Voivodships of the Kingdom of Poland

Bełz

1462                      Województwo bełskie

1772                      Partially annexed by the Habsburg Monarchy

1793                      Annexed to the Habsburg Monarchy


Voivods

1472 - 1474               Spytek III Jarosławski ................ 1436-1519

14.. - 1486               Stanisław Tęczyński

1486 - 1495               Wacław Nieborowski

       1495 - 26 Oct 1497 Mikołaj Tęczyński ..................... 1465-1497

1497 - 1500               Dobiesław Byszowski

1500 - 1503               Mikołaj Stadnicki ..................... 1453-1503

Piotr Myszkowski

Stanisław Kmita Sobieński

1513 - 1519               Jan Odrowąż ........................... 1478-1513

1528 - 1533               Jan Tęczyński ......................... 1485-1541

1533                      Jerzy Krupski hrebu z Korcazk ......... 1472-1548

Stanisław Odrowąż ze Sprowy

1535                      Stanisław Odrowąż ze Sprowy

                          Jan Baptysta Tęczyński ................ 1539-1563

1542                      Mikołaj Sieniawski z Leliwa

1563 - 1571               Andrzej Dembowski

1571 - 1574               Jan Firlej ............................ 1515-1574

1574                      Andrzej Tęczyński ..................... 1510-1588

Stanisław Włodek

Wojciech Giżycki

Mikołaj Niszczycki

Krzysztof Niszczycki

Adam Prusinowski

       1588 - 18 Feb 1590 Paweł Uchański

                          Adam Aleksander Stadnicki ............. 1570-1620

                          Rafal Leszczynski

       1619 - 19 Mar 1636 Rafał Leszczyński

1636 - 1638               Konstanty Wiśniowiecki ................ 1564-1641

       1638 - 13 Jun 1646 Jakub Sobieski

                          Krzysztof Koniecpolski ................ 1584-1660

1660                      Dymitr Jerzy Wiśniowiecki  ............ 1631-1682

                          Konstanty Krzysztof Wiśniowiecki ...... 1635-1686

1689                      Jan Kazimierz Zamoyski ................ 1657-1726

1692 - 1710               Adam Mikołaj Sieniawski

1710 - 1720               Aleksander Michał Łaszcz

1720 - 1726               Stefan Aleksander Potocki ............. 1651-1726

1726 - 1728               Stanisław Mateusz Rzewuski ............ 1660-1728

1729 - 1732               Stanisław Władysław Potocki

1732 - 1763               Antoni Michał Potocki

1763 - 1787               Ignacy Cetner ......................... 1728-1800

1787 - 1791               Michael Johannes von der

                           Borch-Lubeschütz ..................... 1753-1811

1791 - 1793               Teodor Potocki ........................ 1738-1812

___________________________________________________________________________


Braclaw

1566                      Województwo bracławskie

24 Oct 1795               Annexed by Russia                   


Voivodes

       1566 - 12 May 1571 Roman Sanguszko ....................... 1537-1571

1571 - 1576               Andrzej Wiśniowiecki

1576 - 1608               Janusz Zbaraski ....................... 1553-1608

       1608 - 25 Apr 1611 Jan Potocki ........................... 1552-1611

1611 - 1613               Jakub Potocki

1615 - 1628               Prince Aleksander Zasławski ........... 1577-1629

       1628 - 05 Mar 1631 Stefan Potocki

1631 - 1636               Stanisław Potocki

1636                      Łukasz Żółkiewski

1636 - 1646               Hetman Mikołaj Potocki ................ 1595-1651

1646 - 1648               Dominik Aleksander Kazanowski ......... 1605-1648

1648 - 1649               Adam z Brusiłowa Swiętostycz

                           -Swiatołd Kisiel

1649 - 1650               Władysław Myszkowski

1650 - 1652               Stanisław Lanckoroński ................ 1590-1657

1652 - 1657               Piotr Potocki

1658 - 1661               Michal Jerzy Czartoryski .............. 1621-1692

1661 - 1663               Andrzej Potocki ....................... 1618-1663

1663 - 1676               Jan Potocki ........................... 1616-1676

1676 - 1678               Konstanty Krzysztof Wiśniowiecki

1678 - 1682               Marcin Zamoyski

       1682 - 10 Jun 1685 Mikołaj Leon Sapieha

1685 - 1694               Jan Gniński

1694 - 1704               Marcin Chomętowski z Lis

       1704 - 03 Dec 1719 Jan Aleksander Koniecpolski ........... 1635-1719

1719 - 1739               Stefan Michael Jordan

1739 - 1754               Stanisław Świdziński .................. 1685-1761

1754 - 1764               Jan Kajetan Jabłonowski ............... 1699-1764

1764 - 1772               Stanisław Lubomirski .................. 1704-1793

1772 - 1789               Maciej Lanckoroński ................... 1723-1789

1790 - 1795               Marcin Grocholski ..................... 1727-1807

___________________________________________________________________________


Brześć Kujawski

Voivods

1228 - 1231               Arnold

1231 - 1233               Krzeslaw

1294 - 1305               Bronisz ze Sluzewa

1308 - 1313               Stanislaw z Kruszyna

1317 - 132.               Mikołaj

1328 - 1343               Jan z Plonkowa ........................ 1298-1345

28 Apr 1325 - 1350        Wojciech z Pakosci

1358 - 1386               Wojciech z Koscielca

1391 - 1412               Krzeslaw z Kosciola

1412 - 1430               Maciej z Labiszyn ..................... 1370-1430

1430 - 1448               Jan z Lichenia

1449 - 1452               Jan Kretkowski

1453 - 1457               Mikołaj Szarlejski ze Sciborza ........ 1400-1457

1457 - 1479               Mikołaj z Koscielescki ................ 1405-1479

1479 - 1480               Andrzej Kretkowski

1480 - 1484               Piotr Donin

1484 - 1494               Jan z Oporowa

1494 - 1496               Maciej ze Sluzewa

1496 - 1498               Andrzej z Pierowej Woli i Lubienia

1500 - 1510               Mikołaj Koscielecki ................... 14..-1510

1520 - 1522               Stanislaw Koscielecki ................. 1460-1534

1523 - 1525               Mikołaj Koscielecki ................... 1485-1535

1540 - 1542               Jan Janusz I Koscielecki .............. 1490-1545

1545 - 1550               Rafal V Leszczynski ................... 1526-1592

1550 - 1552               Jan Janusz II Koscielecki ............. 1524-1564

1554 - 1563               Lukasz III Gorski ..................... 1533-1573

1563 - 1580               Jan Sluzewski

1580 - 1582               Piotr Potulicki

1582 - 1590               Grzegorz Kretkowski

1591 - 1606               Andrzej Leszczynski ................... 1559-1606

1609 - 1617               Michal Dzialynski ..................... 1560-1617

1617 - 1620               Jan Gostomski ......................... 1576-1623

       1620 - 05 Feb 1637 Jakub Szczawinski ..................... 1577-1637

1637 - 1643               Andrzej Kretkowski

1643 - 1655               Jan Szymon Szczawinski

1656 - 1657               Wladyslaw Wierzbowski

1657 - 1661               Hieronim Wierzbowski .................. 1648-1713

1661 - 1678               Zygmund Dzialynski .................... 1618-1685

1678 - 1684               Jan Opalinski

1684 - 1704               Zygmund Dambski

1704 - 1707               Maciej Pstrokonski

1707 - 1726               Jan Jakub Potulicki

1726 - 1734               Andrzej Dambski

1734 - 1771               Antoni Dambski

1771 - 1783               Ludwik Karol Dambski

1783 - 1795               Stanisław Dambski

___________________________________________________________________________


Chełmno (Culmerland)

1454                      Part of Poland

09 Oct 1466 - 1772        Part of Royal Prussia

1772 - 1918               Annexed by Prussia

1807 - 1815               Part of the Duchy of Warsaw (French client state)

 

