. Home .

Cantons of Switzerland from 1803

Aargau

10 Mar 1803 - Aargau a Canton of Switzerland

 

Capital: Aarau.

Language: German.

Religion: Roman Catholic, Protestant.

 

President of the Government Commission

10 Mar - 26 Apr 1803 Johann Rudolf Dolder

Amtsbügermeister

1815 - 1816 Karl Friedrich Zimmermann (1st Time)

1816 - 1817 Johann Karl Fetzer (1st Time)

1817 - 1818 Karl Friedrich Zimmermann (2nd Time)

1818 - 1819 Johann Karl Fetzer (2nd Time)

1819 - 1820 Karl Friedrich Zimmermann (3rd Time)

1820 - 1821 Johann Karl Fetzer (3rd Time)

1821 - 1822 Johann Herzog (1st Time)

1822 - 1823 Johann Karl Fetzer (4th Time)

1823 - 1824 Johann Herzog (2nd Time)

1824 - 1825 Johann Karl Fetzer (5th Time)

1825 - 1826 Johann Herzog (3rd Time)

1826 - 1827 Johann Karl Fetzer (6th Time)

1827 - 1828 Johann Herzog (4th Time)

1828 - 1829 Johann Karl Fetzer (7th Time)

1829 - 1830 Johann Herzog (5th Time)

1839 - 1831 Johann Karl Fetzer (8th Time)

1831 Johann Herzog (6th Time)

Landamänner

1831 - 1832 Franz Ludwig Fidelis Borer (1st Time)

1832 - 1833 Johann Karl Fetzer (9th Time)

1833 - 1834 Franz Ludwig Hürner

1834 - 1835 Franz Ludwig Fidelis Borer (2nd Time)

1835 - 1836 Daniel Lüscher (1st Time)

1836 - 1837 Josef Fidel Wieland (1st Time)

1837 - 1838 Ludwig Berner (1st Time)

1838 - 1839 Ignaz Eduard Dorer

1839 - 1840 Friedrich Frey-Hérosé (1st Time)

1840 - 1841 Udalrich Josef Schaufelbühl

1841 Ludwig Berner (2nd Time)

1841 - 1842 Franz Waller (1st Time)

1842 - 1843 Friedrich Frey-Hérosé (2nd Time)

1843 - 1844 Josef Fidel Wieland (2nd Time)

1844 - 1845 Samuel Friedrich Siegfried (1st Time)

1845 - 1846 Friedrich Frey-Hérosé (3rd Time)

1846 - 1847 Josef Fidel Wieland (3rd Time)

1847 - 1848 Samuel Friedrich Siegfried (2nd Time)

1848 - 1849 Franz Waller (2nd Time)

1849 - 1850 Daniel Lüscher (2nd Time)

1850 - 1851 Josef Fidel Wieland (4th Time)

1851 - 1852 Samuel Friedrich Siegfried (3rd Time)

- 31 Mar 1852 Franz Xaver Wagner

01 Apr 1852 - 31 Mar 1853 Samuel Friedrich Siegfried (4th Time)

01 Apr 1853 - 31 Mar 1854 Johann Ulrich Hanauer (1st Time)

01 Apr 1854 - 31 Mar 1855 Samuel Schwarz (1st Time)

01 Apr 1855 - 31 Mar 1856 Karl Ferdinand Schimpf

01 Apr 1856 - 31 Mar 1857 Karl Blattner

01 Apr 1857 - 31 Mar 1858 Augustin Keller (1st Time)

01 Apr 1858 - 31 Mar 1859 Emil Welti (1st Time)

01 Apr 1859 - 31 Mar 1860 Johann Ulrich Hanauer (2nd Time)

01 Apr 1860 - 31 Mar 1861 Samuel Schwarz (2nd Time)

01 Apr 1861 - 31 Mar 1862 Augustin Keller (2nd Time)

01 Apr 1862 - 31 Mar 1863 Emil Welti (2nd Time)

01 Apr 1863 - 31 Mar 1864 Karl Friedrich Brentano (1st Time)

01 Apr 1864 - 31 Mar 1865 Samuel Schwarz (3rd Time)

01 Apr 1865 - 31 Mar 1866 Augustin Keller (3rd Time)

01 Apr 1866 - 31 Mar 1867 Emil Welti (3rd Time)

01 Apr 1867 - 31 Mar 1868 Karl Friedrich Brentano (2nd Time)

01 Apr 1868 - 31 Mar 1869 Augustin Keller (4th Time)

01 Apr 1869 - 31 Mar 1870 Hans von Hallwil

01 Apr 1870 - 31 Mar 1871 Karl Friedrich Brentano (3rd Time)

01 Apr 1871 - 31 Mar 1872 Adolf Fischer (1st Time)

01 Apr 1872 - 31 Mar 1873 Robert Straub

01 Apr 1873 - 31 May 1874 Rudolf Weiersmüller

01 Apr 1874 - 31 Mar 1875 Augustin Keller (5th Time)

01 Apr 1875 - 31 Mar 1876 Franz Julius Emil Imhof

01 Apr 1876 - 31 Mar 1877 Karl Friedrich Brentano (4th Time)

01 Apr 1877 - 31 Mar 1878 Josef Frey

01 Apr 1878 - 31 Mar 1879 Gottlieb Burkard Käppeli (1st Time)

01 Apr 1879 - 31 Mar 1880 Ludwig Karrer

01 Apr 1880 - 31 Mar 1881 Augustin Keller (6th Time)

01 Apr 1881 - 31 Mar 1882 Adolf Fischer (2nd Time)

01 Apr 1882 - 31 Mar 1883 Karl Friedrich Brentano (5th Time)

01 Apr 1883 - 31 Mar 1884 Arnold Karl Ringier (1st Time)

01 Apr 1884 - 31 Mar 1885 Gottlieb Burkard Käppeli (2nd Time)

01 Apr 1885 - 31 Mar 1886 Adolf Fischer (3rd Time)

01 Apr 1886 - 31 Mar 1887 Karl Franz Sebastian Fahrländer (1st Time)

01 Apr 1887 - 31 Mar 1888 Arnold Karl Ringier (2nd Time)

01 Apr 1888 - 31 Mar 1889 Gottlieb Burkard Käppeli (3rd Time)

01 Apr 1889 - 31 Mar 1890 Peter Conrad (1st Time) .......................... 1850-1914 CVP

01 Apr 1890 - 31 Mar 1891 Johann Friedrich Riniker ......................... 1841-1892 FDP

01 Apr 1891 - 31 Mar 1892 Karl Franz Sebastian Fahrländer (2nd Time)

01 Apr 1892 - 31 Mar 1893 Arnold Karl Ringier (3rd Time)

01 Apr 1893 - 31 Mar 1894 Gottlieb Burkard Käppeli (4th Time)

01 Apr 1894 - 31 Mar 1895 Peter Conrad (2nd Time)

01 Apr - 1895 Emil Frey ........................................ 1861-1916 FDP

1895 - 31 Mar 1896 Karl Franz Sebastian Fahrländer (3rd Time)

01 Apr 1896 - 31 Mar 1897 Arnold Karl Ringier (4th Time)

01 Apr 1897 - 31 Mar 1898 Gottlieb Burkard Käppeli (5th Time)

01 Apr 1898 - 31 Mar 1899 Hans Müri (1st Time) ............................. 1861-1944 FDP

01 Apr 1899 - 31 Mar 1900 Peter Conrad (3rd Time)

01 Apr 1900 - 31 Mar 1901 Karl Franz Sebastian Fahrländer (4th Time)

01 Apr 1901 - 31 Mar 1902 Arnold Karl Ringier (5th Time)

01 Apr 1902 - 31 Mar 1903 Gottlieb Burkard Käppeli (6th Time)

01 Apr 1903 - 31 Mar 1904 Hans Müri (2nd Time)

01 Apr 1904 - 31 Mar 1905 Peter Conrad (4th Time)

01 Apr 1906 - 31 Mar 1907 Arnold Karl Ringier (6th Time)

01 Apr 1907 - 31 Mar 1908 Hans Müri (3rd Time)

01 Apr 1908 - 31 Mar 1909 Hermann Huber .................................... 1863-1915 FDP

01 Apr 1909 - 31 Mar 1910 Peter Conrad (5th Time)

01 Apr 1910 - 31 Mar 1911 Max Schmidt (1st Time) ........................... 1862-1951 FDP

01 Apr 1911 - 31 Mar 1912 Arnold Karl Ringier (7th Time)

01 Apr 1912 - 31 Mar 1913 Emil Keller (1st Time) ........................... 1878-1965 FDP

01 Apr 1913 - 31 Mar 1914 Peter Conrad (6th Time)

01 Apr 1914 - 31 Mar 1915 Max Schmidt (2nd Time)

01 Apr 1915 - 31 Mar 1916 Johann Oskar Schribler (1st Time) ................ 1862-1932

01 Apr 1916 - 31 Mar 1917 Arnold Karl Ringier (8th Time)

01 Apr 1917 - 31 Mar 1918 Xaver Stalder (1st Time) ......................... 1868-1936 CVP

01 Apr 1918 - 31 Mar 1919 Emil Keller (2nd Time)

01 Apr 1919 - 31 Mar 1920 Max Schmidt (3rd Time)

01 Apr 1920 - 31 Mar 1921 Johann Oskar Schribler (2nd Time)

01 Apr 1921 - 31 Mar 1922 Xaver Stalder (2nd Time)

01 Apr 1922 - 31 Mar 1923 Albrecht Schmidt (1st Time) ...................... 1882-1975 SVP

01 Apr 1923 - 31 Mar 1924 Emil Keller (3rd Time)

01 Apr 1924 - 31 Mar 1925 Max Schmidt (4th Time)

01 Apr 1925 - 31 Mar 1926 Johann Oskar Schribler (3rd Time)

01 Apr 1926 - 31 Mar 1927 Xaver Stalder (3rd Time)

01 Apr 1927 - 31 Mar 1928 Albrecht Schmidt (4th Time)

01 Apr 1928 - 31 Mar 1929 Emil Keller (4th Time)

01 Apr 1929 - 31 Mar 1930 Johann Oskar Schribler (4th Time)

01 Apr 1930 - 31 Mar 1931 Xaver Stalder (4th Time)

01 Apr 1931 - 31 Mar 1932 Friedrich Zaugg (1st Time) ....................... 1885-1956 SVP

01 Apr 1932 - 31 Mar 1933 Albrecht Schmidt (5th Time)

01 Apr 1933 - 31 Mar 1934 Emil Keller (5th Time)

01 Apr 1934 - 31 Mar 1935 Xaver Stalder (5th Time)

01 Apr 1935 - 31 Mar 1936 Rudolf Siegrist (1st Time) ....................... 1886-1965 SPS

01 Apr 1936 - 31 Mar 1937 Friedrich Zaugg (2nd Time)

01 Apr 1937 - 31 Mar 1938 Albrecht Schmidt (6th Time)

01 Apr 1938 - 31 Mar 1939 Josef Rüttimann (1st Time) ....................... 1887-1975 CVP

01 Apr 1939 - 31 Mar 1940 Emil Keller (6th Time)

01 Apr 1940 - 31 Mar 1941 Rudolf Siegrist (2nd Time)

01 Apr 1941 - 31 Mar 1942 Friedrich Zaugg (3rd Time)

01 Apr 1942 - 31 Mar 1943 Albrecht Schmidt (7th Time)

01 Apr 1943 - 31 Mar 1944 Josef Rüttimann (2nd Time)

01 Apr 1944 - 31 Mar 1945 Emil Keller (7th Time)

01 Apr 1945 - 31 Mar 1946 Rudolf Siegrist (3rd Time)

01 Apr 1946 - 31 Mar 1947 Friedrich Zaugg (4th Time)

01 Apr 1947 - 31 Mar 1948 Albrecht Schmidt (8th Time)

01 Apr 1948 - 31 Mar 1949 Ernst Bachmann (1st Time) ........................ 1912-1995 FDP

01 Apr 1949 - 31 Mar 1950 Josef Rüttimann (3rd Time)

01 Apr 1950 - 31 Mar 1951 Rudolf Siegrist (4th Time)

01 Apr 1951 - 31 Mar 1952 Friedrich Zaugg (5th Time)

01 Apr 1952 - 31 Mar 1953 Kurt Kim (1st Time) .............................. 1911-1977 CVP

01 Apr 1953 - 31 Mar 1954 Ernst Bachmann (2nd Time)

01 Apr 1954 - 31 Mar 1955 Rudolf Siegrist (5th Time)

01 Apr 1955 - 31 Mar 1956 Paul Hausherr (1st Time) ......................... 1911-1987 SVP

01 Apr 1956 - 31 Mar 1957 Ernst Schwatz (1st Time) ......................... 1917-1985 SVP

01 Apr 1957 - 31 Mar 1958 Kurt Kim (2nd Time)

01 Apr 1958 - 31 Mar 1959 Adolf Richner (1st Time) ......................... 1908-1982 SPS

01 Apr 1959 - 31 Mar 1960 Ernst Bachmann (3rd Time)

01 Apr 1960 - 31 Mar 1961 Paul Hausherr (2nd Time)

01 Apr 1961 - 31 Mar 1962 Ernst Schwatz (2nd Time)

01 Apr 1962 - 31 Mar 1963 Kurt Kim (3rd Time)

01 Apr 1963 - 31 Mar 1964 Adolf Richner (2nd Time)

01 Apr 1964 - 31 Mar 1965 Ernst Bachmann (4th Time)

01 Apr 1965 - 31 Mar 1966 Ernst Schwatz (3rd Time)

01 Apr 1966 - 31 Mar 1967 Kurt Kim (4th Time)

01 Apr 1967 - 31 Mar 1968 Adolf Richner (3rd Time)

01 Apr 1968 - 31 Mar 1969 Leo Weber (1st Time) ............................. 1920-1995 CVP

01 Apr 1969 - 31 Mar 1970 Artur Schmidt (1st Time) ......................... 1928- SPS

01 Apr 1970 - 31 Mar 1971 Bruno Hunziker (1st Time) ........................ 1930-2000 FDP

01 Apr 1971 - 31 Mar 1972 Leo Weber (2nd Time)

01 Apr 1972 - 31 Mar 1973 Louis Lang (1st Time) ............................ 1921-2001 SPS

01 Apr 1973 - 31 Mar 1974 Jörg Ursprung (1st Time) ......................... 1919-1997 SVP

01 Apr 1974 - 31 Mar 1975 Artur Schmidt (2nd Time)

01 Apr 1975 - 31 Jan 1976 Leo Weber (3rd Time)

31 Jan - 31 Mar 1976 Bruno Hunziker (2nd Time)

01 Apr 1976 - 31 Mar 1977 Louis Lang (2nd Time)

01 Apr 1977 - 31 Mar 1978 Jörg Ursprung (2nd Time)

01 Apr 1978 - 31 Mar 1979 Artur Schmidt (2nd Time)

01 Apr 1979 - 31 Mar 1980 Kurt Lareida (1st Time) .......................... 1923-1998 FDP

01 Apr 1980 - 31 Mar 1981 Hans Jörg Huber (1st Time) ....................... 1932-2008 CVP

01 Apr 1971 - 31 Mar 1982 Louis Lang (3rd Time)

01 Apr 1982 - 31 Mar 1983 Jörg Ursprung (3rd Time)

01 Apr 1983 - 31 Mar 1984 Artur Schmidt (3rd Time)

01 Apr 1984 - 31 Mar 1985 Kurt Lareida (2nd Time)

01 Apr 1985 - 31 Mar 1986 Hans Jörg Huber (2nd Time)

01 Apr 1986 - 31 Mar 1987 Ulrich Siegrist (1st Time) ....................... 1945- SVP

01 Apr 1987 - 31 Mar 1988 Artur Schmidt (4th Time)

01 Apr 1988 - 31 Mar 1989 Kurt Lareida (3rd Time)

01 Apr 1989 - 31 Mar 1990 Victor Rickenbach ................................ 1928-2007 FDP

01 Apr 1990 - 31 Mar 1991 Ulrich Siegrist (2nd Time)

01 Apr 1991 - 31 Mar 1992 Artur Schmidt (5th Time)

01 Apr 1992 - 31 Mar 1993 Peter Wertli (1st Time) .......................... 1943- CVP

01 Apr 1993 - 31 Mar 1994 Ulrich Siegrist (3rd Time)

01 Apr 1994 - 31 Mar 1995 Thomas Pfisterer (1st Time) ...................... 1941- FDP

01 Apr 1995 - 31 Mar 1996 Peter Wertli (2nd Time)

01 Apr 1996 - 31 Mar 1997 Silvio Bircher ................................... 1945- SPS

01 Apr 1997 - 31 Mar 1998 Stéphanie Mörikofer-Zwez ......................... 1943- FDP

01 Apr 1998 - 31 Mar 1999 Ulrich Siegrist (4th Time)

01 Apr 1999 - 31 Mar 2000 Thomas Pfisterer (2nd Time)

01 Apr 2000 - 31 Mar 2001 Peter Wertli (3rd Time)

01 Apr 2001 - 31 Mar 2002 Kurt Wenli (1st Time) ............................ 1942- SVP

01 Apr 2002 - 31 Mar 2003 Ernst Hasler (1st Time) .......................... 1945- SVP

01 Apr 2003 - 31 Mar 2004 Peter C. Beyeler (1st Time) ...................... 1945- FDP

01 Apr 2004 - 31 Mar 2005 Roland Brogli (1st Time) ......................... 1951- CVP

01 Apr 2005 - 31 Mar 2006 Rainer Hunber .................................... 1948- CVP

01 Apr 2006 - 31 Mar 2007 Kurt Wernli (2nd Time)

01 Apr 2007 - 31 Mar 2008 Ernst Hasler (2nd Time)

01 Apr 2008 - 31 Mar 2009 Peter C. Beyeler (2nd Time)

01 Apr 2009 - 31 Mar 2010 Roland Brogli (2nd Time)

01 Apr 2010 - 31 Mar 2011 Peter C. Beyeler (3rd Time)

01 Apr 2011 - 31 Mar 2012 Urs Hofmann ...................................... 1956- SPS

01 Apr 2012 - 31 Mar 2013 Susanne Hochuli (1st Time) ....................... 1965- GRP

01 Apr 2013 - 01 Jan 2014 Alexander Hürzler ................................ 1965- SVP

01 Jan 2014 - 01 Jan 2015 Roland Brogli (3rd Time)

01 Jan 2015 - 01 Jan 2016 Urs Hofmann (2nd Time)

01 Jan 2016 - 01 Jan 2017 Susanne Hochuli (2nd Time)

01 Jan 2017 - Stephan Attiger .................................. 1967- FDP

 

