. Home .

Swiss Cantons N - Z

Neuchâtel / Neuenburg

1643 Principality of Neuchatel

03 Nov 1707 In personal union with the Kingdom of Prussia

15 Feb 1806 - 14 Jan 1814 Ceded to France by Prussia

30 Mar 1806 Autonomy restored

24 Dec 1813 Austrian occupation

14 Jan 1814 Principality of Neuchâtel restored to Prussia

19 May 1815 - Member of the Confedereation

02 Mar 1848 Republic of Neuchâtel

16 Jun 1857 Relenquished by Prussia

Capital: Neuchâtel.

Language: French, Arpitan.

Religion: Calvinist Protestant, Roman Catholic.

Motto: None.

Prince and Duke of Neuchâtel and Valangin

01 Apr 1806 - 14 Jan 1814 Berthier, Louis-Alexandre,

Prince de Wagram, duc de Valangin ............ 1753-1815

Sovereign Princes and Counts of Neuchâtel and Count of Valangin

14 Jan 1814 - 07 Jun 1840 Hohenzollern, Frédéric Guillaume III .......... 1770-1840

(2nd Time)

07 Jun 1840 - 05 Apr 1848 Hohenzollern, Frédéric Guillaume IV ........... 1795-1861

(deposed 02 Mar 1848)

Commissioner-general

09 Oct 1806 - 23 Dec 1813 François-Victor-Jean, baron de Lespérut ....... 1772-1848

Prussian Governors-General

14 Jan 1814 - 30 Dec 1822 Jean-Pierre Chambrier d'Oleyres ............... 1754-1822

29 Apr 1823 - 22 Jul 1830 Friedrich Wilhelm Christian von Zastrow ....... 1752-1830

22 Jul 1830 - 1831 Louis, comte de Pourtalès ..................... 1773-1848

1831 - 21 Jul 1848 Ernst Heinrich Adolf von Pfuehl ............... 1779-1866

Presidents of the Council of State

02 Mar 1848 - 1860 Alexis-Marie Piaget (1st Time)

1860 - 1861 Louis Denzler

1861 - 1862 Marcelin Jeanrenaud (1st Time)

1862 - 1863 Alexis-Marie Piaget (2nd Time)

1863 - 1864 Frédéric-Auguste Monnier (1st Time)

1864 - 1865 Marcelin Jeanrenaud (2nd Time)

1865 - 1866 Henri Touchon (1st Time)

1866 - 1867 Alexis-Marie Piaget (3rd Time)

1867 - 1868 Eugéne Borel (1st Time)

1868 - 1869 Alexis-Marie Piaget (4th Time)

1869 - 1870 Frédéric-Auguste Monnier (2nd Time)

1870 - 1871 Eugéne Borel (2nd Time)

1871 - 1872 Georges Guilliaume

1872 - 1873 Henri Touchon (2nd Time)

1873 - 1874 Emile Tripet (1st Time)

1874 - 1875 Auguste Cornaz (1st Time)

1875 - 1876 Louis Clerc Leuba

1876 - 1878 Jules Phillppin (1st Time)

1878 - 1879 Emile Tripet (2nd Time)

1879 - 1880 Auguste Cornaz (2nd Time)

1880 - 1881 Robert Comtesse (1st Time)

1881 - 1882 Albert Louis Roulet

1882 - 1883 Jules Phillppin (2nd Time)

1883 - 1884 Robert Comtesse (2nd Time)

1884 - 1885 Auguste Cornaz (3rd Time)

1885 - 1886 Robert Comtesse (3td Time)

1886 - 1887 Auguste Cornaz (4th Time)

1887 - 1888 Charles Alfred Petitpierre-Steiger (1st Time)

1888 - 1889 Numa Grether

1889 - 1890 Robert Comtesse (4th Time)

1890 - 1891 Jean Clerc (1st Time)

1891 - 1892 Auguste Cornaz (5th Time)

1892 - 1893 Robert Comtesse (5th Time)

1894 - 1895 Jules Morel

1895 - 1896 Frédéric-Auguste Monnier

1897 - 1898 Charles Alfred Petitpierre-Steiger (2nd Time)

1896 - 1897 Jean Clerc (2nd Time)

1898 - 1899 Robert Comtesse (1st Time)

1899 - 1900 Jean Édouard Droz (1st Time)

1900 - 1901 Frédéric Soguel

1901 - 1902 Louis Édouard Droz (1st Time)

1902 - 1903 Édouard Quartier la Tente (1st Time)

1903 - 1904 Auguste Pettavel (1st Time)

1904 - 1905 Jean Édouard Droz (2nd Time)

1905 - 1906 Louis Perrier (1st Time)

1906 - 1907 Jean Édouard Droz (2nd Time)

1907 - 1908 Édouard Quartier la Tente (2nd Time)

1908 - 1909 Auguste Pettavel (2nd Time)

1909 - 1910 Louis Perrier (2nd Time)

1911 - 1912 Édouard Quartier la Tente (3rd Time)

1912 - 1913 Auguste Pettavel (3rd Time)

1913 - 1915 Henri Calame (1st Time)

1915 - 1916 Édouard Quartier la Tente (4th Time)

1916 - 1917 Auguste Pettavel (4th Time)

1917 - 1918 Albert Calame

1918 - 1919 Alfred Clottu (1st Time)

1919 - 1920 Henri Calame (1st Time)

1920 - 1921 Édouard Quartier la Tente (5th Time)

1921 - 1922 Ernest Béguin

1922 - 1923 Edgar Louis Renaud (1st Time)

1923 - 1924 Alfred Clottu (2nd Time)

1924 - 1925 Henri Calame (3rd Time)

1925 - 1926 Ernest Béguin (2nd Time)

1926 - 1927 Edgar Louis Renaud (2nd Time)

1927 - 1928 Alfred Clottu (3rd Time)

1929 - 1930 Antoine Borel (1st Time)

1930 - 1931 Ernest Béguin (3rd Time)

1931 - 1932 Edgar Louis Renaud (3rd Time)

1932 - 1933 Alfred Clottu (4th Time)

1933 - 1934 Antoine Borel (2nd Time)

1935 - 1936 Alfred Guinchard (1st Time)

1936 - 1937 Edgar Louis Renaud (4th Time)

1937 - 1938 Jean Humbert Droz (1st Time)

1938 - 1939 Antoine Borel (3rd Time)

1940 - 1941 Alfred Guinchard (2nd Time)

1941 - 1942 Edgar Louis Renaud (6th Time)

1943 - 1944 Jean Louis Barrelet (1st Time)

1942 - 1943 Jean Humbert Droz (2nd Time)

1944 - 1945 Camile Brandt (1st Time)

1945 - 1946 Léo-Pierre DuPasquier

1946 - 1947 Jean Humbert Droz (2nd Time)

1947 - 1948 Jean Louis Barrelet (2nd Time)

1948 - 1949 Camile Brandt (2nd Time)

1949 - 1950 Pierre-Auguste Leuba (1st Time)

1950 - 1951 Jean Humbert Droz (4th Time)

1951 - 1952 Jean Louis Barrelet (3rd Time)

1952 - 1953 Edmond Guinand (1st Time)

1953 - 1954 Pierre-Auguste Leuba (5th Time)

1954 - 1955 Jean Louis Barrelet (4th Time)

1955 - 1956 Edmond Guinand (2nd Time)

1956 - 1957 Gaston Clottu (1st Time) ...................... 1912-1995

1957 - 1958 André Sandoz .................................. 1911-2006

1958 - 1959 Pierre-Auguste Leuba (4th Time)

1959 - 1960 Jean Louis Barrelet (4th Time)

1960 - 1961 Edmond Guinand (3rd Time)

1961 - 1962 Gaston Clottu (2nd Time)

1962 - 1963 Pierre-Auguste Leuba (5th Time)

1963 - 1964 Jean Louis Barrelet (5th Time)

1964 - 1965 Friedrich Bourquin (1st Time) ................. 1916-1978

1967 - 1968 Friedrich Bourquin (2nd Time)

1968 - 1969 Carlos Grosjean (1st Time) .................... 1929-2004

1969 - 1970 Rémy Schläppy (1st Time) ...................... 1917-2003

1970 - 1971 Carlos Grosjean (2nd Time)

1971 - 1972 Jacques Béguin (1st Time) ..................... 1922-2007

1972 - 1973 François Jeanneret (1st Time) ................. 1932-

1973 - 1974 René Meylan (1st Time) ........................ 1929-2000

1974 - 1975 Carlos Grosjean (3rd Time)

1975 - 31 May 1976 Rémy Schläppy (2nd Time)

01 Jun 1976 - 17 May 1977 Jacques Béguin (2nd Time)

17 May 1977 - 31 May 1978 François Jeanneret (2nd Time)

01 Jun 1978 - 31 May 1979 René Meylan (2nd Time)

01 Jun 1979 - 31 May 1980 Rémy Schläppy (3rd Time)

01 Jun 1980 - 18 May 1981 Jacques Béguin (3rd Time)

18 May 1981 - 31 May 1982 André Brant (1st Time) ........................ 1926-2008

01 Jun 1982 - 31 May 1983 Pierre Dubois (1st Time) ...................... 1938-

01 Jun 1983 - 31 May 1984 Jacques Béguin (4th Time)

01 Jun 1984 - 21 May 1985 René Felber ................................... 1933-

21 May 1985 - 31 May 1986 Jean Cavadini (1st Time) ...................... 1936-2013

01 Jun 1986 - 31 May 1987 André Brant (2nd Time)

01 Jun 1987 - 31 May 1988 Pierre Dubois (2nd Time)

01 Jun 1988 - 16 May 1989 Jean-Claude Jaggi ............................. 1926-2010

16 May 1989 - 31 May 1990 Jean Cavadini (2nd Time)

01 Jun 1990 - 31 May 1991 Francis Matthey (1st Time) .................... 1942-

01 Jun 1991 - 31 May 1992 Pierre Dubois (3rd Time)

01 Jun 1992 - 17 May 1993 Michel von Wyss ............................... 1947-

17 May 1993 - 31 May 1994 Francis Matthey (2nd Time)

01 Jun 1994 - 31 May 1995 Pierre Hirschy (1st Time) ..................... 1947-

01 Jun 1995 - 31 May 1996 Pierre Dubois (4th Time)

01 Jun 1996 - 19 May 1997 Maurice Jacot ................................. 1942-

19 May 1997 - 31 May 1998 Jean Guinand .................................. 1943-

01 Jun 1998 - 31 May 1999 Francis Matthey (3rd Time)

01 Jun 1999 - 31 May 2000 Pierre Hirschy (2nd Time)

01 Jun 2000 - 21 May 2001 Thierry Béguin (1st Time) ..................... 1947-

21 May 2001 - 31 May 2002 Monika Dusong ................................. 1945-

01 Jun 2002 - 31 May 2003 Pierre Hirschy (3rd Time)

01 Jun 2003 - 31 May 2004 Thierry Béguin (2nd Time)

01 Jun 2004 - 30 May 2005 Sylvie Perrinjaquet (1st Time) ................ 1955-

31 May 2005 - 31 May 2006 Bernard Soguel ................................ 1948-

01 Jun 2006 - 31 May 2007 Sylvie Perrinjaquet (2nd Time)

01 Jun 2007 - 31 May 2008 Fernand Cuche ................................. 1946-

01 Jun 2008 - 26 May 2009 Roland Debély ................................. 1948-

26 May 2009 - 31 May 2010 Jean Studer ................................... 1957-

01 Jun 2010 - 31 May 2011 Claude Nicati ................................. 1957-

01 Jun 2011 - 31 May 2012 Gisèle Ory .................................... 1956-

01 Jun 2012 - 27 May 2013 Philippe Gnaegi ............................... 1962-

28 May 2013 - 31 May 2014 Laurent Kruth ................................. 1967-

01 Jun 2014 - 31 May 2015 Alain Ribaux .................................. 1962-

01 Jun 2015 - 31 May 2016 Monika Maire-Hefti ............................ 1963- SPS

01 Jun 2016 - 30 May 2017 Jean-Nathanaël Karakash ....................... 1979- SPS

30 May 2017 - Laurent Favre ................................. 1972- PLR

 

__________________________________________________________________________________

Nidwalden Halb-Kanton / Nidwald / Nidwaldo / Sutsilvania

10 Mar 1803 Canton Nidwalden restored

Landammänner

30 Mar 1803 - 29 Apr 1804 Franz Anton Wyrsch (1st Time)

29 Apr 1804 - 28 Apr 1805 Franz Nikolaus Zelger (1st Time) .............. 1765-1821

28 Apr 1805 - 27 Apr 1806 Franz Anton Wyrsch (2nd Time)

27 Apr 1806 - 26 Apr 1807 Franz Nikolaus Zelger (2nd Time)

26 Apr 1807 - 24 Apr 1808 Franz Anton Wyrsch (3rd Time)

24 Apr 1808 - 30 Apr 1809 Franz Nikolaus Zelger (3rd Time)

30 Apr 1809 - 29 Apr 1810 Franz Anton Wyrsch (4th Time)

29 Apr 1810 - 28 Apr 1811 Franz Nikolaus Zelger (4th Time)

28 Apr 1811 - 26 Apr 1812 Franz Xaver Wyrsch (1st Time) ................. 1743-1818

26 Apr 1812 - 25 Apr 1813 Franz Nikolaus Zelger (5th Time)

25 Apr 1813 - 24 Apr 1814 Franz Xaver Wyrsch (2nd Time)

24 Apr 1814 - 30 Apr 1815 Ludwig Maria Kaiser (1st Time) ................ 1780-1858

30 Apr 1815 - 28 Apr 1816 Franz Xaver Wyrsch (3rd Time)

28 Apr 1816 - 27 Apr 1817 Stanislaus Achermann (1st Time) ............... 1780-1858

27 Apr 1817 - 26 Apr 1818 Franz Nikolaus Zelger (6th Time)

26 Apr 1818 - 25 Apr 1819 Ludwig Maria Kaiser (2nd Time)

25 Apr 1819 - 30 Apr 1820 Franz Josef Blättler (1st Time) ............... 1766-1827

30 Apr 1820 - 29 Apr 1821 Stanislaus Achermann (2nd Time)

29 Apr - 15 May 1821 Franz Nikolaus Zelger (7th Time)

15 May 1821 - 23 May 1823 Ludwig Maria Kaiser (3rd Time)

23 May 1823 - 24 Apr 1824 Franz Josef Blättler (2nd Time)

24 Apr 1824 - 25 Apr 1825 Stanislaus Achermann (3rd Time)

25 Apr 1825 - 26 Apr 1826 Franz Josef Businger (1st Time) ............... 1767-1850

26 Apr 1826 - 27 Apr 1827 Ludwig Maria Kaiser (4th Time)

27 Apr 1827 - 28 Apr 1828 Clemens Zelger ................................ 1793-1868

(1st Time, acting)

