr Dunin z Łabędź

1239 – 1241 Mściwój Mszczuj (1st Time)

1241 – 1247 Bogusza z Luban Półkozice

1247 – 1248 Ścibor z Jastrzębiec

1248 – 1254 Spitygniew z Dąbrowa Zielona herbu Poraj

1254 – 1257 Mściwój Mszczuj (2nd Time)

1257 – 1261 Sieciech

1288 – 1292 Dzierżykraj

1295 – 1312 Światopełk z Irządz Lis

1316 – 1318 Jan ....

1318 – 1333 Borzecój z Brzeziny

1333 – 1335 ....

1337 – 1339 Paweł z Spicmierz hrabe Ogończyk

1340 – 1348 Chwał z Żychlina Doliwa

1357 – 1372 Jan z Oporowa Sulima

1374 – 1380 Jan Ligęza z Półkozice (1st Time) .... 13..-1419

1380 Jakub z Koniecpol z Pobóg

138. – 1398 Jan Ligęza z Półkozice (2nd Time)

1398 – 1399 Stanisław Ligęza z Półkozice

1399 – 1400 Jan Leżeński z Nałęcz 13..-1399

1400 – 1418 Jan Ligęza z Półkozice (3rd Time)

1419 Stanisław z Bielawa z Jastrzębiec

1419 – 1425 Mikołaj z Oporowa Sulima 1365-1425

1425 – 31 May 1428 Marcin z Rytwiany Jastrzębiec ........ 13..-1428

1428 – 11 Nov 1435 Ścibór z Rytwian Jastrzębiec ......... 13..-1435

1435 - 1436 Jan z Kalinowy Zaremba

1436 – 1454 Wojciech Malski z Nałęcz

1454 – 20 Jul 1467 Piotr z Oporowa Sulima ............... 1405-1467

1467 – 24 Oct 1493 Mikołaj z Kutno z Ogończyk ........... 1430-1493

1493 Marcin z Zborowa Jastrzębiec

1497 – 1501 Maciej Służewski z Sulima

1501 – 1507 Piotr Myszkowski z Jastrzębiec

1507 – 1510 Jarosław Łaski z Korab

1510 Jan z Kalinowy Zaremba

1519 Mikołaj Jan Jarand Brudzewski z Pomian

1532 – 1540 Jędrzej Oporowski z Sulima

1540 – 1545 Jan Janusz Kościelecki z Ogończyk .... 1498-1589

1548 Mikołaj Jarand Brudzewski z Pomian

1553 Andrzej Kościelecki z Ogończyk

1555 Wojciech Koryciński z Topór

1558 – 1563 Łukasz III Górka z Łodziav ........... 1533-1573

1565 Mikołaj Sokołowski z Pomian

1569 – 1589 Jan Sierakowski z Ogończyk ........... 1561-1607

1590 – 1607 Stanisław Miński z Prus III .......... 1575-1637

1607 – 1627 Adam Sędziwój Czarnkowski z Nałęcz ... 1555-1627

1628 – 1633 Stanisław Radziejowski z Junosza

1637 – 1639 Maksymilian Przerębski z Nowina ...... 1577-1639

1639 – 1653 Stefan Gembicki z Nałęcz ............. 1584-1653

1653 – 1656 Jan Leszczyński z Wieniawa ........... 1603-1678

1659 Wacław Leszczyński z Wieniawa

1659 – 1665 Jędrzej Starkowiecki z Łodzia

1665 – 30 Mar 1679 Władysław Leszczyński Wieniawa ....... 1613-1679

1679 – 1691 Piotr Opaliński z Łodzia ............. 1640-1691

1692 – 1703 Rafał Leszczyński Wieniawa

1703 Jerzy Hipolit Towiański

1715 – 1718 Chrysostom Dorpowski Junosza

1718 – 1733 Jerzy Warszycki z Abdank ............. 16..-1734

1734 – 1749 Franciszek Skarbek z Abdank