______________________________________________________________________________________

Appenzell-Ausserhoden

10 Mar 1803 - Appenzell-Ausserhoden Canton

Regierende Landammänner

10 Mar 1803 - 29 Apr 1804 Jakob Zellweger I (2nd Time)

29 Apr 1804 - 26 Apr 1806 Johann Schmid (1st Time)

26 Apr 1806 - 24 Apr 1808 Jakob Zellweger I (3rd Time)

24 Apr 1808 - 28 Apr 1810 Johann Schmid (2nd Time)

29 Apr 1810 - 26 Apr 1812 Jakob Zellweger I (4th Time)

26 Apr 1812 - 24 Apr 1814 Johann Schmid (3rd Time)

24 Apr 1814 - 26 Apr 1816 Jakob Zellweger I (5th Time)

26 Apr 1816 - 26 Apr 1818 Johann Schmid (4th Time)

26 Apr 1818 - 30 Apr 1820 Matthias Oertli (1st Time)

01 May 1820 - 22 Apr 1822 Johann Schmid (5th Time)

22 Apr 1822 - 24 Apr 1824 Matthias Oertli (2nd Time)

24 Apr 1824 - 30 Apr 1826 Johann Konrad Frischkneckt

01 May 1826 - 28 Apr 1828 Matthias Oertli (3rd Time)

28 Apr 1828 - 30 Apr 1830 Johann Jakob Nef (1st Time)

01 May 1830 - 22 Apr 1832 Matthias Oertli (4th Time)

22 Apr 1832 - 27 Apr 1834 Johann Jakob Nef (2nd Time)

27 Apr 1834 - 24 Apr 1836 Jakob Nagel (1st Time)

24 Apr 1836 - 28 Apr 1838 Matthias Oertli (1st Time)

28 Apr 1838 - 1839 Jakob Nagel (2nd Time)

1839 - 26 Apr 1840 Jakob Zellweger III (1st Time)

26 Apr 1840 - 24 Apr 1842 Johann Jakob Nef (3rd Time)

24 Apr 1842 - 28 Apr 1844 Jakob Zellweger III (2nd Time)

28 Apr 1844 - 26 Apr 1846 Johann Heinrich Tanner (1st Time)

26 Apr 1846 - 30 Apr 1848 Jakob Zellweger III (3rd Time)

01 May 1848 - 30 Apr 1850 Johann Heinrich Tanner (2nd Time)

1850 - 1852 Johann Konrad Oertli

1852 - 1854 Josef Frehner (1st Time)

1854 - 1856 Jakob Sutter

1856 - 1858 Josef Frehner (2nd Time)

1858 - 1861 Johann Jakob Sutter von Bühler (1st Time)

1861 - 1863 Johannes Roth (1st Time)

1863 - 1864 Johann Jakob Sutter von Bühler (2nd Time)

1864 - 1866 Johannes Roth (2nd Time)

1866 - 1867 Adolf Friedrich Zürcher

1867 - 1869 Johannes Roth (3rd Time)

1869 - 1871 Johannes Hohl

1871 - 1873 Ulrich Sutter

1873 - 1875 Arnold Roth

1875 - 1880 Johann Jakob Hohl (1st Time)

1880 - 1883 Johann Konrad Sonderegger

1883 - 1886 Johann Jakob Hohl (2nd Time)

1886 - 1889 Johann Jakob Sturzenegger

1889 - 1892 Johannes Zuberbühler

1892 - 1895 Jakob Sonderegger (1st Time)

1895 - 1898 Jakob Sonderegger (2nd Time)

1898 - 1901 Jakob Konrad Lutz (1st Time)

1901 - 1904 Arthur Eugster

1904 - 1907 Jakob Konrad Lutz (2nd Time)

1907 - 1910 Jakob Konrad Lutz (3rd Time)

1910 - 1913 Johannes Baumann (1st Time)

1913 - 1916 Johann Jakob Tobler

1916 - 1919 Johannes Baumann (2nd Time)

1919 - 1921 Hans Ruckstuhl

1921 - 1924 Johannes Baumann (3rd Time)

1924 - 1927 Gustav Altherr (1st Time) ........................ 1870-1954

1927 - 1930 Johannes Baumann (4th Time)

1930 - 1933 Gustav Altherr (2nd Time)

1933 - 1936 Walter Ackermann ................................. 1890-1969

1936 - 1939 Gustav Altherr (3rd Time)

1939 - 1942 Walter Ackermann (2nd Time)

1942 - 1945 Alfred Hofstetter ................................ 1869-1955

1945 - 1948 Walter Ackermann (3rd Time)

1948 - 1951 Jakob Bruderer (1st Time) ........................ 1890-1966

1951 - 1954 Adolf Bodmer (1st Time) .......................... 1903-1980

1954 - 1956 Jakob Bruderer (2nd Time)

1956 - 1959 Adolf Bodmer (2nd Time)

1959 - 1962 Jakob Langenauer (1st Time) ...................... 1913-1981

1962 - 1965 Hermann Kündig ................................... 1905-1998

1965 - 1968 Jakob Langenauer (2nd Time)

1968 - 1971 Otto Bruderer (1st Time) ......................... 1921-1992

1971 - 1972 Jakob Langenauer (3rd Time)

1972 - 1975 Otto Bruderer (2nd Time)

1975 - 1978 Wilhelm Walser (1st Time) ........................ 1921-1981

1978 - 1980 Otto Bruderer (3rd Time)

1980 - 1981 Wilhelm Walser (2nd Time)

1981 - 1984 Rudolf Reutlinger ................................ 1921-2004

1984 - 1987 Hans Höhener (1st Time)

1987 - 1990 Hans Ueli Hohl (1st Time) ........................ 1927-

1990 - 1993 Hans Höhener (2nd Time)

1993 - 1994 Hans Ueli Hohl (2nd Time)

1994 - 31 May 1997 Hans Höhener (3rd Time)

01 Jun 1997 - 31 May 2000 Marian Kleiner-Schläpfer ......................... 1947-

01 Jun 2000 - 31 May 2003 Hans Alther ...................................... 1950-

01 Jun 2003 - 31 May 2006 Alice Scherrer-Baumann ........................... 1947-

01 Jun 2006 - 31 May 2011 Jakob Brunnschweiler ............................. 1950-

01 Jun 2011 - 31 May 2013 Hans Diem ........................................ 1949-

01 Jun 2013 - 31 May 2015 Marianne Koller-Bohl ............................. 1953-

01 Jun 2015 - Matthias Weishaupt ............................... 1961-

 

______________________________________________________________________________________

Appenzell-Innerrhoden

08 Sep 1597 Split from protestant Appenzell

1798 - 10 Mar 1803 Part Helvetic Republic as part of Canton Säntis

01 Jan 1873 Canton Appenzell-Innerrhoden

Landammanner

1802 - 24 Apr 1803 Anton Josef Hersche

24 Apr 1803 - 28 Apr 1805 Karl Franz Bischofberger (5th Time)

28 Apr 1805 - 26 Apr 1807 Anton Josef Thäler

26 Apr - 07 Jun 1807 Karl Franz Bischofberger (6th Time)

07 Jun 1807 - 24 Apr 1808 Anton Josef Krüsi

24 Apr 1808 - 29 Apr 1810 Josef Anton Bischofberger (1st Time)

29 Apr 1810 - 26 Apr 1812 Josef Anton Maria Mauser

26 Apr 1812 - 24 Apr 1814 Josef Anton Bischofberger (2nd Time)

24 Apr 1814 - 28 Apr 1816 Johann Anton Brülmann (1st Time)

28 Apr 1816 - 26 Apr 1818 Josef Anton Bischofberger (3rd Time)

26 Apr 1818 - 30 Apr 1820 Johann Anton Brülmann (2nd Time)

30 Apr 1820 - 28 Apr 1822 Josef Anton Bischofberger (4th Time)

28 Apr 1822 - 25 Apr 1824 Johann Anton Brülmann (3rd Time)

25 Apr 1824 - 30 Apr 1826 Josef Anton Bischofberger (5th Time)

30 Apr 1826 - 27 Apr 1828 Johann Anton Brülmann (4th Time)

27 Apr 1828 - 25 Apr 1830 Franz Anton Broger

25 Apr 1830 - 29 Apr 1832 Alois Eugster (1st Time)

29 Apr 1832 - 27 Apr 1834 Karl Anton Weishaupt (1st Time)

27 Apr 1834 - 24 Apr 1836 Alois Eugster (2nd Time)

24 Apr 1836 - 29 Apr 1838 Karl Anton Weishaupt (2nd Time)

29 Apr 1838 - 26 Apr 1840 Alois Eugster (3rd Time)

26 Apr 1840 - 1841 Karl Anton Weishaupt (1st Time)

1841 - 1843 Johann Baptist Rüsch II (1st Time)

1843 - 1845 Johann Josef Anton Fässler (1st Time)

1845 - 1847 Johann Baptist Rüsch II (2nd Time)

1847 - 1849 Johann Josef Anton Fässler (2nd Time)

1849 - 1851 Johann Baptist Dähler (1st Time)

1851 - 1853 Johann Baptist Rüsch II (3rd Time)

1853 - 1855 Johann Baptist Dähler (2nd Time)

1855 - 1857 Franz Josef Heim

1857 - 1859 Johann Baptist Dähler (3rd Time)

1859 - 1861 Johann Baptist Rechsteiner (1st Time)

1861 - 1863 Johann Baptist Dähler (4th Time)

1863 - 1865 Johann Baptist Rechsteiner (2nd Time)

1865 - 1867 Josef Alois Broger (1st Time)

1867 - 1869 Johann Baptist Rechsteiner (3rd Time)

1869 - 1871 Josef Alois Broger (2nd Time)

1871 - 25 Apr 1875 Johann Baptist Rechsteiner (4th Time)

25 Apr 1875 - 29 Apr 1877 Josef Alois Broger (3rd Time)

29 Apr 1877 - 27 Apr 1879 Johann Baptist Emil Rusch (1st Time)

27 Apr - 17 Nov 1879 Josef Alois Broger (4th Time)

17 Nov 1879 - 30 Apr 1882 Johann Baptist Emil Rusch (2nd Time)

30 Apr 1882 - 27 Apr 1884 Carl Justin Sonderegger (1st Time)

27 Apr 1884 - 02 May 1886 Johann Baptist Emil Rusch (3rd Time)

02 May 1886 - 24 Apr 1887 Carl Justin Sonderegger (2nd Time)

24 Apr 1887 - 28 Apr 1889 Johann Baptist Edmund Dähler (1st Time)

28 Apr 1889 - 27 Jan 1890 Johann Baptist Emil Rusch (4th Time)

27 Jan 1890 - 24 Apr 1892 Johann Baptist Edmund Dähler (2nd Time)

24 Apr 1892 - 22 Jan 1893 Anton Albert Rusch

22 Jan 1893 - 28 Apr 1895 Johann Baptist Edmund Dähler (3rd Time)

28 Apr 1895 - 25 Apr 1897 Carl Justin Sonderegger (3rd Time)

25 Apr 1897 - 30 Apr 1899 Johann Baptist Edmund Dähler (4th Time)

01 May 1899 - 28 Apr 1901 Carl Justin Sonderegger (4th Time)

28 Apr 1901 - 26 Apr 1903 Johann Baptist Edmund Dähler (5th Time)

26 Apr 1903 - 30 Apr 1905 Carl Justin Sonderegger (5th Time)

30 Apr 1905 - 28 Apr 1907 Johann Baptist Edmund Dähler (6th Time)

28 Apr 1907 - 25 Apr 1909 Adolf Streuble (1st Time)

25 Apr 1909 - 30 Apr 1911 Johann Baptist Edmund Dähler (7th Time)

30 Apr 1911 - 27 Apr 1913 Adolf Streuble (2nd Time)

27 Apr 1913 - 25 Apr 1915 Johann Baptist Edmund Dähler (8th Time)

25 Apr 1915 - 29 Apr 1917 Adolf Streuble (3rd Time)

29 Apr 1917 - 27 Apr 1919 Johann Baptist Edmund Dähler (9th Time)

27 Apr 1919 - 24 Apr 1921 Adolf Streuble (4th Time)

24 Apr 1921 - 29 Apr 1923 Johann Baptist Edmund Dähler (10th Time)

29 Apr 1923 - 25 Apr 1925 Adolf Streuble (5th Time)

25 Apr 1925 - 24 Apr 1927 Carl Alois Rusch (1st Time) ...................... 1883-1946

24 Apr 1927 - 28 Apr 1929 Edmund Wilhelm Dähler (1st Time) ................. 1873-1947

28 Apr 1929 - 26 Apr 1931 Carl Alois Rusch (2nd Time)

26 Apr 1931 - 30 Apr 1933 Edmund Wilhelm Dähler (2nd Time)

30 Apr 1933 - 25 Apr 1935 Carl Alois Rusch (3rd Time)

25 Apr 1935 - 25 Apr 1937 Edmund Wilhelm Dähler (3rd Time)

25 Apr 1937 - 30 Apr 1939 Carl Alois Rusch (4th Time)

30 Apr 1939 - 27 Apr 1941 Armin Locher (1st Time) .......................... 1897-1967

27 Apr 1941 - 02 May 1943 Carl Alois Rusch (5th Time)

02 May 1943 - 29 Apr 1945 Armin Locher (2nd Time)

29 Apr 1945 - 26 Apr 1946 Carl Alois Rusch (6th Time)

26 Apr 1946 - 24 Apr 1949 Armin Locher (3rd Time)

24 Apr 1949 - 29 Apr 1951 Albert Broger (1st Time) ......................... 1897-1978

29 Apr 1951 - 26 Apr 1953 Armin Locher (4th Time)

26 Apr 1953 - 24 Apr 1955 Albert Broger (2nd Time)

24 Apr 1955 - 28 Apr 1957 Armin Locher (5th Time)

28 Apr 1957 - 26 Apr 1959 Albert Broger (3rd Time)

26 Apr 1959 - 29 Oct 1960 Beat Dörig ....................................... 1906-1960

29 Oct 1960 - 28 Apr 1963 Albert Broger (4th Time)

28 Apr 1963 - 25 Apr 1965 Carl Dobler ...................................... 1903-1984

25 Apr 1965 - 30 Apr 1967 Leopold Mittelholzer (1st Time)

30 Apr 1967 - 27 Apr 1969 Raymond Broger ................................... 1916-1980

27 Apr 1969 - 25 Apr 1971 Leopold Mittelholzer (2nd Time)

25 Apr 1971 - 29 Apr 1973 Raymond Broger (2nd Time)

29 Apr 1973 - 28 Apr 1974 Leopold Mittelholzer (4th Time)

28 Apr 1974 - 25 Apr 1976 Raymond Broger (3rd Time)

25 Apr 1976 - 30 Apr 1978 Johann Baptist Fritsche (1st Time) ............... 1925-

30 Apr 1978 - 26 Feb 1980 Raymond Broger (4th Time)

26 Feb 1980 - 27 Apr 1982 Johann Baptist Fritsche (2nd Time)

27 Apr 1982 - 29 Apr 1984 Franz Breitenmoser ............................... 1918-1999

29 Apr 1984 - 27 Apr 1986 Carlo Schmid-Sutter (1st Time) ................... 1950-

27 Apr 1986 - 24 Apr 1988 Beat Graf (1st Time) ............................. 1933-

24 Apr 1988 - 29 Apr 1990 Carlo Schmid-Sutter (2nd Time)

29 Apr 1990 - 26 Apr 1992 Beat Graf (2nd Time)

26 Apr 1992 - 24 Apr 1994 Carlo Schmid-Sutter (3rd Time)

24 Apr 1994 - 28 Apr 1996 Arthur Loepfe (1st Time) ......................... 1942-

28 Apr 1996 - 26 Apr 1998 Carlo Schmid-Sutter (4th Time)

26 Apr 1998 - 30 Apr 2000 Arthur Loepfe (2nd Time)

30 Apr 2000 - 28 Apr 2002 Carlo Schmid-Sutter (5th Time)

28 Apr 2002 - 25 Apr 2004 Bruno Koster (1st Time) .......................... 1958-

25 Apr 2004 - 30 Apr 2006 Carlo Schmid-Sutter (6th Time)

30 Apr 2006 - 27 Apr 2008 Bruno Koster (2nd Time)

27 Apr 2008 - 25 Apr 2010 Carlo Schmid-Sutter (7th Time)

25 Apr 2010 - 29 Apr 2012 Daniel Fässler (1st Time) ........................ 1960-

29 Apr 2012 - 26 Apr 2015 Carlo Schmid-Sutter (8th Time)

26 Apr 2015 - 30 Apr 2017 Roland Inauen .................................... 1961- SPS

30 Apr 2017 - Daniel Fässler (2nd Time)

 

_____________________________________________________________________________________

Basel-Landschaft

26 Aug 1833 Separated from Basel as Canton Basel-Land

07 Dec 1969 Rejects union with Basel-Stadt

Presidents of the Government

29 May 1832 - 30 Jun 1833 Stephan Gutziller

01 Jul 1833 - 30 Jun 1834 Johann Heinrich Plattner (1st Time)

01 Jul 1834 - 30 Jun 1835 Johannes Meyer (1st Time)

01 Jul 1835 - 30 Jun 1836 Johann Heinrich Plattner (2nd Time)

01 Jul 1836 - 30 Jun 1837 Johannes Meyer (2nd Time)

01 Jul 1837 - 31 Dec 1839 Johann Heinrich Plattner (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Samuel Brodbeck (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1841 Johann Heinrich Plattner (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Samuel Brodbeck (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Johann Heinrich Plattner (5th Time)

01 Jan 1844 - 31 Dec 1845 Samuel Brodbeck (3rd Time)

01 Jan - 13 Jan 1846 Johann Jakob Änishänslin

13 Jan - 31 Dec 1846 Johannes Meyer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Samuel Brodbeck (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Benedikt Banga (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Johannes Meyer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1850 Benedikt Banga (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1851 Johannes Meyer (5th Time)