Voivods

15 Apr 1454 - 24 Aug 1455 Augustyn z Szewy

31 Aug 1455 - 15 Jun 1474 Gabriel Bażyński

17 Oct 1475 - 19 Apr 1480 Ludwik Mortęski

25 Oct 1480 - 27 Jan 1483 Mikołaj Dąbrowski

30 May 1484 - 18 Dec 1495 Karol z Napola

04 Oct 1498 - 26 Sep 1513 Jan Dąbrowski

15 Sep 1514 - 30 Apr 1551 Jan Luzjański ......................... 1470-1551

02 May 1551 - 07 Dec 1555 Stanisław Kostka

05 Jan 1556 - 08 May 1583 Jan Działyński ........................ 1510-1583

02 May 1584 - 24 Nov 1604 Mikolaj Działyński .................... 1540-1604

15 Feb 1605 - 23 Aug 1611 Maciej Konopacki

   Oct 1611 - 15 Aug 1615 Ludwik Mortęski

19 Jan 1618 - 14 Jan 1626 Jan Jakub Wejher

16 Mar 1626 - 08 May 1643 Melchior Wejher

20 May 1643 - 09 Feb 1647 Mikolaj Wejher ........................ 1574-1643

11 Apr 1647 - 11 Mar 1648 Jan Działyński ........................ 1590-1648

27 Mar 1648 - 17 Dec 1662 Jan Kos ............................... 16..-1662

29 Jul 1663 - 1668        Piotr Działyński

30 May 1668 - 20 Oct 1680 Jan Gninski ........................... 1625-1685

21 Jun 1681 -    Mar 1687 Michal Działyński

18 Jun 1688 - 15 Feb 1702 Jan Kos ............................... 1630-1702

21 Feb 1702 - 25 Jun 1714 Tomasz Działyński ..................... 1656-1714

20 Aug 1714 - 16 Dec 1725 Jakub Zygmund Rybinski

28 Dec 1725 - 18 Apr 1732 Franciszek Bieliński .................. 1683-1766

19 Apr 1732 - 30 May 1738 Jan Ansgary Czapski

24 Nov 1738 - 23 Jun 1746 Michal Wiktor Bieliński ............... 16..-1746

02 Oct 1746 - 08 Jun 1766 Zygmund Kretkowski .................... 1704-1766

25 Jun 1766 - 22 Sep 1772 Franciszek Stanisław Hutten-Czapski ... 1725-1802

___________________________________________________________________________


Czernihów (Chernihiv)

1618 Chernigov ceded to Poland by Russia

1635 Czernihów voivodship

1648 Under the Cossack Hetmanate

1667 Annexed by Russia, Poland continues to apoint a tituler governor


Voivods

1635 - 1652                Marcin Kalinowski .................... 1605-1652

1652 - 1654                Stefan Bieniewski

1654 - 1659                Krzysztof Tyszkiewicz Łohojski ....... 1616-1666

28 Oct 1659 - 1676         Stanislaw Kazimierz Bieniewski

1676 - 1678                Mariusz Stanisław Jaskólski .......... 1624-1683

1678 - 1680                Jan Gniński .......................... 1650-1703

1680 - 1683                Mariusz Stanisław Jaskólski

1685 - 1695                Otto-Friedrich von Felkerzam ......... 1641-1705

1696 - 1716                Franciszek Jan Załuski ............... 1660-1735

1716 - 1723                Mikołaj Franciszek Krosnowski

1723 - 1726                Piotr Jan Potocki .................... 1679-1726

1726 - 1732                Józef Lubomirski ..................... 1676-1732

1732 - 1734                Józef Remigian Potulicki ............. 1695-1734

1734 - 1737                Jacob Florian Narzymski .............. 1690-1759

08 Jul 1737 - 1776         Piotr Michał Miączyński

   Dec 1776 - 1783         Franciszek Antoni Ledóchowski ........ 1728-1783

1783 - 1795                Ludwik Wilga

___________________________________________________________________________

Gniezno

1768                      Województwo Gnieźnieńskie created from part of

                          the Kalisz voivodship

1793 - 1918               Annexed by Prussia


Voivodes

1768 - 1775               Prince August Kazimierz Sulkowski .... 1729-1786

1775 - 1786               Prince Antoni Sułkowski .............. 1735-1796

1786 - 1789               Franciszek Ksawery Kęszycki .......... 1742-1789

       1789 - 05 Nov 1790 Roch Igancy Zbijewski ................ 1710-1790

1790 - 1793               Józef Radzimiński .................... 17..-1820

__________________________________________________________________________


Kalisz

11.. - 1793               Kalisz voivodship

1793                      Annexed by Prussia

 

Voivods

11.. - 1201               Hieronim Jarost

1201 - 1207               Mikołaj Czernkowski

12.. - 12..               Wojciech Jarocki

12.. - 12..               Jan

12.. - 12..               Dzierzykraj

12.. - 12..               Boguchwal

12.. - 12..               Jarosław Kobylanski

12.. - 12..               Jarost

12.. - 12..               Cesanta

12.. - 12..               Jan Cielecki

1253 - 1285               Zaremba Arkembold z Trzustów

1285 - 12..               Mikołaj Lodzki

12.. - 13..               Mikołaj Kobylinski

13.. - 13..               Dobrogost

1335 - 1339               Henry z Rynarzewa

1340 - 1353               Mikołaj z Biechowa .............. .... 13..-1353

1353 - 1354               Beniamin Koldrebski z Uzarzewa ....... 13..-1354

13.. - 1381               Przeclaw Kobylanski .................. 13..-1378

1381 - 1405               Sedziwoj Paluka z Szubina ............ 1328-1405

1406 - 1423               Maciej Paluka za Wasoszy ............. 1360-1424

14.. - 1436               Andrzej Danaborski

1436 - 14..               Marcin Zaremba ze Sławska ............ 13..-1453

14.. - 14..               Maciej z Bnina Moszyński ............. 1420-1493

14.. - 14..               Jan Zaremba

14.. - 14..               Sędziwój II Czarnkowski .............. 1425-1500

14.. - 1501               Andrzej Szamotulski z Nałęcz ......... 14..-1511

07 Jan 1502 - 16 Jun 1511 Mikołaj Lubranski .................... 1460-1524

1511 - 1523               Jan Zaremba z Kalinowy ............... 14..-1523

1523 - 1525               Stanisław Kościelecki z Ogończyk ..... 1460-1534

1525 - 1535               Mikołaj Kościelecki z Ogończyk ....... 14..-1535

1550 - 1558               Marcin Zborowski z Jastrzębiec ....... 1492-1565

1558 - 1564               Andrzej Kościelecki z Ogończyk ....... 1522-1565

1564 - 15..               Jerzy Konarski

15.. - 15..               Łukasz III Górka z Łodzia ............ 1533-1573

15.. - 15..               Kasper Zebrzydowski z Radwan ......... 1500-1584

1576 - 1582               Piotr Potulicki z Grzymała ........... 15..-1606

1582 - 1618               Andrzej Czarnkowski .................. 1560-1618

1618 - 1620               Wacław Leszczyński ................... 1576-1628

1620 - 1623               Jan Gostomski z Nałęcz ............... 1576-1623

1624 - 1628               Jan Opaliński z  Łodzia .............. 1581-1627

1628 - 1653               Zygmund Grudziński z Grzymała ........ 1568-1653

1653 - 1661               Andrzej Karol Grudziński z Grzymała .. 1611-1678

1661 - 1678               Jan Opaliński z Łodzia ............... 1629-1684

1678 - 1685               Zygmund Działyński z Ogończyk ........ 1618-1685

1685 - 1687               Rafał Andrzej Leszczyński ............ 1650-1703

1687 - 1690               Jan Franciszek Lipski z Lada ......... 16..-1702

1690 - 1692               Wojciech Konstanty Breza ............. 16..-1698

1692 - 1698               Count Stanisław Małachowski z Nałęcz . 1659-1699

16.. - 17..               Aleksander Feliks Lipski

17.. - 1711               Franciszek Zygmund Gałecki z Junosza . 1645-1711

1711 - 1722               Stefan Leszczynski ................... 1644-1722

       1725 - 12 Dec 1737 Michal Kazimierz Raczynski ........... 1660-1737

1737 - 1748               Maciej Koźmiński z Poraj ............. 16..-1748

1750 - 175.               Augustyn Działyński z Ogończyk ....... 1715-1759

175. - 1755               Stefan Garczyński .................... 1690-1755

1782 - 1792               Józef Klemens Krzystof Mielżyński .... 1729-1792

1792 - 1795               Prince Antoni Sułkowski .............. 1735-1796

__________________________________________________________________________


Kijow (Kyiv)