28 Apr 1828 - 29 Apr 1829 Stanislaus Achermann (4th Time)

29 Apr 1829 - 30 Apr 1830 Franz Josef Businger (2nd Time)

30 Apr 1830 - 24 Apr 1831 Ludwig Maria Kaiser (5th Time)

24 Apr 1831 - 29 Apr 1832 Clemens Zelger (2nd Time)

29 Apr 1832 - 28 Apr 1833 Stanislaus Achermann (5th Time)

28 Apr 1833 - 27 Apr 1834 Franz Josef Businger (3rd Time)

27 Apr 1834 - 25 Apr 1835 Ludwig Maria Kaiser (6th Time)

25 Apr 1835 - 24 Apr 1836 Clemens Zelger (3rd Time)

24 Apr 1836 - 30 Apr 1837 Stanislaus Achermann (6th Time)

30 Apr 1837 - 28 Apr 1838 Franz Josef Businger (4th Time)

28 Apr 1838 - 28 Apr 1839 Ludwig Maria Kaiser (7th Time)

28 Apr 1839 - 26 Apr 1840 Clemens Zelger (4th Time)

26 Apr 1840 - 25 Apr 1841 Stanislaus Achermann (7th Time)

25 Apr 1841 - 24 Apr 1842 Franz Alois Wyrsch (1st Time) ................. 1793-1858

24 Apr 1842 - 30 Apr 1843 Clemens Zelger (5th Time)

30 Apr 1843 - 28 Apr 1844 Stanislaus Achermann (8th Time)

28 Apr 1844 - 27 Apr 1845 Franz Josef Businger (5th Time)

27 Apr 1845 - 26 Apr 1846 Franz Alois Wyrsch (2nd Time)

26 Apr 1846 - 25 Apr 1847 Clemens Zelger (5th Time)

25 Apr 1847 - 28 Apr 1848 Stanislaus Achermann (9th Time)

28 Apr 1848 - 30 Apr 1850 Franz Alois Wyrsch (3rd Time)

30 Apr 1850 - 27 Apr 1851 Franz Durrer (1st Time) ....................... 1790-1857

27 Apr 1851 - 25 Apr 1852 Franz Alois Wyrsch (4th Time)

25 Apr 1852 - 24 Apr 1853 Franz Durrer (2nd Time)

24 Apr 1853 - 30 Apr 1854 Franz Alois Wyrsch (5th Time)

30 Apr 1854 - 29 Apr 1855 Franz Durrer (3rd Time)

29 Apr 1855 - 26 Apr 1856 Franz Alois Wyrsch (6th Time)

26 Apr 1856 - 27 Apr 1857 Franz Durrer (4th Time)

27 Apr 1857 - 25 Apr 1858 Franz Alois Wyrsch (7th Time)

25 Apr 1858 - 29 Apr 1859 Jakob Kaiser (1st Time) ....................... 1818-1876

29 Apr 1859 - 30 Apr 1860 Louis Wyrsch (1st Time) ....................... 1825-1888

30 Apr 1860 - 28 Apr 1861 Jakob Kaiser (2nd Time)

28 Apr 1861 - 27 Apr 1862 Louis Wyrsch (2nd Time)

27 Apr 1862 - 26 Apr 1863 Jakob Kaiser (3rd Time)

26 Apr 1863 - 24 Apr 1864 Louis Wyrsch (3rd Time)

24 Apr 1864 - 30 Apr 1865 Jakob Kaiser (4th Time)

30 Apr 1865 - 29 Apr 1866 Louis Wyrsch (5th Time)

29 Apr 1866 - 28 Apr 1867 Jakob Kaiser (5th Time)

28 Apr 1867 - 26 Apr 1868 Louis Wyrsch (6th Time)

26 Apr 1868 - 25 Apr 1869 Jakob Kaiser (6th Time)

25 Apr 1869 - 24 Apr 1870 Louis Wyrsch (7th Time)

24 Apr 1870 - 30 Apr 1871 Jakob Kaiser (7th Time)

30 Apr 1871 - 28 Apr 1872 Louis Wyrsch (8th Time)

28 Apr 1872 - 27 Apr 1873 Jakob Kaiser (8th Time)

27 Apr 1873 - 26 Apr 1874 Louis Wyrsch (9th Time)

26 Apr - 20 Jul 1874 Walter Zelgar ................................. 1826-1874

20 Jul 1874 - 30 Apr 1876 Louis Wyrsch (10th Time)

30 Apr 1876 - 28 Apr 1878 Robert Durrer (1st Time) ...................... 1836-1889

28 Apr 1878 - 27 Apr 1879 Louis Wyrsch (11th Time)

27 Apr 1879 - 25 Apr 1880 Robert Durrer (2nd Time)

25 Apr 1880 - 24 Apr 1881 Louis Wyrsch (12th Time)

24 Apr 1881 - 30 Apr 1882 Robert Durrer (3rd Time)

30 Apr 1882 - 28 Apr 1883 Louis Wyrsch (13th Time)

28 Apr 1883 - 27 Apr 1884 Robert Durrer (4th Time)

27 Apr 1884 - 26 Apr 1885 Louis Wyrsch (14th Time)

26 Apr 1885 - 26 Apr 1886 Robert Durrer (5th Time)

26 Apr 1886 - 24 Apr 1887 Louis Wyrsch (15th Time)

24 Apr 1887 - 29 Apr 1888 Robert Durrer (6th Time)

29 Apr 1888 - 28 Apr 1889 Jakob Wyrsch (1st Time) ....................... 1842-1933

28 Apr 1889 - 27 Apr 1890 Robert Durrer (7th Time)

27 Apr 1890 - 26 Apr 1891 Jakob Wyrsch (2nd Time)

26 Apr 1891 - 24 Apr 1892 Ferdinand Businger (1st Time) ................. 1839-1909

24 Apr 1892 - 30 Apr 1893 Jakob Wyrsch (3rd Time)

30 Apr 1893 - 14 May 1894 Ferdinand Businger (2nd Time)

14 May 1894 - 28 Apr 1895 Jakob Wyrsch (4th Time)

28 Apr 1895 - 26 Apr 1896 Ferdinand Businger (3rd Time)

26 Apr 1896 - 25 Apr 1897 Jakob Wyrsch (5th Time)

25 Apr 1897 - 24 Apr 1898 Ferdinand Businger (4th Time)

24 Apr 1898 - 30 Apr 1899 Jakob Wyrsch (6th Time)

30 Apr 1899 - 29 Apr 1900 Ferdinand Businger (5th Time)

29 Apr 1900 - 28 Apr 1901 Jakob Wyrsch (7th Time)

28 Apr 1901 - 27 Apr 1902 Ferdinand Businger (6th Time)

27 Apr 1902 - 26 Apr 1903 Jakob Wyrsch (8th Time)

26 Apr 1903 - 24 Apr 1904 Ferdinand Businger (7th Time)

24 Apr 1904 - 30 Apr 1905 Jakob Wyrsch (9th Time)

30 Apr 1905 - 29 Apr 1906 Ferdinand Businger (8th Time)

29 Apr 1906 - 28 Apr 1907 Jakob Wyrsch (10th Time)

28 Apr 1907 - 26 Apr 1908 Ferdinand Businger (9th Time)

26 Apr 1908 - 25 Apr 1909 Jakob Wyrsch (11th Time)

25 Apr 1909 - 24 Apr 1910 Ferdinand Businger (10th Time)

24 Apr 1910 - 30 Apr 1911 Jakob Wyrsch (12th Time)

30 Apr 1911 - 28 Apr 1912 Jakob Wyrsch (younger)(1st Time) .............. 1862-1926

28 Apr 1912 - 27 Apr 1913 Jakob Wyrsch (13th Time)

27 Apr 1913 - 26 Apr 1914 Jakob Wyrsch (younger)(2nd Time)

26 Apr 1914 - 25 Apr 1915 Jakob Wyrsch (14th Time)

25 Apr 1915 - 30 Apr 1916 Jakob Wyrsch (younger)(3rd Time)

30 Apr 1916 - 29 Apr 1917 Jakob Wyrsch (15th Time)

29 Apr 1917 - 38 Apr 1918 Jakob Wyrsch (younger)(4th Time)

28 Apr 1918 - 27 Apr 1919 Jakob Wyrsch (16th Time)

27 Apr 1919 - 20 Apr 1920 Jakob Wyrsch (younger)(5th Time)

20 Apr 1920 - 21 Apr 1921 Hans von Matt (1st Time) ...................... 1869-1932

21 Apr 1921 - 22 Apr 1922 Jakob Wyrsch (younger)(6th Time)

22 Apr 1922 - 29 Apr 1923 Hans von Matt (2nd Time)

23 Apr 1923 - 24 Apr 1924 Jakob Wyrsch (younger)(7th Time)

27 Apr 1924 - 25 Apr 1925 Hans von Matt (3rd Time)

25 Apr 1925 - 26 Apr 1926 Jakob Wyrsch (younger)(8th Time)

26 Apr 1926 - 28 Apr 1927 Hans von Matt (4th Time)

27 Apr 1927 - 28 Apr 1928 Anton Zgraggen (1st Time) ..................... 1873-1933

28 Apr 1928 - 29 Apr 1929 Hans von Matt (5th Time)

29 Apr 1929 - 30 Apr 1930 Anton Zgraggen (2nd Time)

30 Apr 1930 - 26 Apr 1931 Hans von Matt (6th Time)

26 Apr 1931 - 24 Apr 1932 Anton Zgraggen (3rd Time)

24 Apr 1932 - 30 Apr 1933 Theodor Gabriel (1st Time) .................... 1875-1951

30 Apr - 28 Sep 1933 Anton Zgraggen (4th Time)

28 Sep 1933 - 28 Apr 1935 Theodor Gabriel (2nd Time)

28 Apr 1935 - 26 Apr 1936 Werner Christen (1st Time) .................... 1895-1969

26 Apr 1936 - 25 Apr 1937 Remigi Joller (1st Time) ...................... 1891-1960

35 Apr 1937 - 24 Apr 1938 Werner Christen (2nd Time)

24 Apr 1938 - 30 Apr 1939 Remigi Joller (2nd Time)

30 Apr 1939 - 26 Apr 1940 Werner Christen (3rd Time)

26 Apr 1940 - 27 Apr 1941 Remigi Joller (3rd Time)

27 Apr 1941 - 26 Apr 1942 Werner Christen (4th Time)

26 Apr 1942 - 02 Apr 1943 Remigi Joller (4th Time)

02 May 1943 - 30 Apr 1944 Werner Christen (5th Time)

30 Apr 1944 - 29 Apr 1945 Remigi Joller (5th Time)

29 Apr 1945 - 28 Apr 1946 Werner Christen (6th Time)

28 Apr 1946 - 27 Apr 1947 Remigi Joller (6th Time)

27 Apr 1947 - 25 Apr 1948 Otto Wymann (1st Time) ........................ 1886-1954

25 Apr 1948 - 24 Apr 1949 Remigi Joller (7th Time)

24 Apr 1949 - 27 Apr 1950 Otto Wymann (2nd Time)

27 Apr 1950 - 29 Apr 1951 Josef Odermatt (1st Time) ..................... 1892-1977

29 Apr 1951 - 27 Apr 1952 Otto Wymann (3rd Time)

27 Apr 1952 - 26 Apr 1953 Josef Odermatt (2nd Time)

26 Apr 1953 - 24 Apr 1954 Ernst Zgraggen (1st Time) ..................... 1896-1959

24 Apr 1954 - 25 Apr 1955 Josef Odermatt (3rd Time)

25 Apr 1955 - 29 Apr 1956 Ernst Zgraggen (2nd Time)

29 Apr 1956 - 28 Apr 1957 Josef Odermatt (4th Time)

28 Apr 1957 - 26 Apr 1958 Ernst Zgraggen (2nd Time)

26 Apr 1958 - 26 Apr 1959 Josef Odermatt (5th Time)

26 Apr 1959 - 24 Apr 1960 Remigi Blätter (1st Time) ..................... 1899-1975

24 Apr 1960 - 30 Apr 1961 Josef Odermatt (6th Time)

30 Apr 1961 - 29 Apr 1962 Remigi Blätter (2nd Time)

29 Apr 1962 - 28 Apr 1963 Alfred Gräni (1st Time) ....................... 1907-1976

28 Apr 1963 - 26 Apr 1964 Remigi Blätter (3rd Time)

26 Apr 1964 - 25 Apr 1965 Alfred Gräni (2nd Time)

25 Apr 1965 - 24 Apr 1966 Walter Vokinger (1st Time) .................... 1906-1997

24 Apr 1966 - 30 Apr 1967 Alfred Gräni (3rd Time)

30 Apr 1967 - 28 Apr 1968 Walter Vokinger (2nd Time)

28 Apr 1968 - 27 Apr 1969 Alfred Gräni (4th Time)

24 Apr 1969 - 30 Apr 1970 Walter Vokinger (3rd Time)

30 Apr 1970 - 25 Apr 1971 Adolf von Matt (1st Time) ..................... 1909-1982

25 Apr 1971 - 30 Apr 1972 Walter Vokinger (4th Time)

30 Apr 1972 - 29 Apr 1973 Adolf von Matt (2nd Time)

29 Apr 1973 - 28 Apr 1974 Walter Vokinger (5th Time)

27 Apr 1974 - 27 Apr 1975 Norbert Zumbühl (1st Time) .................... 1919-2000

27 Apr 1975 - 25 Apr 1976 German Muruer (1st Time) ...................... 1915-2000

25 Apr 1976 - 24 Apr 1977 Norbert Zumbühl (2nd Time)

24 Apr 1977 - 30 Apr 1978 German Muruer (2nd Time)

30 Apr 1978 - 29 Apr 1979 Paul Niederberger (1st Time) .................. 1925-

29 Apr 1979 - 27 Apr 1980 German Muruer (3rd Time)

27 Apr 1980 - 26 Apr 1981 Paul Niederberger (2nd Time)

26 Apr 1981 - 26 Apr 1982 German Muruer (4th Time)

25 Apr 1982 - 26 Apr 1983 Paul Niederberger (3rd Time)

24 Apr 1983 - 26 Apr 1984 Remigi Blätter (1st Time) ..................... 1929-

29 Apr 1984 - 26 Apr 1985 Paul Niederberger (4th Time)

28 Apr 1985 - 26 Apr 1986 Remigi Blätter (2nd Time)

27 Apr 1986 - 26 Apr 1987 Bruno Leuthold (1st Time) ..................... 1923-

26 Apr 1987 - 26 Apr 1988 Remigi Blätter (3rd Time)

24 Apr 1988 - 26 Apr 1989 Bruno Leuthold (2nd Time)

26 Apr 1989 - 29 Apr 1990 Remigi Blätter (4th Time)

29 Apr 1990 - 28 Apr 1991 Hanspeter Käslin (1st Time) ................... 1933-

28 Apr 1991 - 26 Apr 1992 Eduard Engelberger (1st Time) ................. 1940-

26 Apr 1992 - 25 Apr 1993 Hanspeter Käslin (2nd Time)

25 Apr 1993 - 24 Apr 1994 Eduard Engelberger (2nd Time)

24 Apr 1994 - 30 Apr 1995 Hanspeter Käslin (3rd Time)

30 Apr 1995 - 28 Apr 1996 Eduard Engelberger (3rd Time)

29 Apr 1996 - 30 Jun 1997 Hanspeter Käslin (4th Time)

01 Jul 1997 - 30 Jun 1998 Werner Keller (1st Time) ...................... 1937-

01 Jul 1998 - 30 Jun 1999 Meinrad Hoffmann .............................. 1943-

01 Jul 1999 - 30 Jun 2000 Viktor Furrer ................................. 1947-

01 Jul 2000 - 30 Jun 2001 Werner Keller (2nd Time)

01 Jul 2001 - 30 Jun 2002 Paul Niedererger .............................. 1948-

01 Jul 2002 - 30 Jun 2003 Leo Odermatt (1st Time) ....................... 1948-

01 Jul 2003 - 30 Jun 2004 Beat Fuchs (1st Time) ......................... 1948-

01 Jul 2004 - 30 Jun 2005 Gebhard Odermatt (1st Time) ................... 1947-

01 Jul 2005 - 30 Jun 2006 Lisbeth Gabriel ............................... 1948-

01 Jul 2006 - 30 Jun 2007 Beatrice Jann ................................. 1952-

01 Jul 2007 - 30 Jun 2008 Hugo Kayser (1st Time) ........................ 1953-

01 Jul 2008 - 30 Jun 2009 Leo Odermatt (2nd Time)

01 Jul 2009 - 30 Jun 2010 Beat Fuchs (2nd Time)

01 Jul 2010 - 30 Jun 2011 Gerhard Odermatt (2nd Time)

01 Jul 2011 - 30 Jun 2012 Hugo Kayser (2nd Time)

01 Jul 2012 - 30 Jun 2013 Ueli Amstad (1st Time) ........................ 1959-

01 Jul 2013 - 30 Jun 2014 Yvonne von Deschwanden-Steinmann .............. 1954-

01 Jun 2014 - 30 Jun 2015 Res Schmid .................................... 1958-

01 Jul 2015 - 30 Jun 2016 Hans Wicki .................................... 1964-

01 Jul 2016 - 30 Jun 2017 Ueli Amstad (2nd Time)

01 Jul 2017 - Yvonne von Deschwanden-Steinmann (2nd Time)

 

__________________________________________________________________________________

Obwalden Halb-Kanton / d'Obwald / Obvaldo / Sursilvania

24 Apr 1803 Kanton Obwalden restored

Landammänner

24 Apr 1803 - 29 Apr 1804 Josef Simon von Flüe (1st Time)

29 Apr 1804 - 28 Apr 1805 Michael von Flüe (1st Time)

28 Apr 1805 - 26 Apr 1806 Josef Simon von Flüe (2nd Time)

26 Apr 1806 - 27 Apr 1807 Michael von Flüe (2nd Time)

27 Apr 1807 - 24 Apr 1808 Josef Simon von Flüe (3rd Time)

24 Apr 1808 - 30 Apr 1809 Michael von Flüe (3rd Time)

30 Apr 1809 - 29 Apr 1810 Josef Simon von Flüe (4th Time)

29 Apr 1810 - 28 Apr 1811 Michael von Flüe (4th Time)

28 Apr 1811 - 26 Apr 1812 Josef Ignaz Stockmann II

(1st Time)

26 Apr 1812 - 25 Apr 1813 Nikolaus Im Feld III (1st Time)

25 Apr 1813 - 24 Apr 1814 Josef Simon von Flüe (5th Time)

24 Apr 1814 - 30 Apr 1815 Michael von Flüe (5th Time)

30 Apr 1815 - 28 Apr 1816 Josef Ignaz Stockmann II

(2nd Time)

28 Apr 1816 - 27 Apr 1817 Nikolaus Im Feld III (2nd Time)

27 Apr 1817 - 26 Apr 1818 Josef Simon von Flüe (6th Time)

26 Apr 1818 - 25 Apr 1819 Michael von Flüe (6th Time)

25 Apr 1819 - 30 Apr 1820 Josef Ignaz Stockmann II

(3rd Time)

30 Apr 1820 - 29 Apr 1821 Nikolaus Im Feld III (3rd Time)

29 Apr 1821 - 22 Apr 1822 Nikodem Spichtig (1st Time)

22 Apr 1822 - 27 Apr 1823 Michael von Flüe (7th Time)

27 Apr 1823 - 24 Apr 1824 Josef Ignaz Stockmann II

(4th Time)

24 Apr 1824 - 25 Apr 1825 Nikolaus Im Feld III (4th Time)

25 Apr 1825 - 30 Apr 1826 Nikodem Spichtig (2nd Time)

30 Apr 1826 - 29 Apr 1827 Michael von Flüe (8th Time)

29 Apr 1827 - 27 Apr 1828 Josef Ignaz Stockmann II

(5th Time)

27 Apr 1828 - 26 Apr 1829 Nikolaus Im Feld III (5th Time)

26 Apr 1829 - 30 Apr 1830 Nikodem Spichtig (3rd Time)

30 Apr 1830 - 24 Apr 1831 Michael von Flüe (9th Time)

24 Apr 1831 - 29 Apr 1832 Josef Ignaz Stockmann II

(6th Time)

29 Apr 1832 - 28 Apr 1833 Nikodem Spichtig (4th Time)

28 Apr 1833 - 27 Apr 1834 Leonz Bucher (1st Time)

27 Apr 1834 - 26 Apr 1835 Nikodem Spichtig (5th Time)

26 Apr 1835 - 24 Apr 1836 Leonz Bucher (2nd Time)

24 Apr 1836 - 30 Apr 1837 Nikodem Spichtig (6th Time)

30 Apr 1837 - 28 Apr 1838 Josef Ignaz Britschgi (1st Time)

28 Apr 1838 - 29 Apr 1839 Franz Josef Im Feld

29 Apr 1839 - 26 Apr 1840 Josef Ignaz Britschgi (2nd Time)

26 Apr 1840 - 25 Apr 1841 Nikodem Spichtig (7th Time)

25 Apr 1841 - 24 Apr 1842 Franz Wirz von Rudenz (1st Time)

24 Apr 1842 - 30 Apr 1843 Nikolaus Hermann (1st Time)

30 Apr 1843 - 28 Apr 1844 Nikodem Spichtig (8th Time)

28 Apr 1844 - 27 Apr 1845 Franz Wirz von Rudenz (2nd Time)

27 Apr 1845 - 26 Apr 1846 Nikolaus Hermann (2nd Time)

26 Apr 1846 - 25 Apr 1847 Nikodem Spichtig (10th Time)

25 Apr 1847 - 30 Apr 1848 Franz Wirz von Rudenz (3rd Time)

30 Apr 1848 - 29 Apr 1849 Nikolaus Hermann (3rd Time)

29 Apr 1849 - 20 Apr 1850 Johann Imfeld (1st Time)

30 Apr 1850 - 21 Apr 1851 Alois Michel (1st Time)

21 Apr 1851 - 22 Apr 1852 Franz Wirz von Rudenz (4th Time)

22 Apr 1852 - 23 Apr 1853 Johann Imfeld (2nd Time)

23 Apr 1853 - 24 Apr 1854 Alois Michel (2nd Time)

24 Apr 1854 - 25 Apr 1855 Franz Wirz von Rudenz (5th Time)

25 Apr 1855 - 26 Apr 1856 Johann Imfeld (3rd Time)

26 Apr 1856 - 27 Apr 1857 Alois Michel (4th Time)

27 Apr 1857 - 28 Apr 1858 Franz Wirz von Rudenz (6th Time)

28 Apr 1858 - 29 Apr 1859 Johann Imfeld (4th Time)

29 Apr 1859 - 30 Apr 1860 Alois Michel (5th Time)

30 Apr 1860 - 21 Apr 1861 Franz Wirz von Rudenz (7th Time)

21 Apr 1861 - 22 Apr 1862 Simon Etlin (1st Time)

22 Apr 1862 - 23 Apr 1863 Alois Michel (6th Time)

23 Apr 1863 - 24 Apr 1864 Franz Wirz von Rudenz (8th Time)

24 Apr 1864 - 25 Apr 1865 Simon Etlin (2nd Time)

25 Apr 1865 - 26 Apr 1866 Alois Michel (7th Time)

26 Apr 1866 - 27 Apr 1867 Franz Wirz von Rudenz (9th Time)

27 Apr 1867 - 28 Apr 1868 Simon Etlin (3rd Time)

28 Apr 1868 - 29 Apr 1869 Franz Wirz von Rudenz (10th Time)

29 Apr 1869 - 30 Apr 1870 Simon Etlin (4th Time)

30 Apr 1870 - 21 Apr 1871 Franz Wirz von Rudenz (11th Time)

21 Apr - 07 May 1871 Simon Etlin (5th Time)

07 May 1871 - 22 Apr 1872 Niklaus Durrer (1st Time)

22 Apr 1872 - 23 Apr 1873 Franz Wirz von Rudenz (12th Time)

23 Apr 1873 - 24 Apr 1874 Niklaus Durrer (2nd Time)

24 Apr 1874 - 25 Apr 1875 Franz Wirz von Rudenz (13th Time)

25 Apr 1875 - 26 Apr 1876 Niklaus Durrer (3rd Time)

26 Apr 1876 - 27 Apr 1877 Theodor Wirz (1st Time)

27 Apr 1877 - 28 Apr 1878 Niklaus Durrer (4th Time)

28 Apr 1878 - 29 Apr 1879 Nikolaus Hermann (4th Time)

29 Apr 1879 - 30 Apr 1880 Theodor Wirz (2nd Time)

30 Apr 1880 - 21 Apr 1881 Niklaus Durrer (5th Time)

21 Apr 1881 - 22 Apr 1882 Nikolaus Hermann (5th Time)

22 Apr 1882 - 23 Apr 1883 Theodor Wirz (3rd Time)

23 Apr 1883 - 24 Apr 1884 Niklaus Durrer (5th Time)

24 Apr 1884 - 25 Apr 1885 Nikolaus Hermann (6th Time)

25 Apr 1885 - 26 Apr 1886 Theodor Wirz (4th Time)

26 Apr 1886 - 27 Apr 1887 Niklaus Durrer (6th Time)

27 Apr 1887 - 28 Apr 1888 Nikolaus Hermann (7th Time)

28 Apr 1888 - 29 Apr 1889 Theodor Wirz (5th Time)

29 Apr 1889 - 30 Apr 1890 Niklaus Durrer (7th Time)

30 Apr 1890 - 21 Apr 1891 Theodor Wirz (6th Time)

21 Apr 1891 - 22 Apr 1892 Niklaus Durrer (8th Time)

22 Apr 1892 - 23 Apr 1893 Theodor Wirz (7th Time)

23 Apr 1893 - 24 Apr 1894 Niklaus Durrer (9th Time)

24 Apr 1824 - 25 Apr 1895 Theodor Wirz (8th Time)

25 Apr - 1895 Niklaus Durrer (10th Time)

26 Apr 1896 - 27 Apr 1897 Theodor Wirz (9th Time)

27 Apr 1897 - 28 Apr 1898 Josef Ignaz Olim (1st Time)

28 Apr 1898 - 29 Apr 1899 Theodor Wirz (10th Time)

29 Apr 1899 - 30 Apr 1900 Josef Ignaz Olim (2nd Time)

30 Apr 1900 - 28 Apr 1901 Theodor Wirz (11th Time)

28 Apr 1901 - 27 Apr 1902 Josef Ignaz Olim (3rd Time)

27 Apr 1902 - 26 Apr 1903 Adalbert Wirz (1st Time)

26 Apr 1903 - 24 Apr 1904 Paul von Moos (1st Time)

24 Apr 1904 - 30 Apr 1905 Adalbert Wirz (2nd Time)

30 Apr 1905 - 29 Apr 1906 Paul von Moos (2nd Time)

29 Apr 1906 - 30 Apr 1907 Adalbert Wirz (3rd Time)

30 Apr 1907 - 26 Apr 1908 Paul von Moos (3rd Time)

26 Apr 1908 - 25 Apr 1909 Adalbert Wirz (4th Time)

25 Apr 1909 - 24 Apr 1910 Paul von Moos (4th Time)

24 Apr 1910 - 30 Apr 1911 Peter Anton Ming (1st Time)

30 Apr 1911 - 28 Apr 1912 Josef Businger (1st Time)

28 Apr 1912 - 27 Apr 1913 Peter Anton Ming (2nd Time)

27 Apr 1913 - 28 Apr 1914 Josef Businger (2nd Time)

28 Apr 1914 - 25 Apr 1915 Peter Anton Ming (3rd Time)

25 Apr 1915 - 30 Apr 1916 Josef Businger (3rd Time)

30 Apr 1916 - 29 Apr 1917 Peter Anton Ming (4th Time)

29 Apr 1917 - 28 Apr 1918 Josef Businger (4th Time)

28 Apr 1918 - 27 Apr 1919 Peter Anton Ming (5th Time)

27 Apr 1919 - 25 Apr 1920 Josef Businger (5th Time)

25 Apr 1920 - 24 Apr 1921 Peter Anton Ming (6th Time)

24 Apr 1921 - 30 Apr 1922 Josef Businger (6th Time)

30 Apr 1922 - 29 Apr 1923 Peter Anton Ming (7th Time)

29 Apr 1923 - 27 Apr 1924 Josef Businger (7th Time)

27 Apr 1924 - 25 Apr 1925 Maria Odermatt

25 Apr 1925 - 26 Apr 1926 Josef Businger (8th Time)

26 Apr 1926 - 24 Apr 1927 Karl Stockmann (1st Time)

24 Apr 1927 - 28 Apr 1928 Josef Businger (9th Time)

28 Apr 1928 - 29 Apr 1929 Karl Stockmann (2nd Time)

29 Apr 1929 - 27 Apr 1930 Josef Businger (10th Time)

27 Apr 1930 - 26 Apr 1931 Karl Stockmann (3rd Time)

26 Apr 1931 - 24 Apr 1932 Walter Amstalden (1st Time)

24 Apr 1932 - 30 Apr 1933 Karl Stockmann (4th Time)

30 Apr 1933 - 29 Apr 1934 Walter Amstalden (2nd Time)

29 Apr 1934 - 28 Apr 1935 Arnold Röthlin (1st Time)

28 Apr 1935 - 26 Apr 1936 Walter Amstalden (3rd Time)

26 Apr 1936 - 25 Apr 1937 ArArnold Röthlin (2nd Time)

25 Apr 1937 - 24 Apr 1938 Walter Amstalden (4th Time)

24 Apr - 1938 Josef Wolfgang Stockman

1938 - 28 Apr 1940 Walter Amstalden (5th Time)