01 Jan 1852 - 30 Jun 1853 Johannes Rebmann

01 Jul 1853 - 30 Jun 1855 Daniel Bider (1st Time)

01 Jul 1855 - 30 Jun 1856 Emil Remigius Frey

01 Jul 1856 - 30 Jun 1857 August Gysin

01 Jul 1857 - 30 Jun 1858 Rudolf Riggenbach (1st Time)

01 Jul 1858 - 30 Jun 1859 Daniel Bider (2nd Time)

01 Jul 1859 - 30 Jun 1860 Rudolf Riggenbach (2nd Time)

01 Jul 1860 - 30 Jun 1861 Daniel Bider (3rd Time)

01 Jul 1861 - 30 Jun 1862 Rudolf Riggenbach (3rd Time)

01 Jul 1862 - 30 Jun 1863 Daniel Bider (4th Time)

01 Jul 1863 - 30 Jun 1866 Heinrich Brodbeck

01 Jul 1866 - 30 Jun 1867 Emil Frey-Kloss (1st Time)

01 Jul 1867 - 30 Jun 1868 Jakob Graf (1st Time)

01 Jul 1868 - 30 Jun 1869 Jakob Adam (1st Time)

01 Jul 1869 - 30 Jun 1870 Jakob Graf (2nd Time)

01 Jul 1870 - 30 Jun 1871 Emil Frey-Kloss (2nd Time)

01 Jul 1871 - 30 Jun 1872 Johannes Bussinger (1st Time)

01 Jul 1872 - 30 Jun 1873 Jakob Adam (2nd Time)

01 Jul 1873 - 30 Jun 1874 Johannes Bussinger (2nd Time)

01 Jul 1874 - 30 Jun 1875 Joseph Richard

01 Jul 1875 - 30 Jun 1876 Johannes Bussinger (3rd Time)

01 Jul 1876 - 30 Jun 1877 Gustav Adolf Rebmann (1st Time)

01 Jul 1877 - 30 Jun 1878 Johannes Bussinger (1st Time)

01 Jul 1878 - 30 Jun 1879 Gustav Adolf Rebmann (2nd Time)

01 Jul 1879 - 30 Jun 1880 Johann Jakob Brodbeck (1st Time)

01 Jul 1880 - 30 Jun 1881 Gustav Adolf Rebmann (3rd Time)

01 Jul 1881 - 30 Jun 1882 Johannes Bussinger (4th Time)

01 Jul 1882 - 30 Jun 1883 Gustav Adolf Rebmann (4th Time)

01 Jul 1883 - 30 Jun 1884 Johann Jakob Brodbeck (2nd Time)

01 Jul 1884 - 30 Jun 1885 Gustav Adolf Rebmann (5th Time)

01 Jul 1885 - 30 Jun 1886 Johannes Bussinger (5th Time)

01 Jul 1886 - 30 Jun 1887 Johann Jakob Brodbeck (3rd Time)

01 Jul 1887 - 30 Jun 1888 Gustav Adolf Rebmann (6th Time)

01 Jul 1888 - 30 Jun 1889 Johann Jakob Brodbeck (4th Time)

01 Jul 1889 - 30 Jun 1890 Heinrich Glaser (1st Time)

01 Jul 1890 - 30 Jun 1891 Gustav Adolf Rebmann (7th Time)

01 Jul 1892 - 30 Jun 1893 Gustav Adolf Rebmann (8th Time)

01 Jul 1893 - 30 Jun 1894 Edmund Tanner

01 Jul 1894 - 30 Jun 1895 Heinrich Glaser (2nd Time)

01 Jul 1895 - 30 Jun 1896 Gustav Adolf Rebmann (9th Time)

01 Jul 1896 - 30 Jun 1897 Albert Grieder (1st Time)

01 Jul 1897 - 30 Jun 1898 Heinrich Glaser (3rd Time)

01 Jul 1898 - 30 Jun 1899 Gustav Adolf Rebmann (10th Time)

01 Jul 1899 - 30 Jun 1900 Gustav Adolf Bay (1st Time)

01 Jul 1900 - 30 Jun 1901 Adolf Brodbeck (1st Time) ........................ 1858-1937

01 Jul 1901 - 30 Jun 1902 Albert Grieder (2nd Time)

01 Jul 1902 - 30 Jun 1903 Heinrich Glaser (4th Time)

01 Jul 1903 - 30 Jun 1904 Gustav Adolf Rebmann (11th Time)

01 Jul 1904 - 30 Jun 1905 Albert Grieder (3rd Time)

01 Jul 1905 - 30 Jun 1906 Adolf Brodbeck (2nd Time)

01 Jul 1906 - 30 Jun 1907 Gustav Adolf Rebmann (12th Time)

01 Jul 1907 - 30 Jun 1908 Gustav Adolf Bay (2nd Time)

01 Jul 1908 - 30 Jun 1909 Heinrich Glaser (5th Time)

01 Jul 1909 - 30 Jun 1910 Albert Grieder (4th Time)

01 Jul 1910 - 30 Jun 1911 Adolf Brodbeck (3rd Time)

01 Jul 1911 - 30 Jun 1912 Gustav Adolf Rebmann (13th Time)

01 Jul 1912 - 30 Jun 1913 Gustav Adolf Bay (3rd Time)

01 Jul 1913 - 30 Jun 1914 Heinrich Glaser (6th Time)

01 Jul 1914 - 30 Jun 1915 Albert Grieder (5th Time)

01 Jul 1915 - 30 Jun 1916 Adolf Brodbeck (4th Time)

01 Jul 1916 - 30 Jun 1917 Gustav Adolf Bay (4th Time)

01 Jul 1917 - 30 Jun 1918 Albert Schwander ................................. 1861-1922

01 Jul 1918 - 30 Jun 1919 Albert Grieder (6th Time)

01 Jul 1919 - 30 Jun 1920 Adolf Brodbeck (5th Time)

01 Jul 1920 - 30 Jun 1921 Gustav Adolf Bay (5th Time)

01 Jul 1921 - 30 Jun 1922 Carl Tanner ...................................... 1888-1962

01 Jul 1922 - 30 Jun 1923 Albert Grieder (7th Time)

01 Jul 1923 - 30 Jun 1924 Gustav Adolf Bay (6th Time)

01 Jul 1924 - 30 Jun 1925 Carl Spinnler .................................... 1875-1936

01 Jul 1925 - 30 Jun 1926 Julius Frey (1st Time) ........................... 1874-1939

01 Jul 1926 - 30 Jun 1927 Gustav Adolf Seiler (1st Time) ................... 1875-1949

01 Jul 1927 - 30 Jun 1928 Albert Grieder (8th Time)

01 Jul 1928 - 30 Jun 1929 Gustav Adolf Bay (7th Time)

01 Jul 1929 - 30 Jun 1930 Jakob Mosimann (1st Time) ........................ 1880-1967

01 Jul 1930 - 30 Jun 1931 Julius Frey (2nd Time)

01 Jul 1931 - 30 Jun 1932 Gustav Adolf Seiler (2nd Time)

01 Jul 1932 - 30 Jun 1933 Jakob Mosimann (2nd Time)

01 Jul 1933 - 30 Jun 1934 Julius Frey (3rd Time)

01 Jul 1934 - 30 Jun 1935 Walter Hilfiker (1st Time) ....................... 1897-1945

01 Jul 1935 - 30 Jun 1936 Ernsr Erny (1st Time) ............................ 1884-1956

01 Jul 1936 - 30 Jun 1937 Gustav Adolf Seiler (3rd Time)

01 Jul 1937 - 30 Jun 1938 Jakob Mosimann (3rd Time)

01 Jul 1938 - 30 Jun 1939 Walter Hilfiker (2nd Time)

01 Jul 1939 - 30 Jun 1940 Ernsr Erny (2nd Time)

01 Jul 1940 - 30 Jun 1941 Hugo Gschwind (1st Time) ......................... 1900-1975

01 Jul 1941 - 30 Jun 1942 Jakob Mosimann (4th Time)

01 Jul 1942 - 30 Jun 1943 Walter Hilfiker (3rd Time)

01 Jul 1943 - 30 Jun 1944 Ernsr Erny (3rd Time)

01 Jul 1944 - 30 Jun 1945 Hugo Gschwind (2nd Time)

01 Jul 1945 - 30 Jun 1946 Jakob Mosimann (5th Time)

01 Jul 1946 - 30 Jun 1947 Hans Leupin ...................................... 1904-1972

01 Jul 1947 - 30 Jun 1948 Leo Mann ......................................... 1890-1958

01 Jul 1948 - 30 Jun 1949 Ernsr Erny (4th Time)

01 Jul 1949 - 30 Jun 1950 Heinrich Abegg (1st Time) ........................ 1904-1984

01 Jul 1950 - 30 Jun 1951 Otto Kopp (1st Time) ............................. 1903-1972

01 Jul 1951 - 30 Jun 1952 Maximilian Kaufmann (1st Time) ................... 1905-1973

01 Jul 1952 - 30 Jun 1953 Heinrich Abegg (2nd Time)

01 Jul 1953 - 30 Jun 1954 Ernst Börlin (1st Time) .......................... 1905-1975

01 Jul 1954 - 30 Jun 1955 Paul Gürtler (1st Time) .......................... 1905-1982

01 Jul 1955 - 30 Jun 1956 Otto Kopp (2nd Time)

01 Jul 1956 - 30 Jun 1957 Maximilian Kaufmann (2nd Time)

01 Jul 1957 - 30 Jun 1958 Heinrich Abegg (3rd Time)

01 Jul 1958 - 30 Jun 1959 Ernst Börlin (2nd Time)

01 Jul 1959 - 30 Jun 1960 Paul Gürtler (2nd Time)

01 Jul 1960 - 30 Jun 1961 Maximilian Kaufmann (3rd Time)

01 Jul 1961 - 30 Jun 1962 Heinrich Abegg (4th Time)

01 Jul 1962 - 30 Jun 1963 Ernst Börlin (3rd Time)

01 Jul 1963 - 30 Jun 1964 Leo Lejeune (1st Time) ........................... 1915-1985

01 Jul 1964 - 30 Jun 1965 Paul Gürtler (3rd Time)

01 Jul 1965 - 30 Jun 1966 Maximilian Kaufmann (4th Time)

01 Jul 1966 - 30 Jun 1967 Ernst Börlin (4th Time)

01 Jul 1967 - 30 Jun 1968 Ernst Lölinger (1st Time) ........................ 1911-1984

01 Jul 1968 - 30 Jun 1969 Leo Lejeune (2nd Time)

01 Jul 1969 - 30 Jun 1970 Karl Zeltner ..................................... 1912-1973

01 Jul 1970 - 30 Jun 1971 Theodor Meier (1st Time) ......................... 1919-2010

01 Jul 1971 - 30 Jun 1972 Paul Manz (1st Time) ............................. 1924-1995

01 Jul 1972 - 30 Jun 1973 Ernst Lölinger (2nd Time)

01 Jul 1973 - 30 Jun 1975 Leo Lejeune (3rd Time)

01 Jul 1974 - 30 Jun 1975 Theodor Meier (2nd Time)

01 Jul 1975 - 30 Jun 1976 Clemens Stöckli (1st Time) ....................... 1927-2012

01 Jul 1976 - 30 Jun 1977 Paul Manz (2nd Time)

01 Jul 1977 - 30 Jun 1978 Theodor Meier (3rd Time)

01 Jul 1978 - 30 Jun 1979 Paul Jenni (1st Time) ............................ 1923-

01 Jul 1979 - 30 Jun 1980 Paul Nyffeler (1st Time) ......................... 1939-

01 Jul 1980 - 30 Jun 1981 Clemens Stöckli (2nd Time)

01 Jul 1981 - 30 Jun 1982 Paul Manz (3rd Time)

01 Jul 1982 - 30 Jun 1983 Theodor Meier (4th Time)

01 Jul 1983 - 30 Jun 1984 Paul Jenni (2nd Time)

01 Jul 1984 - 30 Jun 1985 Paul Nyffeler (2nd Time)

01 Jul 1985 - 30 Jun 1986 Clemens Stöckli (3rd Time)

01 Jul 1986 - 30 Jun 1987 Werner Spitteler (1st Time) ...................... 1940-

01 Jul 1987 - 30 Jun 1988 Paul Nyffeler (3rd Time)

01 Jul 1988 - 30 Jun 1989 Clemens Stöckli (5th Time)

01 Jul 1989 - 30 Jun 1990 Werner Spitteler (2nd Time)

01 Jul 1990 - 30 Jun 1991 Hans Fünfschilling (1st Time) .................... 1940-

01 Jul 1991 - 30 Jun 1992 Eduard Belser (1st Time) ......................... 1942-

01 Jul 1992 - 30 Jun 1993 Peter Schmid (1st Time) .......................... 1951-

01 Jul 1993 - 30 Jun 1994 Werner Spitteler (2nd Time)

01 Jul 1994 - 30 Jun 1995 Hans Fünfschilling (2nd Time)

01 Jul 1995 - 30 Jun 1996 Andreas Koellreuter (1st Time) ................... 1947-

01 Jul 1996 - 30 Jun 1997 Eduard Belser (2nd Time)

01 Jul 1997 - 30 Jun 1998 Peter Schmid (2nd Time)

01 Jul 1998 - 30 Jun 1999 Elisbeth Schneider-Kenel (1st Time) .............. 1946-

01 Jul 1999 - 30 Jun 2000 Hans Fünfschilling (3rd Time)

01 Jul 2000 - 30 Jun 2001 Andreas Koellreuter (2nd Time)

01 Jul 2001 - 30 Jun 2002 Peter Schmid (3rd Time)

01 Jul 2002 - 30 Jun 2003 Elisbeth Schneider-Kenel (2nd Time)

01 Jul 2003 - 30 Jun 2004 Erich Straumann .................................. 1945-

01 Jul 2004 - 30 Jun 2005 Adrian Ballmer (1st Time) ........................ 1947-

01 Jul 2005 - 30 Jun 2006 Elisbeth Schneider-Kenel (3rd Time)

01 Jul 2006 - 30 Jun 2007 Urs Wüthrich-Pelloli (1st Time) .................. 1954-

01 Jul 2007 - 30 Jun 2008 Sabine Pegoraro (1st Time) ....................... 1958-

01 Jul 2008 - 30 Jun 2009 Adrian Ballmer (2nd Time)

01 Jul 2009 - 30 Jun 2010 Urs Wüthrich-Pelloli (2nd Time)

01 Jul 2010 - 30 Jun 2011 Jörg Krähenbühl .................................. 1946-

01 Jul 2011 - 30 Jun 2012 Peter Zwick ...................................... 1950-

01 Jul 2012 - 30 Jun 2013 Sabine Pegoraro (2nd Time)

01 Jul 2013 - 30 Jun 2014 Urs Wüthrich-Pelloli (3rd Time)

01 Jul 2014 - 30 Jun 2015 Isaac Reber ...................................... 1961-

01 Jul 2015 - 30 Jun 2016 Anton Lauber ..................................... 1961-

01 Jul 2016 - Thomas Weber ..................................... 1961- SVP

 

______________________________________________________________________________________

Basel-Stadt

26 Aug 1833 Kanton Basel-Stadttheil

08 Apr 1847 Kanton Basel-Stadt

01 Feb 2008 Council elected for four year terms

Mayors

26 Aug - 31 Dec 1833 Karl Burckhardt (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1834 Johann Rudolf Frey (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1835 Karl Burckhardt (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1836 Johann Rudolf Frey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Karl Burckhardt (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1838 Johann Rudolf Frey (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Karl Burckhardt (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Johann Rudolf Frey (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1841 Karl Burckhardt (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Johann Rudolf Frey (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Karl Burckhardt (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Johann Rudolf Frey (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1845 Karl Burckhardt (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1846 Johann Rudolf Frey (8th Time)

01 Jan - 29 Apr 1847 Karl Burckhardt (8th Time)

29 Apr - 31 Dec 1847 Felix Sarasin (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Karl Burckhardt (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Johann Rudolf Frey (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Felix Sarasin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1850 Johann Jakob Burchkhardt (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1851 Felix Sarasin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1852 Johann Jakob Burchkhardt (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1853 Felix Sarasin (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1854 Johann Jakob Burchkhardt (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1855 Felix Sarasin (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1856 Johann Jakob Burchkhardt (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1857 Felix Sarasin (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1858 Johann Jakob Burchkhardt (5th Time)

- 31 Dec 1858 Johann Jakob Stehlin (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1859 Felix Sarasin (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1860 Johann Jakob Stehlin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1861 Felix Sarasin (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1862 Johann Jakob Stehlin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1863 Karl Felix Burckhardt (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1864 Johann Jakob Stehlin (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1865 Karl Felix Burckhardt (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1866 Johann Jakob Stehlin (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1867 Karl Felix Burckhardt (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1868 Johann Jakob Stehlin (6th Time)

- 31 Dec 1868 Karl Burckhardt-Iselin (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1869 Karl Felix Burckhardt (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1870 Karl Burckhardt-Iselin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1871 Karl Felix Burckhardt (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1872 Karl Burckhardt-Iselin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1873 Karl Felix Burckhardt (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1874 Karl Burckhardt-Iselin (4th Time)

01 Jan - May 1875 Karl Felix Burckhardt (7th Time)

Presidents of the Government

May 1875 - May 1876 Karl Burckhardt-Iselin (1st Time)

May 1876 - 1877 Karl Burckhardt-Burckhardt (1st Time)

May 1877 - May 1878 Burckhardt-Iselin (2nd Time)

May 1878 - May 1879 Karl Burckhardt-Burckhardt (2nd Time)

May 1879 - May 1880 Rudolf Falkner (1st Time)

May 1880 - May 1881 Paul Speiser-Sarasin (1st Time)

1882 - 1883 Wilhelm Klein

1883 - 1884 Johann Jakob Burckhardt

1884 - 1885 Rudolf Falkner (2nd Time)

1886 - 1887 Wilhelm Bischoff (1st Time)

1887 - 1888 Ernst Brenner (1st Time)

1888 - 1889 Paul Speiser-Sarasin (2nd Time)

1890 - 1891 Rudolf Philippi (1st Time)

1891 - 1892 Richard Zutt (1st Time)

1892 - 1893 Wilhelm Bischoff (2nd Time

1893 - 1894 Rudolf Falkner (3rd Time)

1894 - 1895 Ernst Brenner (2nd Time)

1895 - 1896 Isaak Iselin (1st Time)

1896 - 1897 Rudolf Philippi (2nd Time)

1897 - 1898 Paul Speiser-Sarasin (3rd Time)

1898 - 1899 Richard Zutt (2nd Time)

1899 - 1900 Isaak Iselin (2nd Time)

1900 - 1901 Heinrich Reese (1st Time)

1901 - 1902 Heinrich David

1902 - 1903 Paul Speiser-Sarasin (4th Time)

1903 - 1904 Richard Zutt (3rd Time)

1904 - 1905 Eugen Wullschleger (1st Time)

1905 - 1906 Albert Burckhardt-Finsler

1906 - 1907 Heinrich Reese (2nd Time)

1907 - 1908 Hans Burckhardt

1908 - 1909 Carl Christoph Burckhardt-Schazmann

1909 - 1910 Richard Zutt (4th Time)

1910 - 1911 Eugen Wullschleger (2nd Time)

1911 - 1912 Armin Stöcklin (1st Time)

1912 - 1913 Paul Speiser-Sarasin (5th Time)

1913 - 1914 Hermann Blocher

1914 - 1915 Friedrich Aemmer (1st Time)

1915 - 1916 Eugen Wullschleger (3rd Time)

1916 - 1917 Karl Rudolf Miescher (1st Time)

1917 - 1918 Armin Stöcklin (2nd Time)

1918 - 1919 Adolf Georg Im Hof (1st Time)

1919 - 1920 Friedrich Aemmer (2nd Time)

1920 - 1921 Friedrich Hauser (1st Time)

1921 - 1922 August Brenner (1st Time)

1922 - 1923 Friedrich Schneider

1923 - 1924 Rudolf Peter Niederhauser Freivogel

(1st Time)

1924 - 1925 Karl Rudolf Miescher (2nd Time)

1925 - 1926 Friedrich Aemmer (3rd Time)

1927 - 1928 Gustav Wenk (1st Time)

1928 - 1929 Friedrich Hauser (1st Time)

1929 - 1930 August Brenner (2nd Time)

1930 - 1931 Rudolf Peter Niederhauser Freivogel

(2nd Time)