1471 - 1569 Part of Lithuania

1569        Ceded to the Polish half of the Polish-Lithuanian

            Commonwealthb Treaty of Lublin

1793        Annexed by Russia


Voivods

1471 - 1475               Martynas Janus Gostautas

1480 - 1484               Ivan Chodkiewicz ..................... 1420-1484

1486 - 1492               Jurgis Pacas

1492 - 1505               Dmytro Putyatych

1505 - 1508               Jerzy Montowtowicz

1508                      Ivan Hlynskiy

1508 - 1511               Yurii Olshansky

1511 - 1514               Jerzy Radziwiłł ...................... 1480-1541

1514 - 1541               Andrzej Niemirowicz

1542 - 1544               Ivan Olshansky

1545 - 1555               Semen Hlebovych Pronsky

1555 - 1559               Hrehory Chodkiewicz .................. 1514-1572

       1569 - 23 Feb 1608 Kostiantyn Vasylyovych Ostrozky

1608 - 1618               Stanisław Żółkiewski ................. 1547-1620

1619 - 1628               Tomasz Zamorski ...................... 1594-1638

1628 - 1629               Aleksander Zasławski

1629 - 1630               Stefan Chmielecki

1630 - 1649               Janusz Tyszkiewicz Łohojski .......... 1590-1649

1650 - 1653               Adam Kysiel

1655 - 1658               Stanisław "Rewera" Potocki ........... 1589-1667

1658 - 1659               Jan "Sobiepan" Zamoyski .............. 1627-1665

       1659 - 16 Mar 1664 Ivan Vyhovsky

16 Mar 1664 - 16 Feb 1665 Stefan Czarniecki .................... 1599-1665

1665 - 1668               Michał Stanisławski

1668 - 1681               Andrzej Potocki 1630-1691

1682                      Feliks Kazimierz "Szczęsny" Potocki .. 1630-1702

1682 - 1684               Stefan Niemirycz

1684 - 1702               Count Marcin Kazimierz Kątski

1702 - 1744               Hetman Józef Potocki ................. 1673-1751

1744 - 1756               Stanisław Potocki .................... 16..-1760

       1756 - 22 Oct 1772 Franciszek Salezy Potocki ............ 1700-1772

1772 - 1785               Prince Stanisław Lubomirski .......... 1704-1793

1785 - 1791               Józef Gabriel Stempkowski

1791 - 1793               Antoni Protazy Potocki ............... 1761-1801

__________________________________________________________________________


Krakow

Governors

Skarbimir rodu z Awdańcy

Prince Mikołaj Gryfita

Marek z Brzeźnica

       1683 - 15 May 1702 Feliks Kazimierz Potocki ............. 1630-1702

1702 - 1704               Hieronim Augustyn Lubomirski ......... 1647-1706

1704 - 1706               Marcin Kazimierz Katski .............. 1645-1710

1706 - 1709               Franciszek Lanckoronski .............. 1655-1716

1709 - 1726               Prince Janusz Antoni Wisniowiecki .... 1678-1741

       1726 - 28 Jul 1727 Prince Jerzy Dominik Lubomirski ...... 1654-1727

1727 - 1732               Franciszek Wielopolski ............... 1658-1732

1732 - 1745               Prince Teodor Lubomirski ............. 1683-1745

1745 - 1762               Count Jan Klemens Branicki ........... 1689-1771

1762 - 1778               Waclaw Piotr Rzewuski ................ 1706-1779

1778 - 1779               Prince Antoni Lubomirski ............. 1718-1782

       1779 - 11 Dec 1781 Stanislaw Kostka Dembinski ........... 1708-1781

1782 - 1795               Piotr Malachowski .................... 1730-1799

__________________________________________________________________________


Lubelskie

1574 - 1795 Województwo Lubelskie

1795 - 1807 Annexed by Austria

1807 - 1815 To Duchy of Warsaw

1815 - 1915 Part of Russian Empire


Voivodes

1474 - 1478 Dobiesław Kmita z Sobienie i Wiśnicz

1480 - 1484 Jan Feliks Tarnowski

1484 - 1494 Dobiesław Kurozwęcki

1494 - 1499 Mikołaj z Ostrów

1499 - 1501 Jan Feliks Tarnowski 1450-1507

1502 - 1507 Mikołaj Kurozwęcki

1507 - 1514 Nicholas Firlej z Dąbrowica

1515 - 1519 Andrzej Tęczyński 148-1536

1520 - 1537 Jan z Bochotnicki 1480-1432

1537 - 1545 Piotr Firlej

1545 - 1561 Andrzej Tęczyński

1561 - 1563 Jan Firlej 1521-1574

1563 - 1574 Mikołaj Maciejowski

1574 - 1587 Jan Tarlo

1587 - 1588 Mikolaj Firlej

1589 - 1596 Mikolaj Zebrzydowski

1597 - 1605 Marek Sobieski

1608 - 1617 Gabriel Teczynski

1617 - 1619 Piotr Firlej

1619 - 1629 Mikolaj Olesnicki

1630 - 1649 Aleksandr Piotr Tarlo

1650 - 1665 Jan Alexander Tarlo

1666 - 1682 Wladyslaw Rej

1683 - 1685 Marcin Zamoyski

1685 - 1689 Karol Tarlo

1689 - 1705 Stanislaw Tarlo

1705 - 1706 Aleksander Drzewicki

1706 - 1719 Adam Piotr Tarlo

1719 - 1736 Jan Tarlo

1736 - 1744 Adam Tarlo

1744 - 1751 Tomasz Antoni Zamoyski

1752 - 1778 Antoni Lubomirski

1778 - 1782 Ignacy Twardowski

1782 - 1795 Kajetan Hryniewicki

____________________________________________________________________________


Łęczyca

1231 - 1352               Księstwo łęczyckie (Duchy of Łęczyca) separated

                          from Krakow

1329                      Duchy of Sieradz separated from Łęczyca

1352                      Województwo łęczyckie (Łęczyca voivodship)

1793                      Annexed by Prussia


Dukes

       1233 - 31 Aug 1247 Piast, Konrad I Mazowiecki

       1275 - 10 Jun 1294 Piast, Kazimierz II łęczycki

1329 - 1343               Piast, Władysław Dobrzynski


Voivodes

1210                      Krzesz z Kroje

1230 – 1231               Dzierżykraj

1231 – 1234               Wojciech

1234 - 1239               Piotr Dunin z Łabędź

1239 – 1241               Mściwój Mszczuj (1st Time)

1241 – 1247               Bogusza z Luban Półkozice

1247 – 1248               Ścibor z Jastrzębiec

1248 – 1254               Spitygniew z Dąbrowa Zielona herbu Poraj

1254 – 1257               Mściwój Mszczuj (2nd Time)

1257 – 1261               Sieciech

1288 – 1292               Dzierżykraj

1295 – 1312               Światopełk z Irządz Lis

1316 – 1318               Jan ....

1318 – 1333               Borzecój z Brzeziny

1333 – 1335               ....

1337 – 1339               Paweł z Spicmierz hrabe Ogończyk

1340 – 1348               Chwał z Żychlina Doliwa

1357 – 1372               Jan z Oporowa Sulima

1374 – 1380               Jan Ligęza z Półkozice (1st Time) .... 13..-1419

1380                      Jakub z Koniecpol z Pobóg

138. – 1398               Jan Ligęza z Półkozice (2nd Time)

1398 – 1399               Stanisław Ligęza z Półkozice

1399 – 1400               Jan Leżeński z Nałęcz 13..-1399

1400 – 1418               Jan Ligęza z Półkozice (3rd Time)