28 Apr 1940 - 27 Apr 1941 Eduard Infgang (1st Time)

27 Apr 1941 - 26 Apr 1942 Walter Amstalden (6th Time)

26 Apr 1942 - 25 Apr 1943 Eduard Infgang (2nd Time)

25 Apr 1943 - 30 Apr 1944 Walter Amstalden (7th Time)

30 Apr 1944 - 29 Apr 1945 Eduard Infgang (3rd Time)

29 Apr 1945 - 28 Apr 1946 Alois Abächerli (1st Time)

28 Apr 1946 - 27 Apr 1947 Gotthard Odermatt (1st Time)

27 Apr 1947 - 25 Apr 1948 Alois Abächerli (2nd Time)

25 Apr 1948 - 24 Apr 1949 Gotthard Odermatt (2nd Time)

24 Apr 1949 - 30 Apr 1950 Arnold Ming (1st Time)

30 Apr 1950 - 29 Apr 1951 Gotthard Odermatt (3rd Time)

29 Apr 1951 - 27 Apr 1952 Arnold Ming (2nd Time)

27 Apr 1952 - 26 Apr 1953 Gotthard Odermatt (4th Time)

26 Apr 1953 - 25 Apr 1954 Ludwig von Moos (1st Time)

25 Apr 1954 - 24 Apr 1955 Gotthard Odermatt (5th Time)

24 Apr 1955 - 29 Apr 1956 Ludwig von Moos (2nd Time)

29 Apr 1956 - 28 Apr 1957 Gotthard Odermatt (6th Time)

28 Apr 1958 - 27 Apr 1958 Ludwig von Moos (3rd Time)

27 Apr 1958 - 26 Apr 1959 Gotthard Odermatt (7th Time)

26 Apr 1959 - 24 Apr 1960 Ludwig von Moos (4th Time)

24 Apr 1960 - 30 Apr 1961 Hans Gasser (1st Time)

30 Apr 1961 - 29 Apr 1962 Christian Dillier (1st Time)

29 Apr 1962 - 28 Apr 1963 Hans Gasser (2nd Time)

28 Apr 1963 - 26 Apr 1964 Christian Dillier (2nd Time)

26 Apr 1964 - 25 Apr 1965 Leo von Wyl (1st Time)

25 Apr 1965 - 24 Apr 1966 Christian Dillier (3rd Time)

24 Apr 1966 - 30 Apr 1967 Leo von Wyl (2nd Time)

30 Apr 1967 - 28 Apr 1968 Christian Dillier (4th Time)

28 Apr 1968 - 27 Apr 1969 Leo von Wyl (4th Time)

27 Apr 1969 - 26 Apr 1970 Arnold Durrer (1st Time)

26 Apr 1970 - 25 Apr 1971 Leo von Wyl (5th Time)

25 Apr 1971 - 30 Apr 1972 Arnold Durrer (2nd Time)

30 Apr 1972 - 29 Apr 1973 Oskar Imfeld

29 Apr 1973 - 28 Apr 1974 Hermann Wallimann (1st Time)

28 Apr 1974 - 27 Apr 1975 Wilhelm Hophan (1st Time)

27 Apr 1975 - 25 Apr 1976 Hermann Wallimann (2nd Time)

25 Apr 1976 - 24 Apr 1977 Wilhelm Hophan (2nd Time)

24 Apr 1977 - 30 Apr 1978 Alfred von Ah (1st Time)

30 Apr 1978 - 29 Apr 1979 Wilhelm Hophan (3rd Time)

29 Apr 1979 - 26 Apr 1980 Alfred von Ah (2nd Time)

26 Apr 1980 - 26 Apr 1981 Wilhelm Hophan (4th Time)

26 Apr 1981 - 25 Apr 1982 Beat Amgarten (1st Time)

25 Apr 1982 - 24 Apr 1983 Anton Wolfisberg (1st Time)

24 Apr 1983 - 29 Apr 1984 Beat Amgarten (2nd Time)

29 Apr 1984 - 28 Apr 1985 Anton Wolfisberg (2nd Time)

28 Apr 1985 - 27 Apr 1986 Beat Amgarten (3rd Time)

27 Apr 1986 - 26 Apr 1987 Anton Wolfisberg (3rd Time)

26 Apr 1987 - 24 Apr 1988 Alexander Höchli (1st Time)

24 Apr 1988 - 30 Apr 1989 Anton Wolfisberg (2nd Time)

30 Apr 1989 - 29 Apr 1990 Alexander Höchli (2nd Time)

29 Apr 1990 - 28 Apr 1991 Anton Röthlin (1st Time)

28 Apr 1991 - 26 Apr 1992 Alexander Höchli (3rd Time)

26 Apr 1992 - 25 Apr 1993 Anton Röthlin (2nd Time)

25 Apr 1993 - 24 Apr 1994 Adalbert Durrer (1st Time)

24 Apr 1994 - 30 Apr 1995 Anton Röthlin (3rd Time)

30 Apr 1995 - 28 Apr 1996 Adalbert Durrer (2nd Time)

28 Apr 1996 - 27 Apr 1997 Anton Röthlin (4th Time)

27 Apr 1997 - 26 Apr 1998 Josef Nigg (1st Time)

25 Apr 1998 - 30 Jun 1999 Hans Hofer (1st Time)

01 Jul 1999 - 30 Jun 2000 Josef Nigg (2nd Time)

01 Jul 2000 - 30 Jun 2001 Hans Hofer (2nd Time)

01 Jul 2001 - 30 Jun 2002 Josef Nigg (3rd Time)

01 Jul 2002 - 30 Jun 2003 Hans Hofer (3rd Time)

01 Jul 2003 - 30 Jun 2004 Maria Küchler-Flury

01 Jul 2004 - 30 Jun 2005 Elisabeth Gander-Hofer

01 Jul 2005 - 30 Jun 2006 Hans Matter (1st Time)

01 Jul 2006 - 30 Jun 2007 Hans Wallimann-Schneider (1st Time)

01 Jul 2007 - 30 Jun 2008 Hans Hofer (4th Time)

01 Jul 2008 - 30 Jun 2009 Niklaus Bleiker

01 Jul - 30 Sep 2009 Hans Matter (2nd Time)

01 Oct 2009 - 30 Jun 2010 Esther Gasser Pfulg

(acting)

01 Jul 2010 - 30 Jun 2011 Hans Wallimann-Schneider (2nd Time)

01 Jul 2011 - 30 Jun 2012 Niklaus Bleiker (2nd Time)

01 Jul 2012 - 30 Jun 2013 Franz Enderli

01 Jul 2013 - 30 Jun 2014 Paul Federer

01 Jul 2014 - 30 Jun 2015 Hans Wallimann-Schneider (3rd Time)

01 Jul 2015 - 30 Jun 2016 Niklaus Bleiker (3rd Time)

01 Jul 2016 - 30 Jun 2017 Franz Enderli (2nd time)

01 Jul 2017 - Maya Büchi-Kaiser

 

__________________________________________________________________________________

Sankt Gallen / Sankt Gall / San Gallo / Son Gagl

10 Mar 1803 - Canton St. Gallen

Members of the cantonal government (chair rotating every 6 months 1829-1893)

10 Mar 1803 - 31 Dec 1831 Karl Müller von Friedberg

01 Jul 1816 - 07 Jan 1829 Julius Hieronymus Zollikofer II

20 Jan 1829 - 31 Dec 1831 Hermann von Fels

01 Jan 1831 - 31 Dec 1863 Gallus Jakob Baumgartner

01 Jul 1832 - 31 Dec 1848 Johannes Stadler

01 Jan - 30 Jun 1833 Joachim Pankraz Reutti

01 Jan 1834 - 30 Jun 1848 Wilhelm Mathias Naef

01 Jul 1840 - 30 Jun 1850 Christian Friedrich Fels

01 Jul 1845 - 31 Dec 1858 Basil Ferdinand Curti

01 Jun 1847 - 30 Jun 1878 Johann Matthais Hungerbühler

01 Jan 1849 - 31 Dec 1858 Basil Ferdinand Curti

01 Jul 1849 - 30 Jun 1862 Johann Baptist Weder

01 Jan 1851 - 31 Dec 1860 Georg Peter Friedrich Steiger

01 Jul 1851 - 31 Dec 1855 Felix Maria Helbling

01 Jul 1856 - 30 Jun 1871 Arnold Otto Aepli

01 Jan - 30 Jun 1857 Josef Marzell Hoffmann

01 Jan - 30 Jun 1860 Anton Höflinger

01 Jul 1864 - 30 Jun 1870 Gustav Adolf Saxer

01 Jan 1865 - 31 Dec 1870 Carl Georg Jakob Sailer

01 Jan - 30 Jun 1866 Johann Baptist Müller

01 Jul - 31 Dec 1866 Heinrich Eduard Steiger

01 Jul 1868 - 31 Dec 1871 Johann Zünd (1st Time)

01 Jan 1871 - 31 Dec 1874 Kaspar Sigismund Zäch

01 Jul 1872 - 30 Jun 1880 Nikolaus Friedrich von Tschudi

01 Jan - 30 Jun 1873 Flavian Bislin

01 Jan - 30 Jun 1874 Hermann Seifert

01 Jan 1875 - 31 Dec 1890 Johann Kaspar Pfändler

01 Jul 1875 - 30 Jun 1893 Johann Josef Keel

01 Jan 1876 - 30 Jun 1904 Ludwig Arnold Zollikofer

01 Jul 1877 - 30 Jun 1891 Ferdinand Curti

01 Jul 1878 - 31 Dec 1884 Ignatius Otto Thuli

01 Jan 1879 - 30 Jun 1884 Thomas Thoma

01 Jul - 31 Dec 1886 Konrad Adolf Fehr

01 Jan - 30 Jun 1888 Johannes Segmüller

Landammänner

01 Jul 1893 - 30 Jun 1894 Josef Anton Scherrer

01 Jul 1894 - 30 Jun 1895 August Eduard Scherrer (1st Time)

01 Jul 1895 - 30 Jun 1896 Johann Bapist Schubiger (1st Time)

01 Jul 1896 - 30 Jun 1897 Josef Adolf Kaiser (1st Time)

01 Jul 1897 - 30 Jun 1898 Ludwig Arnold Zollikofer (7th Time)

01 Jul 1898 - 30 Jun 1899 Johann Baptist Sebastian Rukstuhl (1st Time)

01 Jul 1899 - 30 Jun 1900 Carl Theodor Curti

01 Jul 1900 - 30 Jun 1901 August Eduard Scherrer (2nd Time)

01 Jul 1901 - 30 Jun 1902 Johann Bapist Schubiger (1st Time)

01 Jul 1902 - 30 Jun 1903 Josef Adolf Kaiser (2nd Time)

01 Jul 1903 - 30 Jun 1904 Ludwig Arnold Zollikofer (8th Time)

01 Jul 1904 - 30 Jun 1905 Johann Baptist Sebastian Rukstuhl (2nd Time)

01 Jul 1905 - 30 Jun 1906 Albert Mächler (1st Time) ..................... 1868-1937

01 Jul 1906 - 30 Jun 1907 Heinrich Scherrer (1st Time) .................. 1847-1919

01 Jul 1907 - 30 Jun 1908 Anton Messmer ................................. 1858-1937

01 Jul 1908 - 30 Jun 1909 Alfred Riegg (1st Time) ....................... 1863-1946

01 Jul 1909 - 30 Jun 1910 Josef Adolf Kaiser (1st Time)

01 Jul 1910 - 30 Jun 1911 Johann Mathäus Alphons Edwin Rukstuhl ......... 1867-1939

01 Jul 1911 - 30 Jun 1912 Albert Mächler (2nd Time)

01 Jul 1912 - 30 Jun 1913 Heinrich Scherrer (2nd Time)

01 Jul 1913 - 30 Jun 1914 Johann Bapist Schubiger (2nd Time)

01 Jul 1914 - 30 Jun 1915 Alfred Riegg (2nd Time)

01 Jul 1915 - 30 Jun 1916 Johann Hauser ................................. 1853-1921

01 Jul 1916 - 30 Jun 1917 Gottlieb Baumgartner (1st Time) ............... 1873-1948

01 Jul 1917 - 30 Jun 1918 Johann Mathäus Alphons Edwin Rukstuhl (2nd Time)

01 Jul 1918 - 30 Jun 1919 Albert Mächler (3rd time)

01 Jul 1919 - 30 Jun 1920 Heinrich Scherrer (3rd Time)

01 Jul 1920 - 30 Jun 1921 Alfred Riegg (3rd Time)

01 Jul 1921 - 30 Jun 1922 Johann Mathäus Alphons Edwin Rukstuhl (3rd Time)

01 Jul 1922 - 30 Jun 1923 Heinrich Otto Weber ........................... 1872-1962

01 Jul 1923 - 30 Jun 1924 Gottlieb Baumgartner (2nd Time)

01 Jul 1924 - 30 Jun 1925 Nikolaus Emil Mäder (1st Time) ................ 1875-1936

01 Jul 1925 - 30 Jun 1926 Alfred Riegg (4th Time)

01 Jul 1926 - 30 Jun 1927 Johann Emil Grünenfelder (1st Time) ........... 1873-1971

01 Jul 1927 - 30 Jun 1928 Alfred Riegg (5th Time)

01 Jul 1928 - 30 Jun 1929 Johann Mathäus Alphons Edwin Rukstuhl (4th Time)

01 Jul 1929 - 30 Jun 1930 Gottlieb Baumgartner (3rd Time)

01 Jul 1930 - 30 Jun 1931 Nikolaus Emil Mäder (2nd Time)

01 Jul 1931 - 30 Jun 1932 Albert Mächler (4th Time)

01 Jul 1932 - 30 Jun 1933 Johann Emil Grünenfelder (2nd Time)

01 Jul 1933 - 30 Jun 1934 Valentin Keel (1st Time) ...................... 1874-1945

01 Jul 1934 - 30 Jun 1935 Gottlieb Baumgartner (4th Time)

01 Jul 1935 - 30 Jun 1936 Johann Mathäus Alphons Edwin Rukstuhl (5th Time)

01 Jul 1936 - 30 Jun 1937 Karl Kobert ................................... 1891-1968

01 Jul 1937 - 30 Jun 1938 Johann Emil Grünenfelder (3rd Time)

01 Jul 1938 - 30 Jun 1939 Valentin Keel (2nd Time)

01 Jul 1939 - 30 Jun 1940 Adolf Roemer (1st Time) ....................... 1890-1960

01 Jul 1940 - 30 Jun 1941 Josef Riedener (1st Time) ..................... 1892-1965

01 Jul 1941 - 30 Jun 1942 Johann Jakob Gabathuler (1st Time) ............ 1883-1958

01 Jul 1942 - 30 Jun 1943 Alfred Gemperli (1st Time) .................... 1893-1982

01 Jul 1943 - 30 Jun 1944 Ernst Graf .................................... 1884-1949

01 Jul 1944 - 30 Jun 1945 Josef Riedener (2nd Time)

01 Jul 1945 - 30 Jun 1946 Adolf Roemer (2nd Time)

01 Jul 1946 - 30 Jun 1947 Alfred Kessler ................................ 1885-1951

01 Jul 1947 - 30 Jun 1948 Paul Müller (1st Time) ........................ 1895-1966

01 Jul 1948 - 30 Jun 1949 Johann Jakob Gabathuler (2nd Time)

01 Jul 1949 - 30 Jun 1950 Alfred Gemperli (2nd Time)

01 Jul 1950 - 30 Jun 1951 Adolf Roemer (3rd Time)

01 Jul 1951 - 30 Jun 1952 Josef Riedener (2nd Time)

01 Jul 1952 - 30 Jun 1953 Simon Frick (1st Time) ........................ 1914-2011

01 Jul 1953 - 30 Jun 1954 Paul Müller (2nd Time)

01 Jul 1954 - 30 Jun 1955 Mathais Eggenburger (1st Time) ................ 1905-1975

01 Jul 1955 - 30 Jun 1956 Walter Clavadetscher .......................... 1904-1997

01 Jul 1956 - 30 Jun 1957 Alfred Gemperli (3rd Time)

01 Jul 1957 - 30 Jun 1958 Adolf Roemer (3rd Time)

01 Jul 1958 - 30 Jun 1959 Josef Riedener (3rd Time)

01 Jul 1959 - 30 Jun 1960 Simon Frick (2nd Time)

01 Jul 1960 - 30 Jun 1961 Paul Müller (3rd Time)

01 Jul 1961 - 30 Jun 1962 Mathais Eggenburger (2nd Time)

01 Jul 1962 - 30 Jun 1963 Hans Schneider (1st Time) ..................... 1904-1997

01 Jul 1963 - 30 Jun 1964 Gottfried Hoby (1st Time) ..................... 1915-2005

01 Jul 1964 - 30 Jun 1965 Guido Eigenmann ............................... 1910-2003

01 Jul 1965 - 30 Jun 1966 Albert Scherrer ............................... 1907-1983

01 Jul 1966 - 30 Jun 1967 Simon Frick (3rd Time)

01 Jul 1967 - 30 Jun 1968 Edwin Koller (1st Time) ....................... 1921-2005

01 Jul 1968 - 30 Jun 1969 Mathais Eggenburger (3rd Time)

01 Jul 1969 - 30 Jun 1970 Hans Schneider (2nd Time)

01 Jul 1971 - 30 Jun 1971 Gottfried Hoby (2nd Time)

01 Jul 1971 - 30 Jun 1972 Wilhelm Herrmann (1st Time) ................... 1917-1992

01 Jul 1972 - 30 Jun 1973 August Schmuki ................................ 1911-1998

01 Jul 1973 - 30 Jun 1974 Wilhelm Geiger (1st Time) ..................... 1924-1999

01 Jul 1974 - 30 Jun 1975 Edwin Koller (2nd Time)

01 Jul 1975 - 30 Jun 1976 Florian Schlegel (1st Time) ................... 1935-1993

01 Jul 1976 - 30 Jun 1977 Ernst Rüesch (1st Time) ....................... 1928-2015

01 Jul 1977 - 30 Jun 1978 Gottfried Hoby (3rd Time)

01 Jul 1979 - 30 Jun 1979 Wilhelm Herrmann (2nd Time)

01 Jul 1979 - 30 Jun 1980 Edwin Koller (3rd Time)

01 Jul 1980 - 30 Jun 1981 Wilhelm Geiger (2nd Time)

01 Jul 1981 - 30 Jun 1982 Paul Gemperli (1st Time) ...................... 1930-2015

01 Jul 1982 - 30 Jun 1983 Florian Schlegel (2nd Time)

01 Jul 1983 - 30 Jun 1984 Ernst Rüesch (2nd Time)

01 Jul 1984 - 30 Jun 1985 Karl Mätzler (1st Time) ....................... 1931-

01 Jul 1985 - 30 Jun 1986 Wilhelm Geiger (3rd Time)

01 Jul 1986 - 30 Jun 1987 Edwin Koller (4th Time)

01 Jul 1987 - 30 Jun 1988 Burkhard Vetsch (1st Time) .................... 1937-

01 Jul 1988 - 30 Jun 1989 Paul Gemperli (2nd Time)

01 Jul 1989 - 30 Jun 1990 Hans Rohrer (1st Time) ........................ 1936-

01 Jul 1990 - 30 Jun 1991 Hans Ulrich Stöckling (1st Time) .............. 1941-

01 Jul 1991 - 30 Jun 1992 Karl Mätzler (2nd Time)

01 Jul 1992 - 30 Jun 1993 Burkhard Vetsch (2nd Time)

01 Jul 1993 - 30 Jun 1994 Alexander Oberholzer .......................... 1931-

01 Jul 1994 - 30 Jun 1995 Walter Kägi (1st Time) ........................ 1935-

01 Jul 1995 - 01 Jun 1996 Peter Schönenberger (1st Time) ................ 1940-

01 Jul 1996 - 30 Jun 1997 Hans Rohrer (2nd Time)

01 Jul 1997 - 30 Jun 1998 Hans Ulrich Stöckling (2nd Time)

01 Jul 1998 - 30 Jun 1999 Rita Roos-Niedermann .......................... 1951-

01 Jul 1999 - 30 Jun 2000 Walter Kägi (2nd Time)

Presidents of the Government

01 Jul 2000 - 30 Jun 2001 Anton Grüninger ............................... 1947-

01 Jul 2001 - 30 Jun 2002 Kathrin Hilber (1st Time) ..................... 1951-

01 Jul 2002 - 30 Jun 2003 Peter Schönenberger (2nd Time)

01 Jul 2003 - 31 May 2004 Hans Ulrich Stöckling (3rd Time)

01 Jun 2004 - 31 May 2005 Josef Keller (1st Time) ....................... 1947-

01 Jun 2005 - 31 May 2006 Wilhelm Haag .................................. 1947-

01 Jun 2006 - 31 May 2007 Karin Keller-Stutter (1st Time) ............... 1963-

01 Jun 2007 - 31 May 2008 Kathrin Hilber (2nd Time)

01 Jun 2008 - 31 May 2009 Heidi Hanselmann (1st Time) ................... 1961-

01 Jun 2009 - 31 May 2010 Josef Keller (2nd Time)

01 Jun 2010 - 31 May 2011 Wilhelm Haag (2nd Time)

01 Jun 2011 - 31 May 2012 Karin Keller-Stutter (2nd Time)

01 Jun 2012 - 31 May 2013 Martin Gehrer ................................. 1957-

01 Jun 2013 - 31 May 2014 Stefan Kölliker ............................... 1970-

01 Jun 2014 - 31 May 2015 Heidi Hanselmann (2nd Time)

01 Jun 2015 - 31 May 2016 Benedikt Würth ................................ 1968-

01 Jun 2016 - 31 May 2017 Martin Klöti .................................. 1954-

01 Jun 2017 - Alfred Fässler ................................ 1959- SDP

 

____________________________________________________________________________________

Schaffhausen / Schaffhouse / Sciaffusa / Schaffusa

15 Apr 1803 Kanton Schaffhausen restored

Amtsbürgermeister

15 Apr - 31 Dec 1803 Stephan Maurer

01 Jan - 31 Dec 1804 Johann Konrad Stierlin (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1805 Balthasar Pfister (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1806 Johann Konrad Stierlin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1807 Balthasar Pfister (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1808 Johann Konrad Stierlin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1809 Balthasar Pfister (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1810 Johann Konrad Stierlin (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1811 Balthasar Pfister (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1812 Johann Konrad Stierlin (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1813 Balthasar Pfister (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1814 Johann Konrad Stierlin (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1815 Balthasar Pfister (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1816 Johann Konrad Stierlin (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1817 Balthasar Pfister (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1818 Johann Konrad Stierlin (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 Balthasar Pfister (8th time)

01 Jan - 31 Dec 1820 Johann Konrad Stierlin (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 Balthasar Pfister (9th time)

01 Jan - 31 Dec 1822 Johann Konrad Stierlin (10th Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 Johann Ulrich von Waldkirch (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1824 Johann Konrad Stierlin (11th Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 Johann Ulrich von Waldkirch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1826 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar

01 Jan - 31 Dec 1827 Johann Ulrich von Waldkirch (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1828 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 Johann Ulrich von Waldkirch (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1830 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar (3rd Time)

01 Jan - 1831 Johann Ulrich von Waldkirch (5th time)

- 31 Dec 1831 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1832 Johann Konrad Siegerist