1931 - 1932 Adolf Georg Im Hof (2nd Time)

1932 - 1933 Carl Ludwig (1st Time)

1933 - 1934 Friedrich Hauser (3rd Time)

1934 - 1935 Gustav Wenk (2nd Time)

1935 - 1936 Friedrich Hauser (4th Time)

1936 - 1937 Edwin Zweifel (1st Time)

1937 - 1938 Friedrich Brechbühl (1st Time)

1938 - 1939 Friedrich Ebi (1st Time)

1939 - 1940 Adolf Georg Im Hof (3rd Time)

1940 - 1941 Carl Ludwig (2nd Time)

1941 - 1942 Gustav Wenk (3rd Time)

1942 - 1943 Edwin Zweifel (2nd Time)

1943 - 1944 Carl Miville

1944 - 1945 Friedrich Brechbühl (2nd Time)

1945 - 1946 Friedrich Ebi (2nd Time)

1946 - 1947 Carl Peter (1st Time)

1947 - 1948 Gustav Wenk (4th Time)

1948 - 1949 Pete Zschokke (1st Time)

1949 - 1950 Edwin Zweifel (3rd Time)

1950 - 1951 Friedrich Brechbühl (3rd Time)

1951 - 1952 Friedrich Ebi (3rd Time)

1952 - 1953 Alfred Schaller (1st Time)

1953 - 1954 Carl Peter (2nd Time)

1954 - 1955 Pete Zschokke (2nd Time)

1955 - 1956 Hans Peter Tschudi

1956 - 1957 Edwin Zweifel (4th Time)

1957 - 1958 Friedrich Brechbühl (4th Time)

1958 - 1959 Maximilian Wullschleger (1st Time)

1959 - 1960 Alfred Schaller (2nd Time)

1960 - 1961 Carl Peter (2nd Time)

1961 - 1962 Pete Zschokke (3rd Time)

1962 - 1963 Edmund Wyss (1st Time)

1963 - 1964 Friedrich Brechbühl (5th Time)

1964 - 1965 Maximilian Wullschleger (2nd Time)

1965 - 1966 Alfred Ab Egg

1966 - 1967 Franz Hause (1st Time)

1967 - 1968 Edmund Wyss (2nd Time)

1968 - 1969 Lukas Burckhardt (1st Time)

1969 - 1970 Arnold Schneider (1st Time)

1970 - 1971 Otto Miescher

1971 - 1972 Maximilian Wullschleger (3rd Time)

1972 - 1973 Franz Hauser (2nd Time)

1973 - 1974 Edmund Wyss (3rd Time)

1974 - 1975 Eugen Keller (1st Time)

1975 - 1976 Kurt Jenny (1st Time)

1976 - 1977 Lukas Burckhardt (2nd Time)

1977 - 1978 Arnold Schneider (2nd Time)

1978 - 1979 Karl Schnyder (1st Time)

1979 - 1980 Hansruedi Schmidt

1980 - 1981 Edmund Wyss (4th Time)

1981 - 1982 Eugen Keller (2nd Time)

1982 - 1983 Peter Facklam (1st Time)

1983 - 1984 Kurt Jenny (2nd Time)

1984 - 1985 Karl Schnyder (2nd Time)

1985 - 1986 Eugen Keller (3rd Time)

1986 - 1987 Hans-Rudolf Streiber (1st Time)

1987 - 1988 Mathias Feldgas (1st Time)

1988 - 1989 Remo Gysin

1989 - 1990 Peter Facklam (2nd Time)

1990 - 1991 Kurt Jenny (3rd Time)

1991 - 1992 Karl Schnyder (3rd Time)

1992 - 1993 Hans-Rudolf Streiber (2nd Time)

1993 - 1994 Mathias Feldgas (2nd Time)

1994 - 1995 Christoph Stutz

1995 - 1997 Jörg Schild (1st Time)

1997 - 1998 Ueli Vischer

01 Feb 1998 - 31 Jan 1999 Veronica Schaller

01 Feb 1999 - 31 Jan 2000 Hans Martin Tschudi

01 Feb 2000 - 31 Jan 2001 Ralph Lewin (1st Time)

01 Feb 2001 - 31 Jan 2002 Barbara Schneider (1st Time)

01 Feb 2002 - 31 Jan 2003 Carlo Conti

01 Feb 2003 - 31 Jan 2004 Christoph Eymann

01 Feb 2004 - 31 Jan 2005 Jörg Schild (2nd Time)

01 Feb 2005 - 31 Jan 2006 Ralph Lewin (2nd Time)

01 Feb 2006 - 31 Jan 2007 Barbara Schneider (2nd Time)

01 Feb 2007 - 31 Jan 2008 Eva Herzog

01 Feb 2008 - 07 Feb 2017 Dr. Guy Morin .................................... 1956-

08 Feb 2017 - Elisabeth Ackermann .............................. 1963-

 

______________________________________________________________________________________

Bern / Berne / Berna

10 Mar 1803 City and Republic of Bern restored

31 Dec 1978 Secession of North Bernese Jura

24 Nov 2013 Referendum on Bernese Jura joining Jura is rejected by 71.8%

 

Erste Schultheissen

23 Apr 1803 - 31 Dec 1804 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1805 Niklaus Friedrich von Mülinen (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1806 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1807 Christoph Friedrich Freudenreich (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1808 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1809 Christoph Friedrich Freudenreich (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1810 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1811 Christoph Friedrich Freudenreich (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1812 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1813 Christoph Friedrich Freudenreich (4th Time)

01 Jan 1814 - 31 Dec 1815 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1816 Niklaus Friedrich von Mülinen (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1817 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1818 Niklaus Friedrich von Mülinen (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1820 Niklaus Friedrich von Mülinen (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1822 Niklaus Friedrich von Mülinen (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (10th Time)

01 Jan - 31 Dec 1824 Niklaus Friedrich von Mülinen (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (11th Time)

01 Jan - 31 Dec 1826 Niklaus Friedrich von Mülinen (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1827 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (12th Time)

01 Jan - 31 Dec 1828 Niklaus Friedrich von Mülinen (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (13th Time)

01 Jan - 31 Dec 1830 Niklaus Friedrich von Mülinen (9th Time)

01 Jan - 20 Oct 1831 Niklaus Rudolf von Wattenwyl (14th Time)

Landamanner

21 Oct 1831 - 31 Dec 1832 Karl Antons von Lerber

01 Jan - 31 Dec 1833 Anton Gottlieb Simon

01 Jan - 04 Mar 1834 Philipp Emanuel Fellenberg

11 Mar - 31 Dec 1834 Gottlieb Messmer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1835 Karl Friedrich Ludwig Lohner

01 Jan - 31 Dec 1836 Gottlieb Messmer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Johann Anton von Tillier (1st Time)

01 Jan - 25 Sep 1838 Johann Schnell

25 Sep - 31 Dec 1838 Johann Rudolf Scheinhauer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Johann Anton von Tillier (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Johann Rudolf Scheinhauer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1841 Eduard Eugen Blösch (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Alexander Ludwig Funk (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Eduard Eugen Blösch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Alexander Ludwig Funk (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1845 Christian Emanuel Jaggi