1419                      Stanisław z Bielawa z Jastrzębiec

1419 – 1425               Mikołaj z Oporowa Sulima 1365-1425

       1425 – 31 May 1428 Marcin z Rytwiany Jastrzębiec ........ 13..-1428

       1428 – 11 Nov 1435 Ścibór z Rytwian Jastrzębiec ......... 13..-1435

1435 - 1436               Jan z Kalinowy Zaremba

1436 – 1454               Wojciech Malski z Nałęcz

       1454 – 20 Jul 1467 Piotr z Oporowa Sulima ............... 1405-1467

       1467 – 24 Oct 1493 Mikołaj z Kutno z Ogończyk ........... 1430-1493

1493                      Marcin z Zborowa Jastrzębiec

1497 – 1501               Maciej Służewski z Sulima

1501 – 1507               Piotr Myszkowski z Jastrzębiec

1507 – 1510               Jarosław Łaski z Korab

1510                      Jan z Kalinowy Zaremba

1519                      Mikołaj Jan Jarand Brudzewski z Pomian

1532 – 1540               Jędrzej Oporowski z Sulima

1540 – 1545               Jan Janusz Kościelecki z Ogończyk .... 1498-1589

1548                      Mikołaj Jarand Brudzewski z Pomian

1553                      Andrzej Kościelecki z Ogończyk

1555                      Wojciech Koryciński z Topór

1558 – 1563               Łukasz III Górka z Łodziav ........... 1533-1573

1565                      Mikołaj Sokołowski z Pomian

1569 – 1589               Jan Sierakowski z Ogończyk ........... 1561-1607

1590 – 1607               Stanisław Miński z Prus III .......... 1575-1637

1607 – 1627               Adam Sędziwój Czarnkowski z Nałęcz ... 1555-1627

1628 – 1633               Stanisław Radziejowski z Junosza

1637 – 1639               Maksymilian Przerębski z Nowina ...... 1577-1639

1639 – 1653               Stefan Gembicki z Nałęcz ............. 1584-1653

1653 – 1656               Jan Leszczyński z Wieniawa ........... 1603-1678

1659                      Wacław Leszczyński z Wieniawa

1659 – 1665               Jędrzej Starkowiecki z Łodzia

       1665 – 30 Mar 1679 Władysław Leszczyński Wieniawa ....... 1613-1679

1679 – 1691               Piotr Opaliński z Łodzia ............. 1640-1691

1692 – 1703               Rafał Leszczyński Wieniawa

1703                      Jerzy Hipolit Towiański

1715 – 1718               Chrysostom Dorpowski Junosza

1718 – 1733               Jerzy Warszycki z Abdank ............. 16..-1734

1734 – 1749               Franciszek Skarbek z Abdank

__________________________________________________________________________


Malbork (Marienburg)

06 Oct 1466 To Poland

17 Sep 1772 Annexed by Prussia


Governors

15 Jun 1467 - 1480        Stibor von Baysen

23 Feb 1481 - 27 Mar 1501 Mikolaj Bazynski

21 Aug 1503 - 1510        Mikolaj Raba

01 Apr 1512 - 1546        Jerzy Bazynski

       1546 - 24 May 1564 Achacy Czema

1565 - 1580               Fabian Czema

       1581 - 22 Aug 1605 Fabian von Zehmen

1605 - 1611               Jerzy Kostka

1611 - 1615               Stanislaw Dzialyski

1615 - 1618               Jan Weiher

1618 - 1625               Stanislaw Konarski

03 Nov 1625 - 30 Sep 1629 Samuel Zalinski

06 Oct 1629 - 1641        Samuel Konarski

11 Oct 1641 - 20 May 1643 Mikolaj Weiher

20 May 1643 - 21 Feb 1657 Jakob Weiher

30 Mar 1657 - 1677        Stanislaw Dzialynski

1677 - 1679               Jan Ignacy Bakowski

1679                      Jan Gninsk

1681 - 1685               Franciszek Jan Bielinsk

1685 - 1693               Ernst Denhoff

1693 - 1694               Wladyslaw Los

17 Sep 1697 - 09 Feb 1703 Jan Jerzy Przebendowski

09 Feb 1703 - 20 Nov 1722 Piotr Kczewski

21 Nov 1722 - 1755        Piotr Jerzy Przbendowski

27 May 1755 - 1756        Jakub Dzialynski

   Jan 1757 - 17 Sep 1772 Michal Czapski

____________________________________________________________________________


Mazowiecki

1138 - 1526               Duchy of Masovia


1529                      Masovia voivodship

24 Oct 1795               Annexed to the Habsburg Monarchy (part of New

                          Galicia to 1803 then Kingdom of Galicia)

1807 - 1815               Part of the Duchy of Warsaw

1815 - 1915               Annezed by the Russian Empire (part of Congress

                          Poland)

1915 - 1918               German occupation

1916 - 1918               Part of the Kingdom of Poland (German client state)


Dukes

1037 - 1047 Miecław

1138 - 1173 Piast, Bolesław IV "Kędzierzawy"

1173 - 1186 Piast, Leszek

1186 - 1194 Piast, Kazimierz II "Sprawiedliwy"

1194 - 1200 Piast, Leszek I "Bialy"

 

Voivods

12..                      Wszebor

12.. – 12..               Krystyn

1246 – 12..               Przybysław z Rostkowa

1300                      Jan Ciołek

1388 – 1390               Erazm Ciołek

1390 – 13..               Jakub z Leżenic Nałęcz

13..                      Andrzej Ciołek ....................... 1356-1396

13..                      Pilik Rogala

1400 – 1402               Maciej Radzymiński

1402 – 1435               Piotr Pilik z Rogala

14..                      Jan Głowacz Leżeński ................. 1390-1436

1446                      Andrzej Ciechomski z Wąż ............. 1413-1461

1450                      Jan z Suchocina Rogala

1463 – 1466               Mikołaj Boglewski z Jelita

1466 – 1472               Jan z Węgrzynowa Rogala

1472 – 14..               Mikołaj Bogacki z Prawdzic

14.. – 14..               Jędrzej z Ostrołęki Ciołek

1496 - 1511               Jakub Gołyński Prawdzic z Gołymina ... 1434-1522

1511 - 15..               Pyotr Piotr Goryński z Wierzbna z Poraj

15.. - 1526               Stanisław Szreński herbu Dołęga ...... 1481-1526

1529 - 1532               Wawrzyniec Prażmowski z Woli

                           Prażmowskiej Belina ................. 1460-1532

1532 - 15..               Jan Zamienia ......................... 1484-1534

15.. - 1535               Jan Łoski z Woli Chynowskiej Brodzic . 1446-1535

1535 - 1544               Jan Gamrat z Sulima .................. 1502-1544

1544 - 1545               Feliks Brzeski z Brześcia ............ 1481-1545

1545 - 1558               Jan Dzierzgowski z Pawlowa Jastrzębiec 1502-1558

1558 - 15..               Stanisław Ławski ze Strzegocina Pobóg  1494-1575

15.. - 15..               Stanisław Kryski z Drobina 1536-1595

15.. - 15..               Florian Parys ........................ 1550-1603

15.. - 1605               Wojciech Kryski ...................... 1562-1616

1605 - 1623               Tomasz Gostomski Nałęcz .............. 1569-1623

1623 - 1626               Andrzej Górski z Nałęcz .............. 15..-1626

1626 - 1630               Adam Kossobudzki ..................... 1561-1629

1630 - 1651               Stanisław Warszycki .................. 1599-1681

1652 – 1659               Paweł Warszycki z Abdak

16.. – 16..               Wojciech Krasiński Korwin ............ 1613-1700

1699 - 1704               Stanisław Morsztyn

1704 - 1706               Marcin Chomętowski z Lis

1706 - 1726               Stanisław Chomętowski z Lis .......... 1673-1728

       1726 – 10 May 1730 Stefan Potocki z Pilawa .............. 1665-1730

1730                      Michał Kepski z Jastrzębiec........... 1644-1735

1730 - 1752               Stanisław Poniatowski ................ 1676-1762

1752 - 1759               Kazimierz Rudziński .................. 1676-1759

1760 - 1764               Michał Kazimierz Rudziński ........... 1730-1764

1764 - 1766               Wojciech Leon Opaliński .............. 1708-1775

1766 - 1781               Paweł Michał Mostowski z Dołęga ...... 1721-1781

1781 - 1784               Andrzej Mokronowski z Bogoria ........ 1713-1784

       1784 - 24 Oct 1795 Antoni Małachowski z Nałęcz .......... 1740-1796

__________________________________________________________________________


Płock

1495 - 1493               Plock voivodship

1793 – 1918               Annexed by Russia

 

Voivods

1138 – 1161               Wszebor

1161 – 1168               Żyra

1200 – 1217               Krystyn

1219 – 1228               Arnold

1228 – 1241               Bogusza

1241                      Scibor

1250 – 1254               Pawel ....