01 Jan - 31 Dec 1833 Franz Anselm von Meyenburg-Stokayr (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1834 Anselm Franz von Meyenburg-Rausch

01 Jan - 31 Dec 1836 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Johann Christoph Harder (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1838 Leonhard Alexander Im Thurn (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Johann Christoph Harder (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Leonhard Alexander Im Thurn (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1841 Johann Christoph Harder (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Leonhard Alexander Im Thurn (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Johann Christoph Harder (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Franz Anselm von Meyenburg-Stokar (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1845 Johann Konrad Peyer mit den Wecken (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1846 Ferdinand von Waldkirch (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Johann Konrad Peyer mit den Wecken (2nd Time)

01 Jan - 05 Jun 1848 Ferdinand von Waldkirch (2nd time)

05 Jun 1848 - 31 May 1849 Johann Konrad Peyer mit den Wecken (3rd Time)

01 Jun 1849 - 09 Sep 1850 Ferdinand von Waldkirch (2nd time)

09 Sep 1850 - 30 Jun 1851 Johann Konrad Peyer mit den Wecken (4th Time)

Presidents of the Government

01 Jul 1851 - 31 Dec 1853 Johann Georg Böschenstein ..................... 1804-1855

(1st time)

01 Jan - 31 Dec 1854 Zacharias Gysel (1st time) .................... 1818-1878

01 Jan - 31 Dec 1855 Franz Stokar (1st time) ....................... 1808-1872

01 Jan - 31 Dec 1856 Heinrich Ammann (1st time) .................... 1820-1867

01 Jan - 31 Dec 1857 Franz Stokar (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1858 Johann Georg Böschenstein (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1859 Heinrich Ammann (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1860 Johann Georg Böschenstein (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1861 Zacharias Gysel (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1862 Johann Georg Böschenstein (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1863 Johannes Hallauer (1st time) .................. 1827-1884

01 Jan - 31 Dec 1864 Arnold von Waldkirch (1st time) ............... 1827-1902

01 Jan - 31 Dec 1865 Zacharias Gysel (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1866 Heinrich Ammann (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1867 Arnold von Waldkirch (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1868 Zacharias Gysel (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1869 Christoph Moser-Ott (1st time) ................ 1819-1911

01 Jan - 31 Dec 1870 Johannes Hallauer (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1871 Arnold von Waldkirch (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1872 Zacharias Gysel (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1873 Heinrich Stamm (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1874 Emil Joos (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1875 Heinrich Stamm (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1876 Zacharias Gysel (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1877 Christoph Moser-Ott (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1878 Zacharias Gysel (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1879 Robert Grieshaber (1st time) .................. 1846-1928

01 Jan - 31 Dec 1881 Georg Pletscher ............................... 1818-1886

01 Jan - 31 Dec 1882 Emil Joos (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1883 Robert Grieshaber (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1884 Christoph Moser-Ott (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1886 Robert Grieshaber (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1887 Carl Rahm (1st time) .......................... 1840-1924

01 Jan - 31 Dec 1888 Christoph Moser-Ott (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1889 Robert Grieshaber (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1890 Gottlob Hug (1st time) ........................ 1842-1907

01 Jan - 31 Dec 1891 Emil Joos (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1892 Carl Rahm (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1893 Christoph Moser-Ott (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1894 Robert Grieshaber (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1895 Gottlob Hug (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1896 Carl Rahm (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1897 Christoph Moser-Ott (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1898 Jakob Keller (1st time) ....................... 1847-1914

01 Jan - 31 Dec 1899 Robert Grieshaber (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1900 Gottlob Hug (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Carl Rahm (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1902 Christoph Moser-Ott (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1903 Jakob Keller (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1904 Robert Grieshaber (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1905 Gottlob Hug (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1906 Carl Rahm (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1907 Jakob Keller (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1908 Robert Grieshaber (8th time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Traugott Waldvogel (1st time) ................. 1861-1930

01 Jan - 31 Dec 1910 Fritz Sturzenegger (1st time) ................. 1870-1955

01 Jan - 31 Dec 1911 Jakob Keller (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1912 Robert Grieshaber (9th time)

01 Jan - 31 Dec 1913 Traugott Waldvogel (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1914 Fritz Sturzenegger (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1915 Robert Grieshaber (10th time)

01 Jan - 31 Dec 1916 Traugott Waldvogel (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1917 Fritz Sturzenegger (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1918 Gottfried Altorfer (1st time) ................. 1877-1945

01 Jan - 31 Dec 1919 Albert Moser .................................. 1868-1926

01 Jan - 31 Dec 1920 Robert Grieshaber (11th time)

01 Jan - 31 Dec 1921 Traugott Waldvogel (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1922 Fritz Sturzenegger (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1923 Gottfried Altorfer (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1924 Jakob Schlatter (1st time) .................... 1862-1932

01 Jan - 31 Dec 1925 Traugott Waldvogel (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1926 Fritz Sturzenegger (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1927 Gottfried Altorfer (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1928 Jakob Schlatter (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1929 Jakob Ruh (1st time) .......................... 1875-1935

01 Jan - 24 Dec 1930 Traugott Waldvogel (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1931 Fritz Sturzenegger (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1932 Gottfried Altorfer (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1933 Otto Schärrer (1st time) ...................... 1877-1938

01 Jan - 31 Dec 1934 Jakob Ruh (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1935 Ernst Lieb (1st time) ......................... 1898-1989

01 Jan - 31 Dec 1936 Gottfried Altorfer (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1937 Otto Schärrer (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1939 Ernst Lieb (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1940 Gottfried Altorfer (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1941 Ernst Lieb (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1942 Theodor Scherrer .............................. 1880-1955

01 Jan - 31 Dec 1943 Gustav Schoch ................................. 1901-1944

01 Jan - 31 Dec 1944 Traugott Wanner (1st time) .................... 1881-1958

01 Jan - 31 Dec 1945 Walther Brühlmann (1st time) .................. 1884-1971

01 Jan - 31 Dec 1946 Ernst Lieb (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1947 Traugott Wanner (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1948 Walther Brühlmann (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1949 Ernst Lieb (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1950 Georg Leu (1st Time) .......................... 1901-1975

01 Jan - 31 Dec 1951 Theo Wanner (1st Time) ........................ 1895-1966

01 Jan - 31 Dec 1952 Walther Brühlmann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1953 Karl Waldvogel ................................ 1893-1955

01 Jan - 31 Dec 1954 Ernst Lieb (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1955 Georg Leu (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1956 Theo Wanner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1957 Robert Schärrer (1st Time) .................... 1913-1995

01 Jan - 31 Dec 1958 Ernst Lieb (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1959 Georg Leu (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1960 Franz Fischer (1st Time) ...................... 1910-1981

01 Jan - 31 Dec 1961 Robert Schärrer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1962 Ernst Lieb (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 Franz Fischer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1964 Erwin Hofer (1st Time) ........................ 1912-1995

01 Jan - 31 Dec 1965 Hermann Wanner ................................ 1914-1999

01 Jan - 31 Dec 1966 Robert Schärrer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1967 Ernst Lieb (9th time)

01 Jan - 31 Dec 1968 Franz Fischer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1969 Erwin Hofer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1970 Robert Schärrer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1971 Franz Fischer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1972 Ernst Neukomm (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1973 Erwin Hofer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1974 Bernhard Stamm (1st Time) ..................... 1920-2007

01 Jan - 31 Dec 1975 Kurt Waldvogel (1st Time) ..................... 1926-2003

01 Jan - 31 Dec 1976 Ernst Neukomm (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1977 Kurt Amsler (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1978 Paul Harnisch (1st Time) ...................... 1914-2001

01 Jan - 31 Dec 1979 Bernhard Stamm (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1980 Kurt Waldvogel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1981 Ernst Neukomm (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1982 Kurt Amsler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1983 Paul Harnisch (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1984 Bernhard Stamm (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1985 Kurt Waldvogel (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 Ernst Neukomm (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1987 Ernst Leu (1st Time) .......................... 1927-1991

01 Jan - 31 Dec 1988 Hermann Keller (1st Time) ..................... 1945-2007

01 Jan - 31 Dec 1989 Ernst Neukomm (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 Peter Briner (1st Time) ....................... 1943-

01 Jan - 02 Oct 1991 Ernst Leu (2nd time)

02 Oct - 31 Dec 1991 Peter Briner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1992 Hermann Keller (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1993 Hans-Jörg Kunz (1st Time) ..................... 1937-

01 Jan - 31 Dec 1994 Ernst Neukomm (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1995 Peter Briner (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1996 Hans-Peter Lenherr (1st Time) ................. 1948-

01 Jan - 31 Dec 1997 Hermann Keller (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1998 Hans-Jörg Kunz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1999 Ernst Neukomm (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 2000 Hans-Peter Lenherr (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2001 Hermann Keller (4th time)

01 Jan - 31 Dec 2002 Herbert Bühl .................................. 1956-

01 Jan - 31 Dec 2003 Hans-Peter Lenherr (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2004 Erhard Meister (1st time) ..................... 1948-

01 Jan - 31 Dec 2005 Heinz Albicker ................................ 1950-

01 Jan - 31 Dec 2006 Hans-Peter Lenherr (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 2007 Erhard Meister (2nd Time)

01 Jan - 31 Jan 2008 Ursula Hafner-Wipf ............................ 1949-

01 Jan - 31 Dec 2009 Rosmarie Widmer Gysel (1st Time) .............. 1956-

01 Jan - 31 Dec 2010 Erhard Meister (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2011 Reto Dubach ................................... 1956-

01 Jan - 31 Dec 2012 Ursula Hafner-Wipf

01 Jan - 31 Dec 2013 Rosmarie Widmer Gysel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2014 Christian Amsler .............................. 1963-

01 Jan - 31 Dec 2015 Ernst Landolt ................................. 1963-

01 Jan - 31 Dec 2016 Reto Dubach (2nd Time)

01 Jan - 2017 Rosmarie Widmer Gysel (3rd Time)

 

__________________________________________________________________________________

Schwyz / Schwytz / Svitto / Sviz

Landammänner (Chief Magistrates)

01 May 1803 - 05 May 1805 Aloys Reding von Biberegg (1st Time)

05 May 1805 - 03 May 1807 Meinrad Suter (1st Time)

03 May 1807 - 07 May 1809 Franz Xaver von Weber (1st Time)

07 May 1809 - 05 May 1811 Aloys Reding von Biberegg (2nd Time)

05 May 1811 - 02 May 1813 Meinrad Suter (2nd Time)

02 May 1813 - 03 May 1818 Franz Xaver von Weber (2nd Time)

03 May 1818 - 07 May 1820 Heinrich Martin Hediger (1st Time)

07 May 1820 - 05 May 1822 Franz Xaver von Weber (3rd Time)

05 May 1822 - 02 May 1824 Michael Schorno II

02 May 1824 - 07 May 1826 Karl Ritter von Zay

07 May 1826 - 04 May 1828 Heinrich Martin Hediger (2nd Time)

04 May 1828 - 02 May 1830 Josef Dominik Jütz

02 May 1830 - 06 May 1832 Nazar Reichlin

06 May 1832 - 13 Oct 1833 Franz Xaver von Weber (4th Time)

13 Oct 1833 - 31 May 1834 Nazar Reding von Biberbegg (1st Time)

01 Jun 1834 - 01 May 1836 Johann Theodor Kaspar Rudolf Ambros Xaver Ab Yberg .. 1795-1869

01 May 1836 - 06 May 1838 Fridolin Holdener (1st Time)

06 May 1838 - 03 May 1840 Johann Theodor Kaspar Rudolf Ambros Xaver Ab Yberg

(2nd Time)

03 May 1840 - 01 May 1842 Fridolin Holdener (2nd Time)

01 May 1842 - 05 May 1844 Johann Theodor Kaspar Rudolf Ambros Xaver Ab Yberg

(3rd Time)

05 May 1844 - 03 May 1846 Fridolin Holdener (3rd Time)

03 May 1846 - 15 Dec 1847 Johann Theodor Kaspar Rudolf Ambros Xaver Ab Yberg

(4th Time)

15 Dec 1847 - 1850 Nazar Reding von Biberbegg (2nd Time)

1850 - 1852 Josef Karl Bezinger

1852 - 1854 Dominik Künding

1854 - 1856 Karl Styger (1st Time)

1854 - 1858 Josef Anton Georg Büeler (1st Time)

1858 - 1860 Franz Xaver Josef Auf der Maur

1860 - 1862 Josef Anton Georg Büeler (2nd Time)

1862 - 1864 Karl Styger (2nd Time)

1864 - 1866 Johann Anton Steinegger

1866 - 1868 Josef von Hettlingen

1868 - 1870 Damian Camenzind

1870 - 1872 Gottfried Fassbind

1872 - 1874 Johann Michael Stählen

1874 - 1876 Peter Suter (1st Time)

1876 - 1878 Karl Kümin (1st Time)

1878 - 1880 Karl Reichlin (1st Time)

1880 - 1882 Vital Schwander (1st Time)

1882 - 1884 Karl Reichlin (2nd Time)

1884 - 1886 Karl Birchler

1886 - 1888 Karl Auf der Maur

1888 - 1890 Johann Anton Winet

1890 - 1892 Peter Suter (2nd Time)

1892 - 1894 Vital Schwander (2nd Time)

1894 - 1896 Karl Reichlin (3rd Time)

1896 - 1898 Karl Kümin (2nd Time)

1898 - 1900 Rudolf von Reding-Biberegg

1900 - 1902 Vital Schwander (3rd Time)

1902 - 1904 Karl Reichlin (4th Time)

1904 - 1906 Heinrich Wyss ................................. 1853-1906

1906 - 1908 Josef Maria Schuler ........................... 1853-1915

1908 - 1910 Josef Räber ................................... 1872-1934

1910 - 1912 Josef Fassbind ................................ 1859-1924

1912 - 1914 Martin Ochsner ................................ 1862-1939

1914 - 1916 Anton Büeler .................................. 1858-1939

1916 - 1918 Kaspar Bamert ................................. 1854-1926

1918 - 1920 Josef Martin Camenzind ........................ 1863-1927

1920 - 1922 Alois ab Yberg I .............................. 1878-1959

1922 - 1924 Meinrad Ziltener .............................. 1869-1931

1924 - 1926 Karl von Weber ................................ 1879-1964

1926 - 1928 Karl Kälin .................................... 1874-1959

1928 - 1930 Josef Bösch (1st Time) ........................ 1882-1972

1930 - 1932 Anton Ruoss ................................... 1876-1949

1932 - 1934 Rudolf Sidler ................................. 1867-1938

1934 - 1936 Mathe Theiler ................................. 1864-1950

1936 - 1938 August Karl Bettschart ........................ 1885-1956

1938 - 1940 Vital Schwander (1st Time) .................... 1884-1973

1940 - 1942 Josef Bürgi ................................... 1890-1948

1942 - 1944 Alois Knüsel .................................. 1878-1968

1944 - 1946 Josef Bösch (2nd Time)

1946 - 1948 Cäsar Bachmann ................................ 1892-1956

1948 - 1950 Klemens Dober ................................. 1892-1983

1950 - 1952 Josef Heinzer ................................. 1886-1972

1952 - 1954 Rudolf Sidler II .............................. 1899-1964

1954 - 1956 Stephan Oechslin .............................. 1898-1980

1956 - 1958 Vital Schwander (2nd Time)

1958 - 1960 Friedrich Husi ................................ 1905-1985

1960 - 1962 Meinrad Schuler ............................... 1902-1967

1962 - 1964 Balz Feusi .................................... 1901-1997

1964 - 1966 Josef Diethelm ................................ 1914-1978

1966 - 1968 Josef Ulrich .................................. 1916-2007

1968 - 1970 Alois ab Yberg ................................ 1915-1987

1970 - 1972 Georg Leimbacher .............................. 1911-1989

1972 - 1974 Hans Fuchs .................................... 1911-1996

1974 - 1976 Xaver Reichmuth ............................... 1931-2013

1976 - 1978 Karl Bolfing .................................. 1925-2001

1978 - 1980 Rudolf Sidler III ............................. 1931-

1980 - 1982 Josef Feusi ................................... 1920-2005

1982 - 1984 Heinrich Kistler .............................. 1927-1989

1984 - 1986 Walter Gisler ................................. 1927-

1986 - 1988 Paul Brandenberg .............................. 1928-2014

1988 - 1990 Marcel Kürzi .................................. 1920-2001

01 Jul 1990 - 30 Jun 1992 Franz Marty ................................... 1947-

01 Jul 1992 - 30 Jun 1994 Margrit Weber-Röllin .......................... 1937-

01 Jul 1994 - 30 Jun 1996 Egon Bruhin ................................... 1940-

01 Jul 1996 - 30 Jun 1998 Richard Wyrsch ................................ 1952-

01 Jul 1998 - 30 Jun 2000 Richard Camenzind ............................. 1939-

01 Jul 2000 - 30 Jun 2002 Werner Inderbitzin ............................ 1942-

01 Jul 2002 - 30 Jun 2004 Friedrich Huwyler ............................. 1942-

01 Jul 2004 - 30 Jun 2006 Kurt Zibung ................................... 1950-

01 Jul 2006 - 30 Jun 2008 Alois Christen ................................ 1948-

01 Jul 2008 - 30 Jun 2010 Georg Hess .................................... 1956-

01 Jul 2010 - 30 Jun 2012 Armin Hüppin .................................. 1940-

01 Jul 2012 - 30 Jun 2014 Walter Stählin ................................ 1956-

01 Jul 2014 - 30 Jun 2016 Andreas Barraud ............................... 1957-

01 Jul 2016 - Othmar Reichmuth .............................. 1964-

 

___________________________________________________________________________________

 

Schwyz Äusseres Land

01 Jan 1831 Separation of Halbkanton Schwyz Aeusseres Land

31 Jul 1833 Reincorpoarted into Schwyz

Landammänn

01 Jan 1831 - 31 Jul 1833 Franz Joachim Schmid .......................... 1781-1839

___________________________________________________________________________________

Solothurn / Soleure / Soletta / Soloturn

10 Mar 1803 Republik von Solothurn (Republic of Solothurn)

01 Jan 1851 Kanton Solothurn (Canton of Solothurn)

Schultheissen

10 Mar 1803 - 31 Dec 1830 Peter Joseph Johann Anton von

Glutz-Ruchti

06 Apr 1803 - 09 Jan 1814 Heinrich Daniel Balthasar Joseph

Grimm von Wartenfels

09 Jan 1814 - 14 Mar 1831 Viktor Josef Augustin Hermenegild

Arregger von Wildensteg

Presidents of the Small Council

14 Apr 1831 - 31 Dec 1832 Franz Peter Ludwig Leo Freiherr

von Roll von Emmenholz

01 Jan 1833 - 31 Dec 1834 Martin Josef Munzinger (1st Time)

01 Jan 1835 - 31 Dec 1836 Ammanz Dürholz (1st Time)

01 Jan 1837 - 31 Dec 1838 Martin Josef Munzinger (2nd Time)

01 Jan 1839 - 31 Dec 1839 Ammanz Dürholz (2nd Time)

01 Jan 1840 - Jan 1841 Martin Josef Munzinger (3rd Time)

Landammänner

Jan - 31 Dec 1841 Martin Josef Munzinger (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Benjamin Brunner (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Martin Josef Munzinger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1844 Benjamin Brunner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1845 Martin Josef Munzinger (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1846 Benjamin Brunner (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Martin Josef Munzinger (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Benjamin Brunner (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Niklaus Kaiser (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1850 Benjamin Brunner (5th Time)

01 Jan - 1851 Niklaus Kaiser (2nd time)

- 31 Dec 1851 Benjamin Brunner (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1852 Niklaus Kaiser (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1853 Benjamin Brunner (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1854 Niklaus Kaiser (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1855 Benjamin Brunner (8th time)

01 Jan - 31 Dec 1856 Niklaus Kaiser (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1857 Wilhelm von Vigier (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1858 Amanz Kaspar Affolter (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1859 Wilhelm von Vigier (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1860 Amanz Kaspar Affolter (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1861 Wilhelm von Vigier (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1862 Josef Ackermann (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1863 Wilhelm von Vigier (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1864 Josef Ackermann (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1865 Wilhelm von Vigier (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1866 Josef Ackermann (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1867 Wilhelm von Vigier (6th time)

01 Jan - 31 Dec 1868 Friedrich Schenker

01 Jan - 31 Dec 1869 Wilhelm von Vigier (7th time)

01 Jan - 31 Dec 1870 Amanz Jecker (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1871 Wilhelm von Vigier (8th time)

01 Jan - 31 Dec 1872 Bonaventura Baumgartner (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1873 Wilhelm von Vigier (9th time)

01 Jan - 31 Dec 1874 Amanz Jecker (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1875 Albert Brosi (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1876 Wilhelm von Vigier (10th time)

01 Jan - 31 Dec 1877 Albert Brosi (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1878 Urs Viktor Hütschi (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1879 Bonaventura Baumgartner (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1880 Jakob Sieber (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1881 Wilhelm von Vigier (11th time)

01 Jan - 1882 Urs Viktor Hütschi (2nd time)

- 31 Dec 1882 Albert Brosi (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1883 Bonaventura Baumgartner (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1884 Jakob Sieber (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1885 Wilhelm von Vigier (12th time)

01 Jan - 31 Dec 1886 Rudolf Kyburz (1st time)

01 Jan - 1887 Rudolf von Arx (1st time)

- 31 Dec 1887 Albert Affolter

01 Jan - 31 Dec 1888 Oskar Munzinger (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1889 Rudolf von Arx (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1890 Franz Josef Hänggi (1st time)

01 Jan - 31 Dec 1891 Rudolf Kyburz (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1892 Oskar Munzinger (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1893 Rudolf Kyburz (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1894 Rudolf von Arx (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1895 Franz Josef Hänggi (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1896 Maximilian Studer

01 Jan - 31 Dec 1897 Oskar Munzinger (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1898 Rudolf Kyburz (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1899 Rudolf von Arx (4th time)

01 Jan - 31 Dec 1900 Franz Josef Hänggi (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Eugen Büttiker (1st Time) ..................... 1858-1913

01 Jan - 31 Dec 1902 Oskar Munzinger (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1903 Rudolf Kyburz (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1904 Rudolf von Arx (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1905 Franz Josef Hänggi (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1906 Eugen Büttiker (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1907 Rudolf Kyburz (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1908 Rudolf von Arx (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Werner Kaiser ................................. 1868-1926 FDP

01 Jan - 31 Dec 1910 Eugen Büttiker (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1911 Rudolf Kyburz (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1912 Siegfried Emmanuel Hartmann (1st Time) ........ 1871-1941 CVP