01 Jan - 30 Aug 1846 Xaver Péquingnot

Regierungsratspräsidenten

30 Aug 1846 - 02 Dec 1847 Alexander Ludwig Funk (1st Time)

02 Dec 1847 - 31 May 1848 Johann Ulrich Ochsenbein

01 Jun 1848 - 31 May 1849 Alexander Ludwig Funk (2nd Time)

01 Jun 1849 - 31 May 1850 Jakob Stämpfli

01 Jun 1850 - 31 May 1851 Eduard Blösch (1st Time)

01 Jun 1851 - 31 May 1852 Ludwig Fischer (1st time)

01 Jun 1852 - 31 May 1853 Eduard Blösch (2nd Time)

01 Jun 1853 - 31 May 1854 Ludwig Fischer (2nd time)

01 Jun 1854 - 01 May 1855 Eduard Blösch (3rd Time)

01 Jun 1855 - 31 May 1856 Paul Migy (1st Time)

01 Jun 1856 - 31 May 1857 Eduard Blösch (4th Time)

01 Jun 1857 - 31 May 1858 Paul Migy (2nd Time)

01 Jun 1858 - 31 May 1859 Karl Schenk (1st Time)

01 Jun 1859 - 31 May 1860 Paul Migy (3rd Time)

01 Jun 1860 - 31 May 1861 Karl Schenk (2nd Time)

01 Jun 1861 - 31 May 1862 Paul Migy (4th Time)

01 Jun 1862 - 31 May 1863 Karl Schenk (3rd Time)

01 Jun 1863 - 31 May 1864 Paul Migy (5th Time)

01 Jun 1864 - 31 May 1865 Jakob Scherz (1st Time)

01 Jun 1865 - 31 May 1866 Paul Migy (6th Time)

01 Jun 1866 - 31 May 1867 Johann Weber (1st Time)

01 Jun 1867 - 31 May 1868 Jakob Scherz (2nd Time)

01 Jun 1868 - 31 May 1869 Johann Weber (2nd Time)

01 Jun 1869 - 31 May 1870 Ludwig Kurz

01 Jun 1870 - 31 May 1871 Johann Weber (3rd Time

01 Jun 1871 - 31 May 1872 Johann Jakob Kummer

01 Jun 1872 - 31 May 1873 Pierre Jolissaint

01 Jun 1873 - 31 May 1874 Wilhelm Teuscher (1st Time)

01 Jun 1874 - 31 May 1875 Constant Bodenheimer

01 Jun 1875 - 31 May 1876 Wilhelm Teuscher (2nd Time)

01 Jun 1876 - 31 May 1877 Rudolf Rohr (1st Time)

01 Jun 1877 - 31 May 1878 Wilhelm Teuscher (3rd Time)

01 Jun 1878 - 31 May 1879 Rudolf Rohr (2nd Time)

01 Jun 1879 - 31 May 1880 Alfred Scheurer (1st Time)

01 Jun 1880 - 31 May 1881 Edmund von Steiger (1st Time)

01 Jun 1881 - 31 May 1882 Rudolf Rohr (3rd Time)

01 Jun 1882 - 31 May 1883 Joseph Stockmar (1st Time)

01 Jun 1883 - 31 May 1884 Alfred Scheurer (2nd Time)

01 Jun 1884 - 31 May 1885 Friedrich Eggli (1st Time)

01 Jun 1885 - 31 May 1886 Niklaus Räz

01 Jun 1886 - 31 May 1887 Albert Gobat (1st Time)

01 Jun 1887 - 31 May 1888 Rudolf Rohr (4th Time)

01 Jun 1888 - 31 May 1889 Johann Schär

01 Jun 1889 - 31 May 1890 Joseph Stockmar (2nd Time)

01 Jun 1890 - 31 May 1891 Alfred Scheurer (3rd Time)

01 Jun 1891 - 31 May 1892 Friedrich Eggli (2nd Time)

01 Jun 1892 - 31 May 1893 Herrmann Lienhard

01 Jun 1893 - 31 May 1894 Eduard Marti

01 Jun 1894 - 31 May 1895 Edmund von Steiger (2nd Time)

01 Jun 1895 - 31 May 1896 Albert Gobat (2nd Time)

01 Jun 1896 - 31 May 1897 Friedrich von Wattenwyl (1st Time)

01 Jun 1897 - 31 May 1898 Johann Ritschard (1st Time)

01 Jun 1898 - 31 May 1899 Alfred Kläy (1st Time)

01 Jun 1899 - 31 May 1900 Niklaus Morgenthaler

01 Jun 1900 - 31 May 1901 Johann Minder ..................................... 1848-1907

01 Jun 1901 - 31 May 1902 Louis Joliat ...................................... 1846-1922

01 Jun 1902 - 31 May 1903 Edmund von Steiger (3rd Time)

01 Jun 1903 - 31 May 1904 Albert Gobat (3rd Time)

01 Jun 1904 - 31 May 1905 Friedrich von Wattenwyl (2nd Time)

01 Jun 1905 - 31 May 1906 Johann Ritschard (2nd Time)

01 Jun 1906 - 31 May 1907 Gottfreid Kunz .................................... 1859-1930

01 Jun 1907 - 31 May 1908 Alfred Kläy (1st Time)

01 Jun 1908 - 31 May 1909 Henri Simonin (1st Time)

01 Jun 1909 - 31 May 1910 Karl Könitzer ..................................... 1855-1927

01 Jun 1910 - 31 May 1911 Karl Moser (1st Time) ............................. 1854-1915

01 Jun 1911 - 31 May 1912 Friedrich Burren (1st Time) ....................... 1860-1936

01 Jun 1912 - 31 May 1913 Emil Lohner (1st Time) ............................ 1865-1959

01 Jun 1913 - 31 May 1914 Karl Scheurer ..................................... 1872-1929

01 Jun 1914 - 31 May 1915 Rudolf von Erlach ................................. 1860-1925

01 Jun 1915 - 31 May 1916 Albert Locher ..................................... 1856-1917

01 Jun 1916 - 31 May 1917 Hans Tschumi (1st Time) ........................... 1858-1944

01 Jun 1917 - 31 May 1918 Leo Merz (1st Time) ............................... 1869-1952

01 Jun 1918 - 31 May 1919 Henri Simonin (2nd Time)

01 Jun 1919 - 31 May 1920 Karl Moser (2nd Time)

01 Jun 1920 - 31 May 1921 Alfred Stauffer (1st Time) ........................ 1867-1959

01 Jun 1921 - 31 May 1922 Friedrich Burren (2nd Time)

01 Jun 1922 - 31 May 1923 Friedrich Volmer .................................. 1875-1945

01 Jun 1923 - 31 May 1924 Emil Lohner (2nd Time)

01 Jun 1924 - 31 May 1925 Hans Tschumi (2nd Time)

01 Jun 1925 - 31 May 1926 Leo Merz (2nd Time)

01 Jun 1926 - 31 May 1927 Walter Bösiger (1st Time) ......................... 1878-1960

01 Jun 1927 - 31 May 1928 Karl Moser (3rd Time)

01 Jun 1928 - 31 May 1929 Friedrich Joss (1st Time) ......................... 1886-1939

01 Jun 1929 - 31 May 1930 Paul Guggisberg (1st Time) ........................ 1881-1946

01 Jun 1930 - 31 May 1931 Hugo Dürrenberg (1st Time) ........................ 1876-1957

01 Jun 1931 - 31 May 1932 Alfred Rudolf (1st Time) .......................... 1877-1955

01 Jun 1932 - 31 May 1933 Henri Mouttet (1st Time) .......................... 1883-1975

01 Jun 1933 - 31 May 1934 Hans Stähli (1st Time) ............................ 1889-1963

01 Jun 1934 - 31 May 1935 Alfred Stauffer (2nd Time)

01 Jun 1935 - 31 May 1936 Walter Bösiger (2nd Time)

01 Jun 1936 - 31 May 1937 Arnold Seematter (1st Time) ....................... 1890-1954

01 Jun 1937 - 31 May 1938 Friedrich Joss (2nd Time)

01 Jun 1938 - 31 May 1939 Paul Guggisberg (2nd Time)

01 Jun 1939 - 31 May 1940 Hugo Dürrenberg (2nd Time)

01 Jun 1940 - 31 May 1941 Robert Grimm ...................................... 1881-1958

01 Jun 1941 - 31 May 1942 Georges Moeckli (1st Time) ........................ 1889-1974

01 Jun 1942 - 31 May 1943 Maximilian Gafner (1st Time) ...................... 1892-1957

01 Jun 1943 - 31 May 1944 Alfred Rudolf (2nd Time)

01 Jun 1944 - 31 May 1945 Henri Mouttet (2nd Time)

01 Jun 1945 - 31 May 1946 Hans Stähli (2nd Time)

01 Jun 1946 - 31 May 1947 Arnold Seematter (2nd Time)

01 Jun 1947 - 31 May 1948 Markus Feldmann ................................... 1897-1958

01 Jun 1948 - 31 May 1949 Walter Siegenthaler (1st Time) .................... 1904-1994

01 Jun 1949 - 31 May 1950 Friedrich Giovanoli (1st Time) .................... 1898-1964

01 Jun 1950 - 31 May 1951 Samuel Brawand (1st Time) ......................... 1898-2001

01 Jun 1951 - 31 May 1952 Virgile Moine (1st Time) .......................... 1900-1987

01 Jun 1952 - 31 May 1953 Dewet Buri (1st Time) ............................. 1901-1995

01 Jun 1953 - 31 May 1954 Georges Moeckli (2nd Time)

01 Jun 1954 - 31 May 1955 Rudolf Gnägi ...................................... 1917-1985

01 Jun 1955 - 31 May 1956 Maximilian Gafner (2nd Time)

01 Jun 1956 - 31 May 1957 Robert Bauder (1st Time) .......................... 1916-1991

01 Jun 1957 - 31 May 1958 Henri Huber (1st Time) ............................ 1918-1979

01 Jun 1958 - 31 May 1959 Walter Siegenthaler (2nd Time)

01 Jun 1959 - 31 May 1960 Friedrich Giovanoli (2nd Time)

01 Jun 1960 - 31 May 1961 Friedrich Moser (1st Time) ........................ 1908-1985

01 Jun 1961 - 31 May 1962 Samuel Brawand (2nd Time)

01 Jun 1962 - 31 May 1963 Hans Tschumi (1st Time) ........................... 1908-2001

01 Jun 1963 - 31 May 1964 Virgile Moine (2nd Time)

01 Jun 1964 - 31 May 1965 Erwin Schneider (1st Time) ........................ 1910-1998

01 Jun 1965 - 31 May 1966 Dewet Buri (2nd Time)

01 Jun 1966 - 31 May 1967 Adolf Blaser ...................................... 1908-1978

01 Jun 1967 - 31 May 1968 Robert Bauder (2nd Time)

01 Jun 1967 - 31 May 1969 Henri Huber (2nd Time)

01 Jun 1969 - 31 May 1970 Friedrich Moser (2nd Time)

01 Jun 1970 - 31 May 1971 Hans Tschumi (2nd Time)

01 Jun 1971 - 31 May 1972 Erwin Schneider (2nd Time)

01 Jun 1972 - 31 May 1973 Simon Kohler ...................................... 1916-1990

01 Jun 1973 - 31 May 1974 Ernst Jaberg ...................................... 1917-1998

01 Jun 1974 - 31 May 1975 Ernst Blaser (1st Time) ........................... 1922-1994

01 Jun 1975 - 31 May 1976 Robert Bauder (3rd Time)

01 Jun 1976 - 31 May 1977 Werner Martigoni (1st Time) ....................... 1927-

01 Jun 1977 - 31 May 1978 Bernhard Müller (1st Time) ........................ 1931-

01 Jun 1978 - 31 May 1979 Kurt Meyer ........................................ 1932-

01 Jun 1979 - 31 May 1980 Ernst Blaser (2nd Time)

01 Jun 1980 - 31 May 1981 Henri Louis Favre ................................. 1920-2011

01 Jun 1981 - 31 May 1982 Gotthelf Bürki .................................... 1925-2006

01 Jun 1982 - 31 May 1983 Henri Simon ....................................... 1926-1984

01 Jun 1983 - 31 May 1984 Peter Schmid (1st Time) ........................... 1941-

01 Jun 1984 - 31 May 1985 Hans Krähenbühl ................................... 1924-2010

01 Jun 1985 - 31 May 1986 Werner Martigoni (2nd Time)

01 Jun 1986 - 31 May 1987 René Bärtschi (1st Time) .......................... 1931-1992

01 Jun 1987 - 31 May 1988 Bernhard Müller (2nd Time)

01 Jun 1988 - 31 May 1989 Peter Siegenthaler ................................ 1940-

01 Jun 1989 - 31 May 1990 Ueli Augsburger ................................... 1941-

01 Jun 1990 - 31 May 1991 Peter Schmid (2nd Time)

01 Jun 1991 - 31 May 1992 René Bärtschi (2nd Time)

01 Jun 1992 - 31 May 1993 Peter Widmer ...................................... 1935-

01 Jun 1993 - 31 May 1994 Hermann Fehr ...................................... 1941-

01 Jun 1994 - 31 May 1995 Mario Annoni (1st Time) ........................... 1954-

01 Jun 1995 - 31 May 1996 Dori Schaer-Born .................................. 1942-

01 Jun 1996 - 31 May 1997 Hans Lauri ........................................ 1944-

01 Jun 1997 - 31 May 1998 Elisabeth Zölch-Balmer (1st Time) ................. 1951-

01 Jun 1998 - 31 May 1999 Mario Annoni (2nd Time)

01 Jun 1999 - 31 May 2000 Samuel Bhend ...................................... 1943-

01 Jun 2000 - 31 May 2001 Dora Andres ....................................... 1957-

01 Jun 2001 - 31 May 2002 Werner Luginbühl (1st Time) ....................... 1958-

01 Jun 2002 - 31 May 2003 Elisabeth Zölch-Balmer (2nd Time)

01 Jun 2003 - 31 May 2004 Urs Gasche (1st Time) ............................. 1955-

01 Jun 2004 - 31 May 2005 Babara Egger-Jenzer (1st Time) .................... 1956-

01 Jun 2005 - 31 May 2006 Mario Annoni (3rd Time)

01 Jun 2006 - 31 May 2007 Werner Luginbühl (2nd Time)

01 Jun 2007 - 31 May 2008 Urs Gasche (2nd Time)

01 Jun 2008 - 31 May 2009 Babara Egger-Jenzer (2nd Time)

01 Jun 2009 - 31 May 2010 Hans-Jürg Käser ................................... 1949-

01 Jun 2010 - 31 May 2010 Philippe Perrenoud ................................ 1955-

01 Jun 2011 - 31 May 2012 Bernhard Pulver ................................... 1965-

01 Jun 2012 - 31 May 2013 Andreas Rickenbacher .............................. 1968-

01 Jun 2013 - 31 May 2014 Christophe Neuhaus ................................ 1966-

01 Jun 2014 - 31 May 2015 Babara Egger-Jenzer (3rd Time)

01 Jun 2015 - 31 May 2016 Hans-Jürg Käser (2nd Time)

01 Jun 2016 - Beatrice Simon .................................... 1960-

 

________________________________________________________________________________________

Bern Stadt

City Presidents

06 Jul 1831 - 31 Dec 1848 Karl Zeerleder ......................... 1780-1851

01 Jan 1848 - 31 Dec 1863 Friedrich Ludwig von Effinger .......... 1795-1867

01 Jan - 31 Dec 1864 Christoph Albrecht Kurz

01 Jan 1884 - 25 Dec 1888 Rudolf Otto von Büren .................. 1822-1888

25 Dec 1888 - 26 Aug 1895 Eduard Müller .......................... 1848-1919

26 Aug 1895 - 31 Dec 1899 Franz Lindt

01 Jan 1900 - 1918 Adolf Armand Adolf von Steiger ......... 1859-1925

1918 - 1920 Gustav Müller .......................... 1860-1921

1920 - 21 Oct 1937 Otto Hermann Lindt ..................... 1872-1937

21 Oct 1937 - 1951 Ernst Bärtschi ......................... 1882-1976

1951 - 14 Feb 1958 Otto Steiger ........................... 1890-1958

14 Feb 1958 - 02 Jun 1966 Eduard Freimüller ...................... 1898-1966

02 Jun 1966 - 03 Jul 1979 Reynold Tschäppät ...................... 1917-1979

03 Jul 1979 - 31 Dec 1992 Werner Bircher ......................... 1928-

01 Jan 1993 - 31 Dec 2004 Klaus Baumgartner ...................... 1937-

01 Jan 2005 - Alexander Markus Tschäppät ............. 1952-

 

____________________________________________________________________________

Fribourg / Freiburg

10 Mar 1803 City and Republic of Fribourg (restored)

11 Dec 1845 - 30 Nov 1847 Member of the Sonderbund

 

Capital: Fribourg.

Language: French, German.

Religion: Roman Catholic, Protestant.

Premiers avoyers/Erste Schultheissen

10 Mar - 31 Dec 1803 Louis Auguste Philippe a'Affry

01 Jan - 31 Dec 1804 François Antoine Nicolas

de Techermann (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1805 Louis Auguste Philippe a'Affry

(2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1806 François Antoine Nicolas

de Techermann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1807 Louis Auguste Philippe a'Affry

(3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1808 François Antoine Nicolas

de Techermann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1809 Louis Auguste Philippe a'Affry

(4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1810 François Antoine Nicolas

de Techermann (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1811 Jean Pierre Philippe Ignace

de Maillardoz (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1812 Louis Auguste Philippe a'Affry

(5th Time)

01 Jan - 1813 Jean Pierre Philippe Ignace

de Maillardoz (2nd Time)

- 31 Dec 1813 Jean Joseph Georges de Diesbach

de Torny

01 Jan - May 1814 François Antoine Nicolas

de Techermann (5th Time)

Avoyers en charge/Amtschultheissen

May 1814 - 31 Dec 1815 Charles Joseph de Warro

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1816 François Antoine Nicolas

de Techermann (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1817 Charles Joseph de Warro

(2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1818 François Antoine Nicolas

de Techermann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 Charles Joseph de Warro

(3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1820 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 Charles Joseph de Warro

(4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1822 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 Charles Joseph de Warro

(5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1824 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 Charles Joseph de Warro

(6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1826 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1827 Charles Joseph de Warro

(7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1828 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 Jean Joseph Georges de Diesbach

de Torny

01 Jan 1830 - 1831 François Philippe Jacques Joseph

Aloys de Gottrau (6th Time)

1831 Simon Tobie de Rämy (acting)

Avoyer presidents du Conseil d'état/Schultheiss-Staatsratspräsidenten

02 Mar 1831 - 1833 Jean François Joseph Nicolas

de Montenach (1st Time)

1833 - 1835 Charles de Schaller (1st Time)

1835 - 1837 Jean François Joseph Nicolas

de Montenach (2nd Time)

1837 - 1839 Charles de Schaller (2nd Time)

1839 - 1841 Rodolphe de Weck (1st Time)

1841 - 1843 Louis Fournier (1st Time)

1843 - 1845 Rodolphe de Weck (2nd Time)

1845 - 1847 Louis Fournier (2nd Time)

- 14 Nov 1847 Charles Griste de Forel

Presidents of the Council of State

14 Nov 1847 - 31 Dec 1848 Julien de Schaller (1st Time) ..................... 1807-1871

01 Jan - 31 Dec 1849 Léon Pittet (1st Time) ............................ 1806-1858

01 Jan - 31 Dec 1850 André Castella (1st Time) ......................... 1805-1873

01 Jan - 31 Dec 1851 Jean Folly ........................................ 1810-1854

01 Jan - 31 Dec 1852 Léon Pittet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1853 André Castella (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1854 Frédéric Bielmann (1st Time) ...................... 1801-1865

01 Jan - 31 Dec 1855 Julien de Schaller (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1856 André Castella (3rd Time)

01 Jan - 1857 Frédéric Bielmann (2nd Time)

- 31 Dec 1857 Hubert Charles (1st Time) ......................... 1793-1882

01 Jan - 31 Dec 1858 Alfred Vonderweid ................................. 1804-1881

01 Jan - 31 Dec 1859 Hubert Charles (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1860 Frédéric Vaillant (1st Time) ...................... 1801-1880

01 Jan 1861 - 31 Dec 1862 Hubert Charles (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1863 Frédéric Vaillant (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1864 Hubert Charles (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1865 Frédéric Vaillant (3rd Time)

01 Jan 1866 - 31 Dec 1867 Hubert Charles (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1868 Frédéric Vaillant (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1869 Hubert Charles (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1870 Frédéric Vaillant (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1871 Hubert Charles (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1872 Louis Weck-Reynold (1st Time) ..................... 1823-1880

01 Jan - 31 Dec 1873 Frédéric Vaillant (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1874 Louis Weck-Reynold (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1875 Frédéric Vaillant (7th Time)

01 Jan 1876 - 31 Dec 1877 Louis Weck-Reynold (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1878 François-Xavier Menoud (1st Time) ................. 1821-1904

01 Jan - 31 Dec 1879 Louis Weck-Reynold (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1880 François-Xavier Menoud (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1881 Henri Gaspard de Schaller (1st Time) .............. 1828-1900

01 Jan - 31 Dec 1882 François-Xavier Menoud (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1883 Alphonse Théraulaz (1st Time) ..................... 1840-1921

01 Jan - 31 Dec 1884 François-Xavier Menoud (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1885 Alphonse Théraulaz (2nd Time)

01 Jan 1886 - 31 Dec 1887 François-Xavier Menoud (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1888 Alphonse Théraulaz (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1889 François-Xavier Menoud (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1890 Alphonse Théraulaz (4th Time)

01 Jan 1891 - 31 Dec 1892 François-Xavier Menoud (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1893 Henri Gaspard de Schaller (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1894 Aloys Bossy (1st Time) ............................ 1844-1913

01 Jan - 31 Dec 1895 Georges Python (1st Time) ......................... 1856-1927

01 Jan - 31 Dec 1896 Stanislas Aeby (1st Time) ......................... 1848-1914

01 Jan - 31 Dec 1897 Charles de Weck (1st Time) ........................ 1837-1931

01 Jan - 31 Dec 1898 Alphonse Théraulaz (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1899 Henri Gaspard de Schaller (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1900 Aloys Bossy (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Charles de Weck (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1902 Stanislas Aeby (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1903 Georges Python (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1904 Louis Cardinaux (1st Time) ........................ 1859-1914

01 Jan - 31 Dec 1905 Alphonse Théraulaz (6th Time)

01 Jan - 1906 Aloys Bossy (2nd Time)

- 31 Dec 1906 Charles de Weck (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1907 Alphonse Théraulaz (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1908 Georges Python (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Louis de Weck ..................................... 1867-1916

01 Jan - 31 Dec 1910 Stanislas Aeby (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1911 Louis Cardinaux (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1912 Eugène Deschenaux ................................. 1874-1940

01 Jan - 31 Dec 1913 Fernand Torche .................................... 1866-1937

01 Jan - 31 Dec 1914 Georges Python (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1915 Jean-Marie Musy ................................... 1876-1952

01 Jan - 31 Dec 1916 Émile Savoy (1st Time) ............................ 1877-1935

01 Jan - 31 Dec 1917 Marcel Vonderweid (1st Time) ...................... 1866-1948

01 Jan - 31 Dec 1918 Joseph Chuard ..................................... 1870-1935

01 Jan - 31 Dec 1919 Ernst Perreir (1st Time) .......................... 1881-1958

01 Jan - 31 Dec 1920 Émile Savoy (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1921 Marcel Vonderweid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1922 Victor Buchs (1st Time) ........................... 1866-1953

01 Jan - 31 Dec 1923 Romain Chatton (1st Time) ......................... 1876-1941

01 Jan - 31 Dec 1924 Bernard de Weck (1st Time) ........................ 1890-1950

01 Jan - 31 Dec 1925 Ernst Perreir (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1926 Émile Savoy (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1927 Marcel Vonderweid (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1928 Victor Buchs (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1929 Romain Chatton (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1930 Bernard de Weck (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1931 Jules Bovet (1st Time) ............................ 1887-1971

01 Jan - 31 Dec 1932 Ernest Perrier (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1933 Émile Savoy (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1934 Marcel Vonderweid (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1935 Victor Buchs (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1936 Romain Chatton (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1937 Bernard de Weck (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1938 Jules Bovet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1939 Joseph Piller (1st Time) .......................... 1890-1954

01 Jan - 31 Dec 1940 Maxime Quartenoud (1st Time) ...................... 1897-1956

01 Jan - 31 Dec 1941 Aloys Baeriswyl (1st Time) ........................ 1889-1960

01 Jan - 31 Dec 1942 Richard Corboz .................................... 1887-1965

01 Jan - 31 Dec 1943 Bernard de Weck (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1944 Jules Bovet (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1945 Joseph Piller (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1946 Maxime Quartenoud (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1947 Joseph Ackermann .................................. 1901-1987

01 Jan - 31 Dec 1948 Aloys Baeriswyl (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1949 Jules Bovet (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1950 Maxime Quartenoud (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1951 Paul Torche (1st Time) ............................ 1912-1991

01 Jan - 31 Dec 1952 Pierre Glasson (1st Time) ......................... 1907-1991

01 Jan - 31 Dec 1953 Aloys Baeriswyl (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1954 Maxime Quartenoud (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1955 Paul Torche (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1956 José Python (1st Time) ............................ 1901-1976

01 Jan - 31 Dec 1957 Théodor Ayer (1st Time) ........................... 1905-1974

01 Jan - 31 Dec 1958 Georges Ducotterd (1st Time) ...................... 1902-1979

01 Jan - 31 Dec 1959 Pierre Glasson (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1960 Paul Torche (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1961 Claude Genoud (1st Time) .......................... 1912-1988

01 Jan - 31 Dec 1962 José Python (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 Alphonse Roggo .................................... 1898-1980

01 Jan - 31 Dec 1964 Théodor Ayer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1965 Georges Ducotterd (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1966 Émil Zehnder (1st Time) ........................... 1910-1974

01 Jan - 31 Dec 1967 Claude Genoud (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1968 Georges Ducotterd (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1969 Paul Genoud ....................................... 1916-1992

01 Jan - 31 Dec 1970 Émil Zehnder (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1971 Max Aebischer (1st Time) .......................... 1914-2009

01 Jan - 31 Dec 1972 Arnold Waeber (1st Time) .......................... 1925-1983

01 Jan - 31 Dec 1973 Pierre Dreyer (1st Time) .......................... 1924-2005

01 Jan - 31 Dec 1974 Max Aebischer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1975 Jean Riesen ....................................... 1920-1987

01 Jan - 31 Dec 1976 Joseph Cottet (1st Time) .......................... 1923-

01 Jan - 31 Dec 1977 Rémi Brodard (1st Time) ........................... 1927-

01 Jan - 31 Dec 1978 Arnold Waeber (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1979 Pierre Dreyer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1980 Joseph Cottet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1981 Ferdinand Masset (1st Time) ....................... 1920-

01 Jan - 31 Dec 1982 Hans Bächler (1st Time) ........................... 1924-

01 Jan - 31 Dec 1983 Marius Cottier (1st Time) ......................... 1937-

01 Jan - 31 Dec 1984 Rémi Brodard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1985 Ferdinand Masset (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 Édouard Gremaud (1st Time) ........................ 1925-1992

01 Jan - 31 Dec 1987 Félicien Morel (1st Time) ......................... 1935-

01 Jan - 31 Dec 1988 Denis Clerc ....................................... 1935-

01 Jan - 31 Dec 1989 Hans Bächler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 Marius Cottier (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1991 Édouard Gremaud (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1992 Raphaël Rimaz ..................................... 1943-

01 Jan - 31 Dec 1993 Félicien Morel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1994 Augustin Macheret (1st Time) ...................... 1938-

01 Jan - 31 Dec 1995 Michel Pittet (1st Time) .......................... 1941-

01 Jan - 31 Dec 1996 Ruth Lüthi-Affolter (1st Time) .................... 1947-

01 Jan - 31 Dec 1997 Urs Schwaller ..................................... 1952-

01 Jan - 31 Dec 1998 Augustin Macheret (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1999 Michel Pittet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2000 Ruth Lüthi-Affolter (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2001 Claude Grandjean (1st Time) ....................... 1943-

01 Jan - 31 Dec 2002 Pascal Corminboeuf (1st Time) ..................... 1944-

01 Jan - 31 Dec 2003 Claude Lässer (1st Time) .......................... 1949-

01 Jan - 31 Dec 2004 Michel Pittet (3rd Time)

01 Jan 2005 - 31 Dec 2006 Ruth Lüthi-Affolter (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2007 Isabelle Chassot .................................. 1965-

01 Jan - 31 Dec 2008 Pascal Corminboeuf (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2009 Claude Lässer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2010 Beat Vonlanthen (1st Time) ........................ 1957-

01 Jan - 31 Dec 2011 Erwin Jutzet ...................................... 1951-

01 Jan - 31 Dec 2012 Georges Gödel ..................................... 1952-

01 Jan - 31 Dec 2013 Anne-Claude Demierre .............................. 1961-

01 Jan - 31 Dec 2014 Beat Vonlanthen (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2015 Erwin Jutzet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2016 Marie Garnier ..................................... 1962-

01 Jan 2017 - Maurice Ropraz .................................... 1965-

 

___________________________________________________________________________________

Genève / Genf / Geneva

26 Apr 1798 - 30 Dec 1813 Annexed by France

31 Dec 1813 Independence from France

19 May 1815 - République et Canton de Genève part of the Swiss Confederation

 

Premiers syndics

31 Dec 1813 - 30 Jun 1816 Ami Lullin ........................................ 1748-1816

01 Jul 1816 - 31 Jan 1817 Jean-Pierre Schmidtmeyer (1st Time) ............... 1768-1830

01 Feb 1817 - 31 Jan 1818 Charles Gaspard De La Rive-Boissier ............... 1770-1834

01 Feb - 31 Dec 1818 Jean-Pierre Schmidtmeyer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 Jean-Charles Trembley van Berchem (1st Time) ...... 1768-1846

01 Jan - 31 Dec 1820 Jean-Pierre Schmidtmeyer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 Jean-Charles Trembley van Berchem (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1822 Jean-Pierre Schmidtmeyer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 Jean-Louis Falquet

01 Jan - 31 Dec 1824 Jean-Pierre Schmidtmeyer (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (1st Time) ............ 1786-1854

01 Jan - 31 Dec 1826 Jean-Pierre Schmidtmeyer (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1827 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1828 Jean-Pierre Schmidtmeyer (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1830 David Charles Odier-Eynard (1st Time) ............. 1765-1850

01 Jan - 31 Dec 1831 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1832 David Charles Odier-Eynard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1833 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1834 Jean Louis Rieu (1st Time) ........................ 1788-1868