1260                      Menera

1278 – 1298               Gedko

1300                      Jan ....

1303 – 1305               Ziemian Bieliński

1345                      Pawel ....

1349 – 1363               Dadźbóg

1367 – 1382               .... Krystyn

1383 – 1399               Abraham Socha ........................ 1350-1399

1401 – 1404               .... Krystyn

1412 – 1438               Stanisław Grad Szreński

1441 – 1444               Andrzej Wydżga

1444 – 1466               Prandota from Żelechlin

1466 – 1468               Ninogniew z Kryska i Grodzanów ....... 1404-1468

1469 – 1483               Krzysztof Kępski

1483                      Mikołaj Kępski z Jastrzębiec

1489                      Jan Grot z Nowe Miasto

1496 - 1507               Ninogniew Kryski z Prawdzic

1507 - 1510               Stanisław Szreński z Dołęga .......... 1481-1531

1510 - 1512               Wojciech Obornicki

1512 - 1516               Andrzej Radziejowski

1516 - 1532               Andrzej Niszczycki

1532 - 1554               Feliks Szreński z Dolega ............. 1498-1554

1554 - 1556               Stanisław Niszczycki

1556 - 1561               Aleksander Iłowski

1561 - 1575               Arnolf Uchański z Radwan

1576 - 1582               Piotr Potulicki z Grzymała

1582 - 1599               Grzegorz Zieliński z Świnka .......... 1535-1595

1600 - 1617               Stanisław Krasiński .................. 1558-1617

1617 - 1647               Jan Stanisław Karnkowski

1648 - 1658               Jan Kazimierz Krasinski .............. 1607-1669

1658 - 1662               Stanisław Laskowski z Dąbrowa

1662 - 1667               Jan Wessel

1669 - 1688               Samuel Jerzy Prażmowski .............. 1631-1688

       1688 - 21 Feb 1717 Jan Dobrogost Bonawentura Krasinski .. 1639-1717

       1719 - 17 Nov 1735 Franciszek Jan Zaluski ............... 1660-1735

1736 - 1761               Mikołaj Jan Podoski .................. 1676-1762

1761 - 1779               Józef Antoni Podoski ................. 1710-1779

1779 - 1791               Teodor Kajetan Szydlowski ............ 1714-1792

1791 - 1793               Ignacy Antoni Zboinski z Ogończyk .... 17..-1796

__________________________________________________________________________


Podlaskie

1513                      Podlascy province created as part of Lithuania

01 Jun 1569               Ceded to Lesser Poland by Treaty of Lublin

07 Jan 1795               Partitioned between Prussia and Russia

1807 - 1815               Part of the Duchy of Warsaw

1815 - 1918               Prussia territory ceded to Russia



       1513 – 04 Dec 1517 Jan Semenowicz Sapieha ............... 1450-1517

1520 – 1527               Janusz Stankowicz Kościejewicz ....... 1468-1527

1529 – 1541               Iwan Bohdanowicz Sapieha ............. 1486–1546

1543 – 1551               Mikołaj Pac z Gozdawa ................ 1497-1551

1551 – 1555               Mikołaj Narbutt

1555 – 1558               Paweł Iwanowicz Sapieha .............. 15..-1579

1558 – 1569               Bazylim Klenickim-Tyszkiewicz ........ 1492-1571

1569 – 1587               Mikołaj Kiszka z Dąbrowa ............. 1524-1587

       1588 – 18 Mar 1591 Stanisław Radzimiński z Brodzic ...... 1552-1591

1591 – 1604               Janusz III Zasławski z Własnego ...... 1561-1629

1604 – 1605               Tomasz Gostomski z Nałęcz ............ 1569-1623

1605 – 1613               Jan Zbigniew Ossoliński z Topór ...... 1555-1623

1613 – 1616               Jan Wodyński z Kościesza

1616 – 1617               Stanisław Warszycki z Abdank ......... 1577-1617

1617 – 1625               Wojciech Niemira ..................... 15..-1625

1625 – 1631               Andrzej Chądzyński z Ciołek .......... 1561-1531

1633 – 1634               Paweł Szczawiński z Prawdzic ......... 15..-1638

1634 – 1648               Stanisław Niemira z Gozdawa .......... 1597-1648

1649 – 1652               Paweł Warszycki z Abdank ............. 15..-1660

1652 – 1653               Prokop Leśniowolski z Kolumna ........ 1588-1653

1653 – 1661               Jan Piotr Opaliński z Łodzia ......... 1601-1665

1661 – 1665               Zbigniew Ossoliński z Topór .......... 16..-1679

1665 – 1673               Wojciech Emeryk Mleczko z Korczak .... 1625-1673

1673 – 1688               Wacław Leszczyński z Wieniawa ........ 1623-1688

1688 – 1698               Marcin Oborski z Obór z Pierzchała ... 16..-1697

1699 – 1709               Stefan Mikołaj Branicki .............. 1640-1709

1710 – 1728               Stanisław Mateusz Rzewuski z Krzywda . 1660-1728

       1728 – 06 Mar 1738 Michał Józef Sapieha ................. 1670-1738

1738 – 1745               Karol Józef Hiacynt Sedlnicki

                           z Odrowąż ........................... 1703-1761

1746 – 1752               Michał Antoni Sapieha z Lis .......... 1711-1760

1752 – 1762               Michał Józef Rzewuski Beydo z Krzywda  1699-1769

1762 – 1771               Bernard Stanisław Gozdzki ............ 1704-1711

1771 – 1774               Antoni Miączyński z Suchekomnaty ..... 1691-1774

1774 – 1789               Ignacy Cypryan Herkulan z Balic ...... 1734-1789

1790 – 1794               Tomasz Walerian Aleksandrowicz

                           z Własnego .......................... 1732-1794

___________________________________________________________________________________________________


Podolia

1434        Podolia voivodship

1793 - 1918 Annexed by Russia

1918        Restored to Poland

1939        Annexed to the Soviet Union


Voivodes

1434 – 1437               Piotr Odrowąż ze Sprowy

1437 – 1438               Michael Habdank de Buczacz

1439 – 1462               Hryćko Kierdejewicz

1462 – 1466               Stanisław Chodecki z Chłopów

1466 – 1470               Michał Mużyło Buczacki z Abdank

1470 – 1476               Andrzej Fredro

1477 – 1479               Jan Odrowąż ze Sprowy z Odrowąż

1481 – 1485               Dawid Buczacki z Abdank

1485 – 1497               Jakub Buczacki z Podhajec z Abdank

1502 – 1509               Paweł Koła z Junosza

1509 – 1515               Otto Chodecki z Powała

1515 – 1530               Marcin Kamieniecki z Pilawa

1530 – 1533               Stanisław Lanckoroński z Zadora

1533 – 1535               Jan Tęczyński z Topór

1535 – 1542               Stanisław Odrowąż z Odrowąż

1542 – 1547               Jan Tworowski z Pilawa

1547 – 1561               Jan Mielecki z Gryf

1562 – 1567               Jan Starzechowski

1567 – 1569               Jerzy Jazłowiecki z Abdank

       1569 – 11 May 1585 Mikołaj Mielecki z Gryf

1588                      Mikołaj Herburt z Felsztyna i Dziedziłowa

1588 – 1597               Jan Sienieński z Sienna

1599 – 1603               Stanisław Golski

1603 – 1605               Aleksander Koniecpolski

1605 – 1607               Hieronim Jazłowiecki z Abdank

1607 – 1613               Jakub Pretwicz

1614 – 1617               Stanisław Lanckoroński

1618 – 1619               Tomasz Zamoyski z Jelita

1621 – 1629               Adam Aleksander Sanguszko

1629 – 1631               Marcin Krasicki z Rogala