01 Jan - 31 Dec 1913 Hermann Obrecht (1st Time) .................... 1882-1940 FDP

01 Jan - 31 Dec 1914 Hans Kaufmann (1st Time) ...................... 1871-1940 FDP

01 Jan - 31 Dec 1915 Robert Schöpfer (1st Time) .................... 1869-1941 FDP

01 Jan - 31 Dec 1916 Siegfried Emmanuel Hartmann (2nd Time)

01 Jan - 1917 Hermann Obrecht (2nd Time)

- 31 Dec 1917 Ferdinand von Arx (1st Time) .................. 1868-1944 CVP

01 Jan - 31 Dec 1918 Hans Kaufmann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1919 Robert Schöpfer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1920 Siegfried Emmanuel Hartmann (3rd Time)

01 Jan - 1921 Josef Walliser ................................ 1879-1945 CVP

- 31 Dec 1921 Hans Affolter (1st Time) ...................... 1870-1936 SPS

01 Jan - 31 Dec 1922 Ferdinand von Arx (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1923 Hans Kaufmann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1924 Robert Schöpfer (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1925 Siegfried Emmanuel Hartmann (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1926 Hans Affolter (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1927 Ferdinand von Arx (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1928 Hans Kaufmann (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1929 Robert Schöpfer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1930 Siegfried Emmanuel Hartmann (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1931 Ferdinand von Arx (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1932 Hans Kaufmann (5th Time)

01 Jan - 1933 Robert Schöpfer (5th Time)

- 31 Dec 1933 Maximilian Obrecht (1st Time) ................. 1894-1965 SPS

01 Jan - 31 Dec 1934 Jacques Schmid (1st Time) ..................... 1882-1960 SPS

01 Jan - 31 Dec 1935 Ferdinand von Arx (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1936 Hans Kaufmann (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1937 Oskar Stampfli (1st Time) ..................... 1886-1973 FDP

01 Jan - 31 Dec 1938 Maximilian Obrecht (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1939 Jacques Schmid (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1940 Otto Stampfli (1st Time) ...................... 1894-1972 FDP

01 Jan - 31 Dec 1941 Urs Dietschi (1st Time) ....................... 1901-1982 FDP

01 Jan - 31 Dec 1942 Oskar Stampfli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1943 Maximilian Obrecht (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1944 Jacques Schmid (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1945 Otto Stampfli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1946 Urs Dietschi (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1947 Oskar Stampfli (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1948 Maximilian Obrecht (4th Time)

01 Jan - 1949 Jacques Schmid (4th Time)

- 31 Dec 1949 Otto Stampfli (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1950 Urs Dietschi (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1951 Oskar Stampfli (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1952 Maximilian Obrecht (5th time)

01 Jan - 31 Dec 1953 Gottfried Klaus (1st Time) .................... 1899-1963 SPS

01 Jan - 31 Dec 1954 Otto Stampfli (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1955 Urs Dietschi (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1956 Werner Vogt (1st Time) ........................ 1905-2000 SPS

01 Jan - 31 Dec 1957 Maximilian Obrecht (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1958 Gottfried Klaus (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1959 Otto Stampfli (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1960 Urs Dietschi (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1961 Werner Vogt (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1962 Gottfried Klaus (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 Urs Dietschi (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1964 Franz Josef Jeger (1st Time) .................. 1909-1997 CVP

01 Jan - 31 Dec 1965 Hans Erzer (1st Time) ......................... 1915-2009 FDP

01 Jan - 31 Dec 1966 Werner Vogt (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1967 Wilhelm Ritschard (1st Time) .................. 1918-1983 SPS

01 Jan - 31 Dec 1968 Franz Josef Jeger (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1969 Hans Erzer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1970 Alfred Wyser (1st Time) ....................... 1922-2010 FDP

01 Jan - 31 Dec 1971 Wilhelm Ritschard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1972 Franz Josef Jeger (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1973 Rudolf Bachmann (1st Time) .................... 1921- SPS

01 Jan - 31 Dec 1974 Hans Erzer (3rd time)

01 Jan - 31 Dec 1975 Alfred Wyser (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 1976 Alfred Rötheli (1st Time) ..................... 1925-2005 CVP

01 Jan - 31 Dec 1977 Rudolf Bachmann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1978 Gottfried Wyss (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1979 Hans Erzer (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1980 Alfred Rötheli (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1981 Rudolf Bachmann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1982 Gottfried Wyss (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1983 Walter Bürgi (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1984 Alfred Rötheli (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1985 Friedrich Schneider (1st Time) ................ 1930-2003 FDP

01 Jan - 31 Dec 1986 Gottfried Wyss (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1987 Walter Bürgi (2nd Time

01 Jan - 31 Dec 1988 Alfred Rötheli (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1989 Maximilian Egger

01 Jan - 31 Dec 1990 Fritz Schneider (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1991 Cornelia Füeg (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1992 Rolf Ritschard (1st Time) ..................... 1944-2007 SPS

01 Jan - 31 Dec 1993 Fritz Schneider (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1994 Peter Hänggi .................................. 1942- CVP

01 Jan - 31 Dec 1995 Cornelia Füeg (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1996 Thomas Wallner (1st Time) ..................... 1938- CVP

01 Jan - 31 Dec 1997 Rolf Ritschard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1998 Christian Wanner (1st Time) ................... 1947- FDP

01 Jan - 31 Dec 1999 Thomas Wallner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2000 Ruth Gisi (1st time) .......................... 1951- FDP

01 Jan - 31 Dec 2001 Walter Straumann (1st Time) ................... 1943- CVP

01 Jan - 31 Dec 2002 Rolf Ritschard (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2003 Christian Wanner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2004 Ruth Gisi (2nd time)

01 Jan - 31 Dec 2005 Walter Straumann (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2006 Christian Wanner (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2007 Peter Gomm (1st Time) ......................... 1959- SPS

01 Jan - 31 Dec 2008 Esther Gassler (1st Time) ..................... 1951- FDP

01 Jan - 31 Dec 2009 Klaus Fischer ................................. 1948- CVP

01 Jan - 31 Dec 2010 Walter Straumann (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2011 Christian Wanner (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 2012 Peter Gomm (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2013 Esther Gassler (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2014 Peter Gomm (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 2015 Roland Heim ................................... 1955- CVP

01 Jan - 31 Dec 2016 Roland Fürst .................................. 1961- CVP

01 Jan - 2017 Remo Ankli .................................... 1973- FDP

 

____________________________________________________________________________________

Thurgau / Thurgovie / Turgovia

10 Mar 1803 Canton Thurgau a member of the Swiss Confederation

Presidents of the Government Commission

1803 - 1814 Small Council

- Johann Ulrich Sauter

- Josef Anderwert

- Johann Konrad Freyenmuth

- Matthias Ammann

- Joachim Reinhard

- Franz Xaver Reding von Biberberegg

Members of the cantonal government (Landammänn rotating ever 12 months 01 Jun - 31 May)

1803 - 31 Dec 1840 Josef Anderwert

01 Jan 1815 - 31 Dec 1834 Johannes Morell ............................... 1759-1835

01 Jan 1839 - 31 Dec 1849 Johann Ludvig Müller .......................... 1785-1858

01 Jan 1842 - 08 Jun 1852 Johann Keller ................................. 1802-1877

01 Jan 1850 - 04 Jun 1867 Johann Konrad Kern ............................ 1808-1888

01 Jan 1850 - 05 Jun 1861 Johann Baptist von Streng ..................... 1808-1883

01 Jan 1862 - 1872 Philipp Gottlieb Labhart ...................... 1811-1874

01 Jan 1864 - 1874 Ludwig Sulzberger ............................. 1815-1888

01 Jan 1865 - 31 Dec 1868 Johann Konrad Egloff .......................... 1808-1886

1870 - 1875 Josef Fridolin Anderwert ...................... 1828-1880

15 Feb 1875 - 31 May 1890 Johann Conrad Haffer .......................... 1837-1914

01 Jun 1875 - 31 May 1880 Severin Stoffel ............................... 1842-1908

01 Jun 1876 - 31 May 1895 Carl Vogler ................................... 1840-1895

01 Jun 1880 - 31 May 1881 Adolf Deutcher ................................ 1831-1912

01 Jun 1884 - 31 May 1897 Heinrich Häberlin ............................. 1834-1897

01 Jun 1885 - 31 May 1903 Johann Konrad Egloff .......................... 1838-1907

01 Jun 1895 - 31 May 1923 Alfred Kreis .................................. 1857-1943

01 Jun 1898 - 31 May 1907 August Wild ................................... 1840-1911

01 Jun 1899 - 31 May 1905 Albert Böhi ................................... 1862-1940

01 Jun 1907 - 31 May 1924 Emil Hoffmann ................................. 1865-1927

01 Jun 1908 - 31 May 1916 Alexander Otto Aepli .......................... 1870-1921

01 Jun 1910 - 31 May 1911 Eugen Schmidt ................................. 1859-1916

01 Jun 1914 - 31 May 1919 Johann Alois Wiesli ........................... 1861-1944

01 Jun 1920 - 31 May 1942 Anton Schmidt ................................. 1878-1950

01 Jun 1921 - 31 May 1946 Paul Altwegg .................................. 1884-1952

01 Jun 1925 - 31 May 1931 Adolf Koch .................................... 1883-1935

01 Jun 1927 - 31 May 1933 Alber Leutenegger ............................. 1873-1936

01 Jun 1929 - 31 May 1940 Rober Freyenmuth .............................. 1875-1941

01 Jun 1937 - 31 May 1965 Jakob Müller .................................. 1895-1967

01 Jun 1938 - 31 May 1966 Wilhelm Stähelin .............................. 1897-1972

01 Jun 1944 - 31 May 1950 August Roth ................................... 1894-1954

01 Jun 1946 - 31 May 1955 Hans Reutlinger ............................... 1895-1962

01 Jun 1951 - 31 May 1960 Ernst Reiber .................................. 1901-1997

01 Jun 1958 - 31 May 1971 Rudolf Schümperli ............................. 1907-1990

01 Jun 1963 - 31 May 1972 Walter Ballooms ............................... 1911-1993

01 Jun 1968 - 31 May 1974 Albert Schläpfer .............................. 1908-1994

01 Jun 1969 - 31 May 1982 Erich Böckli .................................. 1919-2005

01 Jun 1972 - 31 May 1973 Franz Josef Harder ............................ 1926-2010

01 Jun 1975 - 31 May 1976 Alfred Abegg .................................. 1914-1998

01 Jun 1976 - 01 Oct 1989 Felix Rosenberg ............................... 1941-

01 Jun 1978 - 31 May 1991 Arthur Haffter ................................ 1927-

01 Jun 1979 - 31 May 1992 Hanspeter Fischer ............................. 1930-2009

01 Jun 1983 - 31 May 1993 Ulrich Schmidli ............................... 1932-

01 Oct 1989 - 31 May 1995 Hermann Bürgi ................................. 1946-

01 Jun 1993 - 31 May 1997 Philipp Stähelin .............................. 1944-

01 Jun 1995 - 31 May 2002 Hermann Lei ................................... 1937-

01 Jun 1997 - 31 May 2006 Roland Eberle ................................. 1953-

01 Jun 1999 - 31 May 2008 Hans Peter Ruprecht ........................... 1943-

01 Jun 2000 - 31 May 2015 Dr. Claudius Graf-Schelling ................... 1950-

01 Jun 2000 - 31 May 2014 Bernhard Koch ................................. 1949- CVP

08 Jan 2003 - 31 May 2016 Kaspar Schläper ............................... 1951- FDP

01 Jun 2006 - Dr. Jakob Stark ............................... 1958- SVP

01 Jun 2008 - Monika Knill-Kradolfer ........................ 1972- SVP

01 Jun 2014 - Carmen Haag ................................... 1973- CVP

01 Jun 2015 - Corelia Komposch .............................. 1963- SP

01 Jun 2016 - Walter Schönholzer ............................ 1965- FDP

 

___________________________________________________________________________________

Ticino/Tessin

18 Mar 1803 Cantone del Ticino established as member of the Swiss

Confederation

1810 - 1813 Occupied by France and annexed to the Kingdom of Italy

11 Sep 1814 - 17 Sep 1814 Occupation by federal troops

23 Jun 1830 Repubblica e Cantone Ticino

 

Presidents of the executive Council

18 Mar - 22 May 1803 Carlo Sacchi

29 Aug - 11 Sep 1814 Angelo Maria Stoppani

17 Sep 1814 - 02 Mar 1815 Small Council

Landmans

03 Mar 1815 - 1816 Giovanni Battista Maggi (1st Time)

1816 - 1817 Giovanni Battista Quadri di vigotti di Magliaso (2nd Time)

1817 - 1818 Giovanni Battista Maggi (2nd Time)

1818 - 1819 Andrea Caglioni

1819 - 1820 Giacomo Angelo Lotti (1st Time)

1820 - 1821 Giovanni Battista Quadri di vigotti di Magliaso (3rd Time)

1821 - 1822 Andrea Bustelli

1822 - 1823 Giovanni Battista Quadri di vigotti di Magliaso (4th Time)

1823 - 1824 Giacomo Angelo Lotti (2nd Time)

1824 - 1825 Giovanni Battista Maggi (3rd Time)

1825 - 1826 Francesco Domenico Meschini

1826 - 1827 Giovanni Battista Quadri di vigotti di Magliaso (5th Time)

1827 - 1828 Giacomo Angelo Lotti (3rd Time)

1828 - 1830 Giovanni Battista Quadri di vigotti di Magliaso (6th Time)

Presidents of the Council of State (rotating monthly)

23 Nov 1830 - May 1835 Carlo Caglioni

23 Nov 1830 - 1834 Giovanni Battista Monti

23 Nov 1830 - 1835 Giovanni Battista Bonzanigo

23 Nov 1830 - 1836 Alessandro Franchini

23 Nov 1830 - 1836 Giulio Pocobelli

23 Nov 1830 - May 1836 Giacomo Angelo Lotti

23 Nov 1830 - May 1837 Vincenzo D'Alberti

23 Nov 1830 - May 1837 Giovanni Reali

23 Nov 1830 - 28 Jan 1839 Ambrogio Luvini

23 Nov 1830 - May 1839 Giovanni Battista Pioda I

May 1835 - May 1837 Giovanni Mariotti

May 1835 - 07 Dec 1839 Corrado Molo

Mar 1836 - Sep 1838 Giovanni Battista Rusca

May 1836 - May 1839 Giovanni Stefano Pagnamenta

May 1836 - 07 Dec 1839 Giovanni Battista Fogliardi

May 1837 - 07 Dec 1839 Giovanni Battista Riva II

May 1837 - 07 Dec 1839 Giovanni Antonio Rusca

May 1837 - 19 Dec 1839 Stefano Franscini

May 1838 - 07 Dec 1839 Vitale Gaspare Nessi

May - 07 Dec 1839 Antonio Monti

Landmans

1900 - 1901 Curzio Curti

1901 - 1902 Rinaldo Simen (1st Time)

1902 - 1903 Antonio Battaglini

1903 - 1904 Luigi Colombi

1904 - 1905 Rinaldo Simen (2nd Time)

1905 - 1906 Achille Borella (1st Time)

1906 - 1907 Stefano Gabuzzi (1st Time)

1907 - 1908 Evaristo Garbani-Nerini (1st Time)

1908 - 1909 Gaetano Donini

1909 - 1910 Achille Borella (2nd Time)

1910 Stefano Gabuzzi (2nd Time)

1910 - 1911 Achille Borella (3rd Time)

1911 - 1912 Evaristo Garbani-Nerini (2nd Time)

1912 - 1913 Giovanni Rossi (1st Time)

1913 - 1914 Achille Borella (4th Time)

1914 - 1915 Emilio Bossi

1915 - 1916 Giovanni Rossi (2nd Time)

1916 - 1917 Carlo Maggini (1st Time)

1917 - 1918 Evaristo Garbani-Nerini (3rd Time)

1918 - 1919 Giovanni Rossi (3rd Time)

1919 - 1920 Carlo Maggini (2nd Time)

1920 - 1921 Sebastiano Martinoli

1921 - 1922 Evaristo Garbani-Nerini (4th Time)

1922 - 1923 Giuseppe Cattori (1st Time)

1923 - 1924 Raimondo Rossi (1st Time)

1924 - 1925 Gugliemo Canevascini .......................... 1886-1965

1925 - 1926 Giuseppe Cattori (2nd Time)

1926 - 1927 Raimondo Rossi (2nd Time)

1927 - 1928 Giuseppe Cattori (3rd Time)

1928 - 1929 Gugliemo Canevascini (2nd Time)

1929 - 1930 Angiolo Martignoni (1st Time)

1930 - 1931 Giuseppe Cattori (4th Time)

1931 - 1932 Gugliemo Canevascini (3rd Time)

1932 - 1933 Angiolo Martignoni (2nd Time)

1933 - 1934 Gugliemo Canevascini (4th Time)

1934 - 1935 Enrico Celio (1st Time)

1935 - 1936 Angiolo Martignoni

1936 - 1937 Isidoro Antognini (1st Time)

1937 - 1938 Enrico Celio (2nd Time)

1938 - 1939 Emilio Forni (1st Time)

1939 - 1940 Angiolo Martignoni (2nd Time)

1940 - 1941 Isidoro Antognini (2nd Time)

1941 - 1942 Giuseppe Lepori (1st Time)

1942 - 1943 Gugliemo Canevascini (5th Time)

1943 - 1944 Emilio Forni (2nd Time)

1944 - 1945 Angiolo Martignoni (3rd Time)

1945 - 1946 Fulvio Bolla (1st Time)

1946 - 1947 Giuseppe Lepori (2nd Time)

1947 - 1948 Gugliemo Canevascini (6th Time)

1948 - 1949 Nello Celio ................................... 1914-1995

1949 - 1950 Agostino Bernasconi ........................... 1914-1951

1950 - 1951 Brenno Galli .................................. 1910-1978

1951 - 1952 Giuseppe Lepori (3rd Time)

1952 - 1953 Gugliemo Canevascini

1953 - 1954 Nello Celio (2nd Time)

1954 - 1955 Adolfo Janner ................................. 1896-1974

(1st Time)

1955 - 1956 Brenno Galli (2nd Time)

1956 - 1957 Mario Soldini ................................. 1913-1993

1957 - 1958 Nello Celio (3rd Time)

1958 - 1959 Adolfo Janner (2nd Time)

1959 - 1960 Alberto Stefani (1st Time)

1960 - 1961 Franco Zorzi .................................. 1923-1964

1961 - 1962 Alberto Stefani (2nd Time)

1962 - 1963 Plinio Cioccari ............................... 1925-2008

1963 - 1964 Federico Ghisletta ............................ 1907-1989

(1st Time)

1965 - 1966 Arturo Lafranchi .............................. 1914-2003

1966 - 1967 Federico Ghisletta (2nd Time)

1967 - 1968 Argante Righetti (1st Time)

1968 - 1969 Bixio Celio

1969 - 1970 Arturo Lafranchi (2nd Time)

1970 - 1971 Federico Ghisletta (3rd Time)

1971 - 1972 Alberto Lepori

1972 - 1973 Argante Righetti (2nd Time)

1973 - 1974 Arturo Lafranchi (3rd Time)

1974 - 1975 Ugo Sadis (1st Time)

1975 - 1976 Benito Bernasconi (1st Time)

1977 - 1978 Flavio Cotti (1st Time)

1978 - 1979 Ugo Sadis (2nd Time)

1979 - 1980 Benito Bernasconi (2nd Time)

1980 - 1981 Fulvio Caccia (1st Time) ...................... 1942-

1981 - 1982 Flavio Cotti (1st Time)

1982 - 1983 Carlo Speziali ................................ 1921-1998

(1st Time)

1983 - 1984 Fulvio Caccia (2nd Time)

1984 - 1985 Carlo Speziali (2nd Time)

1985 - 1986 Claudio Generali (1st Time) ................... 1943-

1986 - 1987 Renzo Respini ................................. 1944-

1987 - 1988 Rossano Bervini ............................... 1950-

1988 - 1989 Claudio Generali (2nd Time)

1989 - 1990 Giuseppe Buffi ................................ 1938-2000

1990 - 1991 Renzo Respini (2nd Time)

1991 - 1992 Pietro Martinelli (1st Time) .................. 1934-

1992 - 1993 Richard Marty ................................. 1945-

1993 - 1994 Giuseppe Buffi (2nd Time)

1994 - 1995 Renzo Respini (2nd Time)

1995 - 1996 Alessandro Pedrazzini ......................... 1951-

Apr 1996 - Apr 1997 Pietro Martinelli (2nd Time)

Apr 1997 - 20 Apr 1998 Giuseppe Buffi (3rd Time)

20 Apr 1998 - 27 Apr 1999 Marina Masoni (1st Time) ...................... 1958-

08 May 1999 - 08 May 2000 Marco Borradori (1st Time) .................... 1959-

22 Aug 2008 - 03 Jul 2001 Marina Masoni (2nd Time)

03 Jul 2001 - 20 May 2002 Luigi Pedrazzini (1st Time) ................... 1953-

21 May 2002 - 15 Apr 2003 Patrizia Pesenti (1st Time) ................... 1958-

15 Apr 2003 - 06 Apr 2004 Marco Borradori (2nd Time)

06 Apr 2004 - 05 Apr 2005 Gabriele Gendotti (1st Time) .................. 1954-

05 Apr 2005 - 04 Apr 2006 Marina Masoni (3rd Time)

04 Apr 2006 - 04 Apr 2007 Luigi Pedrazzini (2nd Time)

04 Apr 2007 - 31 Mar 2008 Patrizia Pesenti (2nd Time)

01 Apr 2008 - 31 Mar 2009 Marco Borradori (3rd Time)

01 Apr 2009 - 13 Apr 2010 Gabriele Gendotti (2nd Time)

13 Apr 2010 - 14 Apr 2011 Luigi Pedrazzini (3rd Time)

14 Apr 2011 - 03 Apr 2012 Laura Sadis ................................... 1961-

03 Apr 2012 - 27 Feb 2013 Marco Borradori (4th Time)

27 Feb 2013 - 04 Apr 2014 Paolo Beltraminelli (1st Time) ................ 1961-

04 Apr 2014 - 23 Apr 2015 Manuele Bertoli (1st Time) .................... 1961-

23 Apr 2015 - 06 Apr 2016 Norman Gobbi Vais ............................. 1977-

06 Apr 2016 - 05 Apr 2017 Paolo Beltraminelli (2nd Time)

05 Apr 2017 - Manuele Bertoli (2nd Time)

 

____________________________________________________________________________________

Uri

01 May 1803 Kanton Uri restored

11 Dec 1845 - 29 Dec 1847 Member of the Sonderbund

Capital: Altdorf.