01 Jan - 31 Dec 1835 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1836 Jean Louis Rieu (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1838 Jean Louis Rieu (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Jean Louis Rieu (4th Time)

01 Jan 1841 - 31 Dec 1843 Jean-Jacques Rigaud-Saladin (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Jean-Marc Demole (1st Time) ....................... 1796-1855

01 Jan - 31 Dec 1845 André Patrice Decombes ............................ 1803-1877

01 Jan - 08 Oct 1846 Jean-Marc Demole (2nd Time)

President of the Administrative Council of the City of Geneva

08 Oct - 09 Oct 1846 Élie Ami Bétant ................................... 1803-1871

Presidents of the Council of State

09 Oct 1846 - 26 Nov 1848 Jean Jacob Fazy (1st Time) ........................ 1794-1878 PLR

26 Nov 1848 - 20 Nov 1849 François Jean Moulinié (1st Time) ................. 1796-1857 PLR

21 Nov 1849 - 30 Nov 1850 Jean Jacob Fazy (2nd Time)

01 Dec 1850 - 23 Nov 1851 François Jean Moulinié (2nd Time)

24 Nov 1851 - 23 Nov 1852 Jean Jacob Fazy (3rd Time)

24 Nov 1852 - 25 Nov 1853 Abraham Tourte (1st Time) ......................... 1818-1863 PLR

25 Nov 1853 - 27 Nov 1854 Balthazar Decrey .................................. 1792-1865 PLR

27 Nov 1854 - 26 Nov 1855 Jean-Jacques Castoldi ............................. 1804-1871 PLR

26 Nov 1855 - 25 Nov 1856 Jean Jacob Fazy (4th Time)

26 Nov 1856 - 30 Nov 1857 Abraham Tourte (2nd Time)

01 Dec 1857 - 29 Nov 1858 Jean Jacob Fazy (5th Time)

30 Nov 1858 - 30 Nov 1859 Adolphe Fontanel (1st Time) ....................... 1818-1879 PLR

01 Dec 1859 - 27 Nov 1860 Jean Jacob Fazy (6th Time)

28 Nov 1860 - 26 Nov 1861 Adolphe Fontanel (2nd Time)

27 Nov 1861 - 27 Nov 1862 Jacques-Jean Challet-Venel (1st Time) ............. 1811-1893 PLR

27 Nov 1862 - 30 Nov 1863 Adolphe Fontanel (3rd Time)

01 Dec 1863 - 12 Jul 1864 Jacques-Jean Challet-Venel (2nd Time)

13 Jul 1864 - 11 Sep 1865 Moïse Vautier (1st Time) .......................... 1831-1899 PLR

12 Sep - 27 Nov 1865 Albert Louis Richard (1st Time) ................... 1826-1905 PLR

27 Nov 1865 - 26 Nov 1866 Philippe Camperio (1st Time) ...................... 1810-1882

26 Nov 1866 - 25 Nov 1867 Arthur Chenevière (1st Time) ...................... 1822-1908

25 Nov 1867 - 26 Nov 1868 Philippe Camperio (2nd Time)

26 Nov 1868 - 29 Nov 1869 Arthur Chenevière (2nd Time)

29 Nov 1869 - 30 Nov 1870 Albert Louis Richard (2nd Time)

25 Nov 1870 - 26 Nov 1871 Moïse Vautier (2nd Time)

27 Nov 1871 - 29 Nov 1872 Antoine Alfred Désiré Carteret (1st Time) ......... 1813-1889 PLS

30 Nov 1872 - 24 Nov 1873 Moïse Vautier (3rd Time)

24 Nov 1873 - 29 Nov 1874 Antoine Alfred Désiré Carteret (2nd Time)

30 Nov 1874 - 29 Nov 1875 Moïse Vautier (4th Time)

29 Nov 1875 - 29 Nov 1876 Antoine Alfred Désiré Carteret (3rd Time)

29 Nov 1876 - 26 Nov 1877 Moïse Vautier (5th Time)

27 Nov 1877 - 28 Nov 1878 Antoine Alfred Désiré Carteret (4th Time)

28 Nov 1878 - 24 Nov 1879 Moïse Vautier (6th Time)

24 Nov 1879 - 24 Nov 1880 Michel Chauvet .................................... 1823-1891 PDC

24 Nov 1880 - 28 Nov 1881 Antoine Alfred Désiré Carteret (5th Time)

28 Nov 1881 - 28 Nov 1882 Marc Héridier ..................................... 1840-1919 PLR

28 Nov 1882 - 26 Nov 1883 Antoine Alfred Désiré Carteret (6th Time)

26 Nov 1883 - 27 Nov 1884 Alexandre Gavard (1st Time) ....................... 1845-1898 PLR

27 Nov 1884 - 30 Nov 1885 Antoine Alfred Désiré Carteret (7th Time)

01 Dec 1885 - 29 Nov 1886 Alexandre Gavard (2nd Time)

30 Nov 1886 - 28 Nov 1887 Moïse Vautier (7th Time)

27 Nov 1887 - 30 Nov 1888 Alexandre Gavard (3rd Time)

01 Dec 1888 - 25 Nov 1889 Moïse Vautier (8th Time)

25 Nov 1889 - 30 Nov 1890 Gustave Ador (1st Time) ........................... 1845-1928 PLR

01 Dec 1890 - 30 Nov 1891 Albert Dunant (1st Time) .......................... 1843-1929 PLR

01 Dec 1891 - 30 Nov 1892 Gustave Ador (2nd Time)

01 Dec 1892 - 07 Sep 1893 Jean-Étienne Dufour ............................... 1840-1893 PLR

15 Sep - 30 Nov 1893 Charles Boissonnes ................................ 1832-1912 PLR

01 Dec 1893 - 24 Nov 1894 Eugène Richard (1st Time) ......................... 1843-1925 PLR

24 Nov 1894 - 25 Nov 1895 Albert Dunant (2nd Time)

25 Nov 1895 - 26 Nov 1896 Gustave Ador (3rd Time)

26 Nov 1896 - 21 Nov 1897 Eugène Richard (2nd Time)

22 Nov 1897 - 20 Nov 1898 Alexandre Gavard (4th Time)

25 Nov 1898 - 23 May 1899 Moïse Vautier (7th Time)

02 Jun - 23 Nov 1899 Alfred Didier (1st Time) .......................... 1842-1903 PLR

23 Nov 1899 - 26 Nov 1900 Alfred Vincent (1st Time) ......................... 1850-1906 PLR

26 Nov 1900 - 26 Nov 1901 Georges Favon ..................................... 1843-1902 PLR

26 Nov 1901 - 27 Nov 1902 Henri Fazy (1st Time) ............................. 1842-1920 PLS

28 Nov 1902 - 31 Mar 1903 Alfred Didier (2nd Time)

21 Jul - 30 Nov 1903 Alfred Vincent (2nd Time)

30 Nov 1903 - 24 Nov 1904 Henri Fazy (2nd Time)

25 Nov 1904 - 30 Nov 1905 Alfred Vincent (3rd Time)

01 Dec 1905 - 26 Nov 1906 Henri Fazy (3rd Time)

26 Nov 1906 - 30 Nov 1907 François Besson ................................... 1859-1927 PLR

01 Dec 1907 - 30 Nov 1908 Henri Fazy (4th Time)

01 Dec 1908 - 20 Nov 1909 Victor Charbonnet ................................. 1861-1924 PLR

29 Nov 1909 - 24 Nov 1910 Henri Fazy (5th Time)

25 Nov 1910 - 30 Nov 1911 Jules Perréard .................................... 1862-1930 PLR

01 Dec 1911 - 25 Nov 1912 Henri Fazy (6th Time)

25 Nov 1912 - 30 Nov 1913 Guillaume Rosier (1st Time) ....................... 1856-1924 PLR

01 Dec 1913 - 30 Nov 1914 Henri Fazy (7th Time)

01 Dec 1914 - 29 Nov 1915 Guillaume Rosier (2nd Time)

29 Nov 1915 - 30 Nov 1916 Henri Fazy (8th Time)

01 Dec 1916 - 30 Nov 1917 Jean Rochaix (1st Time) ........................... 1879-1955 PLR

01 Dec 1917 - 25 Nov 1918 Henri Fazy (9th Time)

25 Nov 1918 - 30 Nov 1919 Jean Gignoux (1st Time) ........................... 1860-1930 PLS

01 Dec 1919 - 28 Nov 1920 Jules Mussard ..................................... 1857-1924 PLR

29 Nov 1920 - 27 Nov 1921 Jean Gignoux (2nd Time)

28 Nov 1921 - 27 Nov 1922 Jacques Rutty ..................................... 1849-1927 PLR

27 Nov 1922 - 29 Nov 1923 Jacques Gavard .................................... 1871-1930 PLS

30 Nov 1923 - 24 Nov 1924 Jean Gignoux (3rd Time)

24 Nov 1924 - 30 Nov 1925 Jean Rochaix (2nd Time)

01 Dec 1925 - 29 Nov 1926 Alexandre Moriaud (1st Time) ...................... 1871-1955 PLR

30 Nov 1926 - 03 Nov 1927 Antoine Bron ...................................... 1882-1942 PLR

03 Nov 1927 - 30 Nov 1928 Alexandre Moriaud (2nd Time)

01 Dec 1928 - 30 Nov 1929 Jean Boissonnas ................................... 1867-1951 PLR

01 Dec 1929 - 04 Dec 1930 Alexandre Moriaud (3rd Time)

04 Dec 1930 - 30 Nov 1931 Alfred Desbaillets ................................ 1882-1975 PLR

01 Dec 1931 - 30 Nov 1932 Frédéric Martin ................................... 1872-1942 PLR

01 Dec 1932 - 04 Dec 1933 Paul Lachenal ..................................... 1884-1955 PLR

03 Dec 1933 - 02 Dec 1934 Léon Nicole (1st Time) ............................ 1887-1965 PLS

02 Dec 1934 - 30 Nov 1935 Albert Naine ...................................... 1871-1957 PLS

01 Dec 1935 - 06 Dec 1936 Léon Nicole (2nd Time)

06 Dec 1936 - 25 Nov 1937 Adrien Lachenal (1st Time) ........................ 1885-1962 PLR

26 Nov 1937 - 28 Nov 1938 Albert Picot (1st Time) ........................... 1882-1966 PLS

29 Nov 1938 - 09 Dec 1939 Adrien Lachenal (2nd Time)

09 Dec 1939 - 21 Nov 1940 Louis Casaï (1st Time) ............................ 1888-1955 PLR

22 Nov 1940 - 28 Nov 1941 Paul Balmer ....................................... 1881-1977 PLS

28 Nov 1941 - 27 Nov 1942 François Perréard (1st Time) ...................... 1892-1974 PLS

27 Nov 1942 - 30 Nov 1943 Adrien Lachenal (3rd Time)

01 Dec 1943 - 30 Nov 1944 Albert Picot (2nd Time)

01 Dec 1944 - 30 Nov 1946 François Perréard (2nd Time)

01 Dec 1946 - 30 Nov 1948 Louis Casaï (2nd Time)

01 Dec 1948 - 30 Nov 1949 Charles Duboile (1st Time) ....................... 1895-1956 PLR

01 Dec 1949 - 30 Nov 1950 Aymon de Senarclens ............................... 1905-1970 PLS

01 Dec 1950 - 15 Dec 1951 François Perréard (3rd Time)

15 Dec 1951 - 30 Nov 1952 Louis Casaï (3rd Time)

01 Dec 1952 - 30 Nov 1953 Antoine Pugin ..................................... 1898-1978 PCSI

01 Dec 1953 - 30 Nov 1954 Charles Duboile (2nd Time)

13 Dec 1954 - 30 Nov 1955 François Perréard (4th Time)

01 Dec 1955 - 30 Nov 1956 Aymon de Senarclens (2nd Time)

01 Dec 1956 - 09 Dec 1957 Alfred Borel ...................................... 1902-1997 PLR

09 Dec 1957 - 30 Nov 1958 Jean Dutoit ....................................... 1908-1985 PLR

01 Dec 1958 - 30 Nov 1959 Émile Dupont (1st Time) ........................... 1911-1991 PDC

01 Dec 1959 - 30 Nov 1960 Jean Treina (1st Time) ............................ 1899-1968 PLS

01 Dec 1960 - 30 Nov 1961 Édouard Chamay .................................... 1896-1990 PLR

18 Dec 1961 - 30 Nov 1962 Émile Dupont (2nd Time)

01 Dec 1962 - 30 Nov 1963 Charles Duchemin .................................. 1901-1986 PLR

01 Dec 1963 - 30 Nov 1964 René Helg ......................................... 1917-1989

01 Dec 1964 - 12 Dec 1965 Jean Treina (2nd Time)

13 Dec 1965 - 30 Nov 1966 André Ruffieux .................................... 1912-2009 PDC

01 Dec 1966 - 30 Nov 1967 André Chavanne (1st Time) ......................... 1916-1988 PSS

01 Dec 1967 - 30 Nov 1968 François Peyrot ................................... 1918-1998 PLS

01 Dec 1968 - 15 Dec 1969 Gilbert Duboule ................................... 1925-1983 PLR

15 Dec 1969 - 30 Nov 1970 Jean Babel (1st Time) ............................. 1921-2005 PDC

01 Dec 1970 - 30 Nov 1971 Guillaume Donzé (1st Time) ........................ 1916-1987 PSS

01 Dec 1971 - 30 Nov 1972 Henri Schmitt (1st Time) .......................... 1926-1982 PLR

01 Dec 1972 - 17 Dec 1973 François Picot .................................... 1920- PLS

17 Dec 1973 - 30 Nov 1974 Gilbert Duboule (2nd Time)

01 Dec 1974 - 30 Nov 1975 André Chavanne (2nd Time)

01 Dec 1975 - 30 Nov 1976 Jean Babel (2nd Time)

01 Dec 1976 - 19 Dec 1977 Henri Schmitt (2nd Time)

20 Dec 1977 - 30 Nov 1978 Guillaume Donzé (2nd Time)

01 Dec 1978 - 30 Nov 1979 Jacques Vernet (1st Time) ......................... 1926- PLR

01 Dec 1979 - 30 Nov 1980 Guy Fontanet ...................................... 1927-2014 PDC

01 Dec 1980 - 14 Dec 1981 André Chavanne (3rd Time)

14 Dec 1981 - 30 Nov 1982 Robert Docret (1st Time) .......................... 1927- PLR

01 Dec 1982 - 30 Nov 1983 Pierre Wellhauser (1st Time) ...................... 1931- PLS

01 Dec 1983 - 30 Nov 1984 Alain Borner ...................................... 1932- PLR

01 Dec 1984 - 25 Nov 1985 Jacques Vernet (2nd Time)

25 Nov 1985 - 30 Nov 1986 Christian Grobet (1st Time) ....................... 1941- ADC

01 Dec 1986 - 30 Nov 1987 Robert Docret (2nd Time)

01 Dec 1987 - 30 Nov 1988 Pierre Wellhauser (2nd Time)

01 Dec 1988 - 30 Nov 1989 Jacques Vernet (3rd Time)

01 Dec 1989 - 30 Nov 1990 Dominique Föllmi .................................. 1938- PDC

01 Dec 1990 - 30 Nov 1991 Berdard Ziegler ................................... 1945- PSS

01 Dec 1991 - 30 Nov 1992 Jean-Philippe Maitre (1st Time) ................... 1949-2006 PDC

01 Dec 1992 - 06 Dec 1993 Christian Grobet (2nd Time)

06 Dec 1993 - 30 Nov 1994 Claude Haegi ...................................... 1940- PLS

01 Dec 1994 - 30 Nov 1995 Olivier Vodoz ..................................... 1943- PLS

01 Dec 1995 - 01 Dec 1996 Guy-Olivier Segond (1st Time) ..................... 1945- PLR

02 Dec 1996 - 07 Dec 1997 Jean-Philippe Maitre (2nd Time)

07 Dec 1997 - 08 Dec 1998 Gérard Ramseyer ................................... 1941- PLR

08 Dec 1998 - 30 Nov 1999 Martine Brunschwig Graf (1st Time) ................ 1950- PLS

01 Dec 1999 - 30 Nov 2000 Guy-Olivier Segond (2nd Time)

01 Dec 2000 - 03 Dec 2001 Carlo Lamprecht ................................... 1935- PDC

03 Dec 2001 - 30 Nov 2002 Micheline Calmy-Ray ............................... 1945- PSS

01 Dec 2002 - 03 Dec 2003 Laurent Moutinot (1st Time) ....................... 1953- PSS

03 Dec 2003 - 30 Nov 2004 Robert Cramer ..................................... 1954-

01 Dec 2004 - 05 Dec 2005 Martine Brunschwig Graf (2nd Time)

05 Dec 2005 - 06 Dec 2006 Pierre-François Unger (1st Time) .................. 1951- PDC

06 Dec 2006 - 04 Dec 2007 Charles Beer (1st Time) ........................... 1961- PSS

05 Dec 2007 - 03 Dec 2008 Laurent Moutinot (2nd Time)

03 Dec 2008 - 07 Dec 2009 David Hiler ....................................... 1955-

07 Dec 2009 - 01 Dec 2010 François Longchamp (1st Time) ..................... 1963- PLR

01 Dec 2010 - 07 Dec 2011 Mark Muller ....................................... 1964- PLR

07 Dec 2011 - 05 Dec 2012 Pierre-François Unger (2nd Time)

05 Dec 2012 - 10 Dec 2013 Charles Beer (2nd Time)

10 Dec 2013 - François Longchamp (2nd Time)

 

_______________________________________________________________________________________

Glarus / Glaris / Glarona / Glaruna

01 May 1803 - Canton Glarus restored

Landamänner

20 Aug - 02 Nov 1802 Fridolin Zwicky

01 May 1803 - 04 May 1806 Nikolaus Heer (1st Time)

04 May 1806 - 01 May 1808 Josef Anton Sebastian Hauser (1st Time)

01 May 1808 - 05 May 1811 Nikolaus Heer (2nd Time)

05 May 1811 - 02 May 1813 Josef Anton Sebastian Hauser (2nd Time)

02 May 1813 - 05 May 1816 Nikolaus Heer (3rd Time)

05 May 1816 - 03 May 1818 Karl Franz Wolfgang Burger (1st Time)

03 May 1818 - 06 May 1821 Nikolaus Heer (4th Time)

06 May 1821 - 04 May 1823 Karl Franz Wolfgang Burger (2nd Time)

04 May 1823 - 07 May 1826 Bartholome Tschudi

07 May 1826 - 04 May 1828 Fridolin Josef Alois von Hauser

(1st Time)

04 May 1828 - 01 May 1831 Kosmus Heer II (1st Time)

01 May 1831 - 15 Dec 1832 Fridolin Josef Alois von Hauser

(2nd Time)

15 Dec 1832 - 01 May 1836 Kosmus Heer II (1st Time)

01 May 1836 - 27 May 1837 Franz Josef Kaspar Müller

27 Jul 1837 - 03 May 1840 Dietrich Schindler

03 May 1840 - 07 May 1848 Kosmus Blumer

07 May 1848 - 03 May 1857 Kaspar Jenny

03 May 1857 - 07 May 1876 Joachim Heer

07 May 1876 - 01 May 1887 Esajas Zweifel

01 May 1887 - 07 Oct 1925 Eduard Blumer ..................................... 1848-1925

07 Oct 1925 - 02 May 1926 Kaspar Luchsinger-Trümpy .......................... 1864-1927

02 May 1926 - 01 May 1932 Edwin Hauser ...................................... 1864-1949

01 May 1932 - 01 May 1938 Melchior Hefti .................................... 1879-1965

01 May 1938 - 03 May 1942 Rudolf Gallati .................................... 1880-1943

03 May 1942 - 06 May 1945 Josef Müller ...................................... 1871-1967

06 May 1945 - 07 May 1950 Hans Hefti ........................................ 1886-1964

07 May 1950 - 06 May 1956 Heinrich Heer ..................................... 1900-1968

06 May 1956 - 06 May 1962 Franz Landolt ..................................... 1901-1965

06 May 1962 - 05 May 1968 Hermann Feusi ..................................... 1906-1988

05 May 1968 - 06 May 1973 Fridolin Stucki ................................... 1913-1996

06 May 1973 - 07 May 1978 Hans Meier ........................................ 1920-2008

07 May 1978 - 02 May 1982 Kaspar Rhyner ..................................... 1932-

02 May 1982 - 04 May 1986 Martin Brunner .................................... 1926-2012

04 May 1986 - 06 Mat 1990 Fridolin Kaspar Weber-Worni ....................... 1938-

06 May 1990 - 01 May 1994 Julius Johann Landolt ............................. 1930-2005

01 May 1994 - 03 May 1998 Christoph Wener Stüssi ............................ 1938-

03 May 1998 - 05 May 2002 Rudolf Gisler ..................................... 1942-2004

05 May 2002 - 07 May 2006 Jakob Kamm ........................................ 1947-

07 May 2006 - 04 May 2008 Robert Marti (1st Time) ........................... 1953-

04 May 2008 - 02 May 2010 Marianne Dürst .................................... 1961-

02 May 2010 - 06 May 2012 Robert Marti (2nd Time)

06 May 2012 - 04 May 2014 Andrea Bettiga .................................... 1961-

04 May 2014 - 01 May 2016 Robert Marti (3rd Time)

01 May 2016 - Rolf Widmer ....................................... 1971-

 

_______________________________________________________________________________________

Gaubünden / Grischuns / Grigioni / Grisons

Capital: Chur.