       1632 – 28 Mar 1636 Marcin Kazanowski z Grzymała

1636 – 1655               Stanisław Potocki z Pilawa

1655 – 1657               Mikołaj Jerzy Czartoryski

1657 – 1676               Aleksander Stanisław Bełżecki

                           z Cieszanowa Jastrzębiec

1677 – 1679               Andrzej Maksymilian Fredro

                           z Pleszowic Bończa

1679 – 1682               Stanisław Koniecpolski

1682                      Marcin Zamoyski z Jelita

1683                      Mariusz Stanisław Jaskólski z Leszczyc

1683 – 1686               Stanisław Karol Łużecki z Lubicz

1686 – 1688               Mikołaj Franciszek Daniłowicz z Sas

1689 – 1704               Jan Franciszek Dzieduszycki

1704 – 1706               Nikodem Żaboklicki

1706 – 1736               Stefan Kazimierz Humiecki z Junosza

1736 – 1752               Wacław Piotr Rzewuski z Krzywda

1762 – 1770               Michał Józef Rzewuski Beydo z Krzywda

1770 – 1790               Jan Jakub Zamoyski

1790 – 1793               Leonard Marcin Świeykowski z Trzaska

__________________________________________________________________________________


Pomorski

c.1040                    Slavic principality of Pomerania

1155                      Divided into Pomosrski-Szczecin, Pomorski-Demmin

                          and Pomorski-Gdansk

1190                      Pomorski-Slawno partitioned from Pomorski-Szczecin

1264                      Pomerania re-united

29 Dec 1294               Pomorski-Gdansk annexed to Poland

28 May 1295               Pomorski-Wolgast separated from Szczecin

1368 - 1459               Pomorski-Słupsk partitioned from Pomerania

23 Nov 1478 - 10 May 1531 Pomerania re-united

06 Feb 1625 - 10 Mar 1637 Pomerania re-united

1630                      Barth part of Swedish Pomerania

1772                      Pomerania annexed by Prussia

1870                      Part of Germany

1919 - 1939               Historic Pomorski-Gdansk restored to Poland

1939 - 1945               Restored to Germany

1945                      Pomerania east of the Oder and Stettin (Szczecin)

                           annexed to Poland by Treaty of Potstam


Dukes

       10.. – 29 Jun 1046 Siemomysł

1060 – 1106               Świętobor

1106 – 1113               Swietopelk I

       1121 – 09 Aug 1135 Gryfici, Warcisław I ................ 1091-1135

09 Aug 1135 – 1156        Racibor I ........................... 1124-1156

       1156 – 18 Mar 1187 Gryfici, Bogusław I ................. 1130-1187

18 Mar 1187 – 1208        Piast, Anastazja Mieszkowna ......... 1164-1240

                          (regent)

       1264 – 13 Nov 1278 Gryfici, Barnim I ................... 1218-1278

13 Nov 1278 – 1295        Gryfici, Bogusław IV ................ 1255-1309

13 Nov 1278 – 1294        Matilda von Brandenburg

                          (regent)

       1294 – 28 May 1295 Gryfici, Barnim II .................. 1277-1295

       1294 – 28 May 1295 Gryfici, Otton I .................... 1279-1344

13 Nov 1478 – 05 Oct 1523 Gryfici, Bogusław X

05 Oct 1523 – 10 May 1531 Gryfici, Jerzy I .................... 1493-1531

05 Oct 1523 – 10 May 1531 Gryfici, Barnim XI .................. 1501-1573

06 Feb 1625 – 10 Mar 1637 Gryfici, Bogusław XII ............... 1580-1637

-Pomorski-Demmin -

1156 – 1160 Kazimierz I

1187 – 1219 Kazimierz II

1219 – 1227 Barnim I

1219 – 1226 Ingard af Denemark

1219 – 17 Mar 1264 Warcisław III

-Pomorski-Wolgarst -

18 Mar 1187 – 23 Jan 1220 Gryfici, Bogusław II

23 Jan 1220 – 13 Nov 1278 Gryfici, Barnim I

1222 - 1224               Gryfici, Bogusław III

13 Nov 1278 – 28 May 1295 Gryfici, Barnim II

28 May 1295 – 24 Feb 1309 Gryfici, Bogusław IV

24 Feb 1309 – 01 Aug 1326 Gryfici, Warcisław IV

01 Aug 1326 – 1368        Gryfici, Warcisław V

01 Aug 1326 – 1368        Gryfici, Bogusław V

01 Aug 1326 – 1365        Gryfici, Barnim IV

01 Aug 1365 – 02 Jan 1377 Gryfici, Warcisław VI

       1394 – 22 Sep 1405 Gryfici, Barnim VI

22 Sep 1405 – 17 Apr 1457 Gryfici, Warcisław IX

22 Sep 1405 – 22 Sep 1450 Gryfici, Barnim VII

17 Apr 1457 – 23 Nov 1478 Gryfici, Warcisław X

17 Apr 1457 – 05 Jul 1474 Gryfici, Erik II

05 Jul 1474 – 05 Oct 1523 Gryfici, Bogusław X

05 Oct 1523 – 10 May 1531 Gryfici, Georg I

10 May 1531 – 14 Feb 1560 Gryfici, Philipp I

14 Feb 1560 – 23 May 1569 Gryfici, Johann Friedrich

23 May 1569 – 17 Jun 1592 Gryfici, Ernst Ludwig

17 Jun 1592 – 06 Feb 1625 Gryfici, Philipp II Julius

-Pomorski-Szczecin -

28 May 1295 – 31 Dec 1344 Otton I

31 Dec 1344 – 14 Aug 1368 Barnim III

14 Aug 1368 – 24 Aug 1372 Kazimierz IV

24 Aug 1372 – 21 Jun 1413 Swantibor I

24 Aug 1372 – 1404        Bogusław VII

21 Jan 1413 – 27 Mar 1428 Otton II

21 Jan 1413 – 13 Apr 1435 Kazimierz VI

13 Apr 1435 – 04 Oct 1451 Joachim

04 Oct 1451 – 07 Sep 1464 Otton III

05 Oct 1523 – 1569        Barnim XI

1569 – 1600               Hans Friedrich

       1606 – 03 Feb 1618 Philipp II

03 Feb 1618 – 27 Nov 1620 Franciszek

27 Nov 1620 – 1625        Bogusław XII

________________________________________________________________________________


Poznanskie

1138 - 1177 To Poland

1177 - 1333 Duchy of Poznan

1333 - 1793 To Poland

1793 - 1807 To Prussia

1807 - 1815 To Warsaw

1815 - 1918 To Prussia then Germany

01 Aug 1919               Województwo Poznanskie

12 Sep 1939 - 23 Feb 1945 Annexed by Germany

31 May 1975               Abolished


Dukes

1138 - 1202 Piast, Mieszco III "The Old"

1179 - 1202 Piast, Otto I

1202 - 1231 Piast, Wladyslaw I

1231 - 1239 Piast, Wladyslaw II

1239 - 1257 Piast, Przemyslaw I

1239 - 1279 Piast, Boleslaw V "the Humble"

1279 - 1296 Piast, Przemyslaw II

1296 - 1300 Piast, Henryk I (1st Time)

1300 - 1305 Przemyslid, Waclaw I

1305 - 1306 Przemyslid, Waclaw II

1306 - 1309 Piast, Henryk I (2nd Time)

1309 - 1314 Piast, Wladyslaw III

1314 - 1333 Piast, Wladyslaw IV "The Short"


Governors

1020 - 10..              Dzierzykraj z Czlopy

1120 - 11..              Jakob z Bnin Łodzia

1216 - 1226              Dobrogost z Szamotul

1226 - 1234              Dionizy z Godzikowa

1234 - 1242              Bogumil Dzierzykraj

1242 - 1252              Moscic z Wielkiego Kozmina

1252 - 1253              Przedpelek z Łodzia

1253 - 1255              Hertobald z Wieniawa

1255 - 1260              Mikolaj z Grzymislawia

1260 - 1264              Beniamin z Grabowy Zaremba

1264 - 1270              Jan z Czarnkow

1270 - 1277              Przedpelek z Łodzia

1277 - 1281              Jakob z Bnin z Łodzia

1281 - 1286              Tomislaw z Szamotul (1st Time)

1286 - 1287              Beniamin z Zaremba (1st Time)

1288 - 1293              Tomislaw z Szamotul (2nd Time)

1293 - 1297              Beniamin z Zaremba (2nd Time)

1297 - 1299              Piotrko

_____________________________________________________________________________


Rawa

04 Feb 1793               Occupied by Prussia

25 Sep 1793               Annexed by Prussia

1793 - 1807               Part of South Prussia

1807 - 1815               Part of the Duchy of Warsaw

1815 - 1915               Part of Russia

1915 - 1918               German occupation

1918                      Restored to Poland

 