Language: German.

Religion: Roman Catholic.

Landamänner

01 May - 31 Jul 1803 Jost Anton Müller

01 Aug 1803 - 04 May 1806 Karl Thaddäus Xaver Schmid

04 May 1806 - 30 Apr 1808 Franz Anton Megnet

01 May - 13 Oct 1808 Anton Maria Schmid I

13 Oct 1808 - 05 May 1811 Karl Martin Müller

05 May 1811 - 02 May 1813 Josef Anton Arnold

02 May 1813 - 07 May 1815 Karl Josef Bessler von Wattingen

(1st Time)

07 May 1815 - 04 May 1817 Dominik Epp

04 May 1817 - 02 May 1819 Jakob Anton Müller

02 May 1819 - 06 May 1821 Anton Maria Schmid von Bellikon

06 May 1821 - 04 May 1823 Alois Müller

04 May 1823 - 01 May 1825 Karl Josef Bessler von Wattingen

(2nd Time)

01 May 1825 - 03 May 1829 Josef Maria Zgraggen

03 May 1829 - 06 May 1832 Josef Leonz Lauerner

06 May 1832 - 04 May 1834 Franz Xaver Arnold

04 May 1834 - 06 May 1838 Anton Maria Schmid II

06 May 1838 - 01 May 1842 Karl Muheim

01 May 1842 - 03 May 1846 Vinzenz Müller

03 May 1846 - 07 May 1848 Franz Xaver Zgraggen

07 May 1848 - 1850 Karl Franz Lusser

1850 - 1856 Alexander Muheim (1st Time)

1856 - 1859 Karl Emmanuel Müller (1st Time)

1859 - 1864 Alexander Muheim (2nd Time)

1864 - 1866 Karl Emmanuel Müller (2nd Time)

1866 - 1870 Josef Arnold (1st Time)

1870 - 1874 Dominik Epp

1874 - 1878 Franz Lusser

1878 - 1880 Josef Arnold (2nd Time)

1880 - 1882 Karl Muheim

1882 - 1884 Karl Müller (1st Time)

1884 - 1888 Gustav Müller (1st Time)

1888 - 1892 Karl Müller (2nd Time)

1892 - 1896 Gustav Müller (2nd Time)

1896 - 1898 Florian Lusser (1st Time)

1898 - 1902 Gustav Muheim (3rd Time)

1902 - 1904 Florian Lusser (2nd Time)

1904 - 1905 Franz Schmid .................................. 1841-1923

1905 - 1907 Florian Lusser (3rd Time)

1907 - 1909 Josef Furrer (1st Time)

1909 - 1911 Alois Huber ................................... 1853-1923

1911 - 1913 Josef Furrer (2nd Time)

1913 - 1915 Josef Wipfli .................................. 1863-1937

1915 - 1920 Martin Gamma .................................. 1856-1937

1920 - 1922 Isidor Meyer (1st Time)

1922 - 1924 Josef Werner Lusser (1st Time)

1924 - 1926 Karl Huber (1st Time)

1926 - 1928 Josef Werner Lusser (2nd Time)

1928 - 1930 Isidor Meyer (2nd Time)

1930 - 1932 Josef Werner Lusser (3rd Time)

1932 - 1934 Karl Huber (2nd Time)

1934 - 1936 Josef Werner Lusser (4th Time)

1936 - 1938 Ludwig Walker ................................. 1879-1959

(1st Time)

1938 - 1940 Rudolf Huber .................................. 1882-1957

(1st Time)

1940 - 1942 Ludwig Walker (2nd Time)

1942 - 1944 Rudolf Huber (2nd Time)

1944 - 1946 Franz Arnold .................................. 1897-1984

(1st Time)

1946 - 1948 Josef Indergand ............................... 1895-1953

(1st Time)

1948 - 1950 Franz Arnold (2nd Time)

1950 - 1952 Josef Indergand (2nd Time)

1952 - 1954 Ludwig Danioth ................................ 1902-1996

(1st Time)

1954 - 1956 Peter Tresch .................................. 1893-1968

1956 - 1960 Ludwig Danioth (2nd Time)

1960 - 1962 Hans Villiger ................................. 1899-1986

1962 - 1964 Josef Müller .................................. 1894-1969

1964 - 1966 Alfred Hans Weber (1st Time) .................. 1923-2015

1966 - 1968 Ludwig Danioth (3rd Time)

1968 - 1970 Alfred Hans Weber (2nd Time)

1970 - 1972 Werner Huber .................................. 1913-1978

1972 - 1974 Josef Brücker (1st Time) ...................... 1923-2013

1974 - 1976 Raymund Gamma ................................. 1919-1980

(1st Time)

1976 - 1978 Anton Arnold .................................. 1921-2011

1978 - 1980 Josef Brücker (2nd Time)

1980 Raymund Gamma (2nd Time)

1980 - 1982 Hans Danioth .................................. 1931-

1982 - 1984 Hanssheiri Dahinden ........................... 1932-

1984 - 31 May 1986 Josef Brücker (3rd Time)

01 Jun 1986 - 31 May 1988 Hans Zurfluh .................................. 1927-

01 Jun 1988 - 31 May 1990 Carlo Dittli .................................. 1938-2014

01 Jun 1990 - 31 May 1992 Ambros Gisler ................................. 1941-

01 Jun 1992 - 31 May 1994 Hansruedi Stadler (1st Time) .................. 1953-

01 Jun 1994 - 31 May 1996 Alberik Ziegler ............................... 1935-

01 Jun 1996 - 31 May 1998 Hansruedi Stadler (2nd Time)

01 Jun 1998 - 31 May 2000 Peter Mattli .................................. 1944-

01 Jun 2000 - 31 May 2002 Martin Furrer ................................. 1942-

01 Jun 2002 - 31 May 2004 Gabi Huber .................................... 1956-

01 Jun 2004 - 31 May 2006 Josef Arnold .................................. 1950-

01 Jun 2006 - 31 May 2008 Markus Stadler ................................ 1948-

01 Jun 2008 - 31 May 2010 Isidor Baumann ................................ 1955-

01 Jun 2010 - 31 May 2012 Markus Züst ................................... 1952-

01 Jun 2012 - 31 May 2014 Josef Dittuli ................................. 1957-

01 Jun 2014 - 31 May 2016 Heidi Z'graggen ............................... 1966-

01 Jun 2016 - Beat Jörg ..................................... 1957-

 

____________________________________________________________________________________

Vaud / Waadf / Vad

26 Aug 1011 Granted to the Prince-Bishop of Lausanne

1253 - 08 Mar 1536 Part of Savoy

08 Mar 1536 Part of Canton Bern

24 Jan 1798 République Lémanique (Lemanic Republic)

12 Apr 1798 - 10 Mar 1803 Incorporated into the Helvetic Republic

10 Mar 1803 - République et Canton de Vaud a member of the Swiss Confederation

Capital: Lausanne.

Language: French, Romanch.

Religion: Calvinist Protestant, Roman Catholic.

Motto: Liberté et Patrie.

President of the Provisional Assembly

24 Jan - 12 Apr 1798 Pierre-Maurice Glayre

President of the Administrative Chamber

12 Apr 1798 - 1800 Henri Monod

Préfets nationaux

May 1798 - 09 Aug 1802 Henri Etienne Georges Polier de Vernand

09 Aug 1802 - Jan 1803 Henri Monod

Jan - 10 Mar 1803 Claude-Ignace Brugière de Barante

Presidents of the Small Council

12 Apr - 31 Jul 1803 Henri Monod (1st Time)

01 Aug - 30 Sep 1803 Jules Nicolas Muret (1st Time)

01 Oct - 31 Oct 1803 Henri Monod (2nd Time)

01 Nov 1803 - 01 Apr 1804 Auguste Pidou (1st Time)

02 Apr - 31 Jul 1804 Jules Nicolas Muret (2nd Time)

01 Aug - 30 Sep 1804 Auguste Pidou (2nd Time)

01 Oct - 31 Oct 1804 Jules Nicolas Muret (3rd Time)

01 Nov 1804 - 31 Jan 1805 Auguste Pidou (3rd Time)

01 Feb - 31 Mar 1805 Jules Nicolas Muret (4th Time)

01 Apr - 30 Jun 1805 Auguste Pidou (4th Time)

01 Jul - 01 Sep 1805 Jules Nicolas Muret (5th Time)

02 Sep - 31 Dec 1805 Auguste Pidou (5th Time)

01 Jan - 28 Feb 1806 Jules Nicolas Muret (6th Time)

01 Mar - 30 Apr 1806 Jean François Fayod (1st Time)

01 May - 31 Aug 1806 Jules Nicolas Muret (7th Time)

01 Sep - 31 Dec 1806 Auguste Pidou (6th Time)

01 Jan - 01 Mar 1807 Jean François Fayod (2nd Time)

02 Mar - 30 Jun 1807 Auguste Pidou (7th Time)

01 Jul - 30 Sep 1807 Jules Nicolas Muret (8th Time)

01 Oct - 31 Dec 1807 Auguste Pidou (8th Time)

01 Jan - 31 Mar 1808 Jean François Fayod (3rd Time)

01 Apr - 31 Jul 1808 Jules Nicolas Muret (9th Time)

01 Aug - 31 Oct 1808 Abram Isaac Detrey (1st Time)

01 Nov 1808 - 31 Jan 1809 Auguste Pidou (9th Time)

01 Feb - 31 Mar 1809 Jules Nicolas Muret (10th Time)

01 Apr - 30 Jun 1809 Auguste Pidou (10th Time)

01 Jul - 31 Aug 1809 Jules Nicolas Muret (11th Time)

01 Sep - 31 Oct 1809 Jean François Fayod (4th Time)

01 Nov 1809 - 31 Jan 1810 Jules Nicolas Muret (12th Time)

01 Feb - 31 Mar 1810 Jean François Fayod (5th Time)

01 Apr - 07 May 1810 Jules Nicolas Muret (13th Time)

07 May - 31 Jul 1810 Jean François Fayod (6th Time)

01 Aug - 31 Aug 1810 Jules Nicolas Muret (14th Time)

01 Sep - 31 Oct 1810 Abram Isaac Detrey (2nd Time)

01 Nov 1810 - 31 Jan 1811 Auguste Pidou (11th Time)

01 Feb - 31 May 1811 Jules Nicolas Muret (15th Time)

01 Jun - 31 Aug 1811 Louis Jan

01 Sep - 30 Nov 1811 Henri Monod (3rd Time)

01 Dec 1811 - 29 Feb 1812 Jules Nicolas Muret (16th Time)

01 Mar - 31 May 1812 David François Rodolphe Clavel

(1st Time)

01 Jun - 31 Aug 1812 Henri Monod (4th Time)

01 Sep - 30 Nov 1812 Auguste Pidou (12th Time)

01 Dec 1812 - 31 Mar 1813 Henri Monod (5th Time)

01 Apr - 03 May 1813 Jules Nicolas Muret (17th Time)

03 May - 30 Jun 1813 Auguste Pidou (13th Time)

01 Jul - 30 Sep 1813 Henri Monod (6th Time)

01 Oct - 05 Nov 1813 Jules Nicolas Muret (18th Time)

05 Nov 1813 - 30 Apr 1814 Auguste Pidou (14th Time)

01 May - 05 Aug 1814 David François Rodolphe Clavel

(2nd Time)

05 Aug - 31 Aug 1814 Auguste Pidou (15th Time)

01 Sep - 12 Sep 1814 David François Rodolphe Clavel

(1st Time)

12 Sep - 21 Oct 1814 Auguste Pidou (16th Time)

21 Oct - 31 Oct 1814 David François Rodolphe Clavel

(1st Time)

01 Nov - 31 Dec 1814 Auguste Pidou (17th Time)

Landamans en Charge

20 Jan - 01 Jul 1815 Henri Monod (1st Time)

01 Jul 1815 - 30 Jun 1816 Auguste Pidou (1st Time)

01 Jul 1816 - 30 Jun 1817 Henri Monod (2nd Time)

01 Jul 1817 - 30 Jun 1818 Jules Nicolas Muret (1st Time)

01 Jul 1818 - 30 Jun 1819 Auguste Pidou (2nd Time)

01 Jul 1819 - 30 Jun 1820 Jules Nicolas Muret (2nd Time)

01 Jul 1820 - 30 Jun 1821 Auguste Pidou (3rd Time)

01 Jul 1821 - 30 Jun 1822 David François Rodolphe Clavel

(1st Time)

01 Jul 1822 - 30 Jun 1823 Jules Nicolas Muret (3rd Time)

01 Jul 1823 - 30 Jun 1824 David François Rodolphe Clavel

(2nd Time)

01 Jul 1824 - 30 Jun 1825 Jules Nicolas Muret (4th Time)

01 Jul 1825 - 30 Jun 1826 François Louis Bourgeois (1st Time)

01 Jul 1826 - 30 Jun 1827 Gabriel Abraham Samuel Jean Louis Secretan

(1st Time)

01 Jul 1827 - 30 Jun 1828 François Louis Bourgeois (2nd Time)

01 Jul 1828 - 30 Jun 1829 Gabriel Abraham Samuel Jean Louis Secretan

(2nd Time)

01 Jul 1829 - 30 Jun 1830 François Louis Bourgeois (3rd Time)

01 Jul 1830 - 30 Jun 1831 Emmanuel de La Harpe

01 Jul - 24 Aug 1831 François Louis Bourgeois (4th Time)

Presidents of the Council of State

25 Aug 1831 - 30 Jun 1832 Emmanuel de La Harpe (1st Time)

01 Jul 1832 - 30 Jun 1833 Georges Louis Jonathan Boisot

01 Jul 1833 - 1834 Henri Louis Bourgeois

- 30 Jun 1834 Jacob Evert van Muyden (1st Time)

01 Jul 1834 - 30 Jun 1835 Emmanuel de La Harpe (2nd Time)

01 Jul 1835 - 30 Jun 1836 Jacob Evert van Muyden (2nd Time)

01 Jul 1836 - 30 Jun 1837 Emmanuel de La Harpe (3rd Time)

01 Jul 1837 - 30 Jun 1838 Auguste Jaquet (1st Time)

01 Jul 1838 - 30 Jun 1839 Emmanuel de La Harpe (4th Time)

01 Jul 1839 - 30 Jun 1840 Auguste Jaquet (2nd Time)

01 Jul 1840 - 30 Jun 1841 Jacob Evert van Muyden (3rd Time)

01 Jun 1841 - 30 Jun 1842 Louis Ruchet (1st Time)

01 Jul 1842 - 30 Jun 1843 Daniel Henri Druey (1st Time)

01 Jul 1843 - 30 Jun 1844 Auguste Jaquet (3rd Time)

01 Jul 1844 - 14 Feb 1845 Louis Ruchet (2nd Time)

14 Feb 1845 - 31 Dec 1846 Daniel Henri Druey (2nd Time)

Presidents of the Government

01 Jan - 31 Dec 1847 Louis Blanchenay (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Georges François Briatte (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Louis-Henri Delarageaz (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1850 Charles Veillon (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1851 Constant Fornerd

01 Jan - 31 Dec 1852 Henri Fischer

01 Jan - 31 Dec 1853 Banjamin Pittet (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1854 Georges François Briatte (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1855 Louis Blanchenay (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1856 Jean-Louis Bourgeois

01 Jan - 31 Dec 1857 Charles Veillon (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1858 Louis-Henri Delarageaz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1859 Banjamin Pittet (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1860 Abram-Daniel Meystre

01 Jan - 31 Dec 1861 Louis Blanchenay (3rd Time)

01 Jan - Feb 1862 Charles Veillon (3rd Time)

Feb - 31 Dec 1862 Jules Eytel

01 Jan - 31 Dec 1863 John Berney (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1864 Paul Cérésole

01 Jan - 31 Dec 1865 Pierre-Isaac Joly

01 Jan - 31 Dec 1866 Jules Roguin

01 Jan - 31 Dec 1867 Victor Ruffy

01 Jan - 31 Dec 1868 Henri Jan

01 Jan - 31 Dec 1869 Charles Estoppey (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1870 Louis-Henri Delarageaz (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1871 Louis Bonjour

01 Jan - 31 Dec 1872 Ami Bornand

01 Jan - 31 Dec 1873 Louis Ruchonnet

01 Jan - 31 Dec 1874 John Berney (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1875 Louis Chuard

01 Jan - 31 Dec 1876 Ernest Ruchonnet

01 Jan - 31 Dec 1877 Charles Boiceau

01 Jan - 31 Dec 1878 Charles Baud (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1879 Charles Estoppey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1880 Jeannot de Crousaz

01 Jan - 31 Dec 1881 Jacques-François Viquerat (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1882 John Berney (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1883 Charles Baud (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1884 Charles Estoppey (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1885 Jacques-François Viquerat (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1886 Adolphe Jordan Martin (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1887 Eugène Ruffy

01 Jan - 31 Dec 1888 Victor Debonneville (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1889 Donat Golaz

01 Jan - 31 Dec 1890 Charles Soldan

01 Jan - 31 Dec 1891 Lucien Decoppet (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1892 Adolphe Jordan Martin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1894 Victor Debonneville (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1895 Lucien Decoppet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1896 Ferdinand Virieux (1st Time) .................. 1855-1924

01 Jan - 31 Dec 1897 Robert Cossy (1st Time) ....................... 1861-1920

01 Jan - 31 Dec 1898 Marc-Émile Ruchet ............................. 1853-1912

01 Jan - 31 Dec 1899 Adolphe Jordan Martin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1901 Ferdinand Virieux (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1902 Robert Cossy (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1903 Adrien Thélin (1st Time) ...................... 1842-1922

01 Jan - 31 Dec 1904 Isaac Oyex-Ponnaz (1st Time) .................. 1858-1919

01 Jan - 31 Dec 1905 Victor Duboux ................................. 1851-1919

01 Jan - 31 Dec 1906 Camille Decoppet (1st Time) ................... 1862-1925

01 Jan - 31 Dec 1907 Paul Etier (1st Time) ......................... 1863-1919

01 Jan - 31 Dec 1908 Ferdinand Virieux (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1909 Robert Cossy (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1910 Adrien Thélin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1911 Isaac Oyex-Ponnaz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1912 Camille Decoppet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1913 Paul Etier (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1914 Eugéne Fonjallaz .............................. 1853-1917

01 Jan - 31 Dec 1915 Ernest-Louis Chuard (1st Time) ................ 1857-1942

01 Jan - 31 Dec 1916 Alphonse Dubuis (1st Time) .................... 1866-1936

01 Jan - 31 Dec 1917 Robert Cossy (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1918 Adrien Thélin (3rd Time)

01 Jan - 19 Aug 1919 Paul Etier (3rd Time)

19 Aug - 31 Dec 1919 Ernest-Louis Chuard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1920 Alphonse Dubuis (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1921 Charles Fricker ............................... 1867-1924

01 Jan - 31 Dec 1922 Maurice Bujard (1st Time) ..................... 1870-1953

01 Jan - 31 Dec 1923 Henri Simon (1st Time) ........................ 1868-1932

01 Jan - 31 Dec 1924 Ferdinand Porchet (1st Time) .................. 1878-1951

01 Jan - 31 Dec 1925 Jules Dufour (1st Time) ....................... 1875-1963

01 Jan - 31 Dec 1926 Norbert Bosset (1st Time) ..................... 1883-1969

01 Jan - 31 Dec 1927 Édouard Fazan (1st Time) ...................... 1879-1961

01 Jan - 31 Dec 1928 Alphonse Dubuis (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1929 Maurice Bujard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1930 Henri Simon (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1931 Ferdinand Porchet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1932 Jules Dufour (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1933 Norbert Bosset (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1934 Édouard Fazan (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1935 Paul Perret (1st Time) ........................ 1880-1947

01 Jan - 31 Dec 1936 Ernest Fischer (1st Time) ..................... 1882-1963

01 Jan - 31 Dec 1937 Jean Baup ..................................... 1880-1955

01 Jan - 31 Dec 1939 Ferdinand Porchet (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1940 Norbert Bosset (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1941 Édouard Fazan (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1942 Paul Perret (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1943 Ernest Fischer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1944 Antoine Vodoz ................................. 1900-1945

01 Jan - 31 Dec 1945 Lucien Rubattel (1st Time) .................... 1892-1937

01 Jan - 09 Apr 1946 Norbert Bosset (4th Time)

10 Apr - 31 Dec 1946 Rodolphe Rubattel ............................. 1896-1961

01 Jan - 31 Dec 1947 Gabriel Despland (1st Time) ................... 1901-1983

01 Jan - 31 Dec 1948 Edmond Jaquet (1st Time) ...................... 1891-1979

01 Jan - 31 Dec 1949 Paul Chaudet .................................. 1904-1977

01 Jan - 31 Dec 1950 Paul Nerfin ................................... 1895-1965

01 Jan - 31 Dec 1951 Arthur Maret (1st Time) ....................... 1892-1987

01 Jan - 31 Dec 1952 Pierre Oguey (1st Time) ....................... 1900-1982

01 Jan - 31 Dec 1953 Alfred Oulevay (1st Time) ..................... 1896-1965

01 Jan - Mar 1954 Lucien Rubattel (2nd Time)

30 Mar - 31 Dec 1954 Gabriel Despland (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1955 Edmond Jaquet (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1956 Arthur Maret (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1957 Pierre Oguey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1958 Alfred Oulevay (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1959 Louis Guisan (1st Time) ....................... 1911-1998

01 Jan - 31 Dec 1960 Gabriel Despland (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1961 Charles Sollberger ............................ 1896-1975

01 Jan - 31 Dec 1962 Arthur Maret (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1963 René Villard .................................. 1902-1988

01 Jan - 31 Dec 1964 Louis Guisan (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1965 Pierre Schumacher (1st Time) .................. 1907-2000

01 Jan - 31 Dec 1966 Édouard Debétaz ............................... 1917-1999

01 Jan - 31 Dec 1967 Marc-Henri Ravussin ........................... 1912-1985

01 Jan - 31 Dec 1968 Pierre Graber ................................. 1908-2003

01 Jan - 31 Dec 1969 Pierre Schumacher (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1970 Jean-Pierre Pradervand ........................ 1908-1996

01 Jan - 31 Dec 1971 Claude Bonnard (1st Time) ..................... 1922-1994

01 Jan - 31 Dec 1972 Édouard Debétaz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1973 Marc-Henri Ravussin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1974 Pierre Aubert (1st Time) ...................... 1929-