Language: German, Romansch, Italian.

Religion: Protestant, Roman Catholic.

 

Presidents of the Small Council

Apr - 31 Dec 1803 Vinzenz von Salis-Sils (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1804 Johann Peter von Marchion (1st Time)

01 May - 31 Aug 1804 Johann Theodor Enderlin von Montzwick (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1804 Friedrich Anton von Salis-Soglio

01 Jan - 30 Apr 1805 Paul Anton von Toggenburg

01 May - 31 Aug 1805 Jakob Ulrich Sprecher I (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1805 Johann Baptist von Salis Rietberg-Chur (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1806 Klemens Maria a Marca (1st Time)

01 May - 31 Aug 1806 Valentin Roffler (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1806 Vinzenz von Salis-Sils (2md Time)

01 Jan - 30 Apr 1807 Georg Anton Vieli (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1807 Jakob von Ott II (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1807 Florian Ulrich von Planta (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1808 Peter Anton Riedi

01 May - 31 Aug 1808 Johann Gaudenz von Salis (1st Time)

01 Sep - 31 Aug 1808 Christoph Albertini

01 Jan - 30 Apr 1809 Johann Peter von Marchion (1st Time)

01 May - 31 Aug 1809 Georg Gengel (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1809 Franz Simon von Salis

01 Jan - 30 Apr 1810 Peter Anton de Latour (1st Time)

01 May - 31 Aug 1810 Johann Theodor Enderlin von Montzwick (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1810 Vinzenz von Salis-Sils (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1811 Johann Anton a Marca

01 May - 31 Aug 1811 Johann Andreas Sprecher II (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1811 Johann von Salis-Soglio (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1812 Johann Georg von Toggenburg

01 May - 31 Aug 1812 Jakob Ulrich Sprecher I (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1812 Florian Ulrich von Planta (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1813 Peter Anton de Latour (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1813 Georg Gengel (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1813 Johann von Salis-Soglio (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1814 Jakob de Caprez

01 May - 31 Aug 1814 Georg Gengel (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1814 Johann Baptist von Salis Rietberg-Chur (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1815 Johann Plazidus Caderas (1st Time)

01 May - 31 Aug 1815 Jakob Ulrich Sprecher I (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1815 Gaudenz von Planta (1st Time)

01 May - 31 Aug 1816 Jakob von Ott II (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1816 Johann Friedrich von Tscharner (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1817 Klemens Maria a Marca (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1817 Georg Gengel (4th Time)

01 Sep - 31 Dec 1817 Johann von Salis-Soglio (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1818 Johann Plazidus Caderas (1st Time)

01 May - 31 Aug 1818 Jakob Ulrich Sprecher I (4th Time)

01 Sep - 31 Dec 1818 Florian Ulrich von Planta (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1819 Martin Reidi II (1st Time)

01 May - 31 Aug 1819 Johann Gaudenz von Salis (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1819 Gaudenz von Planta (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1820 Johann Plazidus Caderas (1st Time)

01 May - 31 Aug 1820 Jakob von Ott II (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1820 Johann Friedrich von Tscharner (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1821 Christian von Marchion

01 May - 31 Aug 1821 Jakob Ulrich Sprecher I (5th Time)

01 Sep - 31 Dec 1821 Johann Anton Peterelli

01 Jan - 30 Apr 1822 Martin Reidi II (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1822 Johann Andreas Sprecher II (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1822 Florian Ulrich von Planta (4th Time)

01 Jan - 30 Apr 1823 Peter Anton de Latour (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1823 Georg Buol (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1823 Gaudenz von Planta (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1824 Martin Reidi II (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1824 Jakob Ulrich Sprecher I (6th Time)

01 Sep - 31 Dec 1824 Florian Ulrich von Planta (5th Time)

01 Jan - 30 Apr 1825 Peter Anton de Latour (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1825 Valentin Roffler (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1825 Rudolf Max von Salis-Soglio (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1826 Martin Reidi II (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1826 Jakob Ulrich Sprecher I (7th Time)

01 Sep - 31 Dec 1826 Hieronymus von Salis-Soglio

01 Jan - 30 Apr 1827 Balthasar Vieli (1st Time)

01 May - 31 Aug 1827 Johann Ulrich von Salis-Seewis (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1827 Gaudenz von Planta (4th Time)

01 Jan - 30 Apr 1828 Peter Anton de Latour (4th Time)

01 May - 31 Aug 1828 Jakob Ulrich Sprecher I (8th Time)

01 Sep - 31 Dec 1828 Florian Ulrich von Planta (6th Time)

01 Jan - 30 Apr 1829 Martin Reidi II (4th Time)

01 May - 31 Dec 1829 Johann Ulrich von Salis-Seewis (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1829 Rudolf Max von Salis-Soglio (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1830 Balthasar Vieli (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1830 Mathias Walser

01 Sep - 31 Dec 1830 Gaudenz von Planta (5th Time)

01 Jan - 30 Apr 1831 Peter Anton de Latour (5th Time)

01 May - 31 Aug 1831 Jakob Ulrich Sprecher I (9th Time)

01 Sep - 31 Dec 1831 Jakob Baptista von Tscharner IV

01 Jan - 30 Apr 1832 Martin Reidi II (5th Time)

01 May - 31 Aug 1832 Georg Buol (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1832 Stephan von Pestalozzi

01 Jan - 30 Apr 1833 Jan-Apr, Anton Liver

01 May - 31 Aug 1833 Johann Rudolf Brosi (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1833 Anton Viktor von Travers von Ortenstein

01 Jan - 30 Apr 1834 Joseph a Marca (1st Time)

01 May - 31 Aug 1834 Jakob Ulrich Sprecher I (10th Time)

01 Sep - 31 Dec 1834 Thomas Giuliani (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1835 Martin Reidi II (6th Time)

01 May - 31 Aug 1835 Georg Buol (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1835 Jakob von Albertini (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1836 Peter Anton de Latour (6th Time)

01 May - 31 Aug 1836 Johann Rudolf Brosi (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1836 Anton Philipp Ganzoni (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1837 Balthasar Vieli (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1837 Georg von Michel (1st Time)

01 Sep - 31 Dec 1837 Johnn Richard Dolf

01 Jan - 30 Apr 1838 Alois de Latour (1st Time)

01 May - 31 Aug 1838 Georg Buol (4th Time)

01 Sep - 31 Dec 1838 Johann Baptist Bavier

01 Jan - 30 Apr 1839 Joseph a Marca (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1839 Jakob Ulrich Sprecher I (11th Time)

01 Sep - 31 Dec 1839 Ulrich von Planta (1st Time)

01 Jan - 30 Apr 1840 Alois de Latour (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1840 Georg von Michel (2nd Time)

01 Sep - 31 Dec 1840 Jakob von Albertini (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1841 Balthasar Vieli (4th Time)

01 May - 31 Aug 1841 Johann Rudolf Brosi (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1841 Thomas Giuliani (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1842 Alois de Latour (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1842 Georg von Michel (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1842 Anton Philipp Ganzoni (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1843 Joseph a Marca (3rd Time)

01 May - 31 Aug 1843 Andreas Meisser

01 Sep - 31 Dec 1843 Ulrich von Planta (2nd Time)

01 Jan - 30 Apr 1844 Alois de Latour (4th Time)

01 May - 31 Aug 1844 Johann Rudolf Brosi (3rd Time)

01 Sep - 31 Dec 1844 Anton Philipp Ganzoni (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1845 Balthasar Vieli (5th Time)

01 May - 31 Aug 1845 Georg von Michel (4th Time)

01 Sep - 31 Dec 1835 Jakob von Albertini (3rd Time)

01 Jan - 30 Apr 1846 Philipp Hössler

01 May - 31 Aug 1846 Johann Rudolf Brosi (4th Time)

01 Sep - 31 Dec 1846 Remigius Peterlli

01 Jan - 30 Apr 1847 Alois de Latour (5th Time)

01 May - 31 Aug 1847 Georg von Michel (5th Time)

01 Sep - 31 Dec 1847 Anton Philipp Ganzoni (4th Time)

01 Jan - 30 Aug 1848 Ludwig Vieli (1st Time)

01 May - 31 Aug 1848 Johann Rudolf Brosi (15th Time)

01 Sep - 31 Dec 1848 Jakob von Albertini (4th Time)

01 Jan - 30 Apr 1849 Carl a Marca

01 May - 31 Aug 1849 Christian Valentin

01 Sep - 31 Dec 1849 Johann Jakob Buol

01 Jan - 31 Dec 1850 Ludwig Vieli (2nd Time)

01 May - 31 Aug 1850 Maximilian Franz

01 Sep - 31 Dec 1850 Peter Conradin von Planta

Small Council

01 Jan - 31 Dec 1851 Georg Michel + Peter Lorenz Steiner + Remigius Peterelli

01 Jan - 31 Dec 1852 Johann Andreas Sprecher + Maximilian Franz + Alois de Latour

01 Jan - 31 Dec 1853 Johann Jakob Buol + Peter Conradin Planta + Johann Rudolf von Toggenburg

01 Jan - 31 Dec 1854 Friedrich Wassali + Maximilian Franz + Remigius Peterelli

01 Jan - 31 Dec 1855 Friedrich Wassali + Johann Jakob Buol + Caspar Latour

01 Jan - 31 Dec 1856 Gaudenz Salis + Johann Andreas Sprecher + Caspar Latour

01 Jan - 31 Dec 1857 Peter Conradin Romedi + Gaudenz Salis + Remigius Peterelli

01 Jan - 31 Dec 1858 Peter Conradin Romedi + Christian Valentin + Johann Rudolf von Toggenburg

01 Jan - 31 Dec 1859 Gaudenz Gadmer + Christian Valentin + Alois de Latour

01 Jan - 31 Dec 1860 Gaudenz Gadmer + Peter Lorenz Steiner + Alois de Latour

01 Jan - 31 Dec 1861 Peter Lorenz Steiner + Hans Hold + Remigius Peterelli

01 Jan - 31 Dec 1862 Hans Hold + Jachen Könz + Remigius Petereli

01 Jan - 31 Dec 1863 Gaudenz Gadmer + Friedrich Wassali + Alois de Latour

01 Jan - 31 Dec 1864 Gaudenz Gadmer + Friedrich Wassali + Prospero Albrici

01 Jan - 31 Dec 1865 Johann Anton Romedi + Hans Peter Beeli + Prospero Albrici

01 Jan - 31 Dec 1866 Johann Anton Romedi + Hans Peter Beeli + Johann Bartholome Arpagaus

01 Jan - 31 Dec 1867 Gaudenz Gadmer + Christian Valentin + Johann Bartholome Arpagaus

01 Jan - 31 Dec 1868 Gaudenz Gadmer + Christian Valentin + Augustin Condrau

01 Jan - 31 Dec 1869 Thomas von Albertini + Maximilian Franz + Augustin Condrau

01 Jan - 31 Dec 1870 Thomas von Albertini + Max Franz + Johann Bartholome Arpagaus

01 Jan - 31 Dec 1871 Paul Janett + Rudolf Salis + Johann Bartholome Arpagaus

01 Jan - 31 Dec 1872 Paul Janett + Rudolf Salis + Augustin Condrau

01 Jan - 31 Dec 1873 Peter Salzgeber + Peter Anton Soldani + Augustin Condrau

01 Jan - 31 Dec 1874 Andrea Bezzola + Paul Janett + Anton Steinhauser

01 Jan - 31 Dec 1875 Andrea Bezzola + Paul Janett + Anton Steinhauser

01 Jan - 31 Dec 1876 Eduard Walser + Luzius Raschein + Prospero Albrici

01 Jan - 31 Dec 1877 Eduard Walser + Luzius Raschein + Placidus Plattner

01 Jan - 31 Dec 1878 Peter Theophil Bühler + Franz Conrad + Placidus Plattner

01 Jan - 31 Dec 1879 Peter Theophil Bühler + Franz Conrad + Mathias Capeder

01 Jan - 31 Dec 1880 Bartholome Nett + Luzius Raschein + Mathias Capeder

01 Jan - 31 Dec 1881 Bartholome Nett + Friedrich Manatschal + Augustin Condrau

Presidents of the Small council

01 Jan - 31 Dec 1882 Bartholome Nett ........................................ s.a

01 Jan - 31 Dec 1883 Johann Josef Dedual .................................... 1834-1911

01 Jan - 31 Dec 1884 Friedrich Manastschal .................................. s.a

01 Jan - 31 Dec 1885 Anton Steinhauser ...................................... s.a

01 Jan - 31 Dec 1886 Placidius Plattner ..................................... s.a

01 Jan - 31 Dec 1887 Paul Buol (1st Time) ................................... 1843-1904

01 Jan - 31 Dec 1888 Johann Anton Casparis (1st Time) ....................... 1854-1909

01 Jan - 31 Dec 1889 Paul Buol (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1890 Johann Anton Casparis (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1891 Franz Peterelli (1st Time) ............................. 1847-1907

01 Jan - 31 Dec 1892 Andreas Walser ......................................... 1840-1894

01 Jan - Sep 1893 Richard Camenisch ...................................... 1837-1923

Sep - 31 Dec 1893 Thomas Marugg .......................................... 1846-1907

(1st Time, acting)

01 Jan - 31 Dec 1894 Peter Theophil Bühler (1st Time) ....................... s.s

01 Jan - 31 Dec 1895 Johann Schmid (1st Time) ............................... 1850-1931

01 Jan - 31 Dec 1896 Andrea Vital (1st Time) ................................ 1855-1943

01 Jan - 31 Dec 1897 Franz Peterelli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1898 Thomas Marugg (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1899 Peter Theophil Bühler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1900 Johann Schmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Andrea Vital (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1902 Anton Calfisch (1st Time) .............................. 1860-1925

01 Jan - 31 Dec 1903 Friedrich Brügger (1st Time) ........................... 1854-1930

01 Jan - 31 Dec 1904 Johann Peter Stiffler (1st Time) ....................... 1848-1932

01 Jan - 31 Dec 1905 Rudolf Anton Ganzoni (1st Time) ........................ 1865-1938

01 Jan - 31 Dec 1906 Balthazar Vieli ........................................ 1848-1926

01 Jan - 31 Dec 1907 Anton Calfisch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1908 Johann Peter Stiffler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Rudolf Anton Ganzoni (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1910 Paul Raschein .......................................... 1864-1935

01 Jan - 31 Dec 1911 Julius Dedual (1st Time) ............................... 1864-1939

01 Jan - 31 Dec 1912 Andreas Laely (1st Time) ............................... 1864-1955

01 Jan - 31 Dec 1913 Alois Steinhauser ...................................... 1871-1918

01 Jan - 31 Dec 1914 Oreste Olgiati (1st Time) .............................. 1869-1920

01 Jan - 31 Dec 1915 Julius Dedual (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1916 Johann Vonmoos (1st Time) .............................. 1873-1956

01 Jan - 31 Dec 1917 Andreas Laely (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1918 Johann Bossi ........................................... 1874-1956

01 Jan - 31 Dec 1919 Oreste Olgiati (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1920 Johann Vonmoos (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1921 Wilhelm Plattner (1st Time) ............................ 1868-1934

01 Jan - 31 Dec 1922 Dumeng Bezzola ......................................... 1868-1936

01 Jan - 31 Dec 1923 Georg Willi ............................................ 1884-1946

01 Jan - 31 Dec 1924 Christian Michel ....................................... 1864-1950

01 Jan - 31 Dec 1925 Eduard Walser .......................................... 1863-1949

01 Jan - 31 Dec 1926 Wilhelm Plattner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1927 Robert Ganzoni (1st Time) .............................. 1884-1963

01 Jan - 31 Dec 1928 Joseph Vieli (1st Time) ................................ 1884-1962

01 Jan - 31 Dec 1929 Georg Fromm (1st Time) ................................. 1866-1948

01 Jan - 31 Dec 1930 Johann Joseph Huonder .................................. 1878-1935

01 Jan - 31 Dec 1931 Georg Hartmann ......................................... 1873-1932

01 Jan - 31 Dec 1932 Robert Ganzoni (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1933 Joseph Vieli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1934 Georg Fromm (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1935 Alberto Lardelli ....................................... 1888-1959

01 Jan - 31 Dec 1936 Sebastian Capaul (1st Time) ............................ 1891-1980

01 Jan - 31 Dec 1937 Peter Liver ............................................ 1902-1994

01 Jan - 31 Dec 1938 Luigi Albrecht (1st Time) .............................. 1889-1955

01 Jan - 31 Dec 1939 Adolf Nadig ............................................ 1877-1960

01 Jan - 31 Dec 1940 Sebastian Capaul (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1941 Andreas Gadient (1st Time) ............................. 1892-1976