Voivods

1335                      Dobiesław z Szczawin

13..                      Jan Grot z Słupce

1465 - 1467               Mikołaj z Kucienski ................. 1430-1494

1468 - 1489               Jan Grot z Nowego Miasto

1489 - 1493               Andrzej Szczubiol

1493 - 1496               Jakub Buczacki

1496 - 1504               Andrzej Kucienski

1504 - 1518               Piotr Predota from Trzciany

1518 - 1519               Jakub Gostomski

1519 - 1529               Andrzej Kucienski

1529 - 1542               Stanisław Kucienski

1542 - 1572               Andrzej Sierpski

1572 - 1588               Anzelm Gostomski z Leżenice

1588 – 1593               Stanisław Gostomski z Nałęcz

1593 - 1597               Wojciech Wilkanowski z Rzewnina

1597 - 1601               Piotr Myszkowski

1601 - 1618               Zygmunt Grudzinski .................. 1560-1618

1618 - 1627               Stanisław Radziejowski

1627 - 1642               Filip Wolucki z Rawicz

1642 - 1644               Krzysztof Marcin Sulowski

1644 - 1650               Andrzej Grudzinski

1653 - 1654               Łukasz Opaliński .................... 1581-1654

1659 - 1664               Alexander Koryciński

1664 – 1675               Jan Albrycht Lipski

1675 - 1677               Hieronim Olszowski

1677 - 1693               Aleksander Załuski .................. 1608-1693

1693 - 1720               Aleksander Józef Załuski ............ 1652-1727

1720 - 1735               Andrzej Głębocki z Doliwa

       1735 - 25 Sep 1754 Stanisław Wincenty Jabłonowski ...... 1694-1754

1754 - 1757               Stanisław Świdziński ................ 1685-1761

1757 - 1774               Kazimierz Granowski

1774 - 1793               Bazyli Walicki z Lada ............... 1726-1802

_________________________________________________________________________


Śląsk (Schlesien/Silesia)

1138 – 1146 Piast, Władysław II Wygnaniec

1146 – 1163 Piast, Bolesław Kędzierzawy

Upper Silesia

1163 – 1211 Piast, Miecisław I

1211 – 1230 Piast, Kazimierz I

1230  -1246 Piast, Miecisław II

1234 – 1282 Piast, Wladisław I

Lower Silesia

1163 – 1201 Piast, Bolesław I

Silesia Wrocław

1201 – 1238 Piast, Henryk I

1238 – 1241 Piast, Henryk II

1241 – 1248 Piast, Bolesław II

1248 – 1266 Piast, Henryk III

1266 – 1290 Piast, Henryk IV

1311 – 1335 Piast, Henryk VI

Silesia-Lebus

1248 – 1257 Piast, Mieczisław I

Silesia-Legnice

1248 – 1278 Piast, Bolesław II

1278 – 1296 Piast, Henryk V

1296 – 1311 Piast, Bolesław III

1296 – 1311 Piast, Henryk VI

1296 – 1312 Piast, Władisław

1342 – 1364 Piast, Wacław I

1342 – 1346 Piast, Ludwig I

1364 – 1409 Piast, Rupert

1364 – 1394 Piast, Bolesław IV

1364 – 1398 Piast, Henryk VII

1364 – 1373 Piast, Ludwig z Slaski-Brieg

1409 – 1413 Piast, Wacław II

1436 – 1449 Hohenzollern, Elisabeth von Brandenburg

1495 – 1547 Piast, Fredryk II

1547 – 1559 Piast, Fredryk III

1559 – 1576 Piast, Henryk XI (1st Time)

1576 – 1580 Piast, Fredryk IV (1st Time)

1580 – 1581 Piast, Henryk XI (2nd Time)

1581 – 1596 Piast, Fredryk IV (2nd Time)

Slaska-Legnice-Zlotoryja

1602 – 1653 Piast, Jerzy Rudolf

Slaska-Glogów

1248 – 1274 Piast, Konrad II

1274 – 1309 Piast, Henryk III

1309 – 1331 Piast, Przemysław II

1397 – 1423 Piast, Henryk X

Slaska-Glogów-Scinawa

1369 – 1395 Piast, Henryk VII

________________________________________________________________________________


Ruskie (Ruthenia)