01 Jan - 31 Dec 1975 André Gavillet ................................ 1924-

01 Jan - 31 Dec 1976 Édouard Debétaz (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1977 Marc-Henri Ravussin (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1978 Claude Bonnard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1979 Claude Perey (1st Time) ....................... 1929-2000

01 Jan - 31 Dec 1981 Pierre Aubert (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1982 Marcel Blanc (1st Time) ....................... 1935-

01 Jan - 31 Dec 1983 Jean François Leuba (1st Time) ................ 1934-2004

01 Jan - 31 Dec 1984 Raymond Junod ................................. 1932-

01 Jan - 31 Dec 1985 Claude Perey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1986 Daniel Schmutz (1st Time) ..................... 1943-

01 Jan - 31 Dec 1987 Pierre Duvoisin (1st Time ..................... 1938-

01 Jan - 31 Dec 1988 Marcel Blanc (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1989 Jean François Leuba (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1990 Pierre Cevey .................................. 1933-

01 Jan - 31 Dec 1991 Philippe Pidoux ............................... 1943-

01 Jan - 31 Dec 1992 Daniel Schmutz (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1993 Pierre Duvoisin (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1994 Jacques Martin ................................ 1933-2005

01 Jan - 31 Dec 1995 Claude Ruey (1st Time) ........................ 1949-

01 Jan - 07 Mar 1996 Pierre-François Veillon ....................... 1950-

07 Mar - 31 Dec 1996 Daniel Schmutz (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1997 Charles Favre (1st Time) ...................... 1957-

01 Jan - 31 Dec 1998 Philippe Bièler ............................... 1954-

01 Jan - 31 Dec 1999 Claude Ruey (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2000 Jacqueline Maurer-Mayor (1st Time) ............ 1947-

01 Jan - 31 Dec 2001 Charles Favre (2nd Time)

01 Jan - 23 Apr 2002 Francine Jeanpretre ........................... 1946-

23 Apr - 31 Dec 2002 Charles-Louis Rochat (1st Time) ............... 1946-

01 Jan - 31 Dec 2003 Jean-Claude Mermoud ........................... 1952-2011

01 Jan - 31 Dec 2004 Jacqueline Maurer-Mayor (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 2005 Anne-Catherine Lyon ........................... 1963-

01 Jan - 31 Dec 2006 Pascal Broulis (1st Time) ..................... 1965-

01 Jan - 30 Jun 2007 Charles-Louis Rochat (2nd Time)

President of the conseil d'Etat

01 Jul 2007 - 30 Jun 2012 Pascal Broulis (2nd Time)

01 Jul 2012 - 30 Jun 2017 Pierre-Yves Maillard .......................... 1968-

01 Jul 2017 - Nuria Gorrite ................................. 1970-

 

___________________________________________________________________________________

Wallis/Valais/Vallese/Valês

Landeshauptmann/Grand baillis

05 Sep 1802 - 22 May 1807 Antoine-Marie-Félix de Augustine (1st Time)

22 May 1807 - 06 Dec 1809 Leopold de Sepibus Zen Zünen (1st Time)

06 Dec 1809 - 12 Nov 1810 Kaspar Eugen Baron von Stockalper

de la Tour (1st Time)

31 Dec 1813 - 30 May 1814 Kaspar Eugen Baron von Stockalper

de la Tour (2nd Time)

30 May 1814 - 04 Aug 1815 Johann Franz Joseph Taffiner

04 Aug 1815 - 1817 Leopold de Sepibus Zen Zünen (2nd Time)

1817 - 1819 Charles Emmanuel, comte de Rivaz (1st Time)

1819 - 1821 Kaspar Eugen Baron von Stockalper

de la Tour (3rd Time)

1821 - 1823 Antoine-Marie-Félix de Augustine (2nd Time)

1823 - 1825 Kaspar Eugen Baron von Stockalper

de la Tour (4th Time)

1825 - 1827 Charles Emmanuel, comte de Rivaz (2nd Time)

1827 - 1829 Leopold de Sepibus Zen Zünen (3rd Time)

1829 - 1831 Michel Dufour (1st Time)

1831 - 1832 Leopold de Sepibus Zen Zünen (4th Time)

1832 - 1833 Michel Dufour (2nd Time)

1833 - 1835 Maurice Joseph Jacques Christophe

de Courten, comte de Sierre (1st Time)

1835 - 1837 Michel Dufour (3rd Time)

1837 - 1839 Maurice Joseph Jacques Christophe

de Courten, comte de Sierre (2nd Time)

President of the Constituent Assembly

1839 - 01 May 1840 Joseph Hyacinthe Barman

Presidents of the Council of State

01 May 1840 - 30 Apr 1841 Joseph Théodule Burgener

01 May 1841 - 30 Apr 1843 Kaspar Zen Ruffinen (1st Time)

01 May 1843 - 30 Apr 1845 Iganz Zen Ruffinen (1st Time)

01 May 1845 - 30 Apr 1847 Wilhelm von Kalbermatten

01 May - 01 Dec 1847 Iganz Zen Ruffinen (2nd Time)

02 Dec 1847 - 30 Apr 1849 Maurice Barmann (1st Time)

01 May 1849 - 30 Apr 1850 Kaspar Zen Ruffinen (2nd Time)

01 May 1850 - 30 Apr 1851 Maurice Claivaz

01 May 1851 - 30 Apr 1852 Alexandre de Torrenté

01 May 1852 - 30 Apr 1853 Kaspar Zen Ruffinen (3rd Time)

01 May 1853 - 30 Apr 1854 Maurice Barmann (2nd Time)

01 May 1854 - 30 Apr 1855 Kaspar Zen Ruffinen (4th Time)

01 May 1855 - 30 Apr 1856 Charles-Louis de Bons (1st Time)

01 May 1856 - 30 Apr 1857 Maurice Barmann (3rd Time)

01 May 1857 - 30 Apr 1858 Alexis Allet (1st Time)

01 May 1858 - 30 Apr 1859 Charles-Louis de Bons (2nd Time)

01 May 1859 - 30 Apr 1860 Alexis Allet (2nd Time)

01 May 1860 - 30 Apr 1861 Antoine de Riedmatten (1st Time)

01 May 1861 - 30 Apr 1862 Alexis Allet (3rd Time)

01 May 1862 - 30 Apr 1863 Antoine Luder

01 May 1863 - 30 Apr 1864 Alexis Allet (4th Time)

01 May 1864 - 30 Apr 1865 Charles-Louis de Bons (3rd Time)

01 May 1865 - 30 Apr 1866 Alexis Allet (5th Time)

01 May 1866 - 30 Apr 1867 Antoine Ribordy (1st Time)

01 May 1867 - 30 Apr 1868 Alexis Allet (6th Time)

01 May 1868 - 30 Apr 1869 Antoine de Riedmatten (2nd Time)

01 May 1869 - 30 Apr 1870 Alexis Allet (7th Time)

01 May 1870 - 30 Apr 1871 Antoine Ribordy (2nd Time)

01 May 1871 - 30 Apr 1872 Iganz Zen Ruffinen (3rd Time)

01 May 1872 - 30 Apr 1873 Charles de Rivaz (1st Time)

01 May 1873 - 30 Apr 1874 Henri Bioley (1st Time)

01 May 1874 - 30 Apr 1875 Alphonse Walther (1st Time)

01 May 1875 - 30 Apr 1876 Joseph Chappex (1st Time)

01 May 1876 - 30 Apr 1877 Charles de Rivaz (2nd Time)

01 May 1877 - 30 Apr 1878 Leopold Luzian von Rotan (1st Time)

01 May 1878 - 30 Apr 1879 Charles de Rivaz (3rd Time)

01 May 1879 - 30 Apr 1880 Alphonse Walther (2nd Time)

01 May 1880 - 30 Apr 1881 Henri Bioley (2nd Time)

01 May 1881 - 30 Apr 1882 Leopold Luzian von Rotan (2nd Time)

01 May 1882 - 30 Apr 1883 Joseph Chappex (2nd Time)

01 May 1883 - 30 Apr 1884 Henri de Torrenté (1st Time)

01 May 1884 - 30 Apr 1885 Alphonse Walther (3rd Time)

01 May 1885 - 30 Apr 1886 Maurice de la Pierre (1st Time)

01 May 1886 - 30 Apr 1887 Leopold Luzian von Rotan (3rd Time)

01 May 1887 - 30 Apr 1888 Joseph Chappex (3rd Time)

01 May 1888 - 30 Apr 1889 Henri de Torrenté (2nd Time)

01 May 1889 - 30 Apr 1890 Alphonse Walther (4th Time)

01 May 1890 - 30 Apr 1891 Maurice de la Pierre (2nd Time)

01 May 1891 - 30 Apr 1892 Leopold Luzian von Roten (3rd Time)

01 May 1892 - 30 Apr 1893 Joseph Chappex (4th Time)

01 May 1893 - 30 Apr 1894 Henri de Torrenté (3rd Time)

01 May 1894 - 30 Apr 1895 Leopold Luzian von Roten (4th Time)

01 May 1895 - 30 Apr 1896 Maurice de la Pierre (3rd Time)

01 May 1896 - 30 Apr 1897 Jean-Marie de Chastonay

01 May 1897 - 30 Apr 1898 Jules Henri Ducrey (1st Time)

01 May 1898 - 30 Apr 1899 Henri de Torrenté (4th Time)

01 May 1899 - 30 Apr 1900 Jean-Baptiste Graven .......................... 1839-1907

01 May 1900 - 30 Apr 1901 Achille Chappaz ............................... 1854-1902

01 May 1901 - 30 Apr 1902 Julius Zen Ruffinen ........................... 1847-1926

01 May 1902 - 30 Apr 1903 Jules Henri Ducrey (2nd Time)

01 May 1903 - 30 Apr 1904 Henri de Torrenté (5th Time)

01 May 1904 - 30 Apr 1905 Charles de Preux .............................. 1858-1922

01 May 1905 - 30 Apr 1906 Henri Bioley (3rd Time)

01 May 1906 - 30 Apr 1907 Joseph Burgener (1st Time) .................... 1872-1964

01 May 1907 - 30 Apr 1908 Arthur Couchepin (1st Time) ................... 1869-1941

01 May 1908 - 30 Apr 1909 Joseph Kuntschen (1st Time) ................... 1849-1928

01 May 1909 - 30 Apr 1910 Raphäel von Werra ............................. 1852-1910

01 May 1910 - 30 Apr 1911 Henri Bioley (4th Time)

01 May 1911 - 30 Apr 1912 Joseph Burgener (2nd Time)

01 May 1912 - 30 Apr 1913 Arthur Couchepin (2nd Time)

01 May 1913 - 30 Apr 1914 Joseph Burgener (2nd Time)

01 May 1914 - 30 Apr 1915 Hermann Seiler (1st Time) ..................... 1876-1961

01 May 1915 - 30 Apr 1916 Maurice Troillet (1st Time) ................... 1880-1961

01 May 1916 - 30 Apr 1917 Joseph Burgener (3rd Time)

01 May 1917 - 30 Apr 1918 Joseph Kuntschen (3rd Time)

01 May 1918 - 30 Apr 1919 Hermann Seiler (2nd Time)

01 May 1919 - 30 Apr 1920 Edmond Delacoste (1st Time) ................... 1854-1927

01 May 1920 - 30 Apr 1921 Maurice Troillet (2nd Time)

01 May 1921 - 30 Apr 1922 Joseph Burgener (4th Time)

01 May 1922 - 30 Apr 1923 Joseph Kuntschen (4th Time)

01 May 1923 - 30 Apr 1924 Joseph de Chastonay ........................... 1880-1937

01 May 1924 - 30 Apr 1925 Edmond Delacoste (2nd Time)

01 May 1925 - 30 Apr 1926 Maurice Troillet (3rd Time)

01 May 1926 - 30 Apr 1927 Joseph Kuntschen (5th Time)

01 May 1927 - 30 Apr 1928 Oscar Walpen .................................. 1883-1931

01 May 1928 - 30 Apr 1929 Paul de Cocatrix (1st Time) ................... 1868-1937

01 May 1929 - 30 Apr 1930 Maurice Troillet (4th Time)

01 May 1930 - 30 Apr 1931 Raymond Lorentan (1st Time)

01 May 1931 - 30 Apr 1932 Cyrille Pitteloud (1st Time) .................. 1885-1963

01 May 1932 - 30 Apr 1933 Paul de Cocatrix (1st Time) ................... 1889-1971

01 May 1933 - 30 Apr 1934 Maurice Troillet (5th Time)

01 May 1934 - 30 Apr 1935 Joseph Escher ................................. 1885-1954

01 May 1935 - 30 Apr 1936 Raymond Lorentan (2nd Time)

01 May 1936 - 30 Apr 1937 Cyrille Pitteloud (2nd Time)

01 May 1937 - 30 Apr 1938 Maurice Troillet (6th Time)

01 May 1938 - 30 Apr 1939 Albano Fama (1st Time) ........................ 1865-1945

01 May 1939 - 30 Apr 1940 Oscar de Chastonay ............................ 1897-1965

01 May 1940 - 30 Apr 1941 Karl Anthamatten (1st Time) ................... 1897-1957

01 May 1941 - 30 Apr 1942 Cyrille Pitteloud (3rd Time)

01 May 1942 - 30 Apr 1943 Maurice Troillet (7th Time)

01 May 1943 - 30 Apr 1944 Albano Fama (2nd Time)

01 May 1944 - 30 Apr 1945 Karl Anthamatten (2nd Time)

01 May 1945 - 30 Apr 1946 Cyrille Pitteloud (4th Time)

01 May 1946 - 30 Apr 1947 Jean Coquoz ................................... 1890-1948

01 May 1947 - 30 Apr 1948 Maurice Troillet (8th Time)

01 May 1948 - 30 Apr 1949 Karl Anthamatten (3rd Time)

01 May 1949 - 30 Apr 1950 Marcel Gard (1st Time) ........................ 1892-1979

01 May 1950 - 30 Apr 1951 Cyrille Pitteloud (5th Time)

01 May 1951 - 30 Apr 1952 Maurice Troillet (9th Time)

01 May 1952 - 30 Apr 1953 Oskar Schynder (1st Time) ..................... 1896-1974

01 May 1953 - 30 Apr 1954 Karl Anthamatten (4th Time)

01 May 1954 - 30 Apr 1955 Marcel Gard (2nd Time)

01 May 1955 - 30 Apr 1956 Oskar Schynder (2nd Time)

01 May 1956 - 30 Apr 1957 Marius Lampert (1st Time) ..................... 1902-1991

01 May 1957 - 30 Apr 1958 Marcel Gross (1st Time) ....................... 1903-2000

01 May 1958 - 30 Apr 1959 Marcel Gard (3rd Time)

01 May 1959 - 30 Apr 1960 Oskar Schynder (3rd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1961 Marius Lampert (2nd Time)

01 May 1961 - 30 Apr 1962 Ernst von Roten (1st Time) .................... 1914-1999

01 May 1960 - 30 Apr 1963 Marcel Gross (2nd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1964 Marcel Gard (4th Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1965 Oskar Schynder (4th Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1966 Marius Lampert (3rd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1967 Ernst von Roten (2nd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1968 Marcel Gross (3rd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1969 Wolfgand Lorentan (1st Time) .................. 1914-2011

01 May 1969 - 30 Apr 1970 Arthur Bender (1st Time) ...................... 1919-2002

01 May 1970 - 30 Apr 1971 Ernst von Roten (3rd Time)

01 May 1971 - 30 Apr 1972 Wolfgand Lorentan (2nd Time)

01 May 1972 - 30 Apr 1973 Antoine Zufferey (1st Time) ................... 1928-1990

01 May 1973 - 30 Apr 1974 Guy Genoud (1st Time) ......................... 1930-1987

01 May 1974 - 30 Apr 1975 Arthur Bender (2nd Time)

01 May 1975 - 30 Apr 1976 Wolfgand Lorentan (3rd Time)

01 May 1976 - 30 Apr 1977 Antoine Zufferey (2nd Time)

01 May 1977 - 30 Apr 1978 Franz Steiner (1st Time) ...................... 1924-2010

01 May 1978 - 30 Apr 1979 Guy Genoud (2nd Time)

01 May 1979 - 30 Apr 1980 Antoine Zufferey (3rd Time)

01 May 1980 - 30 Apr 1981 Hans Wyer (1st Time) .......................... 1927-2012

01 May 1981 - 30 Apr 1982 Franz Steiner (2nd Time)

01 May 1982 - 30 Apr 1983 Guy Genoud (3rd Time)

01 May 1983 - 30 Apr 1984 Bernard Comby (1st Time) ...................... 1939-

01 May 1984 - 30 Apr 1985 Hans Wyer (2nd Time)

01 May 1985 - 30 Apr 1986 Bernard Bornet (1st Time) ..................... 1936-

01 May 1986 - 30 Apr 1987 Bernard Comby (2nd Time)

01 May 1987 - 30 Apr 1988 Hans Wyer (3rd Time)

01 May 1988 - 30 Apr 1989 Raymond Deferr (1st Time) ..................... 1933-

01 May 1989 - 30 Apr 1990 Richard Gertschen (1st Time) .................. 1936-2004

01 May 1990 - 30 Apr 1991 Bernard Bornet (2nd Time)

01 May 1991 - 30 Apr 1992 Bernard Comby (2nd Time)

01 May 1992 - 30 Apr 1993 Hans Wyer (4th Time)

01 May 1993 - 30 Apr 1994 Raymond Deferr (2nd Time)

01 May 1994 - 30 Apr 1995 Richard Gerntschen (2nd Time)

01 May 1995 - 30 Apr 1996 Bernard Bornet (3rd Time)

01 May 1996 - 30 Apr 1997 Serge Sierro (1st Time) ....................... 1949-

01 May 1997 - 30 Apr 1998 Wilhelm Schnyder (1st Time) ................... 1943-

01 May 1998 - 30 Apr 1999 Serge Sierre (2nd Time)

01 May 1999 - 30 Apr 2000 Jean-Jacques Rey-Bellet (1st Time) ............ 1950-

01 May 2000 - 30 Apr 2001 Jean-René Fournier (1st Time) ................. 1957-

01 May 2001 - 30 Apr 2002 Wilhelm Schnyder (2nd Time)

01 May 2002 - 30 Apr 2003 Thomas Burgener (1st Time) .................... 1954-

01 May 2003 - 30 Apr 2004 Jean-Jacques Rey-Bellet (2nd Time)

01 May 2004 - 30 Apr 2005 Jean-René Fournier (2nd Time)

01 May 2005 - 30 Apr 2006 Claude Roch (1st Time) ........................ 1945-

01 May 2006 - 30 Apr 2007 Thomas Burgener (2nd Time)

01 May 2007 - 30 Apr 2008 Jean-Jacques Rey-Bellet (3rd Time)

01 May 2008 - 30 Apr 2009 Jean-Michel Cina (1st Time) ................... 1961-

01 May 2009 - 30 Apr 2010 Claude Roch (2nd Time)

01 May 2010 - 30 Apr 2011 Jean-Michel Cina (2nd Time)

01 May 2011 - 30 Apr 2012 Jacques Melly ................................. 1951-

01 May 2012 - 30 Apr 2013 Esther Waeber-Kalbermatten (1st Time) ......... 1952-

01 May 2013 - 30 Apr 2014 Maurice Tornay ................................ 1953-

01 May 2014 - 30 Apr 2015 Jean-Michel Cina (3rd Time)

01 May 2015 - 30 Apr 2016 Jacques Melly (2nd Time)

01 May 2016 - 30 Apr 2017 Esther Waeber-Kalbermatten (2nd Time)

01 May 2017 - Jacques Melly (3rd Time)

 

__________________________________________________________________________________

Zug / Zoug / Zugo

10 Mar 1803 Stadt und Amt Zug (restored)

1814 Kanton Zug

11 Dec 1845 - 29 Nov 1847 Member of the Sonderbund

 

Ammänner

10 Mar - 11 Apr 1803 Franz Michael Mueller aus dem Roost

11 Apr 1803 - 05 May 1805 Klemens Franz Xaver Damian Weber

05 May 1805 - 03 May 1807 Georg Damian Sidler

03 May 1807 - 07 May 1809 Josef Anton Hess

07 May 1809 - 05 May 1811 Michael Franz Josef Letter

05 May 1811 - 02 May 1813 Josef Leonz Andermatt II

Landsmmänner

02 May 1813 - 05 May 1816 Karl Franz Brandenburg

05 May 1816 - 03 May 1818 Franz Josef Andermatt II (1st Time)

03 May 1818 - 07 May 1820 Georg Josef Sidler (1st Time)

07 May 1820 - 05 May 1822 Franz Josef Andermatt II (2nd Time)

05 May 1822 - 02 May 1824 Georg Josef Sidler (2nd Time)

02 May 1824 - 07 May 1826 Franz Josef Andermatt II (3rd Time)

07 May 1826 - 04 May 1828 Georg Josef Sidler (3rd Time)

04 May 1828 - 16 May 1829 Franz Josef Andermatt II (4th Time)

16 May 1829 - 02 May 1830 Josef Christoph Henggeler

02 May 1830 - 06 May 1832 Georg Josef Sidler (4th Time)

06 May 1832 - 04 May 1834 Josef Johann Nepomuk

04 May 1834 - 01 May 1836 Franz Xavier Keiser (1st Time)

01 May 1836 - 06 May 1838 Franz Josef Hegglin (1st Time)

06 May 1838 - 03 May 1840 Franz Xavier Keiser (2nd Time)

03 May 1840 - 01 May 1842 Franz Josef Hegglin (2nd Time)

01 May 1842 - 05 May 1844 Franz Xavier Keiser (3rd Time)

05 May 1844 - 03 May 1846 Franz Josef Hegglin (3rd Time)

03 May 1846 - 05 Dec 1847 Johann Konrad Bossard (1st Time)

05 Dec 1847 - 31 Dec 1849 Gustav Adolf Keiser

01 Jan 1850 - 31 Dec 1851 Johann Konrad Bossard (2nd Time)

01 Jan 1852 - 31 Dec 1853 Franz Josef Hegglin (4th Time)

01 Jan 1854 - 31 Dec 1855 Johann Konrad Bossard (3rd Time)

01 Jan 1856 - 31 Dec 1857 Franz Josef Hegglin (5th Time)

01 Jan 1858 - 31 Jul 1859 Johann Konrad Bossard (4th Time)

01 Aug - 31 Dec 1859 Michael Letter (1st Time)

01 Jan 1860 - 21 Jun 1861 Franz Josef Hegglin (1st Time)

21 Jun 1861 - 31 Dec 1863 Michael Letter (2nd Time)

01 Jan 1864 - 31 Dec 1865 Karl Josef Leonhard Merz (1st Time)

01 Jan 1866 - 31 Dec 1867 Michael Letter (3rd Time)

01 Jan 1868 - 31 Dec 1869 Karl Josef Leonhard Merz (2nd Time)

01 Jan 1870 - 31 Dec 1871 Michael Letter (4th Time)

01 Jan 1872 - 31 Dec 1873 Alois Mueller (1st Time)

01 Jan 1874 - 31 Dec 1878 Alois Schwerzmann

01 Jan 1879 - 31 Dec 1880 Alois Mueller (2nd Time)

01 Jan 1881 - 12 Feb 1883 Jakob Hildebrand

1883 Oswald Dossenbach

12 Feb 1883 - 1886 Alois Mueller (3rd Time)

1886 - 30 Mar 1889 Dominik Hess

1889 - 31 Dec 1892 Franz Phillipp Meyer (1st Time)