01 Jan - 31 Dec 1942 Luigi Albrecht (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1943 Joos Regi (1st Time) ................................... 1883-1956

01 Jan - 31 Dec 1944 Rudolf Planta .......................................... 1888-1965

01 Jan - 31 Dec 1945 Walter Liesch (1st Time) ............................... 1898-1978

01 Jan - 31 Dec 1946 Andreas Gadient (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1947 Joos Regi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1948 Gion Darms ............................................. 1896-1976

01 Jan - 31 Dec 1949 Rudolf Planta (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1950 Walter Liesch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1951 Christian Margadant (1st Time) ......................... 1886-1969

01 Jan - 31 Dec 1952 Konrad Bärtsch ......................................... 1890-1962

01 Jan - 31 Dec 1953 Ettore Tenchio (1st Time) .............................. 1915-2015

01 Jan - 31 Dec 1954 Arno Theus ............................................. 1911-1999

01 Jan - 31 Dec 1955 Augustin Cahannes (1st Time) ........................... 1904-1964

01 Jan - 31 Dec 1956 Christian Margadant (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1957 Ettore Tenchio (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1958 Augustin Cahannes (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1959 Andrea Bezzola (1st Time) .............................. 1905-1963

01 Jan - 31 Dec 1960 Renzo Lardelli (1st Time) .............................. 1913-1995

01 Jan - 31 Dec 1961 Georg Brosi ............................................ 1916-1984

01 Jan - 31 Dec 1962 Andrea Bezzola (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 Gion Willi (1st Time) .................................. 1915-1982

01 Jan - 31 Dec 1964 Emmanuel Huonder (1st Time) ............................ 1909-1968

01 Jan - 31 Dec 1965 Renzo Lardelli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1966 Hans Schiffler ......................................... 1904-1985

01 Jan - 31 Dec 1967 Gion Willi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1968 Emmanuel Huonder (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1969 Leon Schlumpf .......................................... 1925-2012

Presidents of the Government

01 Jan - 31 Dec 1970 Hans Schiffler ......................................... s.a

01 Jan - 31 Dec 1971 Georg Vieli (1st Time) ................................. 1931-2000

01 Jan - 31 Dec 1972 Giachen Giusep Casaulta (1st Time) ..................... 1919-1995

01 Jan - 31 Dec 1973 Jakob Schultz (1st Time) ............................... 1918-2013

01 Jan - 31 Dec 1974 Leon Schlumpf .......................................... s.a

01 Jan - 31 Dec 1975 Georg Vieli (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1976 Tobias Kuoni (1st Time) ................................ 1921-1998

01 Jan - 31 Dec 1977 Giachen Giusep Casaulta (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1978 Jakob Schultz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1979 Otto Largiadèr (1st Time) .............................. 1926-2012

01 Jan - 31 Dec 1980 Tobias Kuoni (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1981 Donat Cadruvi (1st Time) ............................... 1923-1998

01 Jan - 31 Dec 1982 Reto Mengiardi (1st Time) .............................. 1939-

01 Jan - 31 Dec 1983 Bernardo Lardi ......................................... 1936-

01 Jan - 31 Dec 1984 Otto Largiadèr (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1985 Donat Cadruvi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 Reto Mengiardi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1987 Christoffel Brändli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1988 Donat Cadruvi (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1989 Reto Mengiardi (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 Luzi Bärtsch (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1991 Joachim Caluori (1st Time) ............................. 1931-2013

01 Jan - 31 Dec 1992 Christoffel Brändli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1993 Aluis Maissen (1st Time) ............................... 1937-

01 Jan - 31 Dec 1994 Luzi Bärtsch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1995 Peter Aliesch (1st Time) ............................... 1946-

01 Jan - 31 Dec 1996 Joachim Caluori (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1997 Aluis Maissen (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1998 Luzi Bärtsch (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1999 Klaus Huber (1st Time) ................................. 1938-

01 Jan - 31 Dec 2000 Peter Aliesch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2001 Eveline Widmer-Schlumpf (1st Time) ..................... 1956-

01 Jan - 31 Dec 2002 Claudio Lardi (1st Time) ............................... 1955-

01 Jan - 31 Dec 2003 Stefan Engler (1st Time) ............................... 1960-

01 Jan - 31 Dec 2004 Klaus Huber (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2005 Eveline Widmer-Schlumpf (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2006 Claudio Lardi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2007 Martin Schmid (1st Time) ............................... 1969-

01 Jan - 31 Dec 2008 Stefan Engler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2009 Hansjörg Trachsel (1st Time) ........................... 1948-

01 Jan - 31 Dec 2010 Claudio Lardi (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2011 Martin Schmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2012 Barbara Janom Steiner (1st Time) ....................... 1963-

01 Jan - 31 Dec 2013 Hansjörg Trachsel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2014 Mario Cavigelli ........................................ 1965-

01 Jan - 31 Dec 2015 Martin Jäger ........................................... 1953-

01 Jan - 31 Dec 2016 Christian Rathgeb ...................................... 1970-

01 Jan - 2017 Barbara Janom Steiner (2nd Time)

 

_______________________________________________________________________________________

Jura / Giura

24 Sep 1978 Referendum approves creation of a separate canton from Bern

01 Jan 1979 Full member of the Confederation

24 Nov 2013 Referendum on Bernese Jura joining Jura is rejected by 71.8%

 

Presidents of the Government

01 Jan - 31 Dec 1979 François Lachat (1st Time) ........................ 1942-

01 Jan - 31 Dec 1980 Jean-Pierre Beuret (1st Time) ..................... 1947-

01 Jan - 31 Dec 1981 François Mertenat (1st Time) ...................... 1941-

01 Jan - 31 Dec 1982 Pierre Boillat (1st Time) ......................... 1944-

01 Jan - 31 Dec 1983 Roger Jardin ...................................... 1919-1995

01 Jan - 31 Dec 1984 François Lachat (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1985 Jean-Pierre Beuret (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 François Mertenat (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1987 Pierre Boillat (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1988 François Lachat (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1989 Jean-Pierre Beuret (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 François Mertenat (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1991 Gaston Brahier .................................... 1927-2014

01 Jan - 31 Dec 1992 Pierre Boillat (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1993 François Lachat (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1994 Jean-Pierre Beuret (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1995 Pierre Kohler (1st Time) .......................... 1964-

01 Jan - 31 Dec 1996 Claude Hêche (1st Time) ........................... 1952-

01 Jan - 31 Dec 1997 Anita Rion (1st Time) ............................. 1957-

01 Jan - 31 Dec 1998 Gérald Schaller (1st Time) ........................ 1954-

01 Jan - 31 Dec 1999 Jean-François Roth (1st Time) ..................... 1952-

01 Jan - 31 Dec 2000 Pierre Kohler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2001 Claude Hêche (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2002 Anita Rion (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2003 Gérald Schaller (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2004 Jean-François Roth (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2005 Claude Hêche (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2006 Elisabeth Baume-Schneider (1st Time) .............. 1963-

01 Jan - 31 Dec 2007 Laurent Schaffter ................................. 1947-

01 Jan - 31 Dec 2008 Elisabeth Baume-Schneider (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2009 Michel Probst (1st Time) .......................... 1960-

01 Jan - 31 Dec 2010 Charles Juillard (1st Time) ....................... 1962-

01 Jan - 31 Dec 2011 Philippe Receveur ................................. 1963-

01 Jan - 31 Dec 2012 Elisabeth Baume-Schneider (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2013 Michel Probst (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2014 Charles Juillard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2015 Michel Thentz ..................................... 1958-

01 Jan - 31 Dec 2016 Charles Juillard (3rd Time)

01 Jan - 2017 Nathalie Barthoulot ............................... 1968-

 

_______________________________________________________________________________________

Luzern / Lucerne

10 Mar 1803 Republic of Luzern restored

11 Dec 1845 - 29 Nov 1847 Member of the Sonderbund

Schultheissen

Mar - 31 Dec 1803 Josef Kasimir Ludwig Krus

01 Jan - 31 Dec 1804 Vinzenz Rüttimann (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1805 Heinrich Krauer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1806 Vinzenz Rüttimann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1807 Heinrich Krauer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1808 Vinzenz Rüttimann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1809 Heinrich Krauer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1810 Vinzenz Rüttimann (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1811 Heinrich Krauer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1812 Vinzenz Rüttimann (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1813 Heinrich Krauer (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1814 Vinzenz Rüttimann (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1815 Franz Xavier Keller

01 Jan - 31 Dec 1816 Vinzenz Rüttimann (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1817 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (1st Tume)

01 Jan - 31 Dec 1818 Vinzenz Rüttimann (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (2nd Tume)

01 Jan - 31 Dec 1820 Vinzenz Rüttimann (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (3rd Tume)

01 Jan - 31 Dec 1822 Vinzenz Rüttimann (10th Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (4th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1824 Vinzenz Rüttimann (11th Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (5th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1826 Vinzenz Rüttimann (12th Time)

01 Jan - 31 Dec 1827 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (6th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1828 Vinzenz Rüttimann (13th Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (7th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1830 Vinzenz Rüttimann (14th Time)

01 Jan - 31 Dec 1831 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (8th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1832 Eduard Pfyffer von Altishofen

01 Jan - 31 Dec 1833 Josef Xaver Emmanuel Schwytzer von Buonas (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1834 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (9th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1835 Franz Ludwig Schnyder

01 Jan - 31 Dec 1836 Josef Xaver Emmanuel Schwytzer von Buonas (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (10th Tume)

01 Jan - 31 Dec 1838 Georg Jakob Kopp (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Josef Schumacher-Uttenberg

01 Jan - 31 Dec 1840 Josef Karl Xaver Leopold Leodegar Amrhym (11th Tume)

01 Jan - 05 Jun 1841 Georg Jakob Kopp (2nd Time)

05 Jun - 31 Dec 1841 Rudolf Rüttimann (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Josef Elminger

01 Jan - 31 Dec 1843 Rudolf Rüttimann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Konstantin Siegwart-Müller (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1845 Rudolf Rüttimann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1846 Konstantin Siegwart-Müller (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Rudolf Rüttimann (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Georg Jakob Kopp (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Jakob Robert Steiger (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1850 Georg Jakob Kopp (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1851 Jakob Robert Steiger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1852 Georg Jakob Kopp (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1853 Martin Knüsel

01 Jan - 31 Dec 1854 Georg Jakob Kopp (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1855 Nikolaus Dula

01 Jan - 31 Dec 1856 Georg Jakob Kopp (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1857 Vinzenz Huber

01 Jan - 31 Dec 1858 Johann Stocker (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1859 Johann Winkler

01 Jan - 31 Dec 1860 Renward Meyer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1861 Johann Stocker (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1862 Johann Villiger

01 Jan - 31 Dec 1863 Johann Stocker (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1864 Renward Meyer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1865 Josef Zingg (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1866 Xaver Wechsler

01 Jan - 31 Dec 1867 Renward Meyer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1868 Josef Zingg (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1869 Jost Weber

01 Jan - 31 Dec 1870 Anton Wapf

01 Jan - 31 Dec 1871 Alois Kopp (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1872 Philipp Anton von Segesser (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1873 Julius Schnyder (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1874 Friedrich Bell (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1875 Alois Kopp (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1876 Philipp Anton von Segesser (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1877 Julius Schnyder (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1878 Friedrich Bell (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1879 Philipp Anton von Segesser (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1880 Julius Schnyder (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1881 Friedrich Bell (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1882 Vinzenz Fischer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1883 Josef Anton Schobinger (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1884 Philipp Anton von Segesser (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1885 Alois Zingg

01 Jan - 31 Dec 1886 Julius Schnyder (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1887 Vinzenz Fischer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1888 Alfred Jost

01 Jan - 31 Dec 1889 Josef Anton Schobinger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1890 Julius Schnyder (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1891 Josef Fellmann

01 Jan - 31 Dec 1892 Edmund von Schumacher (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1893 Josef Anton Schobinger (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1894 Josef Schmid (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1895 Sebiastian Vogel (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1896 Josef Düring (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1897 Heinrich Walther (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1898 Ulrich Hegi

01 Jan - 31 Dec 1899 Edmund von Schumacher (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1900 Josef Anton Schobinger (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Josef Schmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1902 Sebiastian Vogel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1903 Josef Düring (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1904 Heinrich Walther (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1905 Josef Anton Schobinger (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1906 Edmund von Schumacher (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1907 Josef Schmid (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1908 Josef Düring (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Heinrich Walther (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1910 Theodor Schmid (1st Time) ......................... 1858-1918 CVP

01 Jan - 31 Dec 1911 Hans Steinmann (1st Time) ......................... 1854-1922 FDP

01 Jan - 31 Dec 1912 Jakob Sigrist (1st Time) .......................... 1869-1935 CVP

01 Jan - 31 Dec 1913 Felix von Schumacher .............................. 1856-1916 CVP

01 Jan - 31 Dec 1914 Arthur Oswald ..................................... 1872-19.. FDP

01 Jan - 31 Dec 1915 Josef Düring (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1916 Heinrich Walther (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1917 Theodor Schmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1918 Hans Steinmann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1919 Jakob Sigrist (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1920 Anton Erni (1st Time) ............................. 1858-1942 CVP

01 Jan - 31 Dec 1921 Heinrich Walther (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1922 Xaver Schnieper (1st Time) ........................ 1871-1941 CVP

01 Jan - 31 Dec 1923 Albert Zust ....................................... 1874-1952 CVP

01 Jan - 31 Dec 1924 Josef Frey (1st Time) ............................. 1876-1952 FDP

01 Jan - 31 Dec 1925 Max Sigismund Wey ................................. 1892-1953 FDP

01 Jan - 31 Dec 1926 Jakob Sigrist (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1927 Anton Erni (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1928 Heinrich Walther (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1929 Xaver Schnieper (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1930 Josef Frey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1931 Arnold Ott ........................................ 1878-1944 FDP

01 Jan - 31 Dec 1932 Jakob Sigrist (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1933 Anton Erni (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1934 Jakob Renggli (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1935 Xaver Schnieper (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1936 Josef Frey (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1937 Vinzenz Winiker (1st Time) ........................ 1883-1962

01 Jan - 31 Dec 1938 Josef Wismer ...................................... 1885-1962 FDP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1939 Gotthard Egli ..................................... 1884-1979 CVP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1940 Jakob Renggli (2nd Time)

01 Jan - 1941 Xaver Schnieper (4th Time)

- 31 Dec 1924 Josef Frey (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1942 Vinzenz Winiker (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1943 Hans Felber (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1944 Josef Wismer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1945 Gotthard Egli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1946 Franz Xaver Leu ................................... 1904-1984 CVP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1947 Josef Frey (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1948 Emil Emmegegger ................................... 1890-1977 CVP

01 Jan - 31 Dec 1949 Vinzenz Winiker (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1950 Hans Felber (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1952 Gotthard Egli (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1953 Franz Xaver Leu (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1954 Emil Emmegegger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1955 Adolf Käch ........................................ 1904-1992 FDP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1956 Hans Rogger (1st Time) ............................ 19..-1982 FDP

01 Jan - 31 Dec 1957 Werner Kurtzmeyer (1st Time) ...................... 1903-1997 SPS

01 Jan - 31 Dec 1958 Franz Xaver Leu (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1959 Werner Bühlmann ................................... 19..-1997 FDP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1960 Josef Isenschmid .................................. 1908-2009 CVP

(1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1961 Adolf Käch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1962 Hans Rogger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 Werner Kurtzmeyer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1964 Franz Xaver Leu (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1965 Anton Muheim (1st Time) ........................... 1916-2016 SPS

01 Jan - 31 Dec 1966 Werner Bühlmann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1960 Josef Isenschmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1968 Adolf Käch (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1969 Hans Rogger (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1970 Werner Kurtzmeyer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1971 Anton Muheim (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1972 Felix Wili (1st Time) ............................. 1916-2011 CVP

01 Jan - 31 Dec 1973 Peter Knüsel (1st Time) ........................... 1923- FDP

01 Jan - 31 Dec 1974 Carl Mugglin (1st Time) ........................... 1914-2008 CVP

01 Jan - 31 Dec 1975 Karl Kennel (1st Time) ............................ 1929-1998 CVP

01 Jan - 31 Dec 1976 Walter Gut (1st Time) ............................. 1927-2012 CVP

01 Jan - 31 Dec 1977 Anton Muheim (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1978 Felix Wili (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1979 Peter Knüsel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1980 Carl Mugglin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1981 Karl Kennel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1982 Walter Gut (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1983 Robert Bühler (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1984 Hans-Ernst Balsiger ............................... 1923-2009 CVP

01 Jan - 31 Dec 1985 Karl Kennel (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 Erwin Muff (1st Time) ............................. 1935- FDP

01 Jan - 31 Dec 1987 Josef Egli (1st Time) ............................. 1932- CVP

01 Jan - 31 Dec 1988 Heinrich Zemp ..................................... 1940- CVP

01 Jan - 31 Dec 1989 Robert Bühler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 Erwin Muff (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1991 Klaus Fellmann (1st Time) ......................... 1941- CVP

01 Jan - 31 Dec 1992 Brigitte Mürner-Gilli ............................. 1944- SPS

01 Jan - 31 Dec 1993 Paul Huber (1st Time) ............................. 1947- SPS

01 Jan - 31 Dec 1994 Josef Egli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1995 Ulrich Fässler (1st Time) ......................... 1943- FDP

01 Jan - 31 Dec 1996 Klaus Fellmann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1997 Brigitte Mürner-Gilli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1998 Paul Huber (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1999 Kurt Meyer (1st Time) ............................. 1944- CVP

01 Jan - 31 Dec 2000 Max Pfister (1st Time) ............................ 1951- FDP

01 Jan - 31 Dec 2001 Anton Schwingruber (1st Time) ..................... 1950- CVP

01 Jan - 31 Dec 2002 Ulrich Fässler (2nd Time)

01 Jan - 30 Jun 2003 Margrit Fischer-Willimann ......................... 1947- CVP

01 Jul - 31 Dec 2003 Makus Dürr ........................................ 1947- CVP

01 Jan - 31 Dec 2004 Kurt Meyer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2005 Max Pfister (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2006 Anton Schwingruber (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2007 Yvonne Schärli-Gerig .............................. 1952- SPS

Presidents of the Government

01 Jan - 31 Dec 2008 Markus Dürr (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2009 Max Pfister (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2010 Anton Schwingruber (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2011 Marcel Schwerzmann (1st Time) ..................... 1965-

01 Jan - 31 Dec 2012 Yvonne Schärli-Gerig (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2013 Guido Graf ........................................ 1958- CVP

01 Jan - 31 Dec 2014 Robert Küng ....................................... 1956- FDP

01 Jan 2015 - 30 Jun 2016 Reto Wyss ......................................... 1965- CVP

01 Jul 2016 - Marcel Schwerzmann (2nd Time)

 

_______________________________________________________________________________________