1434                      Województwo ruskie (Ruthenian province)

1772                      Lwow area annexed by the Habsburg Monarchy

1795 - 1918               Part of Austria-Hungary


1434 – 1437               Jan Mężyk z Dąbrowy ................. 1370-1437

       1437 – 06 Sep 1450 Piotr Odrowąż ze Sprowy

1452 – 1465               Andrzej Odrowąż ze Sprowy

1466 – 1474               Stanisław z Chodcza

1474 – 1479               Spytek III Jarosławski z Leliwa ..... 1436-1479

1479 - 1485               Jan Odrowąż ze Sprowy

1486 – 1496               Jan Pilecki z Leliwa

1496                      Andrzej Fredo

1496 – 1497               Mikołaj Tęczyński

1497 – 1501               Jakub Buczacki z Podhajec z Abdank .. 1430-1501

1501 – 1507               Jan Amor Tarnowski 1460-1514

1507                      Jan Fredro z Niżniowa

1507 – 1511               Stanisław Kmita Sobieński z Szreniawa 1450-1511

1515 – 1527               Otto Chodecki 14..-1534

1527 – 1535               Jan Amor Tarnowski z Leliwa ......... 1488-1561

1536 – 1537               Jan Tęczyński z Topór ............... 1492-1541

1537 – 1542               Stanisław I Odrowąż

1542 – 1545               Stanisław Odrowąż z Odrowąż

1545 – 1553               Piotr Firlej

1553 – 1569               Mikołaj Sieniawski z Leliwa ......... 1489–1569

1569 – 1575               Jerzy Jazłowiecki z Abdank

1576 – 1582               Hieronim Jarosz Sieniawski .......... 1516-1582

       1583 – 25 Jul 1588 Stanisław Żółkiewski z Lubicz ....... 15..-1588

1588 – 1602               Mikołaj Herburt z Felsztyna

                           i Dziedziłowa ...................... 15..-1602

1604 – 1612               Stanisław Golski

1613 – 1628               Jan Daniłowicz na Olesku z Sas ...... 15..-1628

1628 – 1638               Stanisław Lubomirski z Szreniawa bez Krzyża

1638 – 1641               Konstanty Wiśniowiecki .............. 1564-1641

       1641 – 13 Jun 1646 Jakub Sobieski z Janina ............. 1591-1646

1646 – 1651               Yeremiya Mikhailo Korybut

                           Vishnevetsskii ..................... 1612-1651

1652 – 1657               Stanisław Lanckoroński z Zadora ..... 1590-1657

1657 – 1664               Stefan Czarniecki z Łodzia .......... 1599-1665

1664 – 1692               Stanisław Jan Jabłonowski ........... 1634-1702

       1692 – 10 Feb 1697 Marek Matczyński z Jastrzębiec ...... 1631-1697

       1697 – 28 Apr 1731 Jan Stanisław Jabłonowski ........... 1669-1731

       1731 – 04 Apr 1782 August Aleksander Czartoryski ....... 1697-1782

1782 – 1788               Stanisław Szczęsny Feliks Potocki ... 1751-1805

1791 – 1794               Jan Kicki z Gozdawa ................. 1714-1794

_________________________________________________________________________


Sandomierz

Voyvods

                          Pakosław ............................ 1182-1232

                          Goworek ............................. 1166-1227

                          Jakub ............................... 1187-1232

                          Florian ............................. 1214-1259

                          Adam ................................ 1194-1270

1250 – 1255               Warszslaw

                          Piotr Bogoria Skotnicki ............. 12..-1283

                          Jan ................................. 1240-1295

                          Boksa ............................... 1256-1301

1306 – 1316               Wojciech Bogoria Skotnicki .......... 1274-1316

                          Nawój z Morawicy

                          Tomisław Jelitko z Mokrska .......... 1290-1335

                          Mszczuj z Chrzelowa ................. 1279-1341

                          Mścigniew Celej ..................... 1298-1357

                          Jan Jura ............................ 1306-1363

                          Otton z Pilczy ...................... 1338-1388

13.. – 1368               Jan Jesko Tarnowski ................. 1309-1388

                          Piotr Lipski ........................ 1311-1391

                          Piotr Kmita ......................... 1348-1409

                          Jan z Tarnowa ....................... 1349-1409

                          Piotr Szafraniec

1410 – 1430               Mikołaj z Mikołow Kurozwęcki ........ 1363-1438

1433 – 1435               Spytek Tarnowski .................... 1367-1435

1435 – 1437               Dobiesław Oleśnicki ................. 1403-1440

1437 – 1438               Jan z Tęczyna ....................... 1410-1470

                          Niemierza Jelitko-Łukowski .......... 1385-1450

                          Jan Ligęza Czyżowski ................ 1373-1455

1442                      Jan Głowacz Oleśnicki ............... 1397-1460

1455                      Dziersław Rytwiański ................ 1414-1478

                          Dobiesław Kmita ..................... 1412-1479

1473 – 1478               Jakub Dembiński ..................... 1427-1490

                          Dobiesław Kurozwęcki ................ 1426-1496

1499                      Piotr Kmita z Wiśnicza .............. 1442-1502

06 Mar 1501 – 1505        Jan Feliks Szram Tarnowski .......... 1471-1507

1505 – 1507               Mikołaj Kamieniecki ................. 1463-1527

1507 – 1514               Jan Amor Tarnowski .................. 1460-1514

                          Spytek Zgłobieński .................. 1436-1519

                          Mikołaj Firlej

1505 – 1507               Mikołaj Kamieniecki ................. 1463-1527

                          Stanisław Lanckoroński .............. 1467-1535

1527                      Otto Chodecki ....................... 1467-1534

1535                      Piotr Kmita Sobieński ............... 1466-1553

                          Andrzej Tęczyński ................... 1480-1536

1543                      Stanisław Tęczyński ................. 1521-1561

1553 – 1555               Mikołaj Herburt Odnowski ............ 1505-1555

                          Stanisław Tarnowski ................. 1514-1568

                          Spytek Wawrzyniec Jordan ............ 1518-1568

                          Piotr Zborowski

1574                      Jan Kostka .......................... 1524-1581

1581 – 1587               Stanisław Szafraniec

                          Jerzy Mniszech ...................... 1544-1613

1605                      Jan Zbigniew Ossoliński ............. 1555-1623

                          Mikołaj Firlej ...................... 1588–1636

1632                      Stanisław Koniecpolski .............. 1577-1646

1638                      Krzysztof Ossoliński ................ 1587–1645

1645                      Władysław Dominik Zasławski-Ostrogski 1618-1656

                          Paweł Komorowski .................... 1523-1647

16.. – 1649               Andrzej Firlej ...................... 1574-1649

                          Jerzy Ossoliński .................... 1595-1650

1650                      Władysław Myszkowski ................ 1600-1658

1656 – 1659               Aleksander Koniecpolski ............. 1620-1659

1659 – 1665               Jan Sobiepan Zamoyski ............... 1627-1665

                          Jan Aleksander Tarło ................ 1620-1680

                          Michał Jerzy Czartoryski ............ 1621-1692

1693 – 1697               Michał Warszycki

                          Stefan Bidziński .................... 1643-1714

                          Jakub Władysław Morsztyn ............ 1679-1729

29 May 1729 – 14 Oct 1735 Jerzy Aleksander Lubomirski ......... 1669-1735

1736                      Jan Tarło ........................... 1684-1750

1764 – 1774               Jan Wielopolsk

1775 – 1795               Maciej Sołtyk ....................... 1718-1802

_________________________________________________________________________


Sieradz

1338        Province of Sieradz

25 Sep 1793 Annexed by Prussia

1807 - 1815 Part of the Duchy of Warsaw

1916        Part of the Kingdom of Poland

1918        Part of independent Poland


Voivods

1210                      Mikołaj z Kalinowy

1242                      Zbisław z Korab

                          Maciej

1288                      Piotr Lis

1288                      Mateusz z Kalinowy

1309                      Jakub z Koniecpola

                          Zawisza Kurozwęcki

                          Zbigniew z Brzezia

       1317 – 30 Aug 1330 Clemens de Mirsin

1360                      Chebda ze Służewa

1368                      Wawrzyniec z Kalinowy

1372                      Świętopełk z Irządz

1400                      Mikołaj z Pomian

                          Przybysław z Irządz

1430                      Jakub z Koniecpola

1442                      Jarand z Grabi i Brudzewa

1457                      Dziersław z Rytwian

1457                      Jarand Lipski

1460                      Wawrzyniec Zaremba z Kalinowy

      1461  - 03 Oct 1466 Sędziwoj Leżeński

1471                      Dziersław Rytwiański

1475                      Jan Zaremba

1475 – 1485               Mikołaj Brudzewski

1487 – 1488               Piotr Dunin z Prawkowic ............. 1415-1484

1510                      Ambroży Pampowski ................... 1450-1510

1512 – 1519               Jarosław Łaski

1522 – 1523               Stanisław Kościelecki

1524                      Jan Kościelecki ..................... 1415-1475

            - 22 Dec 1541 Hieronim Jarosław Łaski ............. 1496-1541

1550                      Stanisław Łaski ..................... 1491-1550

1556                      Jan Spytek Tarnowski ................ 1484-1553

1566                      Jan Janusz Kościelecki .............. 1524-1564

1604                      Olbracht Łaski ...................... 1536-1604

1609                      Aleksander Koniecpolski ............. 1580-1661

1624                      Stanisław Bykowski

1633                      Jan Baranowski

1643                      Kasper Dönhoff ...................... 1588-1645

164.                      Jan Koniecpolski .................... 1580-1661

1647                      Maksymilian Przerębski .............. 1577-1647

01 May 1665 – 1669        Hieronim z Wielkiego Chrząstowa

                           Wierzbowski ........................ 1622-1665

1669 – 167.               Zygmunt Karol Przerębski

                          Łukasz Pieniążek .................... 1638-1683

1682                      Feliks Kazimierz Potocki ............ 1633-1702

1711 – 1713               Jan Chryzostom Pieniążek ............ 1663-1713

       1713 – 03 Dec 1719 Jan Aleksander Koniecpolski ......... 1635-1719

1720 – 1728               Franciszek Wielopolski .............. 1659-1732

1728 – 1729               Aleksander Mycielski

1729 – 1730               Marcin Walewski ..................... 1694-1744

1730 – 1754               Aleksander Kazimierz Szembek ........ 1682-1756

1754 – 1764               Kazimierz Józef Dąmbski ............. 1696-1765

       1764 – 24 Mar 1775 Leon Wojciech Opaliński ............. 1708-1775

       1775 – 29 Sep 1784 Mikołaj Małachowski ................. 1730-1784

       1785 – 25 Sep 1793 Michał Walewski ..................... 1735-1806

_________________________________________________________________________


Wolynskie

1558                      Volhynian province

24 Oct 1795 - 1915        Annexed by Russia

1915 - 1918               German occupation

1918 - 1939               Part of Poland

17 Sep 1939               Annexed by the Soviet Union


Voivods

1558 - 1566               Janusz Konstantynowicz Ostrogski

1566 - 1571               Aleksander Fiodorowicz Czartoryski .. 1517-1571

1572 - 1576               Bohusz Korecki ...................... 1510-1576

1576 - 1583               Andrzej Wiśniowiecki

1583 - 1593               Janusz Konstantynowicz Ostrogski .... 1554-1620

       1593 -    Dec 1603 Aleksander Konstantynowicz Ostrogski  1570-1603

       1604 - 04 Aug 1629 Janusz III Zasławski ................ 15..-1629

1630 - 1653               Adam Aleksandr Sanguszko ............ 1590-1653

1657 - 1661               Michal Jerzy Czartoryski I .......... 16..-1662

1661 - 1679               Michal Jerzy Czartoryski II ......... 1621-1692

       1679 - 15 Dec 1683 Mikołaj Hieronim Sieniawski ......... 1645-1683

1683 - 1693               Jerzy Jan Wandalin Mniszech ......... 16..-1693

1693 - 1697               Jan Stanisław Jabłonowski ........... 1669-1731

       1697 - 12 Aug 1713 Jan Franciszek Stadnicki ............ 1656-1713

25 Aug 1713 - 1723        Atanazy Walenty Miaczynski  ......... 1639-1723

26 Mar 1724 - 1725        Stanislaw Ledóchowski ............... 1666-1725

       1726 - 02 Dec 1749 Michal Potocki ...................... 1660-1749

1749 - 1755               Franciszek de Salezy Potocki ........ 1700-1772

1757 - 1775               Józef Jan Kanty Ossolinski .......... 1707-1780

       1775 - 24 Oct 1795 Hieronim Janusz Sanguszko ........... 1743-1812

_________________________________________________________________________