01 Jan 1893 - 31 Dec 1894 Anton Weber (1st Time)

01 Jan 1895 - 31 Dec 1896 Franz Phillipp Meyer (2nd Time)

01 Jan 1897 - 31 Dec 1898 Anton Weber (2nd Time)

01 Jan 1899 - 31 Dec 1900 Franz Phillipp Meyer (3rd Time)

01 Jan 1901 - 31 Dec 1902 Josef Leonz Schmid

01 Jan 1903 - 31 Dec 1904 Franz Phillipp Meyer (4th Time)

01 Jan 1905 - 31 Dec 1906 Friedrich Spillmann

01 Jan 1907 - 31 Dec 1908 Alois Herrmann (1st Time)

01 Jan 1909 - 31 Dec 1910 Josef Knuesel (1st Time)

01 Jan 1911 - 31 Dec 1912 Karl Josef Merz

01 Jan 1913 - 31 Dec 1914 Josef Plazidus Steiner

01 Jan 1915 - 31 Dec 1916 Hermann Karl Stadlin

01 Jan 1917 - 31 Dec 1918 Josef Hildebrand (1st Time)

01 Jan 1919 - 31 Dec 1920 Alois Herrmann (2nd Time)

01 Jan 1921 - 31 Dec 1922 Josef Knuesel (2nd Time)

01 Jan 1923 - 31 Dec 1924 Josef Hildebrand (2nd Time)

01 Jan 1925 - 31 Dec 1926 Otto Henggeler (1st Time)

01 Jan 1927 - 31 Dec 1928 Phillipp Etter

01 Jan 1929 - 31 Dec 1930 Albrecht Meyer (1st Time)

01 Jan 1931 - 31 Dec 1932 Alois Mueller

01 Jan 1933 - 31 Dec 1934 Heinrich Gallmann

01 Jan 1935 - 31 Dec 1936 Josef Knuesel (3rd Time)

01 Jan 1937 - 31 Dec 1938 Karl Straub (1st Time)

01 Jan 1939 - 31 Dec 1940 Otto Henggeler (2nd Time)

01 Jan 1941 - 31 Dec 1942 Emil Steiner (1st Time)

01 Jan 1943 - 31 Dec 1944 Albrecht Meyer (2nd Time)

01 Jan 1945 - 31 Dec 1946 Karl Straub (2nd Time)

01 Jan 1946 - 31 Dec 1948 Johann Wyss

01 Jan 1949 - 31 Dec 1950 Rudolf Alois Schmid

01 Jan 1951 - 31 Dec 1952 Emil Steiner (2nd Time)

01 Jan 1953 - 31 Dec 1954 Leo Iten

01 Jan 1955 - 31 Dec 1956 Josef Georg Burkart

01 Jan 1957 - 31 Dec 1958 Klemenz Meienburg (1st Time)

01 Jan 1959 - 31 Dec 1960 Emil Steiner (3rd Time)

01 Jan 1961 - 31 Dec 1962 Bonaventura Iten (1st Time)

01 Jan 1963 - 31 Dec 1964 Alois Huerlimann

01 Jan 1965 - 31 Dec 1966 Hans Huerlimann

01 Jan 1967 - 31 Dec 1968 Silvan Nussbaumer (1st Time)

01 Jan 1969 - 31 Dec 1970 Klemenz Meienburg (2nd Time)

01 Jan 1971 - 31 Dec 1972 Hans Straub

01 Jan 1973 - 31 Dec 1974 Bonaventura Iten (2nd Time)

01 Jan 1975 - 31 Dec 1976 Carl Josef Staub

01 Jan 1977 - 31 Dec 1978 Silvan Nussbaumer (2nd Time)

01 Jan 1979 - 31 Dec 1980 Thomas Fraefel

01 Jan 1981 - 31 Dec 1982 Anton Scherer (1st Time)

01 Jan 1983 - 31 Dec 1984 Georg Stucki

01 Jan 1985 - 31 Dec 1986 Andreas Meinrad Iten (1st Time)

01 Jan 1987 - 31 Dec 1988 Anton Scherer (2nd Time)

01 Jan 1989 - 31 Dec 1990 Urs Eduard Kohler

01 Jan 1991 - 31 Dec 1992 Andreas Meinrad Iten (2nd Time)

01 Jan 1993 - 31 Dec 1994 Paul Twerenbold

01 Jan 1995 - 31 Dec 1996 Urs Bichler

01 Jan 1997 - 31 Dec 1998 Robert Bisig

01 Jan 1999 - 31 Dec 2000 Walter Suter (1st Time)

01 Jan 2001 - 31 Dec 2002 Hanspeter Uster

01 Jan 2003 - 31 Dec 2004 Walter Suter (2nd Time)

01 Jan 2005 - 31 Dec 2006 Briggite Profos-Meier

01 Jan 2007 - 31 Dec 2008 Joachim Eder

01 Jan 2009 - 31 Dec 2010 Peter Hegglin

01 Jan 2011 - 31 Dec 2012 Matthias Michel

01 Jan 2013 - 31 Dec 2014 Beatrix Villiger

01 Jan 2015 - 31 Dec 2016 Heinz Täner

01 Jan 2017 - Manuela Weichelt-Picard

 

____________________________________________________________________________________

Zürich (Zuri) / Zurich / Zurigo / Turitg

10 May 1803 - Canton of Zürich

 

Amtsbürgermeister

21 Apr - 31 Dec 1803 Hans von Reinhard ............................. 1755-1835

01 Jan - 31 Dec 1804 Johann Konrad Escher von Luchs ................ 1761-1833

01 Jan - 31 Dec 1805 Hans von Reinhard (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1806 Johann Konrad Escher von Luchs (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1807 Hans von Reinhard (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1808 Johann Konrad Escher von Luchs (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1809 Hans von Reinhard (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1810 Johann Konrad Escher von Luchs (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1811 Hans von Reinhard (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1812 Johann Konrad Escher von Luchs (5th Time)

01 Jan 1813 - 24 Jun 1814 Hans von Reinhard (6th Time)

24 Jun - 12 Dec 1814 Johann Konrad Escher von Luchs (6th Time)

16 Dec 1814 - 31 Dec 1815 David von Wyss II ............................. 1763-1839

01 Jan - 31 Dec 1816 Hans von Reinhard (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1817 David von Wyss II (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1818 Hans von Reinhard (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1819 David von Wyss II (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1820 Hans von Reinhard (9th Time)

01 Jan - 31 Dec 1821 David von Wyss II (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1822 Hans von Reinhard (10th Time)

01 Jan - 31 Dec 1823 David von Wyss II (5th Time)

01 Jan - 31 Dec 1824 Hans von Reinhard (11th Time)

01 Jan - 31 Dec 1825 David von Wyss II (6th Time)

01 Jan - 31 Dec 1826 Hans von Reinhard (12th Time)

01 Jan - 31 Dec 1827 David von Wyss II (7th Time)

01 Jan - 31 Dec 1828 Hans von Reinhard (13th Time)

01 Jan - 31 Dec 1829 David von Wyss II (8th Time)

01 Jan - 31 Dec 1830 Hans von Reinhard (14th Time)

01 Jan - 31 Dec 1831 David von Wyss II (9th Time)

01 Jan - Mar 1832 Johann Konrad von Muralt (1st Time)

20 Mar - 31 Dec 1832 Konrad Melchoir Hirzel (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1833 Johann Jakob Hess (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1834 Konrad Melchoir Hirzel (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1835 Johann Jakob Hess (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1836 Konrad Melchoir Hirzel (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1837 Johann Jakob Hess (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1838 Konrad Melchoir Hirzel (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1839 Johann Jakob Hess (4th Time)

01 Jan - 31 Dec 1840 Johann Konrad von Muralt (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1841 Johann Heinrich Emmanuel Mousson (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1842 Johann Konrad von Muralt (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1843 Johann Heinrich Emmanuel Mousson (2nd Time)

01 Jan - 1844 Johann Konrad von Muralt (4th Time)

- 31 Dec 1844 Johann Ulrich Zehner (1st Time)

01 Jan - 02 Apr 1845 Johann Heinrich Emmanuel Mousson (3rd Time)

02 Apr - 31 Dec 1845 Jonas Furrer (1st Time)

01 Jan - 31 Dec 1846 Johann Ulrich Zehner (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1847 Jonas Furrer (2nd Time)

01 Jan - 31 Dec 1848 Johann Ulrich Zehner (3rd Time)

01 Jan - 31 Dec 1849 Johann Heinrich Alfred Escher von Glas ........ 1819-1882

Presidents of the Government

1850-1851 Johann Ulrich Zehner (1st Time)

1851-1852 Johann Heinrich Alfred Escher von Glas (1st Time)

1852-1853 Johann Ulrich Zehner (2nd Time)

1853-1854 Johann Heinrich Alfred Escher von Glas (2nd Time)

1855-1856 Johann Ulrich Zehner (3rd Time)

1856-1857 Johan Jakob Dubs (1st Time)

1857-1858 Johann Ulrich Zehner (4th Time)

1858-1859 Johan Jakob Dubs (2nd Time)

1859-1860 Johann Ulrich Zehner (5th Time)

1860-1861 Johan Jakob Dubs (3rd Time)

1861-1862 Johann Ulrich Zehner (6th Time)

1862-1863 Paul Karl Eduard Ziegler (1st Time)

1863-1864 Johann Ulrich Zehner (7th Time)

1864-1865 Paul Karl Eduard Ziegler (2nd Time)

1865-1866 Johann Ulrich Zehner (8th Time)

1866-1867 Paul Karl Eduard Ziegler (3rd Time)

1867 Johann Jakob Treichler (1st Time)

1867-1868 Eduard Suter

1868-1869 Johann Jakob Treichler (2nd Time)

1869-1870 Johann Jakob Scherer

1870-1871 Gottlieb Ziegler (1st Time)

1871-1872 Johann Casper Sieber (1st Time)

1872-1873 Gottlieb Ziegler (2nd Time)

1873-1874 Johann Jakob Pfenninger (1st Time)

1874-1875 Ferdinand Brändil

1875-1876 Johann Casper Sieber (3rd Time)

1876-1877 Gottlieb Ziegler (3rd Time)

1877-1878 Johann Jakob Pfenninger (2nd Time)

1878-1879 Karl Felix Walder

1879-1880 Johann Kaspar Zollinger

1880-1881 Johannes Strössel (1st Time)

1881-1882 Adam Hafter

1882-1883 Johann Jakob Spiller (1st Time)

1883-1884 Walter Hauser (1st Time)

1884-1885 Johannes Strössel (2nd Time)

1885-1886 Johann Emanuel Grob (1st Time)

1886-1887 Johannes Eschmann (1st Time)

1887-1888 Walter Hauser (2nd Time)

1888-1889 Johann Jakob Spiller (2nd Time)

1889-1890 Heinrich Nägeli (1st Time)

1890-1891 Johannes Strössel (3rd Time)

1891-1892 Johannes Eschmann (2nd Time)

1892-1893 Johann Emanuel Grob (2nd Time)

1893-1894 Heinrich Nägeli (2nd Time)

1894-1895 Johannes Strössel (4th Time)

1895-1896 Konrad Bleuler-Hüni (1st Time)

1896-1897 Albrecht Locher (1st Time)

1897-1898 Johann Emanuel Grob (3rd Time)

1898-1899 Heinrich Nägeli (3rd Time)

1899-1900 Johannes Strössel (5th Time)

1900-1901 Heinrich Kern (1st Time)

1901-1902 Heinrich Ernst (1st Time))

1902-1903 Konrad Bleuler-Hüni (2nd Time)

1903-1904 Albrecht Locher (2nd Time)

1904-1905 Jakob Lutz (1st Time)

1905-1906 Heinrich Nägeli (4th Time)

1906-1907 Johannes Strössel (6th Time)

1907-1908 Heinrich Kern (2nd Time)

1908-1909 Heinrich Ernst (2nd Time)

1909-1910 Konrad Bleuler-Hüni (3rd Time)

1910-1911 Albrecht Locher (3rd Time)

1911-1912 Jakob Lutz (2nd Time)

1912-1913 Heinrich Nägeli (5th Time)

1913-1914 Johannes Strössel (7th Time)

1914-1915 Gustav Keller (1st Time)

1915-1916 Heinrich Ernst (3rd Time)

1916-1917 Johann Mousson

1917-1918 Oskar Wettstein (1st Time)

1918-1919 Gustav Keller (2nd Time)

1919-1920 Heinrich Ernst (4th Time)

01 May 1920 - 30 Apr 1921 Friedrich Ottiker (1st Time)

01 May 1921 - 30 Apr 1922 Heinrich Mousson (1st Time)

01 May 1922 - 30 Apr 1923 Ernst Tobler

01 May 1923 - 30 Apr 1924 Oskar Wettstein (2nd Time)

01 May 1924 - 30 Apr 1925 Rudolf Maurer (1st Time)

01 May 1925 - 30 Apr 1926 Emil Walter

01 May 1926 - 30 Apr 1927 Adolf Streuli (1st Time)

01 May 1927 - 30 Apr 1928 Friedrich Ottiker (2nd Time)

01 May 1928 - 30 Apr 1929 Heinrich Mousson (2nd Time)

01 May 1929 - 30 Apr 1930 Oskar Wettstein (3rd Time)

01 May 1930 - 30 Apr 1931 Rudolf Streuli (1st Time)

01 May 1931 - 30 Apr 1932 Rudolf Maurer (2nd Time)

01 May 1932 - 30 Apr 1933 Adolf Streuli (2nd Time)

01 May 1933 - 30 Apr 1934 Otto Pfister (1st Time)

01 May 1934 - 30 Apr 1935 Karl Hafner (1st Time)

01 May 1935 - 30 Apr 1936 Rudolf Streuli (2nd Time)

01 May 1936 - 30 Apr 1937 Rudolf Maurer (3rd Time)

01 May 1937 - 30 Apr 1938 Otto Pfister (2nd Time)

01 May 1938 - 30 Apr 1939 Karl Hafner (2nd Time)

01 May 1939 - 30 Apr 1940 Robert Briner (1st Time)

01 May 1940 - 30 Apr 1941 Ernst Nobs

01 May 1941 - 30 Apr 1942 Hans Streuli (1st Time)

01 May 1942 - 30 Apr 1943 Josef Henggeler (1st Time)

01 May 1943 - 30 Apr 1944 Jakob Kägli (1st Time)

01 May 1944 - 30 Apr 1945 Paul Corrodi

01 May 1945 - 30 Apr 1946 Robert Briner (2nd Time)

01 May 1946 - 30 Apr 1947 Hans Streuli (2nd Time)

01 May 1947 - 30 Apr 1948 Josef Henggeler (2nd Time)

01 May 1948 - 30 Apr 1949 Jakob Heusser (1st Time)

01 May 1949 - 30 Apr 1950 Jakob Kägli (2nd Time)

01 May 1950 - 30 Apr 1951 Ernst Vaterlaus (1st Time)

01 May 1951 - 30 Apr 1952 Hans Streuli (3rd Time)

01 May 1952 - 30 Apr 1953 Rudolf Meier (1st Time)

01 May 1953 - 30 Apr 1954 Jakob Heusser (2nd Time)

01 May 1954 - 30 Apr 1955 Paul Ulrich Meierhans (1st Time)

01 May 1955 - 30 Apr 1956 Franz Egger (1st Time)

01 May 1956 - 30 Apr 1957 Ernst Vaterlaus (2nd Time)

01 May 1957 - 30 Apr 1958 Walter Georg König (1st Time)

01 May 1958 - 30 Apr 1959 Rudolf Meier (2nd Time)

01 May 1959 - 30 Apr 1960 Jakob Heusser (3rd Time)

01 May 1960 - 30 Apr 1961 Paul Ulrich Meierhans (2nd Time)

01 May 1961 - 30 Apr 1962 Franz Egger (2nd Time)

01 May 1962 - 30 Apr 1963 Walter Georg König (2nd Time)

01 May 1963 - 30 Apr 1964 Rudolf Meier (3rd Time)

01 May 1964 - 30 Apr 1965 Ernst Brugger

01 May 1965 - 30 Apr 1966 Robert Zumbühl

01 May 1966 - 30 Apr 1967 Franz Egger (3rd Time)

01 May 1967 - 30 Apr 1968 Walter Georg König (3rd Time)

01 May 1968 - 30 Apr 1969 Urs Bürgi

01 May 1969 - 30 Apr 1970 Alois Günthard (1st Time)

01 May 1970 - 30 Apr 1971 Rudolf Meier (4th Time)

01 May 1971 - 30 Apr 1972 Albrecht Mossdorf (1st Time)

01 May 1972 - 30 Apr 1973 Arthur Bachmann (1st Time)

01 May 1973 - 30 Apr 1974 Hans Künzi (1st Time)

01 May 1974 - 30 Apr 1975 Jakob Stucki (1st Time)

01 May 1975 - 30 Apr 1976 Alfred Gilgen (1st Time)

01 May - 10 Nov 1976 Alois Günthard (2nd Time)

10 Nov 1976 - 30 Apr 1978 Albrecht Mossdorf (2nd Time)

01 May 1978 - 30 Apr 1979 Arthur Bachmann (2nd Time)

01 May 1979 - 30 Apr 1980 Hans Künzi (2nd Time)

01 May 1980 - 30 Apr 1981 Jakob Stucki (2nd Time)

01 May 1981 - 30 Apr 1982 Peter Wiederkehl (1st Time)

01 May 1982 - 30 Apr 1983 Alfred Gilgen (2nd Time)

01 May 1983 - 30 Apr 1984 Konrad Gisler

01 May 1984 - 30 Apr 1985 Albert Sigrist

01 May 1985 - 30 Apr 1986 Hans Künzi (3rd Time)

01 May 1986 - 30 Apr 1987 Jakob Stucki (3rd Time)

01 May 1987 - 30 Apr 1988 Alfred Gilgen (3rd Time)

01 May 1988 - 30 Apr 1989 Peter Wiederkehl (2nd Time)

01 May 1989 - 30 Apr 1990 Hedi Lang-Agheri (1st Time)

01 May 1990 - 30 Apr 1991 Hans Künzi (4th Time)

01 May 1991 - 30 Apr 1992 Alfred Gilgen (4th Time)

01 May 1992 - 30 Apr 1993 Hans Hofmann (1st Time)

01 May 1993 - 30 Apr 1994 Erich Honegger (1st Time)

01 May 1994 - 30 Apr 1995 Hedi Lang-Agheri (2nd Time)

01 May 1995 - 30 Apr 1996 Ernst Homberger

01 May 1996 - 30 Apr 1997 Hans Hofmann (2nd Time)

01 May 1997 - 30 Apr 1998 Ernst Buschor (1st Time)

01 May 1998 - 30 Apr 1999 Erich Honegger (2nd Time)

01 May 1999 - 30 Apr 2000 Verena Diener (1st Time)

01 May 2000 - 30 Apr 2001 Rita Fuhrer (1st Time)

01 May 2001 - 30 Apr 2002 Markus Peter Notter

01 May 2002 - 19 May 2003 Ernst Buschor (2nd Time)

19 May 2003 - 30 Apr 2004 Christian Huber

01 Jan 2004 - 30 Apr 2005 Ruedi Jeker

01 Jan 2005 - 30 Apr 2006 Dorothée Fierz

01 May 2006 - 21 May 2007 Verena Diener (2nd Time)

21 May 2007 - 30 Apr 2008 Rita Fuhrer (2nd Time)

01 May 2008 - 30 Apr 2009 Markus Peter Notter (2nd Time)

01 May 2009 - 30 Apr 2010 Regine Aeppli (1st Time)

01 May 2010 - 09 May 2011 Hans Hollenstein

09 May 2011 - 30 Apr 2012 Ursula Gut-Winterberger

01 May 2012 - 30 Apr 2013 Markus Kägi (1st Time)

01 May 2013 - 30 Apr 2014 Thomas Heiniger

01 May 2014 - 18 May 2015 Regine Aeppli (2nd Time)

18 May 2015 - 30 Apr 2016 Ernst Stocker-Rusterholz

01 May 2016 - 30 Apr 2017 Mario Fehr

01 May 2017 - Markus Kägi (2nd Time)

 

_______________________________________________________________________________________

Zürich Stadt

Mayors

19 Jun 1803 - 1804 Hans Conrad Escher vom Luchs .................. 1743-1814

1804 - 1810 Hans Rudolf Werdmüller

1810 - 1815 Hans Heinrich Landolt

1815 - 1821 Hans Georg Finsler

1821 - 1831 Hans Konrad Vogel

1831 Georg Konrad Bürkli

1831 - 1837 Hans Jakob Escher

1837 - 1840 Paul Carl Eduard Ziegler ...................... 1800-1882

1840 - 31 May 1863 Johann Ludwig Hess

01 Jun 1863 - 25 Dec 1869 Johann Heinrich Emanuel Mousson ............... 1803-1869

25 Dec 1869 - 1889 Melchior Römer ................................ 1831-1895

1889 - 1909 Hans Konrad Pestalozzi-Stadler ................ 1848-1909

15 Jun 1909 - 1917 Robert Billeter ............................... 1857-1917

1917 - 1928 Hans Nägeli ................................... 1865-1945

1928 - 1942 Emil Klöti .................................... 1877-1963

1942 - 15 Dec 1943 Ernst Nobs .................................... 1886-1957

15 Dec 1943 - 1949 Adolf Lüchinger

1949 - 1966 Emil Landolt .................................. 1895-1995

1966 - 1982 Sigmund Widmer ................................ 1919-2003

1982 - 1990 Thomas Wagner ................................. 1943-

1990 - 2002 Josef Estermann ............................... 1947-

2002 - 2010 Elmar Ledergerber ............................. 1944-

07 Mar 2010 - Corine Mauch .................................. 1960-

 

___________________________________________________________________________________

 

©2008

©2015